Anna Fotyga o polityce zagranicznej i tragedii smoleńskiej

Obrazek użytkownika zygmuntbialas
Kraj

"Dzisiaj porządek świata trzeszczy w posadach, a przed Polską stoją olbrzymie wyzwania - mówi była szefowa MSZ Anna Fotyga w wywiadzie udzielonym portalowi onet.pl. - Polski rząd nie informuje społeczeństwa o realnej sytuacji na arenie międzynarodowej". Jego działania w tym zakresie są niekonsekwentne i często przynoszą odwrotny od zamierzonego skutek. Tak więc program partnerstwa wschodniego okazał się porażką, a przewodnictwo w UE jest tylko i wyłącznie formalne.

W tym czasie Niemcy pogłębiają współpracę z Rosją, co jest nie zawsze dla nas korzystne. Także polityka historyczna zachodniego sąsiada odbywa się często kosztem Polski. Swój niechlubny udział w kształtowaniu stosunków z naszymi sąsiadami ma minister R. Sikorski, którego pracę należy ocenić bardzo negatywnie. "Jeżeli Polska postępuje niekonsekwentnie i w sferze werbalnej deklaruje swoje poparcie dla państw, które starają się pogłębiać suwerenność i uniezależniać od wpływów rosyjskich, a jednocześnie tak bardzo angażuje się we współpracę i poddaje priorytetom rosyjskim, to przestajemy być wiarygodni" - ocenia rozmówczyni.

"Minister Sikorski ma na sumieniu ohydną kampanię przeciwko śp. prezydentowi Kaczyńskiemu, manipulacje protokolarne, postępowanie podległej mu struktury, które obniżało bezpieczeństwo głowy państwa. A po katastrofie to do niego należało dopilnowanie stosownej bazy traktatowej, użytej w relacjach z Rosją" - dodaje Anna Fotyga.

Była minister spraw zagranicznych twierdzi, iż nie ma w tej chwili podstaw do jednoznacznego wykluczenia zamachu w Smoleńsku. Uważa, że raport komisji polskiej nie wyjaśnia przyczyn katastrofy. "Raport komisji Millera, który działał we własnej sprawie, jest selektywny. Gdzie jest omówienie dyplomacji i błędów dyplomacji? Gdzie są wyjaśnione sprawy BOR-u? A gdzie w raporcie przeczytam o sprawach służb podległych ministrowi Millerowi? O działaniach i zaniedbaniach ministra Arabskiego? Przecież znamy instrukcję HEAD i wiemy, jak stosował ją minister Arabski. (...) Raport Millera nie wyjaśnia niczego".

Tusk i Putin prowadzili grę dążącą do wyeliminowania prezydenta Kaczyńskiego, przy czym Anna Fotyga zastrzega, że nie sugeruje ich bezpośrednich działań. Jest jednak faktem, że premierzy Polski i Rosji skorzystali na tej śmierci. Straciliśmy my, bo "Polska nie zagraża już interesom rosyjskim w jej dawnej strefie wpływów i nie jest zdolna do skutecznego konkurowania z Niemcami o przywództwo w regionie. Taką rolę pełniła za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i rządu PiS" - podsumowuje była szefowa MSZ Anna Fotyga.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

którzy ciężko znoszą rządy RS, wiedząc co to za persona. Wielu Patriotów w gronie personelu MSZ czeka na zmianę, wyeliminowanie agenciaków, karierowiczów i odrodzenie suwerennej polityki zagranicznej RP.

Jak RS udało się wejść do rządu AWS? Udawał niepodległościowca, czy potem dał się przekabacić? Historycy ocenią (może wcześniej sądy coś wyjaśnią?).

A. Fotyga niestety nie miała charyzmy (taka jest prawda, czy komuś się to podoba, czy nie), ale polityka zagraniczna rządu J. Kaczyńskiego była w istniejących warunkach  (nie jesteśmy i nie byliśmy mocarstwem) wyjątkowo skuteczna, jak na nasze możliwości. Im bardziej opluwano Polskę i braci Kaczyńskich, tym bardziej było wiadomo, że ta polityka leży w naszym interesie i stąd taka nienawiść. Gdy tylko zaczęli nas chwalić, wiedzieliśmy, że coś nie jest w porządku.

Oby zwyciężył PiS! Wiele rządów "demokratycznych" już przeżyłem i tylko w tym pokładam moje ostatnie nadzieje. Ufam, że tak się stanie i Naród tym razem się nie pomyli.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#182898

i nieodpowiedzialną osobą. Dzisiaj wiele osób zastanawia się nad jego przeszłością, bo są tam znaki zapytania i poszlaki.
Za niego został ponownie przyjęty Tomasz Turowski do służby dyplomatycznej.
Polityka PiS była optymalną polityką. Polacy nie potrafili do końca tego zrozumieć. Media ośmieszały działania braci Kaczyńskich i politykę zagraniczną realizowaną przez Annę Fotygę. Dzisiaj następuje powolne przebudzenie naszego społeczeństwa. Wierzmy, że przekuje to się w sukces wyborczy.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#182907

"Minister Sikorski ma na sumieniu..." - znacznie więcej ma. I prze dalej do przodu.

Pozdrawiam Serdecznie

jwp

Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ?
Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

jwp - Ja też potrafię w mordę bić. Hr. Skrzyński - Panie Marszałku, a jaki program tej partii ? Marszałek Piłsudski - Najprostszy z możliwych. Bić kurwy i złodziei, mości hrabio.

#182982

znacznie więcej". - Liczę na to, że w najbliższym czasie będzie jego kariera (w Polsce) złamana.

Pozdrawiam również serdecznie.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#183048

Tylko w internecie,
O bandyckich mordach,w MSZ-ecie!:
http://www.youtube.com/user/janolsza?feature=mhee

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JAN OLSZEWSKI

#182987

Obejrzę dokładnie wieczorem.

Pozdrawiam.
Zygmunt Białas

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Zygmunt Białas

#183051