Częstochowa- Obchody 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Obrazek użytkownika Anonymous
Kraj

"Z udziałem przedstawicieli organizacji kombatanckich, żołnierzy kampanii wrześniowej, Armii Krajowej oraz młodzieży szkolnej, władz miejskich i przedstawicieli Kościoła 1 września odbyły się w Częstochowie uroczyste obchody 73. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Obchody rozpoczęły się uroczystą Msza św. polowa o godz. 12 na Placu Pamięci Narodowej. Następnie odczytany został Apel Pamięci w oprawie Kompanii Honorowej 1 Pułku Specjalnego Komandosów z Lublińca i zostały złożone kwiaty pod Pomnikiem Poległym w Obronie Ojczyzny.
Organizatorami uroczystości rocznicowych są: Związek Inwalidów Wojennych Zarząd Okręgowy w Częstochowie i Wydział Kultury Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Starosta Kłobucki.
Wojska hitlerowskie wkroczyły do Częstochowy 3 września 1939 r. Dzień później, w tzw. „krwawy poniedziałek”, w masakrze przeprowadzonej przez Wehrmacht straciło życie ponad 200 mieszkańców. Już w dniach 1-3 września w pobliżu miasta doszło do jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Na polach wsi Mokra Wołyńska Brygada Kawalerii dowodzona przez płk. Juliana Filipowicza zniszczyła ponad 100 czołgów i pojazdów mechanicznych nieprzyjaciela.
W okresie II wojny światowej ogromny dramat spotkał częstochowskich Żydów. Zagłada „dużego getta” rozpoczęła się 21 września 1942 r. i kosztowała życie blisko 30 tys. ludzi. Po Powstaniu Warszawskim Częstochowa stała się faktyczną stolicą Polski podziemnej. Znajdowała się tu Komenda Główna AK wraz z jej dowódcą gen. Leopoldem Okulickim ps. „Niedźwiadek”. Tu także funkcjonował największy uniwersytet “podziemny”, stworzony przez kadrę naukową Uniwersytetu Warszawskiego, Poznańskiego, SGH, SGGW, Akademii Medycznej w Warszawie oraz Wilnie. W częstochowskim kościele św. Jakuba schronienie znalazło wielu kapłanów i uciekinierów po Powstaniu Warszawskim. 16 stycznia 1945 r. do miasta wkroczyły wojska radzieckie.
źródło: www.ekai.pl"
Ps.
Za oprawę apelu odpowiadała kompania honorowa 34 dywizjonu rakietowego OP z Bytomia

0
Brak głosów