Upadek ludzkości: dlaczego media lubią kontrowersje?

Obrazek użytkownika Spitfire
Blog

Wydawałoby się, że świat mediów kręci się wokół pieniądza, ale nie jest to prawdą. Świat mediów kręci się wokół polityki, a pieniądz jest wyłącznie siłą napędową, która popycha całą machinę naprzód. Media spełniają jedną ważną rolę. Mianowicie są środkiem za pomocą którego wyższe sfery komunikują się ze społeczeństwem. Nie sposób sobie wyobrazić, by taka siła wpływu na ludzi pozostawała terenem niezagospodarowanym politycznie. Media mogą kreować modę, promować poglądy, mówić co jest passe oraz niszczyć (niepożądanych dla pewnych kręgów) polityków, a innych wynosić na ołtarze, czyli, słowem, mogą właściwie w dowolny sposób kształtować społeczeństwo, co zwykle odbywa się poza świadomością społeczeństwa.

Dlaczego media lubią kontrowersje?

Powód nie jest czysto biznesowy. Faktyczne powody są ukryte znacznie głębiej. Publikowanie kontrowersyjnych materiałów w bardzo prosty sposób przesuwa granicę tolerancji u ludzi. Jeśli telewizja bez przerwy będzie pokazywała skorumpowanych polityków, to skorumpowani politycy przestaną szokować i wzrośnie tolerancja dla zjawiska korupcji. Jak daleko można przesuwać takie granice? Wydaje się, że można to robić w nieskończoność. Tak zwana "rewolucja seksualna" jest dobrym przykładem na to, że media są w stanie zmienić mentalność społeczeństw w bardzo krótkim okresie czasu, zaś przykład krajów arabskich, gdzie problem pedofilii nie istnieje, ponieważ istnieje przyzwolenie na małżeństwa osób dorosłych z dziećmi, pokazuje, iż żadnych granic nie ma. Ludzką psychikę można modelować dowolnie.

Prezentowanie materiałów kontrowersyjnych spełniają jeszcze jedną ważną rolę. W znaczący sposób przyczynia się do demoralizacji społeczeństw. Demoralizacja według słownika wyrazów obcych PWN, to "odrzucenie obowiązujących norm moralnych, prowadzące do łamania prawa, rozwiązłości obyczajów, rozluźnienia dyscypliny". Ta definicja jest doskonała. Obecnie na całym świecie obserwujemy właśnie te zjawiska, czyli postępującą rozwiązłość obyczajów, systematyczny wzrost przestępczości (np. w Chicago następują "nieoczekiwane" skoki liczby popełnianych morderstw itp.). Ale kluczową kwestią jest ów "rozluźnianie dyscypliny".

Gilles Deleuze, w książce pt.: “Negocjacje”, napisał, że "Tym, co wkracza na miejsce społeczeństw dyscyplinarnych, są społeczeństwa kontroli" (przeł. Michał Herer). Nie sposób się z tym nie zgodzić, kiedy oglądamy stale rosnącą liczbę kamer na ulicach, które zaczynają przyglądać się naszym rejestracją i które zaczynają skanować nasze twarze.

Przejście od społeczeństw opartych na dyscyplinie do społeczeństw kontrolowanych może oznaczać tylko jedno. Nasza wolność się kończy. Wkraczamy w erę światowego komunizmu, gdzie wizja Georga Orwella będzie rzeczywistością. W Polsce zmianom tym zdaje się sprzyjać Platforma Obywatelska, która przy akompaniamencie wielu mediów podejmowała już próby wprowadzenia kontroli nad internetem, oraz która wprowadziła ustawę zakazującą klapsa, tym samym otwierając drogę nastolatkom do szantażowania rodziców, tak jak to ma miejsce w Szwecji, co będzie sprzyjało procesom demoralizacji. Grzegorz Górny w "Rzeczpospolitej" napisał: "To przedziwny paradoks, że Platforma odwołująca się u swych początków do etosu liberalnego wprowadziła ustawę zawężającą obszary wolności w życiu osobistym"; i zgodzę się z tym, aczkolwiek nie uważam tego za "przedziwny paradoks".
 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

moj pies jest bardziej liberalny niz po. po to tylko z nazwy.

paradoksalnie pis i sld sa bardziej otwarte i liberalne, bynajmiej w czynach

chociazby belka rozwazajacy obnizke podatkow, podatek liniowy

czy pis obnizajac podatki

a po, np. zmniejszajac skladki do ofe dziala anty-rynkowo. wszak dzieki temu, ze ofe inwestuja w pl, mamy wzglednie dobra sytuacje gospodarcza... ale to tak dluzej nie pociahnie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#67252

Władza i pieniądz są to elementy jednego i tego samego zjawiska opisanego bardzo dokładnie w Ewangelii pn. kuszenie Chrystusa.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#67307

Napisano powyżej: "Media mogą kreować modę, promować poglądy, mówić co jest passe oraz niszczyć (niepożądanych dla pewnych kręgów) polityków, a innych wynosić na ołtarze, czyli, słowem, mogą właściwie w dowolny sposób kształtować społeczeństwo, co zwykle odbywa się poza świadomością społeczeństwa."
Widać to na przykładzie podejścia do partii PO i PiS. Choćby takie kwestie jak zachowania ich przedstawicieli. Politykom PiS wytyka się najmniejsze potknięcia, a ewidentnie nagannych zachowań polityków rządzącej PO próbuje się udawać, że nie było. Oto przykład: http://www.youtube.com/watch?v=V6Z5RWHuCkA.
Jest to tym groźniejsze, że dotyczy rządzących, co do których media ogłosiły na początku kadencji w 2007 roku, że od tej pory będą się zajmowały opozycją - czyli w ogóle nie będą kontrolowały władzy.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#67311