Radio WNET - Serwis Info 03-05-2021

Obrazek użytkownika Rafał Brzeski
Świat

W 230-tą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie -  prezydenci: Polski Andrzej Duda, Litwy - Gitanas Nauseda, Estonii - Kersti Kaljulaid, Łotwy - Egils Levits oraz Ukrainy - Wołodymyr Zełenski podpisali deklarację, w której wyrazili przekonanie, że pomyślność wspólnego dziedzictwa wymaga, aby Europa budowana była na fundamencie podstawowych wartości: wolności, suwerenności, integralności terytorialnej, demokracji, rządów prawa, równości i solidarności.

Szefowie pięciu państw leżących między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym uznali przy tym, że jednocząca się Europa powinna być otwarta na wszystkie kraje i narody, które wymienione wartości podzielają. Wyrazili też poparcie dla dążeń wszystkich ludów naszego regionu, z którymi łączy nas wspólnota dziejowego losu, a które pragną cieszyć się dobrodziejstwami wolności i demokracji oraz odważnie domagają się respektowania swoich praw.

Sygnatariusze deklaracji warszawskiej podkreślili, że przy obecnych zagrożeniach dla naszego wspólnego bezpieczeństwa, solidarność narodów jest jednym z kamieni węgielnych pokoju, stabilności, rozwoju, dobrobytu i odporności. 

Obiecali też solennie, że będą z zaangażowaniem kontynuować dialog i współpracę reprezentowanych przez siebie państw.

Po zakończeniu uroczystości rocznicowych na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenci rozmawiali wspólnie przed kamerami o dziedzictwie przeszłości i doświadczeniach historii oraz o obecnej współpracy, wspólnocie wartości i wspólnej wizji Europy.  

Po zakończeniu debaty prezydent Andrzej Duda konferował z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a potem z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem. Wczoraj wieczorem  Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą zaś jutro będzie konferował z prezydentem Estonii panią Kersti Kaljulaid, która rozpocznie oficjalną wizytę w naszym kraju

x x x

Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej został dzisiaj wezwany w związku z sankcjami Moskwy wobec ośmiu przedstawicielom instytucji unijnych. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell wezwał ambasadora Władimira Czyżowa w związku z zakazem wjazdu wydanym przez rosyjskie władze miedzy innymi dla wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej komisarz Viery Jourowej i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassoliego. Rzecznik Komisji Europejskiej Peter Stano stwierdził, że decyzja Kremla nie ma prawnego uzasadnienia i jest bezpodstawna. 

W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Stampa David Sassoli stwierdził, że kiedy systemy autorytarne mają trudności to szukają wrogów zewnętrznych żeby rozładować napięcia wewnętrzne. „Putin szuka wrogów, ale Rosjanie zasługują na szacunek” - stwierdził Sassoli i zapowiedział, że odpowiedź Unii Europejskiej będzie mocna.

Ponad 583,000 osób zmarło w Rosji w pierwszym kwartale bieżącego roku - poinformował urząd statystyczny Rosstat. W podobnym okresie ubiegłego roku zmarło 460 tysięcy osób, czyli o 123 tysiące mniej.

x x x

Urząd nie podał przyczyny wzrostu zgonów o jedną czwartą, ale informacje dotyczące marca wskazują na znaczącą różnicę między danymi Rosstatu a podawanymi przez specjalny zespół rządowy do walki z koronawirusem. Według tego zespołu w marcu na COVID-19 zmarło nieco ponad 12 tysięcy 300 osób natomiast Rosstat wyliczył: 15 tysięcy na COVID-19, prawie 2 i pół tysiąca przypadków, gdzie COVID był prawdopodobną przyczyną zgonu oraz 1400, gdzie COVID przyspieszył zgon z innych przyczyn. 

Według oficjalnych danych kampania szczepień w Rosji przebiega w ślimaczym tempie i jedną szczepionką zaszczepionych zostało dotychczas niecałe 8 procent populacji, a dwa razy zaledwie 5 procent. Przyczyną jest niechęć do szczepionki Sputnik V oraz ogólny brak tej szczepionki, co przyznał nawet rzecznik prasowy Kremla mówiąc, że krajowy przemysł farmaceutyczny nie nadąża za potrzebami. 

Dla pokrycia braków krajowych i dla uciszenia krytyki krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki i Bliskiego Wschodu, którym Rosja obiecała szczepionki Moskwa prowadzi rokowania z chińskimi producentami, u których już zamówiła 260 milionów dawek szczepionki Sputnik V produkowanej na udostępnionej Chinom licencji. 

Zaufanie do szczepionki Sputnik V wzrosło w ostatnich dniach po publikacji w szanowanym za wiarogodność brytyjskim periodyku medycznym Lancet, gdzie podano, że rosyjska szczepionka jest bezpieczna i ma skuteczność rzędu 91 procent. 

x x x

“Po raz pierwszy w historii człowieka ludzkość ma zdolność wymordować się do ostatka w określonym czasie”  - ocenił Henry Kissinger, 97 letni dzisiaj były amerykański sekretarz stanu, który kształtował politykę międzynarodową drugiej połowy ubiegłego stulecia. Ludzie wymyślili bowiem i rozwinęli technologie o jakich 70 lat temu jeszcze nikt marzył. Do zagrożenia wojną jądrową doszło zagrożenie sztuczną inteligencją, która sprawia, że “człowiek stał się partnerem maszyn, a maszyny mogą same dokonać własnej oceny sytuacji”. Dlatego “konflikt między rozwiniętymi technologicznie potęgami nabiera tak kolosalnego znaczenia.”

W opinii Kissingera, człowieka który otworzył przed laty Chiny dla świata zachodniego, obecnie największym niebezpieczeństwem dla ludzkości jest ewentualny konflikt Stanów Zjednoczonych z Chinami. W swojej wypowiedzi na Forum Sedona w Instytucie McCain, Kissinger ostrzegł, że oba mocarstwa staczają się ku zimnej wojnie o globalnym zasięgu przy której “blednie” zimna wojna między USA a Związkiem Sowieckim, ponieważ Chiny są potęgą ekonomiczną, a Sowiety miały militarny potencjał technologiczny, ale nie miały potencjału gospodarczego. Natomiast współczesne Chiny są potęgą gospodarczą a równocześnie rosną na znaczącą potęgę militarną. 

x x x

Giełdziarze nowojorscy przewidują, że ceny srebra wzrosną w tym roku o połowę w porównaniu z doskonałym rokiem ubiegłym i osiągną rejon 27 dolarów za uncję. Popyt na srebro ma wzrosnąć o 15 procent, do około miliarda uncji, ponieważ coraz więcej inwestorów lokuje w tym kruszcu swoje kapitały. Prognozy te cieszą zarząd strategicznej spółki skarbu państwa KGHM, bowiem cena 27 dolarów za uncję to prawie milion dolarów za tonę, a KGHM jest drugim producentem srebra na świecie i wytwarza go około półtora tysiąca ton rocznie. 

x x x

Przed dwoma tygodniami opisywałem państwu Digidoga, czyli cybernetycznego psa-robota w służbie nowojorskiej policji, który dzięki swym czujnikom rozpoznaje teren przed interwencją policjantów. Liderka bolszewickiego skrzydła w Kongresie, Alexandra Ocasio-Cortez uznała, że  Digidog to narzędzie “naziemnej inwigilacji” niedoinwestowanych społeczności i powinien zostać zakazany ponieważ służy policji a policja jest z definicji rasistowska. Opinię tę podchwycili wywałaszeni przez polityczną  poprawność radni, którzy podnieśli krzyk protestu i nacisnęli na administrację. W rezultacie burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wezwał policję do przemyślenia, a ta z miejsca rozwiązała umowę o użytkowanie Digidoga i biedne cyber-psisko zamiast tropić przestępców powędrowało do garażu

Premiera: www.wnet.fm

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

zwalczając dżumę cholerą, ale Amerykanie nie lepsi (z winy Kissingera) tworząc potęgę Chin. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Leopold

#1670459