Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - serial ZDF

Obrazek użytkownika elig
Świat

Ponad 25 dni temu niemiecka telewizja ZDF wyemitowała trzyczęściowy serial "Nasze matki, nasi ojcowie", obejrzany przez ponad 20 mln widzów. Wywołał on oburzenie polskiej opinii publicznej, gdyż przedstawiono w nim żołnierzy AK jako ciemnych antysemitów. Zaprotestowała nawet ambasada Polski w Berlinie /patrz - / http://wpolityce.pl/wydarzenia/50036-ambasada-rp-w-berlinie-bojkotuje-niemiecki-serial-telewizji-zdf-obraz-polakow-jest-skrajnie-niesprawiedliwy-i-obrazliwy //. Okazuje się jednak, iż film ten był dla nas pożyteczny. Przyczynił się bowiem do znacznego pogorszenia stosunków Rosji z Niemcami, a to jest zawsze dla Polski korzystne.

Wczoraj /14.04/ w portalu Wpolityce.pl / http://wpolityce.pl/wydarzenia/51395-optymistyczne-doniesienia-dla-polski-der-spiegel-oglasza-koniec-rosyjsko-niemieckiej-przyjazni / omówiono artykuł tygodnika "Der Spiegel" pod wymownym tytułem "Koniec przyjaźni". Można się dowiedzieć, że:

"Prezydent Rosji Władimir Putin zaostrzył kurs wobec Niemiec, stawiając na konfrontację z władzami w Berlinie - pisze tygodnik "Der Spiegel" w materiale "Koniec przyjaźni".

Jednym z powodów zmiany rosyjskiej polityki jest reinterpretacja historii przez niemiecką telewizję ZDF. (...) Szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy, Aleksiej Puszkow, zarzucił niemieckiej telewizji ZDF, że pokazany przez nią miesiąc temu film "Nasze matki, nasi ojcowie" bagatelizuje niemiecki atak na Związek Radziecki (1941) i stanowi kolejną próbę "pisania historii na nowo". ".

Ten zaostrzony kurs przejawia się w tym, iż FSB nakazała nasilenie działalności wywiadowczej na terenie Niemiec, w Rosji przeszukano i skontrolowano kilka niemieckich organizacji, m.in. Fundację im. Adenauera, a rosyjscy partnerzy "nie mieli czasu" dla delegacji CDU, przybyłej z wizytą do Moskwy. Rosyjska telewizja porównała postępowanie Niemiec w sprawie kryzysu finansowego na Cyprze do wywłaszczenia Żydów przez nazistów.

"Der Spiegel" pisze, że w stosunkach niemiecko rosyjskich zapanowała "epoka lodowcowa", a kanclerz Angela Merkel całkowicie pozbyła się złudzeń dotyczących społecznego i politycznego rozwoju Rosji.

Oczywiście serial ZDF nie jest jedyną przyczyną tego stanu rzeczy. W ostatnim numerze tygodnika "Sieci" /nr 15/2013/ znajdujemy artykuł Piotra Cywińskiego "Jak Merkel z Putinem". Autor stwierdza, że: "W relacjach Merkel z Putinem wieje syberyjskim chłodem". Trudno się temu dziwić, gdy czyta się relację o tym, iż podczas rozmów w Soczi Putin straszył Merkel wielką czarną suką, którą wpuścił na spotkanie. Relacje między Niemcami, a Rosja pogarszały się od 2008 roku, gdy Merkel zdyscyplinowała zbyt prorosyjskiego szefa dyplomacji, Steinmeiera. Jak pisze Cywiński:

"Putina najbardziej irytuje fakt, że im bardziej pręży muskuły, tym jest bardziej śmieszny w oczach kobiety kanclerza z dawnego, sowieckiego protektoratu".

Cywiński przedstawia długą listę większych i mniejszych dyplomatycznych afrontów, których nie szczędzą sobie ostatnio Merkel i Putin. Nas Polaków może to tylko cieszyć.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

Powiadasz, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło?

"Profesor" Bartoszewski byłby skłonny się zgodzić z taką tezą ;-)

Polecam lekturę:

http://wiadomosci.onet.pl/raporty/deutsche-welle-w-onecie/bartoszewski-polsko-niemieckie-relacje-sa-jednym-z,1,5467518,wiadomosc.html

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#351317

elig: Co ma do tego Bartoszewski?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#351389

- Czy polsko-niemieckie relacje są znowu tak złe, że takie ataki są na miejscu? - pyta dziennikarka prof. Bartoszewskiego. Pełnomocnik premiera RP ds. dialogu międzynarodowego odpowiada, że nie. - Byłyby one takie w okresie rządu, który został, dzięki Bogu, w 2007 roku odsunięty od władzy.(...) Wtedy, kiedy był on u władzy powiedziałem, że jeśli to potrwa dłużej, wyemigruję z Polski – tak po prostu, wyjadę i zamieszkam gdziekolwiek. Bo nie chcę żyć w kraju, gdzie takich ludzi wybiera się w demokratycznych wyborach - zaznaczył.
Na pytania, czy Niemcom wolno przedstawić Polaków jako antysemitów i czy krytyka adresowana z Polski do Niemców jest uzasadniona Bartoszewski stwierdził, że "oni mogą robić wszystko, bo są wolni".
"oni mogą robić wszystko, bo są wolni".
"oni mogą robić wszystko, bo są wolni".
"oni mogą ... bo są wolni".
A my? Nam pozostaje cieszyć się, że merkel się nadąsała, a Putin strzelił focha? To nasza wolność? To nasz zysk z oplucia nas?
--------------------------
Reszta nie jest milczeniem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

----------------------------------------------
*Reszta nie jest milczeniem, ale należy do mnie.*
*Ale miejcie nadzieję; bo nadzieja przejdzie z was do przyszłych pokoleń i ożywi je; ale jeśli w was umrze, to przyszłe pokolenia będą z ludzi martwych.*

#351391

Dokładnie to samo, co serial ZDF do pogorszenia się stosunków niemiecko-rosyjskich.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#351410

Artykuł P. Cywińskiego jest rzeczywiście budujący i bardzo dobrze napisany, ale... Chyba jednak zbyt optymistyczny. Przyznając mu rację, gdy pisze o wzajemnej antypatii Merkel i czekisty, myślę że A.Merkel jest pragmatykiem i w ostateczności zawołanie Clintona "Gospodarka, głupcze" będzie miało najbardziej istotne znaczenie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

<p>Bechis</p>

#351341

Jednym z nich jest bałtycka rura gazowa ograniczająca mozliwości portu w Świnoujściu.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

kazikh

#351377

elig: Rzecz w tym, że te rury mogą się okazać kosztowną pułapką. Dokonuje się rewolucja na rynku energetycznym, związana z ropą i gazem z łupków oraz hydratami metanu. Gaz w USA jest już kilkakrotnie tańszy niż ten z rosyjskich rur. Niemiecki BASF myśli o przeniesieniu się do USA właśnie z uwagi na tanią energię. Sadzę, iż za 10-15 lat przynajmniej część z tych gazociągów okaże się niepotrzebna.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

elig

#351390

Na ogół była świetna zabawa.
A czasem....
dochodziło do bardzo ostrych spięć, nawet polało się nieco krwi. Chodziło na ogół o kość lub suczkę.
I znów potem przychodził przyjazny czas gonitw i baraszkowania.

**********************************
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#351412