Najsłynniejsze akcje bojowe Żołnierzy Wyklętych.

Obrazek użytkownika Anonymous
Historia

Dużo w ostatnim czasie mówi się i pisze o Żołnierzach Wyklętych - narodowych bohaterach o ich akcjach bojowych i walce o wolną Polskę. Ginęli oddając swoje młode życie w kazamatach komunistycznych NKWD i UB. Ich oprawcy - mordercy do chwili obecnej nie zostali osądzeni. Pokolenie Żołnierzy Wyklętych  dzisiaj musi bronić ich cześć i honor przed atakami pokolenia UB i komunistów z lewicy i dewiantów z lgbt.

Przypomnę w tym materiale być możę zapomniane akcje bojowe naszych narodowych bohaterów.

Rozbicie strzeżonego więzienia UB w Radomskiem przez żołnierzy WiN w dniu 9 września 1945.

Była to bardzo dobrze pod względem operacyjnym i logistycznym przeprowadzona akcja bojowa żołnierzy WiN przeciwko kilkukrotnej przewadze liczebnej atakowanych żołnierzy KBW, MO,UB i NKWD chroniących się w więziennych murach..

Po dokładnym rozpoznaniu celu czyli obiektu więzienia, jego sposobu i systemu ochrony, patroli, uzbrojenia itp oraz po wielu dniach przygotowań nastąpiło skoordynowane w czasie i miejscu uderzenie celem, którego było odbicie przetrzymywanych przez komunistów Żołnierzy AK. Specjalnie wyszkolona i dobrana do tego zadania Grupa Uderzeniowa przyjechała nie zauważona pod mury więzienia.

Grupa uderzeniowa realizaując wcześniej przygotowany plan po dotarciu w pobliżu więziennej bramy wejściowej przy pomocy ładunku wybuchowego rozbiła stalową bramę i wtargnęła do środka.

Obsługa więzienna kompletnie zaskoczona i steroryzowana wydała szybko klucze od cel i pomieszczeń nawet pomagała otwierać więzienne cele. Więźniowie z niektórych cel przy pomocy desek z rozbitych prycz wyważali także drzwi i sami się oswobadzali. Ustawienie oswobodzonych w czwórki trwało dość długo. Po wykonaniu zadania grupa uderzeniowa WiN wraz z odbitymi więżniami antykomunistycznymi wyszła na zewnątrz więzienia.

Na sygnał z rakietnicy kolumna na czele z dowodzącym akcją z por. „Harnasiem” ruszyła na piechotę marszem ubezpieczonym przez miasto a mianowicie przez plac Jagielloński, dalej  jechała na ukos do ulicy Struga. Po dojściu do ulicy Spacerowej, uwolnionym więżniom przekazano informację, że są wolni i mogą schronić się po wsiach u znajomych, byle tylko nie wracali do domów rodzinnych.

Uczestników tej spektakularnej akcji  bojowej niezwłocznie załadowano do samochodów, które odjechały na północ w rejon Gutowa i Jankowic. Tam rozeszli się oni w terenie do swoich kwater - jak opowiadają świadkowie tamtych wydarzeń. Otrzymali też rozkazy, aby ci Żołnierze WiN  którzy mieszkali w Radomiu dyskretnie udali się do swoich mieszkań.

Cała akcja trwała 30 minut, a zaskoczenie było kompletne. Umożliwiła ona ucieczkę 300 więźniów, wśród których było 60-ciu akowców. Co ważne, nikt z nich nie był ponownie ujęty. Uczestniczyło w tej akcji ogółem 150 żołnierzy-partyzantów, a w garnizonie radomskim stacjonowało około 3000 funkcjonariuszy i żołnierzy oddziałów NKWD, UB, MO i KBW.

Chwała bohaterskim Żołnierzom Wyklętym.

 

Żródło :

]]>https://menway.interia.pl/historia/news-lesni-atakuja-komunistyczne-wiez...]]>

]]>https://zeszytykombatanckie.pl/odbicie-wiezienia-w-radomiu-przez-oddzial...]]>

]]>https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/74-rocznica-rozbicia-wiezienia-ub-w...]]>

]]>https://niezlomni.com/9-wrzesnia-1945-brawurowe-uderzenie-radom-miasto-o...]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.6 (13 głosów)

Komentarze

że nie użyję mego "autorskiego" określenia, dał o sobie znać!

Na merytoryczny komentarz oczywiście idioty stać nie było.

Ta akcja jest dobrze znana komunistom i wspominana zawsze ze wstydem. 

Pozdrawiam serdecznie autora wpisu,

Vote up!
6
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1621739