Dreamlinery, Inspiro, Pendolino - co z tymi zabawkami?

Obrazek użytkownika elig
Kraj

W skrócie DIP. Kojarzy się to z sosem, w którym macza się chleb lub bułkę. Rzecz w tym, że jest on wyjatkowo niestrawny. Te "zabawki PO" kosztowały grube miliony i wciąż nie działają jak należy.

Uszczęśliwili nas nimi: minister Sławomir Nowak /Dreamlinery, Pendolino/ oraz pani prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz /Inspiro/. Pojawieniu się każdego z tych "cudów techniki" towarzyszyła szumna kampania propagandowa przedstawiająca ich uzyskanie, jako niebywały sukces naszego kraju. A jak było w rzeczywistości?

Pionierzy to samoloty Dreamliner /produkcji Boeinga/ dla LOT-u. Pierwszy dotarł do nas 15.11.2012. Już jednak po kilku lotach Dreamlinery zostały uziemione w USA z powodu wady konstrukcyjnej /przegrzewanie się baterii/. Dopiero od kwietnia 2013 poszczególne linie lotnicze zaczęły znów ich używać.

W Polsce nastąpiło to 1 czerwca 2013. Kłopoty się jednak nie skończyły. Portal Wp.pl odnotował / http://wiadomosci.wp.pl/query,dreamliner,szukaj.html?ticaid=112256 / 18 różnych usterek tych samolotów w ciągu 10 miesięcy od kwietnia 2013 do stycznia 2014. W dniu 3.02.2014 przyszła wiadomość o awarii komputera pokładowego na lotnisku w Warszawie / http://kontakt24.tvn24.pl/temat,dreamliner-potrzebowal-restartu-podrozni-czekali-cztery-godziny,112798,html?categoryId=496 /. Usunięto ją wprawdzie po czterech godzinach, ale zaufania do tego samolotu to nie zwiększa.

Potem było Pendolino. W sierpniu, 12.08.2013, zrobiono wielką fetę z okazji przybycia tego włoskiego pociągu na Dworzec Centralny w Warszawie, bezskutecznie starając się ukryć fakt, że przyholowała go zwykła lokomotywa spalinowa. W Polsce nie ma torów,po których mógłby on jeździc i wykazać swe walory. Kupiono zreszta wersję bez mechanizmu wychylania wadonów o ogrzewania zawnetrznego. W zimie nie może on jeździć.

Był jeszcze krótkotrwały hałas w mediach mainstreamu z powodu osiągnięcia przez Pendolino 291 km/godz /na krótkim odcinku specjalnie przygotowanych torów/, po czym zapadła cisza. Przerwał ją dopiero reportaż Telewizji Superstacja o "rdzewiejacych Pendolino" /patrz - / http://wpolityce.pl/dzienniki/dziennik-zbigniewa-kuzmiuka/73046-rdzewiejace-pendolino-w-szczerym-polu-pod-warszawa-stoi-5-skladow-zabawek-min-nowaka-zasypane-sniegiem-i-z-soplami-lodu /. Okazało się, że pięć pociągów /czyli wszystkie jakie mamy/ zimuje pod gołym niebem w szczerym polu zwanym dla niepoznaki Centrum Usług Serwisowych PKP. Czytamy:

"Składów tych specjalnie nikt nie pilnuje, stoją zasypane śniegiem i z soplami lodu, a każdy egzemplarz tej zabawki zakupionej przez byłego ministra transportu Sławomira Nowaka, kosztował przecież około 84 mln zł (20 mln euro).".

Pociągi metra warszawskiego zwane Inspiro /produkcji Siemensa/ pomogły niewątpliwie Hannie Gronkiewicz-Waltz wygrać referendum w październiku 2013. Powitano je z wielką pompą 6.10.2013, a juz nastepnego dnia w jednym z nich zepsuły się drzwi. To jeszcze nic, w dniu 17 listopada 2013 jeden z nich się zapalił i spowodował groźny pożar. Jak w przypadku Dreamlinerów przyczyną była wada konstrukcyjna. Inspiro wycofano z ruchu i od tego czasu stoja bezużytecznie. Wczoraj bloger Ewaryst Fedorowicz napisał na ten temat notkę "W poszukiwaniu zaginionego Inspiro" / http://blog.wirtualnemedia.pl/ewaryst-fedorowicz/post/w-poszukiwaniu-zaginionego-inspiro / w której stwierdził:

"Czy ktoś widział Inspiro?

No właśnie – ja, heavy user metra i fan zaprzysięgły (mam to na piśmie) patrzę, patrzę i wypatrzyć tego Inspiro nie mogę.

Inspiro – śliczny, błyszczący i nowością pachnący został, jak już pisałem, dopuszczony do użytku w trybie referendalnym.

Owszem, jakiś urzędnik podobno nie wykazywał się zrozumieniem i chciał dopuszczenia w trybie przewidzianym przepisami, czyli już po referendum, ale go – użyjmy skrótu myślowego – posunęli i następca już nieodzowne zrozumienie wykazał.

Nic dziwnego, że wykazał, skoro ten Inspiro do roboty aż się palił – tak.".

Fedorowicz zauważył też, że Siemens wsławił się ostatnio skandalem łapówkarskim. W linkowanym poprzednio wpisie o Pendolino jest fragment:

"W grudniu 2013 roku w tygodniku „wSieci”, ukazał się wywiad z byłym prezesem spółki PKP Intercity Czesławem Warsewiczem, który nie owijając w bawełnę mówił o „przetargu” na zakup pociągu Pendolino tak: „ktoś za to coś wziął, gdzieś poszły łapówki, procenty, jakieś dziwne transfery. To był kuriozalny przetarg. Mieliśmy do wydania 3 mld zł. I ostatecznie w roku 2011, została złożona tylko jedna ważna oferta. Inne rzekomo nie spełniały wymogów! Tak się uczciwych, prawdziwych przetargów nie przeprowadza”. Ten przetarg od jakiegoś czasu bada CBA ale reportaż pokazany w telewizji Superstacja, jest swoistym podsumowaniem jak wydawane są ogromne publiczne pieniądze przez wysokich urzędników rządu Platformy i PSL-u.".

Sprawa Dreamlinerów też wydaje się podejrzana. Z informacji z Wikipedii / http://pl.wikipedia.org/wiki/Boeing_787 / wynika, że wieści o licznych usterkach Dreamlinerów pojawiły się wkrótce po pierwszym komercyjnym locie tego samolotu w grudniu 2009 roku. Dokonujący zakupu musiali o tym wiedzieć, podobnie jak ci ustawiający przetarg na Pendolino musieli zdawać sobie sprawę z tego, że nie nadaje się on na polskie tory i polski klimat. Zamiast przeznaczyć pieniądze na rozwój naszego przemysłu oraz infrastruktury marnuje się je na efektowne cacka typu "kwiatek do kożucha", które w dodatku nie chcą działać..

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)

Komentarze

co sie w nim macza bylo strawne i nie tylko pieczywo jak piszesz, ale kazde badziewie.
Tak ze masz racje ze nierzad stara sie nas wytresowac i przygotowywuje odpowiedni DIP za pomoca mediow zeby kazde gowno jakioe nam zaserwuje bylo strawne.

Ja osobiscie preferuje informacje saute.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4
#401864

elig: Słusznie !!!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-4

elig

#401878

Za te pociągi Pendolino.
To jest tak tragiczne, że aż śmieszne. A jaki rozgłos był z powodu powitania Pendolino na polskim dworcu!

100 mln euro rdzewieje w szczerym polu. A naród się cieszy, że ma takie nowoczesne pociągi.

Kiedy w końcu PiS zorganizuje Majdan w Warszawie??

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-2

Lotna

 

#401880

elig: Niewątpliwie. Przypomnę dowcip:

Ogłasza się przetarg na budowę mostu.
Na Zachodzie firma daje łapówkę i wygrywa przetarg. Most powstaje w terminie i jest dobrej jakości.
W Polsce firma daje łapówkę i wygrywa przetarg. Most powstaje z dużym opóźnieniem, a po oddaniu do użytku wkrótce trzeba go remontować.
W Rosji firma daje łapówkę i wygrywa przetarg. Most nigdy nie powstaje.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-4

elig

#401883

ale czy to jest pociecha ze sie rowna do gorszego.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-5
#401953