Największe zwycięstwo powstańcze nowożytnej Europy miało miejsce w Poznaniu - cz.1

Obrazek użytkownika Anonymous
Historia

Powstanie Wielkopolskie a współczesność

Na temat roli powstania wielkopolskiego w życiu Wielkopolan można by napisać kilka książek. Powstanie wielkopolskie jego przesłanie, tradycje i współczesność to dla przeciętnego Wielkopolanina z tradycjami jak elementarz nim bycia. Tradycje przekazywane przez pokolenia zachowane są po dzień dzisiejszy nie tylko w samej gwarze poznańskiej, ale i w prezentowanych postawach patriotycznych, czy też innych zachowań np. w zakresie wzajemnej pomocy chorym i biednym, życzliwości, gościnności, dobrze i solidnie wykonywanej pracy, punktualności, rzetelności w tym co się robi i czyni itp.

Powstanie wielkopolskie to nie tylko 700 miejsc pamięci narodowych, ale to kontynuacja zasad wielkopolskiej drogi do zwycięstwa już nie militarnego, ale gospodarczego i organizacyjnego w wydaniu współczesnym. Przykłady takiego działania widać niemal na każdym kroku wystarczy przejść się po Poznaniu.

Wielkopolanie szczycą się swoim zwycięskim powstaniem czcząc go bardzo uroczyście nie tylko w oficjalnych jego obchodach, ale i zabawie i uczestnictwie w pokazach grup rekonstrukcyjnych, które wiernie odtwarzają ducha tamtych dni zwycięstwa i chwały.
Starsi pokazują młodszym miejsca, w których Wielkopolanie walczyli o wolność składając tam kwiaty i zapalając znicze. Miejscem spotkań poznaniaków w tym dniu jest przeważnie Stary Rynek, którego mury były niemym świadkiem tamtych walk o wolności wyzwolenie spod jarzma zaborców.

Powstaniu Wielkopolskiemu i jego bohaterom – moim zdaniem - mniej widowiskowym i skromniejszym niż efektowni bohaterowie przegranych zrywów, należy się nie mniejsza chwała.

Marzy mi się by w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego zapoczątkować przynajmniej osnutą wokół niego piękną, wielką opowieść o tym, jak Polacy wygrali, jak zwyciężyli wroga. Niech to będzie nowoczesne multimedialne muzeum. A może porywająca książka – powieść albo popularnonaukowa – wokół której byłoby głośno? A może w końcu film, równie głośny co „1920” Hoffmana (tylko oby dużo lepszy)? Obawiam się, że nikt takich planów dziś nie ma, ale mam nadzieję, że do okrągłej rocznicy, jakiś pomysł się narodzi.

W roku 1918/19 Wielkopolanie – Polacy! – zaczęli walczyć i dali Niemcom łupnia – czy to nie brzmi pięknie i dumnie ?

"Centralne obchody setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego będą odbywać się w Poznaniu. W programie uroczystości znalazło się wiele przedsięwzięć, które mają na celu przybliżyć mieszkańcom, nie tylko Poznania, ale i całej Polski, różne historie związane ze wspominanym zrywem niepodległościowym.

Obchody rozpoczną się już dzień wcześniej inscenizacją prezentującą przyjazd Ignacego J. Paderewskiego do Poznania. Później nastąpi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Głównym punktem uroczystości, które będą miały miejsce 27 grudnia, będzie msza święta
w poznańskiej farze, sprawowana w intencji powstańców oraz złożenie kwiatów na mogile Stanisława Taczaka, dowódcy powstania.

O godzinie 16:40 Poznań zatrzyma się. Na minutę staną wszystkie autobusy i tramwaje, a ryk syren i dzwonów poznańskich kościołów będzie rozbrzmiewał w całym mieście. W tym samym czasie rozpoczną się też oficjalne obchody przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. „100 lat temu padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego” – poinformuje komunikat nadawany w środkach komunikacji miejskiej o 16:40.

Już od godziny 14:00 w mieście będzie można spotkać grupy rekonstrukcyjne, które wcielą się w postaci powstańców, zobaczyć repliki samolotów, które zdobyli Wielkopolanie w walkach o niepodległość.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 przygotowało wiele atrakcji na 27 grudnia. Uzbrojenie, pojazdy, czy pokaz kawaleryjski, to tylko niektóre z niespodzianek, które będą czekać na uczestników obchodów.

Światło Zwycięstwa.

"Światło Zwycięstwa - Poznań 2019" o spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych, laserów i ognia poświęcony tematyce Powstania Wielkopolskiego, w którym zaakcentowane zostaną najważniejsze wydarzenia zwycięskiego zrywu, a historia Powstania ukazana zostanie w niecodzienny, nowatorski sposób.

Sceną widowiska będzie fasada Arkadii przy placu Wolności w Poznaniu, reprezentacyjnego budynku dobrze znanego nie tylko Poznaniakom. Wybór miejsca nie jest przypadkowy, to właśnie w okolicach Arkadii 27 grudnia 1918 r. postrzelony został Franciszek Ratajczak, to właśnie na  placu Wolności – 100 lat temu Wojska Wielkopolskie złożyły swoją przysięgę.

Pokaz ŚWIATŁO ZWYCIĘSTWA Poznań 2019 będzie hołdem składanym Powstańcom i oryginalną lekcją historii, w której do opowiedzenia faktów historycznych wykorzystamy sztukę audiowizualną, efekty pirotechniczne, laserowe i świetlne najnowszej generacji.

Multimedialne widowisko, podczas którego zobaczyc będzie można mapping historyczny poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu, wzbogacony spektakularnym  pokazem laserów ze specjalną muzyką w tle oraz koncert na wirtualnej harfie w wykonaniu Kamila Skickiego wprowadzi widzów w nastrój dumy i triumfu z bohaterskich dokonań naszych wielkopolskich rodaków sprzed 101 lat.
Od godziny 17.30 Plac Wielkopolski rozbłyśnie podświetlonymi  architektonicznie budynkami, co stanowić będzie swego rodzaju scenografię do widowiska. Nie zabraknie również dźwięków patriotycznych, a podniosły nastrój zwieńczy Marsylianka Wielkopolska.

Cześć i Chwała Bohaterom !

Żródła:

dzieje.pl, wikipedia.org, ]]>https://historykon.p]]>

]]>https://27grudnia.pl/program-obchodow/widowisko-multimedialne-swiatlo-zw...]]>

4
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.7 (7 głosów)

Komentarze

Część druga materiału poświęconemu upamietnienia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zostanie poświęcona współczesnemu Poznaniowi - na pół tęczowemu i na pół patriotycznemu. A co na to sami rdzenni poznaniacy ? Wkrótce się dowiecie.

Vote up!
6
Vote down!
-2
#1612428

Za temat historyczno - patriotyczny i wykonanie 5 !

 Czekam na część kolejną.

Vote up!
6
Vote down!
-1

karzącaręka

#1612429

Co za pała dała pałę

Pryszczata czerwona  onuca?

Vote up!
5
Vote down!
-1
#1612439

Czerwona pała - mało ich jeszcze zostało ! Tyle o nich piszę pokazuję ujawniam. Część 2 będzie właśnie o nich. Materiał jest skierowany do patriotów i tego się trzymajmy.

Vote up!
5
Vote down!
-2
#1612440

Rosji? Wszak w trzy lata wymordowali więcej ludzi, niż zginęło w I wojnie światowej. A w pięć tyle, ile zginęło razem z epidemią "hiszpanki"....

Vote up!
1
Vote down!
-3
#1612589