Czy dosięgnie nas podatek od bogactwa(katastralny)?

Obrazek użytkownika 35stan
Kraj

Ile na początek mógłby dać dodatkowego dochodu podatek katastralny, to pytanie zadają sobie zapewne rządzący Polską, a my pytamy o to, ile chcą zedrzeć z nas, nasi okupanci.

Prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego w IIIRP prowadzono od 1994 roku, a dość szczegółowe projekty były przygotowane już w 2003 roku(zapewne chciano nam go wepchnąć razem z wepchnięciem nas do UE, ale się przestraszono i go zaniechano). Wtedy to planowano, by wysokość tego podatku(zapewne na początek) wynosiła od 0.1% podstawy(wartości katastralnej nieruchomości, której zasady ustalania mogą być różne, oparte o: wartość rynkową, wartość czynszową, wartość dochodową, lub wartość ewidencyjną) dla nieruchomości mieszkalnych, do 2% dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej(wzorowano się tu na doświadczeniach krajów UE, gdzie te wartości oscylują w granicach 0.5% do 1.8%).

Jeśli byśmy porównali obecne obciążenia nieruchomości mieszkaniowych obowiązującym podatkiem od nieruchomości, do początkowych planowanych obciążeń podatkiem katastralnym(0.1% wartości), to można oszacować, że na początek nasi okupanci chcieliby podwoić przychody z tego tytułu(podatek od nieruchomości mieszkaniowych za 2010 rok szacuję na ok. 1 mld PLN, a planowany na początek podatek katastralny w wysokości 0.1% wartości nieruchomości, przy szacunkowej wartości tych nieruchomości około 2500 mld PLN, wyniósłby około 2.5 mld PLN).

Jak pokazałem na powyższym przykładzie, przynęta dla społeczeństwa w postaci tylko podwojenia przychodów z podatku od nieruchomości(mogli wziąć więcej, a wzięli tylko tyle), byłaby może do przyjęcia na tamte czasy(2004 rok), ale w okresie nadciągającego kryzysu doby obecnej, przyzwolenie na jej wprowadzenie byłoby zdecydowanie mniejsze(o ile byłoby jakiekolwiek).
Jakie czynniki hamują w Polsce wprowadzenie podatku katastralnego? Brak przygotowanych narzędzi do jego wymierzania, czy czynniki natury polityczej? Wydaje się jednak, że to drugie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Faktycznie, gdyby nawet ta różowa komuna wprowadziła podatek katastralny 0,1% rocznie to mój podatek który dziś płacę wynosił by prawie 200% dzisiejszej wartości. Gorzej by mieli Ci co mieszkają na działkach które dziś są warte po kilka milionów.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#202608

To nie jest podatek od bogactwa!!!
To jeden ze sposobów opodatkowania nieruchomości.
Spowoduje:
1. wzrost kosztów wynajmu nieruchomości
2. zmusi do sprzedaży nieruchomości, szczególnie narazi osoby nie posiadające dochodów – czyli w konsekwencji doprowadzi do wywłaszczenia ludzi biednych --- a nie bogatych!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

********************************** Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#202679

"To nie jest podatek od bogactwa!!!"
Oczywiście, że masz rację. Słowa tego użyłem jako sarkazmu, choć powinno być ujęte w cudzysłów.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#202727