Karuzela podatkowa (część 2)

Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Gospodarka

Przyszłoroczna podwyżka VAT-u, to dopiero początek podatkowej karuzeli.

W części pierwszej napisałem jak „jednoprocentowa” podwyżka VAT odbije się na naszych kieszeniach w korelacji ze wzrostem akcyzy na paliwo. Będzie to znacząco więcej niż jeden procent. Ale to nie koniec zabaw z VAT-em łże-liberalnej (he, he) Platformy i naszego natchnionego nie-rządu.

I. Ambitne plany.

Otóż, plany rządowe są ambitne: jeżeli w następnych latach, mimo podwyżki VAT i wszystkich buchalteryjnych sztuczek ministra Rostowskiego, relacja długu publicznego do PKB przekroczy kolejny tzw. „próg ostrożnościowy” (55%), podatek ten będzie dalej sukcesywnie zwiększany!

Plany wyglądają następująco: jeżeli na koniec 2011 roku dług publiczny przekroczy 55% PKB, wówczas VAT w przedziale czasowym od 1 lipca 2012 roku do 30 czerwca 2013 wzrośnie do 24, 9 i 7,5 procent, następnie zaś między lipcem 2013 a czerwcem 2015 podatek dobije do maksymalnych unijnych stawek – 25, 10 i 8%!

Jeżeli próg 55% długu publicznego w relacji do PKB zostanie przekroczony „dopiero” na koniec roku 2012, wówczas w lipcu 2013 czeka nas podwyżka do 24, 9 i 7,5 procent, by w 2014 roku osiągnąć pułap maksymalny, czyli 25, 10 i 8%.

Podwyżka jest oczywiście przewidziana „tylko” na 3 lata, ale jestem dziwnie pewien, że po upływie tego terminu ich utrzymanie okaże się „niezbędne”, bo przecież Tusk nie jest politycznym samobójcą i nie będzie przeprowadzał żadnych reform, by nie narazić się różnym grupom interesów i tym wyborcom (np. armii urzędników), którzy żyją z dojenia budżetu.

II. „Welfare state” bez „welfare”.

Tym samym doszlusujemy do państw o najwyższym dopuszczalnym vacie w UE (Szwecja i Dania). Całe szczęście, że wyższej niż 25% stawki VAT wprowadzić nie można, bo aż strach pomyśleć jakie mogłyby być bardziej dalekosiężne plany rządu... Chociaż, kto wie – może akurat w tym przypadku trio Tusk – Sikorski – Rostowski wykaże się niespotykaną energią, tudzież dyplomatycznymi talentami i dumnie ogłosi, że Komisja Europejska przyznała nam w drodze wyjątku prawo do „czasowego” (he, he) podniesienia VAT-u na wszystko do stawki, powiedzmy, 30%...

Jestem pewien, że nasi gospodarczy konkurenci w UE szczerze się z tego ucieszą i będą gratulować Polsce „odpowiedzialnego” rządu. Niemcy nie będą już płakać na „dumping podatkowy”, co miało miejsce, gdy Leszek Miller (komuch!) obniżał podatek od przedsiębiorstw (CIT).

Będziemy mieli zatem podatki jak w skandynawskich „welfare state’s”, tyle że bez „welfare”.

III. „Czasowy” pic na wodę.

Nie łudźmy się. Jak wspomniałem w punkcie pierwszym niniejszej notki, odtrąbiona jako „czasowa” podwyżka VATu utrzyma się - a to z prostego powodu. Liberalny (he, he) rząd (wciąż to „he, he” powtarzam, chociaż coraz mniej mi do śmiechu) nie planuje żadnych reform, żadnych cięć w administracji (przeciwnie – w latach 2008 – 2009 przybyło 40 tys etatów), zatem to, co wybulimy w cenie towarów i usług pójdzie na bieżące utrzymanie urzędników, a nie na reformę finansów państwa i redukcję długu publicznego. Dług zaś będzie rósł niepowstrzymanie, zatem „konieczne” okażą się kolejne podwyżki VAT, wedle zarysowanego na wstępie scenariusza, by załatać kolejne dziury... Koniec końców - ockniemy się z błogiego snu o „zielonej wyspie” z gospodarką zduszoną podatkami i zatorami płatniczymi, ale za to z tak samo niewydolnym sądownictwem i rozdętą „parkinsonowską” administracją jak dziś.

A ponieważ podwyższanie podatków ponad akceptowalną miarę skutkuje (zgodnie z krzywą Laffera) zmniejszaniem się wpływów do budżetu, efektem w ciągu najbliższego dziesięciolecia może być tylko bankructwo.

***

Co więcej, nawet gdyby w najbliższych wyborach parlamentarnych PO została odsunięta od władzy (a prawdę mówiąc, jakoś się na to nie zanosi), to mechanizmów gospodarczych, które nabrały w międzyczasie własnej dynamiki nie da się z dnia na dzień zastopować. Chyba, że... obecna opozycja zjawiłaby się, niczym anioł z niebios, z dopracowanym programem reform i „pełnymi szufladami” ustaw, które z jednej strony ograniczyły by wydatki rządu w skali choćby 5 miliardów zł rocznie, z drugiej zaś – uczyniła by Rzeczpospolitą państwem naprawdę przyjaznym swym obywatelom.

Ale – próżne to marzenia. Póki co, musimy się przygotować do 25% stawki VAT-u, która niechybnie zostanie wprowadzona na przestrzeni najbliższych kilku lat.

Gadający Grzyb

P.S. Gdy plajtowała Grecja, niemieckie tabloidy wypuszczały balony próbne z zapytaniami o możliwość kupna kilku wysepek. Fakt – Grecy mają ich od pyty. Gdy my splajtujemy, co sprzedamy? Wolin? A może Hel z naszą częścią Mierzei Wiślanej w pakiecie? Zapewne znalazłaby się jakaś niemiecko – rosyjska spółka z siedzibą w jakimś podatkowym „neverlandzie” skłonna „rzygnąć” kasą by wesprzeć taką transakcję...

Inne moje notki o podobnej tematyce:

www.niepoprawni.pl/blog/287/gra-pozorow

www.niepoprawni.pl/blog/287/karuzela-podatkowa-czesc-1

Brak głosów

Komentarze

... na bezrybiu i ANR ryba.

http://www.bibula.com/?p=26149

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#81913

Nie tylko ANR. Pod młotek mają pójść PKO, PZU, energetyka, koleje itd. Totalna wyprzedaż - jak to u bankruta.

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#81922

zaawansowane. Trzeba doprowadzić do bankructwa aby pokazać jak nic nie są warte.
Pójdą w niemieckie łapska, bo jak wiadomo Niemcy słyną z inwestowania w biznesy nieopłacalne i lubią tracić pieniądze.

Vote up!
0
Vote down!
0
#81960

Możemy oddać wszystko, co na zachód od Odry: Szczecin, Wolin... Wszak nie bez powodu Niemcy utworzyli sobie po 1990 szczątkowy okręg administracyjny "Pomorze Przednie", którego w czasach NRD nie było, doskonale wiedząc, że reszta Pomorza jest w Polsce.

Tak samo w międzywojniu zachowali szczątkowe "Prusy Zachodnie", których reszta znajdowała się "tymczasowo" w Polsce.

Łużyczanom, którzy domagali się osobnej jednostki administracyjnej dla siebie, kazali spadać na drzewo.

Vote up!
0
Vote down!
0
#81948

Jakiś chory z nienawiści grzyb ,nikomu nieznany miałem napisać matoł , lecz sprostuję na anonim z internetu,pisze dla 3 czytających ,zupełnie co innego niz ogłosił Belka.

Może podam swoje sukcesy:

8 tyś utopione w ubezpieczeniu emerytalnym Aviva dawniej Comercial Union,(bezwzględna suma wpłat)

50 tyś utopione w bezpiecznych funduszach inwestycyjnych.(było by mniej gdyby kurwa z okienka gdy chciałem likwidować w marcu br, nie rzekła , ładnie rosną-nie słuchajcie szmat z kontuaru)

teraz czekam na porażkę obligacji, tam uwalę z 50 tyś, tu Kondonek wyjaśni

czekam na porażkę banków, tu czekam defloracji lub jakoś podobnie, to już będzie dupa sprzedana drobnego ciułacza. I gites.

 Życiową porażkę już mam. Chciałem dla dzieci lżej; to się nie da.

Vote up!
0
Vote down!
0
#81915

To nie to forum, ale po dłuższym namyśle postanowiłam jednak zasygnaliować parę spraw:
1. Ubezpieczeń się nie wykupuje, jeśli nie ma rzeczywistej potrzeby; Tym bardziej "ubezpeiczeń emerytalnych". Panie, żadne tam fialry czy inne cuda. "Umiesz liczyć? Licz na siebie". Zamiast karmić tłuste koty, sam odkładaj ile dasz rady - w jednym miesiącu więcej, w innym mniej, byle stale. Na początek w banku (procent składany to potęga i tego się trzymaj). Potem będziesz dywersyfikował, ale nie na rynku finansowym, tylko ogólnie: depozyty, złoto, ziemia, papiery.
2. NIE ma czegoś takiego jak bezpieczne fundusze. Inwestujesz tam (da się zyskownie, da), na własne ryzyko - musisz się liczyć z tym, że stracisz, może nawet cały kapitał (a kto to wie?). Fundusze to NIE bank - tam się nie zanosi oszczędności w celu ich bezpiecznego ulokowania. W fundusze pakuejsz tylko tyle, ile możesz (w razie czego) bezboleśnie stracić. Zresztą podobnie jest z giełdą.
3. Słuchaj trendu a nie pań z okienek. Panie mają za zadanie sprzedać Ci towar. Ale to Ty masz decydowac o tym, czy ten towar jest Ci potrzebny, czy nie.
4. Obligacje przestały być interesujące juz dawno.
5. Porazka banków to kwestia czasu. Ja osobiście nerwowo szukam możliwości przekształcenia oszczędności w coś innego.
6. "Za wszystko co masz nabywaj wiedzę."
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#82170

Ciekawe jak zachowają się media w obliczu kolejnych podwyżek; czy będą dyskretnie milczeć, czy znów znajdzie się jakiś krzyż, za pomocą którego będzie można skutecznie odciągnąć uwagę Polaków od rzeczywistych problemów...

Vote up!
0
Vote down!
0
#81993

WSI24 i jeje spece tłumacza przeciez, ze to wielkie dobrodziejstwo

pzdr

Vote up!
0
Vote down!
0
#81996

[quote=Johnny_B_Goode]

Ciekawe jak zachowają się media w obliczu kolejnych podwyżek; czy będą dyskretnie milczeć, czy znów znajdzie się jakiś krzyż, za pomocą którego będzie można skutecznie odciągnąć uwagę Polaków od rzeczywistych problemów...

[/quote]

Katastrofa smolenska... Dzis specjalnie zwrocilam uwage na wiadomosci w TV. W prasie Migalski.
Pozdrawiam.

contessa

Vote up!
0
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#82036