Monika Olejnik, Wikipedia i kłamstwa.

Obrazek użytkownika Kowalsky
Kraj

Czy Wikipedia kłamie? Owszem. W haśle „Monika Olejnik”podaje nieprawdziwe informacje. Po pierwsze – nieprawdziwe nazwisko. Po drugie – nieprawdziwą datę urodzenia. Po trzecie – usuwa prawdziwą informację o ojcu.

 Wikipedia w haśle „Monika Olejnik” podaje 3 nieprawdziwe informacje : 1) nieprawdziwe nazwisko. 2) nieprawdziwą datę urodzenia.; 3) usuwa prawdziwą informację o ojcu.

 
Kolejno zatem.
 
Ad 1. Jakie jest rzeczywiste nazwisko Moniki Olejnik?
 
Faktem powszechnie znanym jest to iż Monika Olejnik była małżonką Pana Grzegorza Wasowskiego(informacji o tym nie pomija nawet Wikipedia). Z tego związku ma syna Jerzego Wasowskiego.
 
Idąc tym tropem postanowiłem wpisać w Google frazę „Monika Wasowska” Google szybko podpowiada zaś „Monika Wasowska Olejnik” ewentualnie „monika wasowska z d. olejnik”
Pani Olejnik czasami posługuje się nazwiskiem „Olejnik-Wasowska”
 
Przykład poniżej.
 
 
   Lub inny przykład tu
 
Jak zatem nazywa się nasza bohaterka?
 
Postanowiłem szukać dalej.
 
Odnalazłem stronę internetową Prezydenta RP, i czytam. 

„W dniu 7 grudnia 2000 roku w Pałacu Prezydenckim, Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, za wybitne zasługi w długoletniej działalności radiowej odznaczył (…)
Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali: (...) Monika Olejnik - Wasowska
 
 
 
Postanowiłem odszukać jeszcze oficjalny akt prawny o nadaniu orderu i tak odnalazłem
Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 29 listopada 2000 r. o nadaniu orderów i odznaczeń. (Monitor Polski z dnia 8 lutego 2001 r ,nr 4 poz. 78 )
 
 
 
A tam pod numerem 41 czytam iż orderem została odznaczona … „Wasowska Monika Ewa”.
Żadnej Pani Olejnik czy Olejnik-Wasowskiej nie ma.
 
Wasowska Monika Ewa– takie jest oficjalne i prawdziwe nazwisko i imiona osoby znanej powszechnie jako Monika Olejnik vel Monika Wasowska-Olejnik vel Monika Olejnik-Wasowska.
 
Zwracam uwagę na fakt że powyższe dane osobowe są z OFICJALNEGO(!) Dziennika Urzędowego Rzeczypospolitej Polskiej a nie z jakiejś przypadkowej strony internetowej.
Oczywiście Pani Wasowska ma prawo przedstawiać się jak się jej żywnie podoba w tym swoim nazwiskiem rodowym. Nie zmienia to faktu iż oficjalnym nazwiskiem jest Wasowska, tak wynika jasno z Dziennika Urzędowego RP.
 
Ad 2.
Fałszywa data urodzenia Moniki Ewy Wasowskiej w Wikipedii.
 
Wikipedia podaje jako datę urodzenia „21 listopada 1956 ”.
Podana w Wikipedii data urodzenia jest nieprawdziwa.
 
Postawiłem poszukać w Krajowym Rejestrze Sądowym Pani Moniki Ewy Wasowskiej.
W Monitorze Sądowym i Gospodarczym KRS z 2008 Nr 206 poz. 185077 przeczytałem:
 
„185077 FUNDACJA RADIA ZET

KRS 0000127204 SĄD REJONOWY DLA M.ST. WARSZAWY W WARSZAWIE, XII WYDZIAŁ GOSPODARCZY KRAJOWEGO REJESTRU SĽDOWEGO,

wpis do rejestru: 03.09.2002 [WA.XII NS-REJ.KRS/18717/8/434]

W dniu 02.10.2008 dokonano wpisu do rejestru KRS nr 3 następującej treści: (…) RADA FUNDACJI

Dane osób wchodzących w skład organu 1 1. WASOWSKA 2. MONIKA EWA 3. 56071102620”

Linki do wspomnianego Monitora Sądowego i Gospodarczego KRS.

http://sendfile.pl/184279/Wasowska.pdf

Jak wiadomo w numerze PESEL jest wskazana data urodzenia (w kolejności: rok, miesiąc, dzień). Pod numerem 3. widnieje numer PESEL i zaczyna się od „560711”

Zatem data urodzenia Pani Moniki Ewy Wasowskiej to 11 lipca 1956 roku.

Skąd w Wikipedii zatem jako datę urodzenia wstawiono 21 listopada 1956 roku?

Może wyssano z palca.

Przypomnę tylko niepoinformowanym „encyklopedystom” (celowo piszę w cudzysłowie) propagującym w Wikipedii nieprawdziwe informacje iż zgodnie z obowiązującym prawem „Domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe.” Ponadto „Rejestr jest jawny. Każdy ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze„(Art. 8 i 17 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym.)

Podkreślam, że wszystkie źródła na których się oparłem (tj. Monitor Polski, Krajowy Rejestr Sądowy oraz Monitor Sądowy i Gospodarczy) są oficjalnymi źródłami, dane tam wpisane mają walor prawdziwościpotwierdzonej urzędowo. Na dodatek są to źródła jawne i powszechnie dostępne.

Moim zdaniem ci śmieszni „encyklopedyści” z Bożej łaski podają wiele nieprawdziwych informacji. Wystarczyło mi tylko kilkanaście minut by szybko zweryfikować ile nieprawdziwych danych jest w rzekomej encyklopedii. Jest ich dosyć dużo.

Szukajmy jednak dalej.

Ad.3 Dane ojca Pani Moniki Ewy Wasowskiej.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej IPN można przeczytać jak wyglądał przebieg służby mjr Tadeusza Olejnika,syna Leona, urodzonego 08.12.1932 w Warszawie.

 

Gazeta Polska w artykule pt. Perły w koronie Służby Bezpieczeństwa, zamieściła skany z IPN. Na skanach są sygnatury akt z Instytutu Pamięci Narodowej. Polecam szczególnie lekturę 2 poniższych:

 
 
Nie ma żadnych wątpliwości czyim ojcem jest Tadeusz Olejnik a dane są potwierdzone przez IPN.
Jednak Wikipedia nie podaje tej informacji. Dlaczego?
 
Brak informacji o ojcu tłumaczy się rzekomo tym iż hasło jest o Monice Olejnik a nie jej rodzinie.
 
„ Dlaczego przywracasz informacje na temat ojca Moniki Olejnik? Czy tak ważny jest fakt, że jej ojciec był oficerem MSW przed kilkudziesięcioma laty? Z takiej informacji zwykły czytelnik może wyciągać zbyt daleko idące wnioski na temat działalności dziennikarki, a nie o to w Wikipedii chodzi. Poza tym hasło jest o dziennikarce, a nie o jej rodzinie. Owszem, na Wikipedii są hasła, w których podaje się informacje o rodzicach i potomkach, ale te informacje mają neutralny charakter, a tutaj historią ojca chcemy obarczyć karierę dziennikarki. Stąd mój sprzeciw. „ - argumentuje jeden z redaktorów Wikipedii
 
 
Informacji kontrowersyjnych nie uźródławiamy źródłami tego rodzaju (typu Fakty i Mity, Gazeta Polska, pudelek.pl, Fakt). Poza tym ani ojciec nie jest encyklopedyczny, nie ma też żadnych innych informacji o rodzinie. „ - pisze inny.
 
   Cały zapis dostępny na:
 
Wikipedia często podaje fakty o rodzinie, małżonkach, dzieciach, rodzicach.
Przykład pierwszy z brzegu, niech będzie chociażby inny dziennikarz Piotr Kraśko.
 
W haśle są informacje o rodzinie, ojcu, dziadku i krewnych.
 
  
Jak nazwać sytuację gdy encyklopedia nie chce zamieścić prawdziwej informacji kierując się źle pojętą poprawnością polityczną? Okazuje się bowiem, że fakt iż ojcem Moniki Olejnik jest Tadeusz Olejnik jest uważany za niewłaściwy. A skoro tak należy niewygodny fakt ocenzurować.
 
  
Hasło „Monika Olejnik” jest tak zwaną „Stroną zabezpieczoną". A więc taką której edycja jest możliwa po zalogowaniu ze względu na wandalizmy lub tzw. wojny edycyjne.
 
Na liście stron zabezpieczonych w Wikipedii znajdziemy chociażby takie hasła jak: Adolf Hitler, Tadeusz Rydzyk, Jezus Chrystus, Pedofilia, Gej, Prostytucja, Debil etc. Jest też oczywiście „Monika Olejnik” jako jedyny dziennikarz na liście. Widocznie jest nadzwyczaj kontrowersyjną osobą. 
 
 
 
Mam w domu encyklopedię z czasów PRL-u. Otwieram ją czasami z zaciekawieniem jako świadectwo dawnego systemu i jego miernoty intelektualnej. Już bowiem lektura samych haseł encyklopedycznych świadczy o zakłamaniu i braku obiektywizmu ówczesnych encyklopedystów.
Kim jest Władysław Anders według PRL-owskiej encyklopedii? To jeden z przywódców reakcyjnej emigracji. A PZPR? Wiadomo, przewodnia siła narodu w budowaniu społeczeństwa socjalistycznego.
 
Znana heglowska zasada mówi - „Jeśli teoria nie zgadza się z faktami, tym gorzej dla faktów"
Okazuje się, że podobny styl obowiązuje w polskiej Wikipedii. Znajdziemy tam wiele bzdur.
 
Brawa dla „encyklopedystów” z Wikipedii.
Życzę im więcej rzetelności faktograficznej a mniej histerycznej poprawności politycznej. 
Ocena wpisu: 
1
Twoja ocena: Brak Średnio: 1 (1 głos)

Komentarze

Pięknie. Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286367

ten byt wikipedyczny przyuważyłem już dawno - michnikowska szkoła stronniczości z czym zreszta się nie kryje - dla niego "wiarygodne" źródło to GWniany organ łgarza Szechtera vel Michnika.

Wikipedia to głęboko chory projekt lewackich patologicznych łgarzy

"Elfhelm" to prawdopodobnie byt zbiorowy - obsada cenzorska na Mysiej, Czerskiej czy Wiertniczej

Nasze dzieci piszą eseje do szkół na podstawie tych "utartych w netowych dyskusjach" bredni - dośc już tego ogłupiania!

powtarzam po raz n-ty pytanie - kto i na jakich zasadach finansuje cenzorów Wikipedii??

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, a*ldd meg a Magyart

#286373

Elfhelm to rzeczywiście ciekawy gość, ma wybitnie sprofilowane poglądy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286587

Czyli wikipedia czuwa nad tym aby nie wyciągać zbyt daleko idących wniosków?
Trzeba wyciągać blisko idące?

Remek.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Remek

#286379

 Wikipedia jest niezwykle powściągliwa, gdy chodzi o persony, które aktualnie mają coś do powiedzenia lub mają mozliwości utrudnienia zycia....Proszę na chybiłt-rafił wrzucić sobie hasło n.p. gen. Andersa..co jest uwypuklone...? Fakt, ze był kawalerem Orderu Św. Jerzego, który otrzymał z rąk cara za wybitną odwagę na polu walki...świadoma selekcja informacji która dotyczy to wszystkich "na świeczniku"....

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286381

Wikipedia kieruje się osobliwą peseudopoprawnością polityczną. Warto przeglądać dyskusje jakie się toczą wokół niektórych haseł. Wynika z nich jasno, pewne fakty nie mogą się przebić do wiadomości i są usuwane.

Przykład nieobiektywizmu
Niżej wypowiedź jednego z administratorów Wikipedii
-----------------------------------------------------------
" Zauważ tylko, że w hasłach podajemy informacje o przodkach, które są neutralne. Tutaj tak nie jest, można snuć przeróżne domysły. I idąc dalej, jeśli osoba, która w swojej działalności zawodowej czy publicznej odwołuje się do postaw moralnych, ma rodzica trudniącego się w przeszłości zawodem niemoralnym tudzież takim, który nie przynosi nic poza wstydem, to raczej takiej informacji nie będziemy w haśle zamieszczać (dziecko nie miało na to wpływu, nic z tego dla niego nie wynika, to po co „brudzić” życiorys). Tak więc to, że w pewnych hasłach podaje się informację o rodzicach, nie jest argumentem za tym, żeby w innych przypadkach postępować podobnie."
------------------------------------------------------------
Krótko mówiąc bawią się w sędziów którzy ex cathedra ustalają jakie fakty mają prawo zaistnieć w Wikipedii a jakie nie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286450

Gratuluję solidności i wnikliwości badań,weryfikowanie informacji z Wikipedii i innych oficjalnych źródeł ustrzegłoby młodych internautów przed karmieniem się propagandowymi bzdurami i kłamstwami. A zatem w imieniu tych młodych, z którymi mam zawodowo do czynienia, ogromne podziękowania, może pańska analiza otworzy im oczy na "nieomylność" Wikipedii. Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mika54

#286405

Dziękuję za ciepłe słowa.

Dodam tylko że po moim artykule(zamieściłem go na paru stronach), zauważyłem próby zmiany pewnych danych o Monice Olejnik. Z różnym skutkiem. Na przykład co do daty urodzenia polska Wikipedia aktualnie podaje datę urodzenia - 1956. Anglojęzyczna Wikipedia podaje natomiast w nawiasie pełne dane osobowe. tj. Wasowska Monika Ewa.

Polecam zapis dyskusji w haśle Monika Olejnik
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyskusja:Monika_Olejnik

Czy Wikipedia jest wiarygodna? Dobre pytanie.
Parę linków w kwestii wiarygodności Wikipedii.

www.niepoprawni.pl/blog/1903/oficer-tuskomaku-na-froncie-wikipedii

http://webhosting.pl/Czy.Wikipedia.to.wiarygodne.zrodlo.biezacych.informacji

www.idg.pl/news/86077/wikipedia.encyklopedia.obosieczna.html

Poniżej fragment wywiadu z Maciejem Pogorzelskim, dyrektorem wydawniczym Encyklopedii PWN.

Maciej Pogorzelski: Myślę, że encyklopedie PWN i Wikipedia raczej się uzupełniają niż konkurują. Nie oznacza to wcale, że bagatelizujemy ten społeczny ruch - traktujemy go jako bardzo pożyteczny dla propagowania idei encyklopedii, a samą Wikipedię uznajemy za interesujące źródło informacji.

W jaki sposób przebiega tworzenie haseł w Encyklopedii PWN?

To dosyć długi i skomplikowany proces:
a. zaczynamy od zaplanowania siatki haseł w sposób mający przedstawiać w sposób zrównoważony dorobek wszystkich dziedzin wiedzy ale też interdyscyplinarny opis obiektów i struktur świata przyrody i kultury
b. weryfikujemy zestaw haseł pod kątem potrzeb potencjalnych czytelników analizując słownictwo i pojęcia występujące w tekstach różnych typów, analizujemy też statystyki zapytań w serwisach internetowych
c. ustalamy szczegółowe wytyczne edytorskie dla haseł poszczególnych kategorii, dzięki którym hasła są pisane w sposób jednolity i porównywalny (sama instrukcja edytorska jest obszerną publikacją)
d. ustalamy wstępne objętości poszczególnych haseł
e. zamawiamy i redagujemy hasła - każde z haseł przechodzi przez ok. 30 etapów w czasie których jest opracowywane i korygowane przez autorów, redaktorów, koordynatorów, konsultantów, leksykografów, korektorów technicznych oraz specjalistów od transkrypcji i nazewnictwa geograficznego
f. sprawdzamy krzyżowo treść haseł (czy te same fakty np. daty podane w różnych hasłach są identyczne)
g. stale aktualizujemy i uzupełniamy zasoby encyklopedyczne w sieciowej bazie danych wykorzystywanej wewnątrz wydawnictwa

Kim są autorzy?

Autorami są zwykle specjaliści z poszczególnych dziedzin wiedzy współpracujący z naszym wydawnictwem, chociaż są grupy haseł pisane przez redaktorów.
-------------------------------------
Jak jest w Wikipedii każdy widzi...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286451

Wikipedia (żadna wersja językowa) nie jest wiarygodna w sensie źródłowym. Ale wszelkie encyklopedie drukowane stają się również coraz mniej wiarygodne. Niestety :-(.

Pozdrawiam

PS. Nie wiem, czy dobrze słyszałem, ale podobno nawet Britannica rezygnuje z edycji nowych wersji drukowanych...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#286463