Referendum emerytalne- podstawy prawne

Obrazek użytkownika 35stan
Kraj

Rostowski w Sejmie: "- W ustawie o referendum jest napisane, że referendum z inicjatywy obywateli nie może dotyczyć danin publicznych. Składki są (...) jasno i niedwuznacznie zdefiniowane jako daniny publiczne. "

Przytaczam fragmenty przepisów prawa dotyczącej tej sprawy i poddaję pod dyskusję pytanie:

Kto w tej sprawie ma rację, minister Rostowski, czy "Solidarność" wnosząc pod obrady Sejmu wniosek o rozpisanie ogólnonarodowego referendum w sprawie proponowanej przez rząd reformy emerytalnej, której głównym składnikiem jest podniesienie wieku emerytalnego dla kobiet i męższczyzn i zrównanie tego wieku do wysokości 67 lat.

Dziś podczas debaty w Sejmie, Rostowski argumentował, że wydłużenie wieku emerytalnego ma między innymi na celu zwiększenie wpływów do FUS, z którego finansowane są emerytury, a ponieważ składki na FUS są daninami publicznymi, przeto zgodnie z Ustawąz dnia 14 marca 2003 r.o referendum ogólnokrajowym w powiązaniu z ustawami czyli według art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych i innymi, w tym prawem UE, przeprowadzanie takiego referendym byłoby niezgodne z prawem.

Oto fragmenty tych przepisów:

Referendum ogólnokrajowe:

USTAWA

z dnia 14 marca 2003 r.

o referendum ogólnokrajowym

Opracowano na podstawie:

Dz. U. z 2003

r. Nr 57, poz. 507, Nr

85, poz. 782, z 2007 r.

Nr 112, poz. 766, z

2009 r. Nr 68, poz.

573, Nr 202, poz.

1547, z 2011 r. Nr 21,

poz. 113, Nr 106, poz.

622, Nr 147, poz. 881.

………………………………….

Art. 63.

1. Sejm może postanowić o poddaniu określonej sprawy pod referendum z inicjatywy

obywateli, którzy dla swojego wniosku uzyskają poparcie co najmniej 500

000 osób mających prawo udziału w referendum.

2. Referendum z inicjatywy obywateli nie może dotyczyć:

1) wydatków i dochodów, w szczególności podatków oraz innych danin publicznych;

2) obronności państwa;

3) amnestii.

Danina publiczna

Według art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych:Daniny publiczne, do których zalicza się:
podatki, w tym cła, akcyzy
składki
opłaty
inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzecz państwa, jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych ustaw niż ustawa budżetowa

USTAWA

z dnia 30 czerwca 2005 r.

o finansach publicznych

(Dz. U. z dnia 20 grudnia 2005 r.)

………………………..

Art. 5. 1.Środkami publicznymi są:

1) dochody publiczne;

2) środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej;

3) środki pochodzące ze źródeł zagranicznych, niepodlegające zwrotowi, inne niż wymienione w pkt 2;

4) przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące:

a) ze sprzedaży papierów wartościowych oraz z innych operacji finansowych,

b) z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego,

c) ze spłat pożyczek udzielonych ze środków publicznych,

d) z otrzymanych pożyczek i kredytów;

5) przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł.

2.Dochodami publicznymi są:

1) daniny publiczne, do których zalicza się: podatki, składki, opłaty oraz inne świadczenia pieniężne, których obowiązek ponoszenia na rzeczpaństwa, jednostek samorządu terytorialnego, funduszy celowych oraz innych jednostek sektora finansów publicznych wynika z odrębnych ustaw niż ustawa budżetowa, zwanych dalej "odrębnymi ustawami";

Fundusze celowe:

FUS (Fundusz Ubezpieczeń Społecznych) – państwowy fundusz celowy powołany do realizacji zadań I-go filara ubezpieczeń społecznych.

Budżet FUS tworzony jest ze składek na ubezpieczenie społeczne i z dotacji z budżetu państwa. Fundusz może także zaciągać krótkoterminowe kredyty w bankach komercyjnych.

Środkami FUS dysponuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przeznaczone są one na wypłatę świadczeń emerytalnych, rentowych, chorobowych i wypadkowych.

Podstawy Prawne:

Janusz Turakiewicz

Składki rozliczane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

1. Wprowadzenie.

Danina publiczna, jaką są składki na ubezpieczenia społeczne, uznawana jest powszechnie za jeden z podstawowych elementów wysokiego kosztu pracy w Polsce. Obecny system, obowiązujący od 1999 roku, opiera się w najważniejszym swoim segmencie – ubezpieczeniach emerytalnych – na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne służą finansowaniu świadczeń na rzecz osób uprawnionych, administrowane są obecnie przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

2. Podstawy prawne.

Podstawowe znaczenie w zakresie ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych w Polsce mają:

(a) Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku

ustalająca, że „Obywatel ma prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego” (Art 67 UKRP) oraz „Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych” (Art. 68 UKRP).

(b) Acquis Communautaire (dorobek prawny) Unii Europejskiej

przyjęty z dniem 1.5.2004 roku jako obowiązujący na terytorium RP.

Zasadą generalną jest podleganie ustawodawstwu w zakresie ubezpieczeń społecznych państwa wykonywania pracy. Szczególne zasady odnoszą się do delegowania pracowników do Polski oraz czasowego prowadzenia działalności na własny rachunek na obszarze RP.

(c) ustawy

UPUNFZ– Ustawa z dnia 23.01.2003 roku o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia.

USUS– Ustawa z dnia 13.10.1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych

[Baza podstawowych aktów prawnych regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – I ogólna].

(d) wykonawcze rozporządzenia wydawane przez Radę Ministrów lub upoważnionych ministrów [Baza podstawowych aktów prawnych regulujących zasady prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce – I ogólna].

Brak głosów