Szpieg z Polski robi furorę w mediach.

Obrazek użytkownika Kowalsky
Kraj

Niemieckie media, i nie tylko, opisują historię polskiego szpiega.

Deutsche Welle, Welt am Sonntag, ARD, Guardian, The Times, Dziennik, Fakt, Gazeta Wyborcza – to niektóre media które ostatnio opisują sensacyjną historię szpiega z czasów PRL.

Róża Romaniec odkryła rodzinną tajemnicę, jej rzekomy wujek okazał się obcym człowiekiem który ukradł tożsamość jej krewnego. Więcej, okazał się polskim szpiegiem.

To dzięki jej kilkuletniemu,dziennikarskiemu śledztwu sprawa ujrzała światło dzienne.

W 1947 Lębork opuszcza wraz z transportem ludności niemieckiej pani Hildegard Arnoldt. Zostawia jednak swojego nieślubnego syna. W 1977 pewien młody mężczyzna nawiązuje kontakt z Hildegardą przedstawiając się jako jej porzucony syn – Heinz.

Heinz(a właściwie Jerzy, bo tak nazywa się udający Heinza polski agent) przyjeżdża do RFN, i spotka się ze „swoją” rodziną. Zostaje przyjęty przez rodzinę i pozostaje w Niemczech. Dostaje niemieckie obywatelstwo i dzięki rodzinnym koneksjom podejmuje prace w urzędzie migracyjnym Bremie. Tam ma dostęp do 150 tys. akt niemieckich przesiedleńców. Agent dostarcza polskiemu wywiadowi wiele cennych informacji. Robi także karierę w Niemczech. Pracuje w Senacie miasta Bremy, zostaje szanowanym członkiem SDP, starał się o mandat posła do parlamentu kraju.

Szpiegowska kariera posypała się jednak w 1984 roku, kiedy to prawdziwy syn pani Hildegardy postanowił odszukać matkę przez swoich niemieckich przyjaciół. Poszukiwania matki ściągneły na niego uwagę polskiego wywiadu. Pewnego czerwcowego dnia w 1985 r. jego żona,Alicja, zostaje otrzymuje wezwanie na posterunek milicji w Gdańsku. „- Powiedziano mi, że mój mąż nie żyje”

Polski agent podszywający się pod Heinza zostaje aresztowany w 1985 roku a następnie w 1986 roku został wymieniony na innego szpiega. Dzisiaj żyje w Polsce i pracuje jako specjalista od handlu zagranicznego w państwowej placówce.

Rodzinną tajemnicą zainteresowała się Róża Romaniec. -Niemieccy krewni milczą do dziś. Z kolei bliscy z Polski dążą jedynie do tego, by ten przypadek zbadano- mówi Róża Romaniec. Dzięki przyznaniu jej stypendium badawczego w ramach projektu Kwerendy Dziennikarskie Romaniec po 3 latach zebrała wystarcz jacy materiał by zrealizować film dokumentalny. Nakręciła film dokumentalny, który 11 marca wyemitował pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD. Film jest zatytułowany „Meine Familie und der Spion” („Moja rodzina i szpieg”).

Jak informuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

„Po ponad trzyletniej pracy autorka zrealizowała swój pierwszy film dokumentalny dla telewizji WDR. Film o tytule „Im Namen des Anderen” ma 60 minut. Jak się okazało, temat był dla niemieckiej telewizji na tyle ciekawy, że ARD zaproponował pani Romaniec premierę filmu na własnym kanale, emisja w WDR została więc przesunięta na tegoroczną jesień. Ponieważ stacja ARD zainteresowana była krótszą, 45-minutową wersją, istnieją teraz dwa filmy (45 minut i 60 minut), przy czym dłuższy jest wersją oficjalną. Film będzie rozsyłany na festiwale filmowe, w tym celu powstała też jego angielska wersja (ang. tytuł: „The son who never was”).”

Temat zainteresował liczne media, nie tylko niemieckojęzyczne.

 P.S.
Historię opisał także Henryk Bosak w książce Wnuk generała.

Linki:

http://fwpn.org.pl/stypendium-dziennikarskie/moja-rodzina-i-szpieg-premiera-filmu-rosalii-romaniec-NyiWb7

http://wiadomosci.dziennik.pl/historia/aktualnosci/artykuly/422325,wywiad-polski-ludowej-kradl-tozsamosc-niemieckich-dzieci.html

http://www.fakt.pl/Polski-szpieg-dzialal-na-terenie-Niemiec-zachodnich-wykorzystujac-nazwisko-prawdziwego-czlowieka,artykuly,203353,1.html

http://www.dw.de/historia-prawdziwa-jak-%C5%BCycie-szpieg-w-rodzinie/a-16662805

http://www.dw.de/stawka-wi%C4%99ksza-ni%C5%BC-%C5%BCycie-niezwyk%C5%82a-historia-peerelowskiego-klossa-w-rfn/a-16661939

http://www.welt.de/vermischtes/article114328416/Jerzy-Kowalski-der-Mann-den-es-zweimal-gab.html

http://www.guardian.co.uk/world/2013/mar/08/polish-spy-assumed-identity-orphan

http://www.polskatimes.pl/artykul/785781,epidemia-atakow-serca-i-zaginiony-syn-agenci-o-wielu,id,t.html?cookie=1

oryginał na:
http://www.thetimes.co.uk/tto/news/world/article3709125.ece

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,13542320,Polski_wywiad_PRL_ukradl_tozsamosc_dziecka__Niezwykla.html

http://www.rbb-online.de/kowalskitrifftschmidt/archiv/kowalski___schmidt21/_meine_familie_und.html

Materiał filmowy "Meine Familie und der Spion"
http://www.ardmediathek.de/rbb-fernsehen/kowalski-und-schmidt/-meine-familie-und-der-spion?documentId=13590180

Brak głosów

Komentarze

Warto zajrzeć: http://niewygodne.info.pl/artykul/00031.htm

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
-1
#345357

Niektórzy na stołki się dostali
Dlatego obecnie mamy dziwną sytuację
Polacy przeżywają z niemocy frustrację
Pobudka nasza będzie bardzo bolała
Bo ciemnota w zabawach zagustowała
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
-1

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#345479