Referendum nad traktatem fiskalnym w Irlandii!

Obrazek użytkownika hrabiaEryk
Świat

Plakaty na ulicach Dublina przypominają, że za niecały tydzień 31 maja (czwartek) Irlandczycy zadecydują o losie „Traktatu fiskalnego” przygotowanego dla wszystkich krajów członkowskich UE, który będzie miał wielki wpływ na dalsze rozwój strefy euro.

Sami Irlandczycy w przeciwieństwie do klasy politycznej nie żyją tym referendum, raczej skupiają się na codziennym życiu i walką z recesją, która przyniosła wzrost bezrobocia i upadek rynku nieruchomości. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że żadne rozwiązanie nie przyniesie nagłej poprawy, a jedynie jeszcze większe wyrzeczenia i cięcia w opiece społecznej i służbie zdrowia.

Sondaże wskazują że zwolenników traktatu jest więcej na tak chce głosować 37%, przeciw 24%, ale 35 procent wciąż nie wie jak zagłosuje i to o ich głosy toczy się teraz walka.

Za traktatem fiskalnym opowiada się koalicja rządowa Fine Geal i Partia Pracy, a także część opozycji centroprawicowa Fiana Fail.
„Będę głosować za traktatem, bo to jedyna nadzieja, aby Europa powoli wróciła na drogę ekonomicznego rozkwitu” – mówi Charleen aktywistka Fine Geal, która odwiedza mieszkania i namawia niezdecydowanych do głosowania za traktatem. „Nie chce, aby Irlandia przez nieodpowiedzialną politykę ekonomiczną podzieliła los Grecji, a do tego nieświadomie namawiają przeciwnicy”

W biurze Sinn Fein na Parnell Squere, wita mnie Mark. Wręcza ulotkę i tłumaczy „ Cięcia nie działają, nie służą w walce z recesją. Ludzie będą mieć mniej pieniędzy, a zatem będą wydawać mniej, a to spowoduje jeszcze głębszą recesje. Potrzebujemy pracy i rozwoju, a nie zaciskania pasa. Traktat odbierze nam suwerenność ” – dodaje.

Czy Traktat fiskalny zostanie przyjęty, czy też Irlandczycy zagłosują nad nim kolejny raz dowiemy się 31 maja.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

 sa w Irlandii "sily" ktore sugeruja ze kraj powinien myslec o drugiej transzy pomocy (pierwsza 85mld poszla na pokrycie strat spowodowanych przez banki). Rzeczywisty deficyt budzetowy byl w ktoryms z ostatnich lat ponad 10%. Przypominam o ukaraniu Wegier za przewidywany deficyt ponad 3%. Wyglada na to, ze Irlandia jest calkowicie w sieci lichwiarzy a z tego kraju jest jeszcze co wycisnac. Jezeli traktat zostanie ratyfikowany (a wszystko na to wskazuje) to kraj przyjmie kolejne miliardy "pomocy" i to juz bedzie prosta droga do powtorki sytuacji z Grecji choc moze w lagodniejszej formie. W Irlandii czynnych zawodowo ludzi jest ok.1.9 mln a bezrobotnych ok. 10% populacji (dla porownania w Polsce ok 6%). 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258576

Dziwię się, że Irlandczycy dają się nabierać na tanie zagrywki z UE

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#258631

Jan Bogatko

to bezcenne zdanie:

cytat:

"Charleen aktywistka Fine Geal, która odwiedza mieszkania i namawia niezdecydowanych do głosowania za"

Taka jest NASZA powinność przed wyborami. Tak się budzi wyborcę!

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Jan Bogatko

#258645