'Jedwabny szlak' i 'amerykański sen', czyli kto ma interes w inwazji na Syrię?

Obrazek użytkownika reign_77
Świat

'Demokratyzacja' całego świata przez USA idzie pełną parą. No.. prawie całego. No bo po co 'demokratyzować' taką Koreę Północną, która łamie wszelkie prawa człowieka i depcze jego godność? Przecież nie ma tam ropy..

Od 11. września trwa zaciekła propaganda światowych rządów, w szczególności USA przeciwko tzw. 'terroryzmowi'. Propaganda ta dała casus belli przeciwko Afganistanowi. Z tego samego powodu najechano Irak. Teraz siedliskiem 'terroryzmu' i 'ludem spragnionym demokracji' jest Iran. Trzecie państwo, które rzekomo ma posiadać już broń jądrową. Różne sytuacje światowe rządy próbowały interpretować jako akcje Iranu - z kiepskim jak na razie skutkiem.

Jednocześnie w Syrii miały być łamane prawa człowieka. Co z tego, że przedtem Chrześcijanie i Muzułmanie żyli obok siebie w pokoju..

Co łączy te kraje? Ano właśnie położenie - tzw. 'Jedwabny szlak'. Czemu USA chce zdobyć nad nim kontrolę? Z pewnością powodem mogą być złoża ropy. Jednak mi wydaje się to mało prawdopodobne - za dużo środków jak na stosunkowo mały zysk. Musi być inny. Ale jaki? Otoczenie Chin i Rosji? Kontrola świata Arabskiego? A może zniszczenie zagrożeń dla państwa Izrael?

Wracając do Syrii - od półtora roku trwa wojna domowa. Rebelianci w imię demokracji, zaś siły rządowe w imię pokoju niszczą walkami miasta i w wyniku starć zabijają cywili - obecnie już ponad 30 tys. I oto od kilku tygodni co jakiś czas z terenów Syrii doszło do ostrzelania terenów Tureckich. Kto miał w tym interes?

Raczej nie rebelianci. Oni nie chcą obcej interwencji, tylko uzyskania demokratycznego (część z nich skrajnie Islamskiego) państwa.

Pewien jestem że nie władze Syrii. Nie są na tyle głupi, by w trakcie zaciekłych walk w wojnie domowej rozpoczynać atak na inne państwo. Dodajmy jeszcze, że Turcja jest zdecydowanie potężniejsza od Syrii, ponadto jest członkiem NATO.

Ciekawie zaś wygląda sytuacja jeśli chodzi o mocarstwa światowe - Izrael, Rosja, Chiny i USA. Rosja i Chiny wspierają władze Syrii, zaś USA rebeliantów. Izrael zaś bardzo chętnie ujrzałby swego sąsiada (którego pokonał w wojnie sześciodniowej w '67) osłabionego sankcjami od NATO i Turcji. Rosja zaś ma z USA problem - Amerykanie mogą w niedługim czasie rozpocząć eksport gazu do Europy po kilkakrotnie niższych cenach niż Rosja (sic!), wliczając w to już transport. Jako że uderzyłoby to potężnie w finanse Rosji, atak na sojusznika dałby im pretekst do kolejnych zbrojeń.. a może i do wojny przeciwko zachodowi.

Co powinna zrobić Polska? Nie udzielać się i odciąć od działań Tureckich. Ostrzały Turcji to prowokacja służb - albo Rosyjskich, albo Amerykańskich albo Izraelskich. Nie wierzę w głupotę władz Syrii (a wszczynanie kolejnego konfliktu głupotą by było). Czemu nasi żołnierze znowu mają umierać za Amerykańską ropę i Izraelskie bezpieczeństwo?

Podsumowując - na Bliskim Wschodzie (mimo że to teren teoretycznie odległy od nas) dzieją się wielkie rzeczy, zapadną wkrótce bardzo ważne decyzje, mające wpływ na wiele lat dla całego świata.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 dobrze by bylo zeby to co napisales mozna bylo przeczytac gdziekolwiek indziej, niestety narracja mainstreamowa pokazuje winowajce Syrie choc to przeciez nie ma sensu.  O ile wiem to Turcja za odpowiednie oplaty uczestniczy w amerykansko- izraelskich grandach. Z tego co slychac to jednak inicjatorem wojny (a przynajmniej napasci na Iran) jest Izrael, armia amerykanska bedzie wykonawca. Czy jedyna szansa na pokoj to zdecydowane opowiedzenie sie Chin i Rosji po stronie Syrii (chyba juz za pozno) oraz Iranu?  Zydzi w Europie po napasci na Iran na pewno nie beda bezpieczni, pretensje beda mogli kierowac do swojego rzadu. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295346

Prowokacja gliwicka to był majstersztyk, w porównaniu z tym co oferuje NATO.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295373

Joe Chal
Juz niebawem postaram sie wkleic gleboko przeanalizowany artykul "Co w trawie piszczy" w stosunku do Syrii.
Pozdrawiam
Joe Chal

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Joe Chal

#295445

miedzy Izraelem a Iranem sa dwa kraje:
- Jordania i Irak lub
- Syria i Irak ( jeszcze pod kontrola USA + UK + Polska )
Izrael nie ma bezposredniego kontaktu z Iranem,lezy od niego dosc daleko.
Izrael prawie tak sasiaduje z Iranem jak ..... Polska z Francja.
Nie jest latwo przeleciec nad sasiednimi panstwami i jeszcze wrocic po bombardowaniach iranskich instalacji - wiec ?
A naruszenie przestrzeni powietrznej?
Rakiety przeciwlotnicze i op-lotka?

Moze chodzi o "zblizenie" geograficzne dwu krajow - tak jak III Rzesza wziela nas w 3 strony po ukladzie z Monachium
anektujac sobie Czechy ?
Tylko na tamtej szachownicy jest wiecej niz dwu graczy
Wtraci sie rosja, chiny, swoje ma USA, moze byc "bardzo ciekawie".....
Przez Syrie ciagnie sie Ropo-ciag z Iraku
tamtez sa Kurdowie
Dlaczego Turek powolujac sie dzis na NATO odwoluje sie do SO-JU-SZU?
CZYZBY CHCIAL MILITARNEGO WSPARCIA
( jak komunisci czescy pomocy zdRADZIECKIEJ od Brazniewa w 68? )

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295491

Ale ten pierwszy obraz jest równie wiarygodny, jak lwy pasące się trawą na łąkach, łapa kopyto z owieczkami, w broszurkach Świadków Jehowy...

Czy Was, komentujących, ten potworny i kłamliwy propagandowy kicz naprawdę nie razi?

Wy wierzycie, że Assad to był dobry pan?

Jakbyście się kiedyś zastanawiali, dlaczego tak wielu na Zachodzie tak długo wierzyło, że Stalin był dobry, to popatrzcie na ten szmirowaty obrazek dziewcząt czytających wspólnie święte księgi...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295492

Wystarczy sobie przejrzeć to :
http://www.owp.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=487&Itemid=11

Ja nie jestem naiwny,
wiem,ze "wielcy tego świata"
kręcą tam swoimi kaduceuszami.
towarzysz Putin na czele.

oj,sorry przeoczyłem,
jeszcze pasowałoby zobaczyć to:

http://www.pogonowski.com/?p=2651

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295497

Jeśli to była odpowiedź na mój komentarz o szmirowatym obrazku, to przyznaję, że nie zrozumiałem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#295525

Wiadomo, że ten pierwszy jest przejaskrawiony, zapewne reklama czegoś. Niemniej jednak władza w Syrii pilnowała, żeby Chrześcijanie i Muzułmanie żyli w pokoju. Znajomy ksiądz misjonarz sdb mówił zresztą, że raz ktoś wybił im w nocy szybę (kilka lat temu to było). Zgłosili to.. i ujęto sprawców. Nie mieszkam tam i na własnej skórze tego nie doświadczyłem, ale wydaje mi się, że było tam względnie dobrze (jak na państwo Arabskie nawet bardzo dobrze). Rewolucja zaś może przynieść ekstremizm i prześladowania

Dominik C

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Dominik Cwikła

#295553