Trump ostrzega Syrię…

Obrazek użytkownika Jacek K.M.
Świat

 

W czwartek wieczorem prezydent Trump wydał rozkaz ataku na jedno z 6 lotnisk syryjskiego reżimu Baszszara al-Asada. Dług USA podskoczył o kolejne $59 mln. Amerykański atak z dwóch niszczycieli pływających obok Krety był uderzeniem w międzynarodowy stół jako odpowiedź na atak chemiczny w miejscowości Chan Szajchun w rebelianckiej prowincji Idlib (północno-zachodnia Syria), w którym zginęło ok. 90 Syryjczyków, w tym ponad 30 dzieci. USA zdecydował o uderzeniu 59 pociskami Tomahawk, z których każdy zawiera 1,000 funtów ładunków wybuchowych (ok. 500 kilo), mierzy 18 stóp długości, 2 stopy szerokości i przypomina telefoniczny słup.  Tomahawk znany nam jeszcze z pierwszej wojny irackiej leci dość wolno z szybkością 500 mil na godzinę i każdy kosztuje $1 mln.

Według doniesień w ataku na rebeliancką wioskę został użyty groźny gaz bojowy sarin, którego nawet nie ważył się użyć Adolf Hitler. W 2013 r. również reżim al-Asada został oskarżony o broni chemicznej przeciwko swoim zbuntowanym obywatelom, ofiarą wówczas padło aż 1,400 osób. Doprowadzono do porozumienia, w którym al-Asad pozbywał się broni chemicznej przy pomocy Rosji.  Z Syrii wtedy usunięto 1,300 ton broni chemicznej. W USA były wielkie naciski na ówczesnego prezydenta Obamę, aby militarnie ukarał al-Asada za przekroczenie “czerwonej” kreski którą było użycie broni chemicznej. Z powodu wahań prezydenta Baracka Husseina Obamy jak wyżej nadmieniłem Putin miał zagwarantować wywiezienie broni chemicznej z rąk al-Asada. Oczywiście były wtedy też opinie, że atak chemiczny z 2013 r. przeprowadzili rebelianci, aby wciągnąć głębiej do wojny USA.

 

Zachowały się twitty Donalda Trumpa z 2013 r. w których odradza on prezydentowi Obamie militarne uderzenie, w ramach represji, na siły reżimu al-Asada. Biznesmen Trump argumentował wówczas, że ewentualna odpowiedź militarna tylko bardziej zadłuży USA, a na Bliskim Wschodzie i tak jest bałagan i wszyscy walczą ze wszystkimi, a USA nie stać na zapobieganie wszystkim nieszczęściom na świecie i najlepiej będzie jak zajmie się swoimi problemami.

 

W dzisiejszej odsłonie podobnej sytuacji (już) prezydent Trump ze swojej “letniej” rezydencji Mar-a-Lago w Palm Beach na Florydzie, Trump poinformował o militarnym ukaraniu reżimu al-Asada i wezwał cały cywilizowany świat o uczestnictwo w powstrzymaniu rzezi i bestialstwa wobec ludności cywilnej w Syrii.

 

”Dzieci Boga nigdy więcej nie powinny cierpieć takiego horroru”

 

Putin szybko ogłosił, że amerykańskie uderzenie na bazę lotniczą Syrii jest aktem agresji i stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego. Trochę to dziwne, przecież rosyjskie siły wspierające al-Asada w Syrii też nie strzelają do kaczek.  Według źródeł amerykańskich dowodzący siłami USA w rejonie Morza Śródziemnego godzinę wcześniej powiadomił odpowiednika rosyjskiego w Syrii o mającym nastąpić uderzeniu. Aby zmniejszyć ofiary w ludziach w syryjskiej bazie lotniczej Amerykanie wybrali czas wieczorowy, starając się również nie uderzyć w rosyjskie samoloty  stacjonujące na lotnisku. Również zadbano, aby nie uderzyć w magazyny w którym mogła składowana być broń chemiczna. Przypominam, że Rosjanie mają w spadku po ZSRR dwie bazy wojskowe na zachodzie Syrii.

 

Amerykanie przedstawili zdjęcia satelitarne śledzące wojskowy samolot syryjski jak ładuje bomby właśnie w tej bazie lotniczej położonej 120 mil od celu ataku, którym była zbuntowana miejscowość i jak ok. 6 rano zrzuca bomby. Przypomnijmy, że Rosja zablokowała 7 rezolucji w ONZ potępiających militarne represje reżimu z Damaszku wobec ludności cywilnej.

 

Jeszcze do niedawna prezydent Trump oświadczył, że o losie prezydenta al-Asada zdecydują Syryjczycy. Jednak po ataku bronią chemiczną i filmach z umierającymi w konwulsjach małymi dziećmi, Trump zmienił zdanie i uznał, że czegoś tak zbrodniczego nie można tolerować. Teraz Trump stwierdził, że musi dojść do zmiany reżimu w Damaszku.

 

Miejscowy polityczny rynek w USA bardzo się ożywił. RINO-s, neocons i inni reprezentujący kurs na konflikt z Rosją natychmiast pospieszyli do wyrażenia swojego poparcia dla decyzji ataku w Syrii. Nawet przedstawiciele ruchu “nigdy Trump” pospieszyli z wyrazami poparcia. Pewnie podobnie postąpią niektórzy Demokraci. Jedynie libertarianin senator Rand Paul potępiając atak bronią chemiczną, zauważył, że USA nie jest w stanie wojny z Syrią i o zaangażowaniu militarnym zgodnie z prawem powinien zdecydować na wniosek Prezydenta  Kongres. Z zagranicy napływają również wyrazy uznania i poparcia, pierwszy zgłosił się premier Izraela Netanjahu, płyną pozytywne recenzje od krajów sunnickich.

 

Trump w czwartek wieczorem spotkał się w swojej rezydencji na Florydzie z prezydentem Chin Xi  Jinping i jego małżonką. Z powodu zaangażowania w uderzenie w Syrii był spóźniony o godzinę. Trump niedawno zagroził, że jeśli Chiny nie zrobią porządku z szalonym grubaskiem z Korei Północnej (Kim Dzong Un), to on go będzie musiał sam uspokoić. Przypomnijmy, że Kim ostatnio dość intensywnie testuje swoje pociski średniego i dalekiego zasięgu i otwarcie grozi Ameryce bronią nuklearną.

 

Kilka dni temu u prezydenta Trumpa gościł prezydent Egiptu al-Sisi, następnie przybył król Jordanii Abdullah.

 

Powstaje pytanie, co rzeczywiście na naszych oczach wydarzyło się w Syrii? W aspekcie polityki wewnętrznej nękający Trumpa Demokraci za jego wypowiedziane życzenie polepszenia stosunków z Rosją Putina odetchnęli z ulgą. Wybuchające amerykańskie pociski Tomahawk na lotnisku w Syrii zdmuchnęły natarczywą propagandę establishmentu o jakichś specjalnych powiązaniach Trumpa z Putinem. Sekretarz Stanu Rex Tillerson w następnym tygodniu wybiera się do Moskwy, jeśli przyjmiemy, że istotnie broń chemiczna była użyta przez reżim z Damaszku to Syria chce głębiej wciągnąć Trumpa do wojny na polecenie Putina, czy może Teheranu?

 

Czy może ktoś testuje nowego nieopierzonego prezydenta? Do tej pory Putin i inni mogli liczyć na brak zdecydowania byłego prezydenta Obamy sparaliżowanego myśleniem o niebezpiecznych konsekwencjach eskalacji zbrojnej, Jak zachowa się Trump, szczególnie po zmniejszeniu roli swojego filozofa-doradcy Steve'a  Bennona i otoczeniu się wianuszkiem generałów? Może Putin ma dosyć wydatków na ekspedycję syryjską i chce usiąść do stołu i zadbać jedynie o swoje bazy wojskowe w Syrii i zniesienie sankcji, a moze uznanie “rosyjskości” Krymu? Inną sprawą jest, że każda wojna w tym regionie spowoduje wzrost cen ropy i gazu, co nie jest bez znaczenia dla ubożejącego Putina...

 

Z jednej strony uderzenie Trumpa to pokazanie, że era Obamy zakończyła się i w Białym Domu zasiadł prezydent, który zwykł podejmować ryzykowne akcje i świat musi się do tego przyzwyczaić. W Syrii dziś mamy dwie wojny: jedna przeciwko ISIS, druga przeciwko al-Asadowi. Ameryka wysłała do walki z ISIS co najmniej 1,000 żołnierzy, w sąsiedztwie trenuje 5,000 żołnierzy. pamiętajmy jednak, że każda wojna rządzi się swoimi prawami, a plany generałów są aktualne tylko pierwszego dnia wojny.

 

Z kolei dla prezydenta Chin wydarzenia w Syrii pozwolą obserwować reakcje nowego prezydenta Ameryki, która zajęta może być większym zaangażowaniem na Bliskim Wschodzie, coraz bardziej popadając w długi i pozostawiając Chiną wolną rękę w ich przepychance z sąsiadami?

 

Powstaje wiele pytań. Jedno z nich może brzmieć: co stanie się z syryjskimi chrześcijanami, kiedy utracą opiekę reżimu al-Asada?

 

Jacek K. Matysiak

Kalifornia, 2017/03/07

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (16 głosów)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536501

A co symetrycznego zrobił Putin, gdy Turcja zestrzeliła SU-24 ?

Skończyło się na groźbach i "embargu".

A jakie niby embargo Putin zrobi Ameryce ?

Bez jaj.

Już dzisiejszy dzień pokazał, że Władymir zesrał się w gacie i poleciał skamleć na forum ONZ... tym samym forum na którym jeszcze dwa dni temu ruscy kpili z bezsilności ONZ.

Trump pokazał dziś Putinowi miejsce w szeregu.

I przekonasz się o tym w najbliższych dniach.

Zakład o butelkę Tokaju ?

 

Vote up!
16
Vote down!
0
#1536509

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536511

Gdzie ta rosyjska odpowiedź ?
 i nie chcę całej Rosji !!

Wolę Tokaj

Vote up!
5
Vote down!
0
#1536870

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536875

i wszyscy będą zadowoleni.

... no oprócz Niemców...

Vote up!
5
Vote down!
0
#1536929

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536930

Gdy Chiny były potęgą, to w Europie jeszcze była epoka kamienia łupanego.

Chiny nigdy nie miały imperialnych ambicji. Wręcz przeciwnie - budowali mur by odgrodzić swój dobrobyt od dziczy która otaczała ich państwo. Coś jak Rzym budujący zasieki na granicy z dzikimi Germanami.

Teraz też Chińczycy ucywilizują ruską dzicz, tą do Uralu, bo dalszą częścią nie są kompletnie zainteresowani. Polsce przyjdzie ucywilizować resztę...

Można było zrobić to 400 lat temu, ale Zygmunt Waza miał na to zbyt wąskie horyzonty.

Vote up!
1
Vote down!
0
#1537019

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536761

Nigdy to Polsce nie szkodziło.

Vote up!
5
Vote down!
0
#1536871

Cyt. "Amerykanie przedstawili zdjęcia satelitarne śledzące wojskowy samolot syryjski jak ładuje bomby właśnie w tej bazie lotniczej położonej 120 mil od celu ataku, którym była zbuntowana miejscowość i jak ok. 6 rano zrzuca bomby."

*

Gdzie Amerykanie trzymają zdjęcia satelitarne  śledzące TU - 154 M nr boczny 101, poczynając od wejścia pary prezydenckiej + pozostałych 94 osób delegacji na pokład, przez ASKIL, pancerną brzozę, aż do momentu wyparowania kokpitu? Czy w tym samym miejscu przechowują taśmy z nasłuchu załogi Tutki, załogi Iła-76, dialogu Korsaża z wieżą, a także rozmów osób z wieży z ośrodkiem decyzyjnym w Moskwie? Nagrali te dwa wybuchy czy jest to tylko wymysł osób postronnych obserwujących Tupolewa na kursie i ścieżce... w maliny?

https://www.accuweather.com/pl/us/national/satellite

Rodzaje satelitów rozpoznawczych/szpiegujących:

* satelity rozpoznania obrazowego (Imagery Intelligence - IMINT), w tym fotograficznego (Photographic Intelligence - PHOTINT). Satelity tego rodzaju wykonują obrazowanie optyczne w różnych pasmach promieniowania optycznego dużych obszarów powierzchni Ziemi, z dużą dokładnością i w stosunkowo krótkim czasie,

* satelity rozpoznania sygnałów elektromagnetycznych (Signals Intelligence - SIGINT), w tym COMINT i ELINT (Poppy), dokonujące zbioru i rejestracji sygnałów emitowanych przez urządzenia emitujące energię elektromagnetyczną,

* satelity rozpoznania sygnaturowego i pomiarowego (Measurement and Signature Intelligence - MASINT), których zadanie polega na zbieraniu danych technicznych, w celu identyfikowania źródeł, nadajników i urządzeń promieniujących różne rodzaje energii

PS

(...) Marzenie mam, cień fantazji
Pomaga mi w codzienne dni
Moje przeznaczenie sprawia, że ma cel
Wędrówki przez ciemność jeszcze jeden metr
Wierzę w anioły
Dobrą myśl we wszystkim, co los da
Wierzę w anioły... (...)"

https://www.youtube.com/watch?v=lxvnK8VWFhw&feature=related

 

 

Vote up!
15
Vote down!
0

casium

#1536539

ta opieka Assada nad chrześcijanami jest wymuszona i używana propagandowo, zresztą Assad rozgrywa mniejszości. 

dobry to pan, bo przecież mógł zabić.

nikt nie chce, by Daesh zajęło Syrię za to można sobie wyobrazić Syrię bez Assada.

i dość niestosowne jest ujmowanie się za jedną z narażonych grup, podczas gdy wciąż giną najróżniejsi. to "jakby" większy problem.

tak więc to ostatnie zdanie wpisu brzmi niefortunnie, choć jest jednym z wielu pytań, które znajdzie właściwą odpowiedź tylko przez pokój i stabilizację.

Vote up!
10
Vote down!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1536540

Tak naprawdę to nie wiemy co stało się na Bliskim Wschodzie, czyja prowokacja bezpośrednia, czy pośrednia zadziałała i komu z wielkich graczy było na rękę aby ją wykorzystać. W grę wchodzą bowiem interesy bezpośrednie jak i strategiczne, których inspiracje trudno dzisiaj dostrzec. Z pewnością największym beneficjentem uderzenia Trumpa jest Izrael, największym przegranym jest Putin, ale nie wiadomo jak on tę partię rozegra. Polityka to największe świństwo w jakim możemy uczestniczyć...

Vote up!
12
Vote down!
-1
#1536555

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536571

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie twojego zdrowia psychicznego

Vote up!
8
Vote down!
-1

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1536666

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536679

znowu swoją potęgę do Syrii wysłać, ale palacz okrętowy jest do czerwca na odwyku alkoholowym

 

Vote up!
12
Vote down!
0
#1536605

Francuz: - Boję się terrorystów

Niemiec: - Ja też

Szwed: - Ja też

Belg: - I ja.

Polski leming: - Ch*j z terrorystami, u nas masło ma zdrożeć

Vote up!
12
Vote down!
0
#1536645

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536700

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536723

Wczoraj Rosja pada, dziś Chiny....

Trump w tydzień załatwił sprawę dominacji na świecie

heheh

Vote up!
5
Vote down!
0
#1536873

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536876

I nie musisz się bać że cię zabiją, gdy wróg strzeli ci w głowę to nie zginiesz, bo pocisk nie znajdzie mózgu.

Vote up!
5
Vote down!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1536896

Po prostu Trump postawił granicę i teraz wszyscy lokalni watażkowie aktualizują plany z uwzględnieniem nowych realiów. Redukują swoje ambicje do akceptowalnych ( ??? ) przez amerykańską stronę.

Twoja Rosja nigdy, nigdy nie zaatakowała państwa, które nie było słabe.

Znaczy zaatakowali pozornie słabą Finlandię, która miała mniej ludności niż ZSRR wojska. Finał znasz, a jeśli nie, to sprawdź w wikipedii. Sprawdź też jaki wpierdol dostali od Japończyków w 1905, gdy Rosja była oficjalnie największą potęgą świata.

A w 1920 roku, gdy "Od światowej rewolucji dzieli nas tylko Chrystus" - jak powiedział Stalin - okazało się, że w drodze po Chrystusa napotkali jeszcze Piłsudskiego...

Pozdrawiam.

PS. nie dziwię się, że się nie zakładasz. Dobrze wiesz, że Twoje przewidywania nie są nic warte.

 

 

Vote up!
5
Vote down!
0
#1536931

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536933

Niby jak sobie Rosja poradziła z Polakami w 1612 ?
Że stracili na 50 lat województwa Smoleńskie i Czernichowskie ?

że Lisowski doszedł ze swym pułkiem do uralu ?

że Szujscy na kolanach oddali hołd Zygmuntowi Wazie ??

Faktycznie niezły przykład podałeś.

Napoleon przegrał z zimą, a Stalina uratowały DARMOWE dostawy amerykańskiej broni i jedzenia.

Wybacz biedaku, ale Twoja Rosja to kolos na glinianych nogach żyjąca mitami.

Vote up!
2
Vote down!
0
#1537016

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1536959

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

że Trump dał dupy:
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/swiat/jedno-zdj%C4%99cie-i-prawda-wysz%C5%82a-na-jaw-%E2%80%9Enyt%E2%80%9D-okr%C4%99ty-usa-wcale-nie-p%C5%82yn%C4%99%C5%82y-do-korei-p%C3%B3%C5%82nocnej/ar-BBA0skK

Vote up!
0
Vote down!
-2

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1537691