Afera podsłuchowa nie daje o sobie zapomnieć

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Oto w piątek, 2.10.2015, w portalu Wpolityce.pl pojawiła się informacja {]]>TUTAJ]]>}:

 "Koniec tajemnicy dziennikarskiej? Sąd nakazał ujawnienie źródeł publikacji o aferze taśmowej!"

Czterej dziennikarze piszący o aferze podsłuchowej zostali przez sąd zobowiązani do ujawnienia źródeł swoich informacji.

Jak podaje niezależna.pl, decyzja dotyczy Cezarego Gmyza, Piotra Nisztora, Wojciecha Czuchnowskiego oraz Sylwestra Latkowskiego, którzy w swoich artykułach ujawniali materiały i informacje zawarte w aktach afery taśmowej.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ uchylił wobec nich tajemnicę dziennikarską.".

 Najdokładniejsze informacje na ten temat można znaleźć w portalu Kulisy24.com {]]>TUTAJ]]>}, w artykule pióra p. Sochy-Jakubowskiej:

 "Decyzję podjął sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ, Dariusz Leszczyński.

  W postanowieniu z 28 września sąd zwalnia dziennikarzy „w zakresie odpowiedzi na pytania, z jakimi protokołami z prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową Warszawa-Praga śledztwa, zapoznawali się oraz czy nadal posiadają kopie protokołów postępowania”. Zobowiązał ich także do udostępnienia Prokuratorowi Okręgowemu w Płocku dokumentacji „w postaci kopii materiałów z fotokopiami wykonanymi z akt V Ds. 74/14 Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie”.

 Dodatkowo Sylwester Latkowski, były redaktor naczelny tygodnika „Wprost”, dziś naczelny portalu Kulisy24, ma odpowiedzieć na pytania, „czy artykuły zamieszczone w tygodniku Wprost z 16.03.2015 r. były pracą zbiorową, czy zbiorem indywidualnych publikacji”. Chodzi o to, by wskazał, który dziennikarz odpowiada za którą część tekstu.".

 A co na to dziennikarze?

 Według Kulisy24.com, Wojciech Czuchnowski oświadczył, że "Jeśli orzeczenie do mnie dotrze i sąd nakaże mi ujawnienie informacji o tym, do jakich stron akt miałem dostęp, w jakich dniach albo godzinach, bez względu na mój szacunek do orzeczeń sądu, odmówię narażając się na konsekwencje".

 Piotr Nisztor stwierdził, że: "postanowienie dotyczy śledztwa prowadzonego przez prokuraturę okręgową w Płocku w sprawie przecieku z akt afery taśmowej. I że prokurator chce w ten sposób iść na łatwiznę. Sam z decyzją sądu się nie zgadza i zapowiada zażalenie. Jego zdaniem to nic innego, jak uderzenie w niezależność mediów i „próba ataku na największą świętość, jaką dla dziennikarza jest tajemnica dziennikarska” [ patrz też {]]>TUTAJ]]>}].

 Sylwester Latkowski uważa, iż; "zapewnienia sądu, że odpowiedź na tak postawione pytania „nie zawiera treści prowadzących do ujawnienia źródła informacji” to wymyk, który w rzeczywistości ma właśnie doprowadzić do informatorów. – To kolejny etap pokazywania przez organy ścigania miejsca dziennikarzom ".

 Cezary Gmyz powiedział że "że w tej sprawie nie można uchylić tajemnicy dziennikarskiej, bo tajemnica może być uchylana tylko w przypadku największych przestępstw, czyli np. zamachu na głowę państwa, ataku terrorystycznego czy morderstwa ze szczególnym okrucieństwem. – A tu mówimy o przestępstwie tzw. wnioskowym, czyli śledztwo było wszczęte nie z urzędu, a na wniosek osób poszkodowanych. Jeżeli więc sąd wydał postanowienie, które zwalnia mnie z tajemnicy dziennikarskiej w tej sprawie, oznacza to jego kompromitację – mówi. Gmyz dodaje, że nie chce mu się wierzyć, że sąd nie zna prawa i orzecznictwa w podobnych sprawach.  Na Twiterze napisał: "Mogą mnie wsadzić. Informatorów nie kapuję”.

  Jakie konsekwencje grożą dziennikarzom?  Z artykułu w Kulisy24.com dowiadujemy się, iż:

 "jeżeli dziennikarz nie będzie się stawiał albo będzie się uchylał od złożenia zeznań, sąd będzie mógł zastosować wobec niego karę pieniężną do 10 tysięcy złotych. A jeżeli nadal uporczywie będzie unikał złożenia zeznań – może grozić mu nawet areszt do 30 dni.".

 No cóż - wszystko jest jasne.  Zamist badać przekręty ujawnione przez dziennikarzy, władze starają się zastraszyć tych ostatnich.  Pisze o tym takze Aleksander Majewski {]]>TUTAJ]]>}.  Co jednak wywołało tę nagłą gorliwość sądu?  Prawdopodobnie przyczyną jest publikacja w "Gazecie Wyborczej" w dniu 30.09.2015 nowych nagrań z podsłuchów w latach 2013-2014 [z restauracji "Sowa I przyjaciele"].  Ich opis jest w portalu Wpolityce {]]>TUTAJ]]>}.  Zawierają 11 rozmow polityków z rządu i biznesmenów.  Co ciekawe:

 "Rozmowy dotyczą różnych spraw i trudno znaleźć wspólny mianownik. Według źródeł „Wyborczej” prokuratura przypuszcza, że nagrania były prezentowane jako rodzaj wersji demo przez kogoś, kto oferował ich sprzedaż.".

 Wygląda na to, że mamy coś w rodzaju przedsiębiorstwa handlującego tymi nagraniami.  Mimo wysiłków prokuratury i sądów nie udaje się zamieść pod dywan afery podsłuchowej.  Wychodzi na jaw coraz to wiecej  kompromitujacych faktów dotyczacych zwłaszcza polskich oligarchów.  Jeden z blogerów cieszy się {]]>TUTAJ]]>}, że: "Wreszcie doczekaliśmy się odkrycia pierwszej taśmy prawdy z udziałem "prawej ręki" Sołowowa", a Piotr Nisztor pyta {]]>TUTAJ]]>}: "Czy „Bartek”, który miał poinformować jednego z polityków Platformy o planowanej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, to Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW, nadzorujący służby specjalne?".  Sprawa jest więc rozwojowa.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)