Dlaczego słońce świeci?

Obrazek użytkownika coryllus
Kraj

Pewien mój kolega dawno temu, jeszcze w czasach studenckich pracował na budowie. Nie miał tam lekkiego życia, bo choć w akademiku uchodził za tak zwanego silnego chłopa, to na tej budowie był jednym z najsłabszych pracowników i często nim przez to pomiatano. Ludzie pracy nie mają zbyt wielkiego szacunku do aspirujących młodzieńców, przeciwnie są wśród nich tacy, którzy takiego studenta wdeptali by w ziemię okutym trzewikiem. Jakoś się tam jednak ten chłopak pozbierał na tej budowie i żył, pracował oraz zarabiał wcale nie mało. Żeby jakoś go przysposobić do wszechświata swoich pojęć, najprymitywniejsi członkowie ekipy budowlanej, tacy co to naprawdę im nie zależy na nikim i niczym, zadawali mu różne pytania. I kiedyś zdarzyło się, że w czasie drugiego śniadania, w czasie odwijania tych wszystkich kanapek z szeleszczących papierów jeden z tych facetów zapytał: ty, student, jak jesteś taki mądry to powiedz dlaczego słońce świeci?
Od dłuższego czasu mam nieprzyjemne wrażenie, że wszyscy dookoła chcą mi wytłumaczyć dlaczego słońce świeci. Wyjaśnienia zaś tego fenomenu podają tak nieprawdopodobne, że aż strach. Weźmy na przykład takiego posła Kowala. Napisał on wczoraj tekst o Ukrainie i tekst ten zawisł na pudle i wisiał tam przez wiele godzin. Zebrał 5 komentarzy. Podaję ową liczbę słownie, bo ktoś może nie uwierzyć: pięć komentarzy. A odsłon? Ile odsłon miał tekst Kowala? Już mówię: 744. Podaję dane z dzisiejszego ranka. Tekst dalej wisi na pudle. Kowal tłumaczy nam, że słońce co prawda świeci jeszcze, ale z pewnością zgaśnie jeśli Ukraina nie zechce przystąpić do UE, oraz nadal będą tam prześladować Julię Tymoszenko. Panie pośle Kowal od dłuższego czasu, my zwykłe – jak raczy mawiać Rafał Aleksander Ziemkiewicz – blogerzyny, dyskutujemy tu o niemocy i oszustwie jakim okazał się twór o nazwie UE, przynajmniej w tej formie, którą mamy teraz. Widzimy jak zręcznie próbuje się z tego unijnego ambarasu wymiksować Ukraina i jak spieszy do Rosji, która załatwiła sobie jakieś deale z Obamą i jest już spokojna o przyszłość. To nie Rosja bowiem, ale UE, będzie łupem wielkich tego świata w dwóch kolejnych dziesięciolatkach i kto szybciej wyprzeda u siebie koncesje obcym na różne ważne surowce ten wyjdzie z tego jeszcze w miarę niepoturbowany, a kto się będzie stawiał oberwie po łbie. I to widać już dziś, kiedy czyta się doniesienia o złożach łupków, o złożach miedzi i innych złożach położonych po polską w teorii ziemią. Politycy polscy dziś mają właściwie jedno zadanie: w jak najszybszym czasie zainstalować tu jak najsilniejszych graczy, którzy pozwolą im zdzierać z nas podatki. Innej funkcji polityka polska już nie ma. Pan zaś panie pośle Kowal chce nam powiedzieć, że przed nami nie ma co prawda zbyt różowych perspektyw, ale jeśliby ta Ukraina, kurczę, się trochę bardziej wciągnęła, to nie byłoby źle. Unia już przegrała. Może tego jeszcze nie wie, ale przegrała. Największym zaś przegranym całego tego interesu będą Niemcy. Polscy posłowie w Brukseli zaś poszukują dla siebie jakiejś misji, która nadałaby ich urzędowaniu jakąś dynamikę. No i poseł Kowal z posłem Migalskim wymyślili sobie, że w ich przypadku będzie to polityka wschodnia. I tłumaczą nam dlaczego słońce świeci. Powtarzam: cały dzień na pudle, 5 komentarzy i 744 odsłony.
Rafał Ziemkiewicz opowiadał z kolei w Klubie Ronina o tym, jak to nie będzie się już zarzekał co do współpracy z tym czy owym wydawcą. Bo przecież nie chodzi tu o rzeczy błahe, o drobiazgi, ale o to, by głosić swoje prawdy wszędzie gdzie się ta, chodzi o to by bronić substancji i zachować czystość, a jednocześnie przeć do przodu i zdobywać przyczółki. No, a dzisiejsze media przyniosły wiadomość, że Hajdarowicz obniża pensje swoim dziennikarzom. Nie są to bagatelne obniżki, bo chodzi o kwoty rzędu 20 – 40 procent. Kupa forsy. Pieniądze te zostały przesunięte ponoć z wydania papierowego do wydania on-line. Czekam więc teraz na to ile teraz razy teksty RAZ-a zagoszczą na łamach pism Grzegorza Hajdarowicza, z jaką częstotliwością się będą ukazywać i jakie wytłumaczenie na fenomen świecenia słońca znajdzie Rafał Ziemkiewicz w tak odmiennych okolicznościach przyrody.
Profesor Rybiński zaczął dziś z rana od tego, że media przekłamały jego wypowiedź. One jej jednak nie przekłamały, każdy bowiem mógł sobie tej wypowiedzi posłuchać choćby tu, w salonie24 i ona była prosta i jasna. Nowo narodzone dziecko będzie pobierało stypendium w wysokości 1000 złotych od dnia narodzin do ukończenia 18 lat, co miesiąc. Jeśli nie da się tego przeprowadzić w przypadku wszystkich nowo narodzonych trzeba będzie wypłacać stypendia tym co narodzili się w drugiej kolejności. Tłumacząc nam dlaczego słońce świeci podaje profesor Rybiński jako jedno z wyjaśnień, takie oto coś:

 Jeżeli w ramach budżetu przesunięcia na konieczną skalę nie będą możliwe, to wtedy sfinansowanie brakującej części z drugiego filara, czyli ze środków zgromadzonych w OFE. Wtedy emerytury obecnego pokolenia pracujących będą niższe (mniejszy drugi filar), ale jednocześnie zmaleje ryzyko bankructwa pierwszego filara, bo będzie więcej dzieci i potem więcej płatników składek ZUS.

Może mnie coś ominęło, ale ostatnio słyszałem, że II filar zamierza zbankrutować. Chciałbym więc, aby profesor Rybiński mówił może nieco jaśniej, by nie używał zwrotów tak enigmatycznych jak klif podatkowy i podobnych znamionujących jakieś zaburzenia mentalne. Chciałbym się także dowiedzieć, czy słońce świecić będzie jeszcze jaśniej, kiedy – żeby zrealizować koncepcję stypendialną profesora – podniesie się nam ZUS do wysokości 1500 złotych i zablokuje możliwość rozliczania podatków wraz z małżonkiem. Bardzo proszę o odpowiedź wprost, bez klifów, gifów i innych zwodów.
Absolutne mistrzostwo jednak w tłumaczeniu dlaczego słońce świeci osiągają ci, którzy zabierają się za tłumaczenie kwestii: dlaczego abdykował papież i kto będzie następnym. Wczoraj był to Jan Parys, przedwczoraj Szymon Hołownia, a dziś senator Libicki. Oni są najlepsi.

Na koniec dodałbym jeszcze wypowiedź Joanny Lichockiej z wywiadu jaki przeprowadziła ona dla GPC z Bronisławem Wildsteinem. Rzecz dotyczy Telewizji Republika oczywiście i jest tam takie oto pytanie: Być może perspektywa powstania niezależnej telewizji skoryguje nieco nachalność propagandową prorządowych stacji. Czy widzisz już, że sama zapowiedź stworzenia telewizji Republika sprawia, że tamte media troszeczkę się reflektują?

Wildstein zaś na to: Tak daleko jeszcze nie można tego określić, ale mam wrażenie, że w ogóle zaczyna się już coś zmieniać. Może dlatego, że pojawiło się więcej niezależnych mediów, w związku z tym, mówiąc brutalnie, nie można już tak ostentacyjnie kłamać i manipulować. 

Ja nie bardzo rozumiem, które niezależne media Bronisław Wildstein ma na myśli, bo pamiętamy przecież co mówił ostatnio Lisicki w wywiadzie dla „Press”: powiedział, że zabronił Wildsteinowi pisać dla Karnowskich. Czyli co? Media Karnowskich nie są wolne, czy media Lisickiego nie są wolne. Już się kurcze w tym pogubiłem. A Wy? Ja myślicie?

Wszystkich oczywiście zapraszam na stronę www.coryllus.pl oraz do księgarni www.multibook.pl, http://www.ksiazkiprzyherbacie.otwarte24.pl/ do księgarni wojskowej w Łodzi przy Tuwima 34, do księgarni Wolne Słowo W Lublinie przy ul. 3 maja, do księgarni „Ukryte miasto” w Warszawie przy Noakowskiego 16, W księgarni Tarabuk przy Browarnej 6 w Warszawie, oraz do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy w Warszawie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"choćby tu, w salonie24".

TAM w salonie!
Pzdr.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334387

 Tylko bot składa rzeczowniki, przymiotniki i takie tam i ni w cholere nie rozumie o czym rzecz... Da 10

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334506

Logos zapamiętaj,drugi raz nie powtórzę!Markiza nigdy nie stawia ocen za notki.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

markiza

#334536

I takiego byka ortograficznego wstawia "pisarz"?!

Sięgnij po słownik ortograficzny jezyka polskiego!

Co za grafoman i analfabeta...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334400

zezowaty - jaki, jaka, jakie. Dlaczego usiłujesz widzieć słomkę pod lasem, nie dostrzegając belki w oku swoim? Nie z PRZYMIOTNIKAMI piszemy...itd. Dokończenie w pisowni języka polskiego odszukasz.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334410

http://so.pwn.pl/zasady.php?id=629517

http://so.pwn.pl/lista.php?begin=niema%B3o

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#334470

No jak piszemy nie z przymiotnikami?!

Weź se słownik,otwórz na "nie" i zobacz!

O moje oko sie nie martw...Coryllus dostaje pieniądze za
poprawne pisanie...nawet od portali!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334481

to przymiotnik?

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#334496

 Niemało bzdetów tu czytamy - piszemy RAZEM !!!!!!!!!!!!!!!! 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334501

ale dlaczego mnie Pan o tym informuje? Toż podałam wyżej linki, by to uzasadnić.
Tyle że przysłówek to nie przymiotnik.

______________________________________________

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
______________________________________________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

#334510

Musisz o tym koniecznie powiadomić Ebenezera Rojta. Spiesz się. III tom już wkrótce. Ktoś musi się zająć promocją.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

coryllus

#334463

 http://kompromitacje.blogspot.com/2012/10/maciejewski01.html

Jak by to Mistrzowi powiedzieć, nie wypada sięgac do źródeł na allegro bo sa tańsze, tylko sięga się do źródeł z motywacji merytorycznych.

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334503

z wylewanie lez, tu nie sralon dwudziesty czwarty.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334403

Bez twojej pomocy nigdy bym się nie domyślił.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

coryllus

#334462

 Żałosne, ale jeśli ktoś pisze o swojej bajce: że to piękna i wartościowa książka tak jakoś to szło to mówi wszystko o autorze. Ja napisałem kilka książek, ale nie śmiałbym, mimo, że było wielokrotnie rzetelniejsze, tak sam o sobie napisać. O mnie napisali tak inni, np. recenzenci (nie koledzy).

Antyreklama TU Ziemkiewicza jest dla mnie jego reklamą !

Czy PP to chaterbot że dało 10? No cóż jak to z botami tresci nie rozumie tylko gramatykę. Czy PP = Markiza?

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334488

 Czy wolno spytać:

1. jaki kierunek Mistrz studiował?

2. Czy Mistrz studia ukończył?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334489

 Mój znajomy,

pytanie,

dlaczego Słońce świeci,

nieprzyjemne wrażenie,

weźmy na przykład takiego posła Kowala,

wisiał cały dzień i miał mniej wejśc niż Coryllus,

Rafał Ziemkiewicz,

blogerzyny,

UE jest do doopy,

Unia wyprzeda koncesje na własne surowce,

Rafał Ziemkiewicz w klubie Ronina,

Hajdarowicz obniża pensje wszystkim, oprócz Coryllusa,

Pieniądze,

Pieniądze,

prof. Rybiński,

drugi filar,

emerytury będą niższe,

II filar 'zamierza' zbankrutować,

będzie więcej dzieci to będzie więcej składek na ZUS,

kto będzie następnym papieżem?,

Parys, Hołownia, Libicki,

wywiad Lichockiej z Wildsteinem,

Wildstein, Lisicki, Press, 

pisać na Karnowskich,

media Karnowskich, Lisickiego nie są wolne, 

Łódź, Tuwim, wolne słowo, ukryte miasto, metro Stokłosy.

"I TO BY BYŁO NA TYLE"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334490

 tyle

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334499

 Czy wolno spytać:

1. jaki kierunek Mistrz studiował?

2. Czy Mistrz studia ukończył?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#334491