Mamy F-16 Jastrzębie, możemy je używać do polowań na gołębie.

Obrazek użytkownika Nathanel
Blog

Podobno naszych F-16 zazdrościli nam nawet Amerykanie. Tak, takie głoszono peany. Teraz amerykanie pozbywają się swoich F 16 gdyż zastępują je bezpilotowymi dronami.

Myśliwiec F-16 w porównaniu z dronem wygląda jak maszyna do pisania w porównaniu z komputerem. Wkrótce drony będą wykonywać takie zadania o jakich pilotom się nigdy nie śniło. Jaki był sens kupować dla Polskiej Armii sprzęt oddawany do muzeum? Czy nie ma u nas ludzi myślących perspektywicznie?

Gen. Majewski: nawet Amerykanie zazdroszczą Polsce. Tak zachwalano F-16 gdy dyskutowano kulisy zakupu naszych nielotów.

 

Następuje kres pilotów myśliwskich i prawie wiekowej historii samolotów tej kategorii. Ta tendencja przykuwa uwagę specjalistów wojskowych a poniższy przykład udowadnia dlaczego .

Andrew Nelson z World-Herald napisał dlaczego wszystkie(21) myśliwce F-16s z jednostki Iowa National Guard's 132nd Fighter Wing zostaną zastąpione przez bezzałogowe drony.

Oto co pisze World-Herald:

Zgodnie z umową budżetową która powinna być zatwierdzona w tym tygodniu Iowa National Guard's 132nd Fighter Wing straci wszystkie swoje odrzutowce F- 16. Decyzja dochodzi dco skutku po miesiącach zmagań między delegacją kongresmanów a Air Force. Jednostka 132 używała swoje F-16 podczas swojej misji w Afganistanie, w ostatnich latach.

Teraz , po 70 latach pilotowane samoloty zostają zastąpione przez zdalnie sterowane , bezzałogowe drony , tak przewidują uzgodnienia. samoloty będą stacjonowane gdzie indziej, prawdopodobnie za granicą. Przedstawiciele Kongresu i senatu USA zgodzili się na usunięcie floty powietrznej stacjonującej dotychczas w Des Moines Air National Guard Base. Wszystkie 21 samolotów. Przewiduje się że Prezydent Obama ta decyzję podpisze.

Będzie to poważny uszczerbek dla miejscowej ekonomii gdyż ubędą miejsca pracy związane z obsługą bazy ale jednak utrzymanie dronów jest łatwiejsze i tańsze niż eksploatacja pilotowanych odrzutowców.

Obecne F-16'stki miały być przeniesione "w stan spoczynku" w latach 2018 - 2020, ale mimo wszystko taka decyzja , po blisko 70 latach historii myślistwa lotniczego, jest niespodzianką i dla ustawodawco oraz miejscowej ludności.

Jednostka odbyła ponad 800 misji wojennych i wylatała 3,200 godzin od 1992 roku.

Jaka więc powinna być przyszłość polskich sił powietrznych obrony kraju ?


 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dziennikarz z "World Herald" nie popisał się kompetencja. Upłynie jeszcze sporo czasu zanim samoloty bezzałogowe będę mogły przejęć takie zadania jak zapewnienie tzw.przewagi powietrznej lub bezpośrednie wsparcie oddziałów walczących na ziemi.

Nie wdając się w meritum, likwidację tej - i zapewne innych - jednostek lotniczych National Guard należy przypisywać względom budżetowym.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318351

Ciekawe, kiedy jakiś dukaczewski w wydaniu USA, sprzeda
kody do dronów putinowi?
Bo kody NATO, zdaje się już dostał?
Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Tylko ta myśl ma wartość, która przekona kogoś jeszcze

#318361

u nas bronek ma cos lepszego niż jakieś tam drony  drzwi  od stodoły na tym brunek będzie latał nikt takich nie ma  na swiecie dawać zaraz tu bigoś i flache samogonu  i tu gra u sowiecka dusza ,, szto słucziłas..

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318372

Jakaś ilość mysliwców załogowych chyba jednak będzie dalej potrzebna? Czy USAF "przechodzą na drony" w 100%?

Rozsądne natomiast wydaje się mocne zastanowienie przy ew. następnych zakupach - sam zaś fakt, że mamy raptem kilkadziesiąt w miarę nowoczesnych samolotów (chociaż nie wiem, czy nie bardziej opłacałby się zakup szwedzkich "Gripenów"; ale nie jestem specjalistą), to chyba nie taka znowu granda?

Inną sprawą jest realizacja tego kontraktu ("offsety" - a raczej ich brak - itd.).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318406

1. Myślenie perspektywiczne nie jest najmocniejszą cechą wojskowych, nie tylko naszych . 

2. Obecnie ZADNE siły powietrzne nie posiadają dronów które moga pełnić rolę klasycznego myśliwca (przechwytującego, przewagi powietrznej) lub choćby myśliwaca bombardującego ewentualnie samolotu szturmowego (A10/Su-25)

Co wiecej nie ma nawet prototypów takich samolotów. Na przykład X-45 czy nEUROn są tylko demonstratorami technologii.  Do autonomicznych bezzalogowych myśliwców jeszcze daleka droga

3. Czym innym jest użycie dronów w warunkach wojny asymetrycznej gdzie przeciwnik nie ma wcale lotnictwa i słabą lub zadną obronę przeciwlotnicza. W takich warunkach np. MQ-9 Reaper me sobie spokojnie latać poza zasieciem "kałasza" i polować na talibów. Na normalnym polu walki nie przetrwalby 5 minut.

4. Opinie jakoby w dajacej się przewidzieć przyszłości UAV-y moga całkowiecie zastąpić samoloty pilotowane zaliczyłbym do andronów. Czym innym jest bombardowanie wolno poruszajacego cięcelu naziemnego a czym innym walka powietrzna. Nie zapominajmy że przy sterowaniu z USA dronem operującym w Astanie opóźnienei wynosi kilka-kilkanaście sekund. 

5. Jest jescze mnówstwo problemów do rozwiązania, a udane zestrzelenia/przechwycenia amerykańskich dronów przez Iran który technologiczną potęgą nie jest pokazały nowe niebezpieczeństwa zbytneij fascynacji UCAV-ami

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318420

Rzeczowy komentarz! Nie posiadam się z radości ;-)!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318431

Ojej, dziekuję ! Chyba zrobię printscreena i tą pochwałę wpiszę sobie do cv 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318668

Biorąc pod uwagę twoje środowisko macierzyste, taka pochwała może tylko zaszkodzić ;-)))! Ale rób, co chcesz... ;-).

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318669

Popatrzmy na piechotę. Jakość wyposażenia eliminuje ilość.
Straty w wojnach w Iraku czy Afganistanie sa, jeśli wolno tak powiedzieć śmieszne.

Drony (albo ich kolejne wcielenie) sterowane z odległego o tysiace kilometrów ośrodka dowodzenia + rakiety, jedne i drugie z laserowym naprowadzaniem wyelimuja i bombowce i myśliwce z codziennego uzytku.

I masz rację. absolutny brak perspektywicznego myslenia. Powinniśmy kupować sprzęt o dwie generacje naprzód, gdyż zanim zamówienia dotrą , sprzęt jest już ciut stary - tak jak F-16.

Nathanel

Nie da się iść dwiema drogami na raz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318473

Dron posiadający udźwig uzbrojenia adekwatny do współczesnego myśliwca - nie mówiąc o bombowcu strategicznym - to pieśń bardzo, bardzo odległej przyszłości. Jego manewrowość - choćby ze względu na zdalne sterowanie - zawsze będzie mniejsza niż samolotu pilotowego. Etc. etc. Gdyby Amerykanie byli przekonani, że drony mogą zastąpić samoloty pilotowane, nie wydawaliby ogromnych pieniędzy na Raptora i podobne projekty.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318478

Ależ pisałem przecież że na razie nie ma czego kupować bo takich konstrukcji po prostu nie ma !!! 

Z powodów które podałem przy obecnie dostępnych i rozwijanych technologiach drony nie są i dlugo nie będą w stanie zastąpić myśliwców i bombowców na klasycznym polu walki. Operacje w Iraku i Afganistanie nie są "normalną" wojną.

Jak sobie wyobrażasz sterowanie myśliwcem  walczącego z supermanewrowym samolotem pilotowanym z odległości tysiąca kilometrów przy powidzmy 5 sekundowym opóżnieniu (praw fizyki i czasu propogacji fali elektromagnetycznej pan nie zmienisz, chyba że wynajdą łączność tachionową).  Jaka jest świadomość sytuacyjna "pilota" drona w porównaniu z pilotem siedzącym w kabinie. 

Bezzalogowy mysliwiec mógłby być skuteczny tylko jako jednostka autonomiczna, ale "dogfight" z mysliwcem klasy Su-35 to zupełnie inna skala problemu niż naprowadzenie Hellfire'a na pickupa z mudżachedinami .

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318671

http://phoenix-uav.com/

 

Red bul  nie dodaje skrzydeł

http://www.youtube.com/watch?v=QnPEDvstdfE

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318486

Przyszłość czego? Lotnictwa wojskowego? Bez jaj.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318501

Zobaczymy.

Jakie zadanie ma lotnictwo?

Przygwoździć przeciwnika (ogólnie) .

Jak zachować przewagę strategiczną i zdolność taktycznego działania ?

Bombowiec hipersoniczny  http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=302

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318503

Przepraszam, a co ma wspólnego bombowiec hipersoniczny z dronami i projektem Phoenix? Bo nie rozumiem.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318505

a co ma wspólnego lekka jazda z husarią ?

Saper ze snajperem?

Parasol -kolego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318510

Zostań więc przy parasolach, kolego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318512

.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#318518