Przygotujcie się na najgorsze - Konfrontacja Chińsko-Japońska

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

To nie ja a chińska gazeta w ten sposób informuje opinię światową. Konfrontacja chińsko -japońska wisi na włosku. Samoloty obu armii krążą w powietrzu  ale czy chodzi wyłącznie o kupę kamieni ?

Samoloty zwiadowcze jak sępy krążą wokół spornych wysp. Pekin operuje w rejonie swoimi  Shaanxi Y-8, którym na spotkanie Tokyo wysyła swoje F-15S . Jakże niewiele w takiej sytuacji trzeba do nieszczęścia.

Chińskie media nie ukrywają że "rutynowe patrole" odbywają się ponad " polami gazu i ropy na Wschodnim Morzu Chińskim. I z nazwy rejonu niejako wynika który kraj (Chiny czy Japonia) ma prawa własności.

 

Samolot Y-8 to teoretycznie samolot transportowy, ale istnieje ponad 30 wariantów które mogą być używane do różnych celów : od poszukiwań minerałów, do badań geologicznych , do wojny elektronicznej , wywiadu, oraz jedna z wersji może być wyposażona w dwa ciężkie działa i trzy  ciężkie karabiny maszynowe. ten samolot świetnie nadaje się do gry w kotka i myszkę, gdyż gdyby otrzymał ogień a japońskiego F-15S Chiny mogłyby "płakać" że zaatakowano nieuzbrojony samolot transportowy przewożący wojsko.

Samolot ten może przeprowadzać jednak testy dna morskiego wokół wysp . Chiny używają nagminnie tego właśnie samolotu chcąc się upewnić że wokół wysp pod morskim dnem znajdują się miliardowe rezerwy gazu i ropy naftowej od których uzależniona jest przyszłość każdego kraju.

We czwartek Japończycy zaobserwowali w swojej strefie obrony ( nad wyspami)  chińskie  J-7, samoloty przechwytujące oraz myśliwce J-10 których zdolności militarne są porównywalne z samolotami zachodnimi. Japonia wysłała swoje F-15S stacjonujące na Okinawie. Oczywiście trudno ustalić "kto zaczął", kto pierwszy wysłał swoje samoloty wiadomo jednak że spotkały się one w okolicy spornych wysp.

Samoloty wkrótce się rozproszyły, ale był to pierwszy tego rodzaju incydent wojskowy wokół spornych wysp. Zakreślono w ten sposób linię graniczną i pozostawanie za nia w najbliższej przyszłości może być bardzo , bardzo trudne.

 Wyspy o które toczy się spór wyglądają na mapie ( powyżej)  jak kropki pośrodku niczego.Jednak nie tak daleko od tego "nigdzie" znajduje się Konsulat amerykański i stacjonuje tam kilku tysięczny kontyngent US marines. Były dowódca tych wojsk powiedział w roku 2010: " wszyscy moi marines na Okinawie są gotowi umrzeć jeśli to będzie konieczne dla bezpieczeństwa Japonii". I to jest ten ciemniejszy odcień sytuacji w regionie.

    

W przyszłości jeśli Japonia ,w reakcji na pojawienie się chińskich samolotów-intruzów, pozwoli swoim pilotom na użycie pocisków śladowych w celach ostrzegawczych, można przypuszczać że siły amerykańskie z bazy Futenma  będą uczestniczyły w podejmowaniu takiej decyzji.  

Chińska gazeta Global Times nazywa taką możliwość "krokiem przybliżającym do wojny" ostrzegając że starcie militarne jest "bardziej prawdopodobne" i Chińczycy muszą. przygotować się na najgorsze

Chińska baza lotnicza Shuimen, jest przygotowywana jako ewentualny punkt wyjściowy. Zdjęcia satelitarne bazy zbierane od 2009r. sugerują ze etap przygotowań zakończono w zeszłym roku. Taipei Times już w maju donosił że samoloty J-10 , myśliwce Su-30 oraz bezzałogowe drony przybyły do bazy.

Ponadto przypuszcza się że Rosyjskie rakiety dalekiego zasięgu (ziemia -powietrze) S-300 sa gotowe do akcji , rozmieszczone wokół bazy. To broń porównywalna z rakietami USA typu Patriot jakie skierowano ostatnio do Turcji.

Amerykanie nie zajmują oficjalnego stanowiska w sprawie własności wysp, ale należy oczekiwać że wypełnią swoje zobowiązania wynikające z traktatu jaki zawarto w 1960 roku.

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Shaanxi Y-8 to skopiowana przez ChRL wersja sowieckiego samolotu transportowego z lat 1960., An-12. Chiny rozpoczęły produkcję w 1981 i od tego czasu powstało jego wiele wariantów. Dotychczas sprzedano 25 egz. do Sri Lanki, Sudanu, Birmy i Iranu / Zdjęcie: AIC http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=9038

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gilos69

#322918

Ten Japoński samolot na zdjęciu to nie jest F-15c?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gilos69

#322927

Japoński

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#322950

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/chinski-samolot-nad-senkaku-japonczycy-poderwali-f-15,294270.html To są samoloty F-15 widzisz różnicę ! nie wprowadzaj ludzi w błąd

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gilos69

#322971

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chengdu_J-10 to są chińskie samolociki!!!!!!!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gilos69

#322978

To jest Potez 633B.2 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#323097

To prawdopodobnie Eurofighter

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gilos69

#322936

 wygrają Chiny (z wielu względów) , aby zdobyć surowce paliwowe do poważniejszej rozgrywki, która wkrótce nastąpi, bo nastąpić musi: ekspansji na Syberii. W obecnej sytuacji USA wystąpią w roli obserwatora, bo nie narażą stosunków z Chinami dla obrony niedawnego śmiertelnego wroga. Tego mozemy być pewni - ukryją to płaszczykiem mediacji czy czegoś-tam. Rosjanie też będą cicho, bo odpowiada im taki konflikt, podobnie było zresztą i w 1894 i w 1937 roku, podczas obu wojen chińsko- japońskich. Reakcja rosyjska zawsze następowała z opóźnieniem - w 1904 i 1939 roku. Pierwszy raz dopiero po 10 latach w odpowiedzi na zajęcie przez Japończyków Port Artur, drugi raz szybciej w odpowiedzi na japońskie sukcesy w Chinach i wczesniejsze zaanektowanie Korei. Konfrontacja zakończyła się nad Chałchyn-Goł 16.09.1939 roku, zaś dzień później sowieckie wojska dostały rozkaz ataku na Polskę, w myśl porozumień paktu Ribbentrop-Mołotow. Ewentualny konflikt, jaki teraz nastąpi będzie papierkiem lakmusowym sytuacji w regionie, zaś wyspy Ryukyu są o tyle ważne, że wyznaczają zasięg możliwości tzw "zachodniego świata". Dużo można by pisać, ale to tak w skrócie. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#322964

[quote]stacjonuje tam kilku tysięczny kontyngent US marines. Były dowódca tych wojsk powiedział w roku 2010: " wszyscy moi marines na Okinawie są gotowi umrzeć jeśli to będzie konieczne dla bezpieczeństwa Japonii". I to jest ten ciemniejszy odcień sytuacji w regionie.[/quote]

Dlaczego to jest "ciemniejszy odcień sytuacji w regionie" ?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a magyart

#323099

Umierać za Japonię- wszyscy.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#323848