Profesor Marek Żylicz o przyczynach katastrofy smoleńskiej

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

Jak to jest możliwe, że wybitny i szanowany znawca prawa międzynarodowego prof. Marek Żylicz udziela wywiadu "Gazecie Wyborczej" w dniu prezentacji "Białej księgi" przygotowanej przez zespół Antoniego Macierewicza? Profesor jest członkiem komisji Millera i wypowiada się na temat katastrofy przed publikacją raportu, a ponadto mówi o sprawach, które daleko wychodzą poza obszar jego prawniczych kompetencji.
Ekspert (prawa międzynarodowego) twierdzi, iż nie ma jednej przyczyny tragedii, lecz jest to ciąg licznych okoliczności, które doprowadziły do wypadku. Profesor wymienia m.in.: nieodpowiednie przygotowanie załogi, fatalne szkolenia oraz posługiwanie się wysokościomierzem radiowym, a nie barycznym. Wskazuje także na możliwość wywierania presji na pilotów, by ci lądowali w Smoleńsku. W raporcie Millera nie będzie jednak ani słowa o presji czy naciskach, bo są to tylko domniemania, a nie fakty - stwierdza członek polskiej komisji i podsumowuje: "Wyszła wrodzona (???) Polakom bylejakość - jakoś to będzie. To przygnębiające".
Redakcja "Naszego Dziennika" nie kryje swego zdumienia. Na czyje polecenie działa prof. Żylicz? "Dlaczego członek komisji przed oficjalnym opublikowaniem raportu wypowiada się w prasie? Przecież to jest niedopuszczalne nigdzie na świecie" - mówi dla dziennika gen. Andrzej Czaban.
Według prof. Żylicza państwo polskie nie spełniło swych zadań, gdy pozwalało na wieloletni bałagan w lotnictwie wojskowym. Nie zgadza się z taką opinią gen. Roman Polko: "To, co profesor próbuje przekazać, oznacza winę zbiorową, czyli w rzeczywistości niczyją. Tymczasem odpowiedzialność jest jednoosobowa".
Podobnie uważa gen. Waldemar Skrzypczak: "W wojsku nie ma zbiorowej odpowiedzialności. Zawsze ponosi ją konkretna osoba. W wojsku zasadą jest, że za wszystko odpowiada dowódca". Tym dowódcą - twierdzą gen. Polko i gen. Skrzypczak - jest minister obrony narodowej Bogdan Klich.
Dodajmy tutaj, że posądzany często o winę w tym zakresie gen. Andrzej Błasik, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154M, interweniował u ministra Bogdana Klicha jedenaście razy w sprawach nieodpowiedniego i przestarzałego sprzętu lotniczego.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Czyz byscie nie wiedzieli ze najwiecej szmat sprzedajnych i korytowcow bylo i jest na polskich uniwersytetach. To oni za Stalina byli utrwalaczami bandytyzmu komunistycznego. Oceniam te zgnilizne na 70%.Przy kazdej zmianie podpinaja sie pod umeczony lud, a potem wypinaja na niego dupe!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#167828

Fakty medialne oraz własne doświadczenia ze studiów potwierdzają to, co Pan pisze. Przynajmniej trzech wykładowców, których ceniłem bardzo wysoko, okazało się TW. Taki sam zawód spotkał mnie ze strony prof. Żylicza, któremu przed ponad miesiącem poświęciłem dwa teksty w Salonie 24.
Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#167831

 "Wyszła wrodzona (???) Polakom bylejakość - jakoś to będzie." - to znaczy , ze zamach smoleński zorganizowali niepolacy (nie tylko ruscy) bo wyszedł im prawie wzorowo.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#167830

Swoją drogą to jest bolesne: Co oni z nami wyprawiają!
Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#167832

pozostała chorągiewka i piosenka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#167846

Nie gascie ducha i nie upadajcie w dzialaniu! Bylo gorzej, Sybir byl za nasza pazucha w 1977-1980 i w stanie wojennym lamali kosci i mordowali i dzieki glupocie naszej ze dopuscilismy pejsatych do gremium zarzadzajacego "Solidarnoscia" i czlonkow PZPR cierpimy do dzis!!!! Brak lustracji - nalezy chocby dzis rzucic w internet wszystkie te papiury, a kto sie nie zgadza niech wali do sadu i sie oczyszcz, ilu mlodych obiektywnych prawnikow rozpocznie swoja kariere zawodowa, musza sie liczyc z tym ze beda zarabiac nie wiecej jak 3000zl. netto i karuzela sie kreci i bydlo esbecko- WSI przestanie krecic przemyslem, handlem, administracja, Polska i Polakami. Do tego trzeba poprzec w wyborach w 70% PIS jak to uczynili BRACIA WEGRZY, to musza zrozumiec mlodzi Polacy. Caly czas pisze ze jeszcze chwile a Europa zachodnia nie bedzie przyjmowac pracownikow, Schengen lada moment szlak trafi, a cudzoziemcow poszczegolne kraje beda odsylac do rodzimych krajow, prozaiczny powod; brak miejsc pracy dla swoich obywateli. Za chwile napisze na blogu moje blaganie do polskich mlodych kibicow, ONI mlodzi Polacy sa nasza nadzieja, ktora umiera ostatnia.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Teraz  z  duzym  wysilkiem  wysluchalem  wypowiedzi  chyba  najwiekszej zgnilizny  moralnej z  Kutzem, a duzy  to wysilek  mego systemu  nerwowego.  Kanalia  pasozytujaca  ciagle &

#167956

Mamy dzisiaj znacznie więcej możliwości zdobycia informacji oraz wzajemnego porozumiewania się. Tego zamknąć do końca się nie da, choć są czynione takie próby.
Europa weszła w fazę makabrycznego kryzysu, którego skutki dopiero odczujemy. Czy jest szansa, by front patriotyczny miał chociaż ponad 50% głosów?
PiS zwycięży dość znacznie, ale trudno przewidzieć w jakim dokładnie stopniu. Na ten temat powiedział kiedyś artysta Przemysław Gintrowski, że Polacy staną jednym frontem, gdy nie będą mieli co włożyć do garnka. Marna perspektywa. Ale musimy przez to przejść, lepiej więc w postawie wyprostowanej aniżeli w pokłonach lub pełzając.
Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#167963

i nie zauważyłbym Pańskiego wpisu. Otóż Polska jest - tak myślę. Potłuczona, obolała. Od nas zależy, czy będzie (lub nie) miała pod górkę. A my razem z nią.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#168008

TV NIC nie uczy TV manipuluje emocjami, tv wskazuje kto jest dobry a kto zły. Z taką psychomanipulacyjną bronią nikt i nic nie wygra. Panie Zygmuncie wielce doceniam Pańską wiarę w odnowienie Polski, też bym tak chciał wierzyć ale nie mogę. Fakty są okrutne, nawet jeśli dojdzie do greckiego rozwiązania w Polsce to winnymi będą zwolennicy PIS, tak się to w mediach poukłada że będą winni i JUŻ! Metody socjotechniki są logiczne i są bardzo brutalne dla wolnomyślicieli. My samotni, normalnie myślący, nie zmanipulowani nie mamy szans aby zapanować nad rozpędzonym stadem wygodnych ludzi ukierunkowanych przez wiodące media, one są prawdziwymi naganiaczami a my jedynie musimy unikać stratowania.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#168244

Manipulacje medialne też mają ograniczone możliwości. Świat nierealny nie może istnieć wiecznie. Następuje ubożenie ludności i będzie, niestety, nadal następować. Ludzie się obudzą; to następuje już zresztą od pewnego czasu.
Tak jak w latach 80-tych było jasne, że komunizm wyczerpał już swoje możliwości, tak i teraz widać, że III RP nie ma szans na dalsze istnienie.
Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#168260