nacjonalizm, faszyzm i narodowy socjalizm..
W mediach bardzo chętnie nacjonalistów nazywa się faszystami czy nazistami. Mało tego – sam nacjonalizm określany jest jako ‚niebezpieczny’. Dlaczego?
Jeśli chodzi o nazizm, czyli narodowy socjalizm, pisałem o nim już wcześniej (http://niepoprawni.pl/blog/6558/nazizm-%E2%80%93-czyli-jak-zwalic-wine-za-chybiony-pomysl-socjalistow-na-prawice). Jest to skrajnie lewicowy system oparty bezpośrednio na naukach Marksa. Różni się on diametralnie zarówno od faszyzmu jak i nacjonalizmu.
Zajmijmy się teraz faszyzmem. Jak powiedział Mussolini, ‚faszyzm to sojusz korporacji z państwem’. Był to ustrój, w którym władze sprawowały rządy autorytarne, lecz nie totalitarne. Jeśli chodzi o podejście do innych narodów – liczył się Włoch. Nie było jednak żadnych represji czy prześladowań na masową skalę innych narodowości do czasu, aż Hitler stał się dominantem w sojuszu Niemiecko – Włoskim. Inna sprawa, czy wtedy można jeszcze mówić o całkowicie suwerennym państwie Włoskim, a co za tym idzie – mającym własny ustrój.
A nacjonalizm? Nacjonalizm ma również wiele odmian. Jest opcja zachowująca wolny rynek, jak i opcja centralizująca gospodarkę. Jeśli chodzi o dwie największe grupy narodowców w Polsce (Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo Radykalny), to do faszyzmu im bardzo daleko. Po pierwsze – nie mają oni swojej partii. I nie dlatego, że nikt się nie dostał, ale po prostu nikogo nie wystawiają. Kiedyś MW trzymała się z LPR jak zapewne wszyscy pamiętamy, ale obecnie te stosunki już osłabły.
Sam nacjonalizm nie zakłada rasizmu. Zależnie od grupy, rasizm może występować, ale nie musi. W przypadku powyższych dwóch grup nie występuje – to patrioci, nie rasiści. Grupy te mają za cel edukację, rozwój i wzrost społeczeństwa Polskiego. Czy faktycznie jest to takie niebezpieczne jak próbują wmówić nam media?
Raz jeszcze przypominam – 11. listopada, Warszawa, Rondo im. Romana Dmowskiego, godzina 15:00 – Odzyskajmy Polskę!
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 8202 odsłony
Komentarze
Rozmawiałem kiedyś z Węgrem
9 Listopada, 2012 - 14:18
który nazwał to co jest włąściwością nas wszystkich tutaj oraz większości Polaków - "national patriotism" co można przetłumaczyć na "patriotyzm narodowy". To sformułowanie najlepiej oddaje sens opisywanej relacji. Niestety, pewne słowa takie jak "socjalizm" czy "nacjonalizm" zostały zdeprecjonowane przez propagandę komunistyczną i bardzo wielu odbiera je zdecydowanie negatywnie. Innym słowom, takim jak "faszyzm" - potwierdzam - nadano całkiem inne znaczenie od pierwotnie zdefiniowanego. Podobnie jak słowu "moher" - tu zadziałał ten sam mechanizm semantyczny.