Czy ktoś tu jeszcze posługuje się rozumem?

Obrazek użytkownika aty
Gospodarka

http://wpolityce.pl/gospodarka/309184-bitwa-o-vat-beda-wyzsze-kary-za-falszowanie-faktur

Ministerstwo do spółki z NIK'iem oszacowało wyłudzenia VAT w roku 2015 na kwotę 81,9mld złotych. W tym samym roku wpływy z VAT do budżetu wyniosły 124,2mld złotych.

Ludzie!!! Czy widzicie te liczby? Ponad jedna trzecia (żeby nie powiedzieć prawie połowa) kasy z tego podatku została ukradziona... Słów nie ma na to... Ale gorsze jest coś innego!

Gorsze jest lekarstwo jakie rząd proponuje: Szczególne regulacje w kodeksie karnym.. 10mln kary(!), 25 lat więzienia(!) i temu podobne szykany. Jednocześnie najmniejszego zająknięcia o zmianie ustawy o VAT!

To nie brak kary jest przyczyną (bo kary są) tych malwersacji, ale łatwość ich dokonywania. To system podatkowy jest ustawiony (intencjonalnie czy nie – wszystko jedno) na dokonywanie przekrętów. Bezsensownie rozbudowany i skomplikowany do tego stopnia, że nikt go (łącznie z rządem i NIK'iem) nie jest w stanie zinterpretować.. To wysokość podatków jest taka, że uczciwie nie da się ich płacić. Żeby cokolwiek w tym systemie robić, trzeba (!) kombinować..

A przyczyna nie tkwi w przedsiębiorcach, w ich skłonnościach do kombinacji, tylko w systemie, który takie zachowania wymusza. Podniesienie kar czyli zwiększenie ryzyka w stosunku do korzyści nie zaowocuje wcale zwiększeniem wpływów do budżetu. Zaowocuje zwijaniem biznesów.

Zestawcie tylko te liczby: 81,9 / 124,2. Czyż nie wynika z nich, że VAT mógłby być o jedną trzecią, a nawet o połowę niższy bez uszczerbku dla budżetu? Budżet by na tym nie ucierpiał, a nawet zyskał bo nikomu nie opłaciłoby się kombinować dla tak małych i ryzykownych zysków. A do tego ruszyłyby te biznesy, które blokowane są przez obecne podatki i przepisy...

Jeśli g-no śmierdzi ..to trzeba g-no sprzątnąć, a nie zakładać maskę!

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.3 (głosów:8)

Komentarze

Widze kompletny brak zrozumienia tematu. To nie biedni przedsiębiorcy wyłudzają VAT, ale zorganizowane międzynarodowe grupy przestąpcze, kreujac fikcyjne zakupy i sprzedaże, towaru (jak ostatnio platyny czy sprzetu elektronicznego) któego wogóle nie ma. Oni nic nie produkuja, a jedynie poprzez zakladanie szeregu fikcyjnych firm najczęsciej na "slupa" generują wysokie stawki VAT wypłacanych ostatecznie przez MF. Walczyc z tym mozna tylko tak, że kara stanie sie dotkliwa, wręcz groźna dla organizatorów. Nic tu nie da obniżenie stawki VAT, bo jak wcześniej nikt sposród przestępców i tak tego podatku nie płaci. I chyba sie dzieje dobrze skoro wpływy z podatków wzrosły znaczące od chwili, gdy MF zagroziło zmianami w przepisach. Zapewne jest tu także zwiększenie wpływów z PIT czy CIT, bo także ludzie zrozumieli, że koniec eldorado, i ci co kombinowali wolą płacic i działac, niż narazic sie na dotkliwe sankcje.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1520512

Najpierw udowadniasz, że zmiany w przepisach nic nie dadzą, bo to nie przedsiębiorcy kombinują tylko przestępcy. A w kolejnym zdaniu twierdzisz, że już sama zapowiedź zmian zwiększyła wpływy z podatków. Przestępcy dołożyli ze swojego? :)

Oczywiście, że przedsiębiorcy kombinują. Wiem, bo sam to robię i nie znam takiego co by nie kombinował. Oczywiste jest też (!!!), że przedsiębiorcy woleliby płacić uczciwie proste i niskie podatki bez żadnych kombinacji.. i nie trzeba do tego kar tylko właśnie owej prostoty i uczciwych stawek.

Ale masz rację.. większość z tej kosmicznej kwoty ukradli przestępcy. Z pewnością ich śmiałość będzie mniejsza po zwielokrotnieniu kar – taką mamy nadzieję. Ale na litość.. Nie próbuj mnie przekonywać, że system poboru podatków (w tym ich wysokość) nie ma tu nic do rzeczy. Bo ma – kluczową i o wiele większą niż system kar. W prostym systemie podatkowym znikają możliwości kombinacji, a przy niskich stawkach znika opłacalność kombinacji..

I nie jest prawdą, że skoro słupy nic nie produkują to „Nic tu nie da obniżenie stawki VAT, bo jak wcześniej nikt sposród przestępców i tak tego podatku nie płaci.” Wyeliminowanie przestępców z systemu (wszystko jedno jaką metodą) spowoduje, że te 81,9mld zostanie w budżecie. Można więc eliminować ich także metodą obniżenia podatków o tę odzyskaną kwotę.

Ja nie postuluję zniesienia kar. Chcę tylko zwrócić uwagę na to, że zamiast uganiać się za pijawkami po rozległym bagnie można to bagno ususzyć (nie ja wymyśliłem to porównanie, ale jest bardzo trafne). A przykładem z życia niech będzie prohibicja w USA. Żadne kary nie działały dopóki ktoś nie poszedł po rozum do głowy i nie spuścił wody z ichniego bajora.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1520523

zbuntował się:)))

Może zmieni zdanie cierpliwości, a jak nie to może kto inny się zlituje:)))

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3

Wolność, godność, honor - tego nic nie zastąpi.

 

#1520525

Stawka podatku VAT oczywiście ma znaczenie. 25% do wyłudzenia, to oczywiście więcej niż 16%, a 16% to stawka EFEKTYWNA. Nie udawajmy Niemca. Sam rynek alkoholu i papierosów, to jakieś 20 mld strat ze względu na zbyt wysoką akcyzę. Oczywiście przemytników i bimbrowników też można straszyć 25-letnią odsiadką. Oczywiście to też nic nie da. Pamiętajmy też, że w polskich więzieniach brakuje miejsc i ludzie CZEKAJĄ BY ODSIEDZIEĆ WYROK!

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

              

#1520539

miliardowe wyłudzenia i całe mafie to gruba rzecz.

nie tylko oszukują, to wielokrotne fałszerstwa, korupcja i straty.a

a skoro nie ma sumowania wyroków za szereg przestępstw i trudno skazać całą mafię jako zorganizowaną grupę...

fałszowanie faktur jest w tym przypadku podobne do fałszowania pieniędzy.

A są przypadki, że nie chodzi o zaniżanie płacenia tylko wyłudzanie pieniędzy za nic. Kto za to płaci?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1520671

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika trybeus nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

...wystarczyłoby znieść obowiązek naliczania VAT-u pomiędzy przedsiębiorcami (obrót netto)i problem znika, przecież VAT płaci ostateczny konsument, dla przedsiębiorstw vat jest tylko przekładaniem kasy,
...dlaczego rządzący nie skorzystają z tego prostego rozwiązania (choć ze stalą tak jest zrobione), ano z tego powodu, aby kolesiostwo i międzynarodowi gangsterzy mogło wyłudzać ten VAT...no i można jeszcze w ten sposób z przedsiębiorców coś tego vatu skubnąć wynikającego z różnicy pomiędzy zakupem i sprzedażą z marżą

przypomina mi to jak żywo prohibicja w USA, gdzie dzięki wprowadzeniu alkohol opłacało się szmuglować i miał bardzo wysoką cenę...to dla państwa i mafii jest korzystne, taka symbioza bym rzekł...z VATem w Polsce jest tak samo...nic nie zrobicie, nie ruszają mnie krokodyle łzy, ze ktoś zapier*lił kasę z VAT, tu rządzący też mają za pazurami...te 25 lat więzienia za wułudzenia vatu to wrzutka dla plebsu, żeby byli uświadomieni, ze WAAAdza opiekuje się ludem pracującym miast i wsi :))

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-2

http://trybeus.blogspot.com/

#1520540

Nie Trybeusie, te 25 lat, to tylko bolesny skowyt z powodu pustej kasy. Tam musi być dziura wielkości Wielkiego Kanionu. Myślę, że to dopiero początek. Oni rozpaczliwie szukają gotówki, a im więcej chcą zagarnąć, tym mniej im w łapkach zostaje. Teraz deficyt budżetowy wyniesie jakieś 60 mld ( o ile ten budżet wykonają), kolejny (A.D. 2018) będzie jeszcze wyższy. Aż wszystko pieprznie, bo to musi pieprznąć z hukiem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
-2

              

#1520541

można najpierw zaproponować abolicję, albo korekty i zapłata należnego, albo 25 lat :)

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1520672