Wariant włoski?

Obrazek użytkownika DoktorNo
Kraj

Krótko po newsie nt. samobójstwa osadzonego sprawcy zabójstwa i porwania Krzysztofa Olewnika mieliśmy kolejną informacje, tym razem na temat dymisji ministra sprawiedliwości Ćwiąkalskiego.

O sprawie Olewników mówi się głośno od kilku lat. Wszystko wskazuje na to, że nie jest to zwykła sprawa związana z porwaniem i zabójstwem w celu wymuszenia okupu. Właściwym tłem jest brutalna walka o wpływy w regionalnym establishmencie biznesowo-politycznym, której aktorami są postkomuniści. Nie będę tu streszczał wątków całej sprawy, bo w międzyczasie przychodzi mi do głowy bardzo niewesoła myśl.

Mianowicie powoli chyba zbliżamy się do wariantu włoskiego. Przypominam, że Włochy są krajem o długiej tradycji zorganizowanej przestępczości, w postaci słynnej mafii sycylijskiej, czy neapolitańskiej Camorry. W latach 90-tych tamtejsza prokuratura wydała mafii i korupcji bezpardonową wojnę, min. słynną akcje "czyste ręce" (mani pulite). Akcja ta rzecz jasna weszła w konflikt z interesami magnata telewizyjnego Berlusconiego, który utrudniał pracę prokuraturze. Dodatkowo mafia zaczęła się mścić na prokuratorach i sędziach, dokonując wielu spektakularnych zamachów na ich życie.

Po latach można stwierdzić, że mimo istotnych przeobrażeń na scenie politycznej Włoch, sytuacja jest taka, że mafia w sumie wygrała, a sam Berlusconi wykorzystuje swoją znaczącą pozycje polityczną do osłony swoich interesów, dodatkowo wsparty swoim koncernem medialnym i prężną partią.

Widząc to, jak nasz obecny rząd stara się kłopotliwe dla siebie sprawy przykryć pijarem, a jedynym sukcesem prokuratury jest oskarżenie pana Olewnika o... napaść na prokuratora, trudno nie mieć pewnych skojarzeń...

Do poczytania:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mani_Pulite
http://cogito62.salon24.pl/381462.html - Aleksander Ścioś

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Polska to już w tej chwili struktura mafijna, taki układ polityczno-biznesowy, rządzący się swoimi mrocznymi mechanizmami (sprawa Olewnika to kolejny dowód na istnienie "układu"). Dodajmy do tego fakty, że to KGB zainicjowała "transformację" w 1989 roku i będziemy wiedzieli, kto de facto rządzi w IIIRP. PO to tylko atrapa.
Pozdro.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#11249

... i amerykanskiej. Moze tylko jest bardziej po sowiecku siermiężna i chamska, a moze tylko nie znalazła swojego Coppoli, który stworzy arcydzieło wszechczasów.
Włosi uzyskali pierwsze efekty w zwalczaniu mafii, kiedy uznali w s z y s t k i c h.. jej członków za przestępców, niezależnie, czy ktoś był kierowcą, czy "cynglem". Wtedy pojawili się "skruszeni" i "świadkowie koronni".
Nasi postPZPR-owscy, postesbeccy i postsowieccy mafiozi mogą nam się śmieć prosto w twarz.
Frajerzy, którymi gardzą, jako gołodupcami, zmieniaja sie na rządowych stołkach, a oni robią swoje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

-------------------------
"Dixi et salvavi animam meam"

#11266