Kreml wciąga Polskę w spór o "Wielki głód". Opinie rosyjskich internautów.

Obrazek użytkownika Tomasz Węgielnik
Świat

„Polska grzebie wdzięczność wobec radzieckich żołnierzy”
Andriej Smiechow 19.11.2008 Komsomolska Prawda

tłumaczenie "prawie" całego artykułu

"W polskim Szczecinie miejscowe władze zamierzają „zabrać, zlikwidować” pomnik Wdzięczności Radzieckim Żołnierzom ,a w Warszawie już powstaje pomnik Ofiar Ukraińskiego Głodu. Historia w Szczecinie do bólu przypomina Tallińską inicjatywę z Brązowym Żołnierzem. Szczeciński monument ma być przeniesiony z centrum miasta na peryferyjny cmentarz wojskowy.

Szczecin (albo Stettin w niemieckim nazewnictwie) do II Wojny Światowej był niemieckim miastem. Na Poczdamskiej konferencji radziecka delegacja na czele ze Stalinem doprowadziła do włączenia w skład Polski obszernych terytoriów byłej Rzeszy, ogółem włączono 101 tyś km2 ( w tym Stettin). Przy wyzwalaniu od nazistów właściwej Polski zginęło 600 tyś ludzi. I oto taka teraz wdzięczność.Polacy na miejscu pomnika zamierzają zbudować inny monument polskim żołnierzom , którzy zginali w Iraku. W Warszawie wczoraj założono kamień węgielny jeszcze jednego pomnika - ofiara głodu na Ukrainie. To że od głodu 1932 -1933 zginało mnóstwo ludzi w rosyjskich obwodach na Białorusi i w Kazachstanie w Polsce, z historii nie dowiemy się.”

http://www.kp.ru/daily/24200/405398/

Komentarz

Krótki artykuł w Komsomolskiej Prawdzie można by potraktować jako jednodniowy „news”, dziennikarza wiedzącego że jest zapotrzebowanie na niezmiennie negatywne przedstawianie Polski. Jednak w omawianej sytuacji są dwa elementy które wskazują że artykuł jest elementem szerszej kampanii. Jednocześnie z artykułem pojawiły się się podobne informacje w telewizji NTV, którą kontroluje Gazprom, będący właścicielem również Komsomolskiej Prawdy. Media kontrolowane przez Gazprom od 2000 roku są czystym głosem Kremla. Drugim elementem wskazującym na to iż nie jest to zwykła informacja, jest fakt połączenia, nie rozstrzygniętego jeszcze przez Szczecin przeniesienia radzieckiego pomnika, z rozpoczęciem budowy warszawskiego pomnika upamiętniającego Wielki Głód na Ukrainie. Ukraina i Federacja Rosyjska żyje sporem co do oceny „Wielkiego Głodu” który rozpalił się przy tegorocznych obchodach tej tragedii. Jest to więc informacja skierowana do odbiorcy rosyjskiego, pokazująca Polskę w antyrosyjskim froncie w sporze o interpretację Wielkiego Głodu na Ukrainie.

Wybrane komentarze internautów pod artykułem.

Katarina

Kolejna próba zepsucia stosunków z Polską. Po co pisać co ktoś zamierza zrobić?Wiem że społeczność Szczecina jest przeciwna przenoszeniu pomnika i jeszcze nie wiadomo czym to wszytko sie skończy. Ponieważ w odróżnianiu od naszej kierowanej demokracji,w Polsce jest ona prawdziwa.

Moskal

Dziadek mój nie wybaczył by ci, Polsko. On walczył za waszą wolność. A ja ... Bóg z wami. Proszę życie jak chcecie. Pozwalam.

AleksW

Oczywiście z pomnikami można robić co się chce ale i Rosja może robić z cenami za energię i tranzyt to co chce.

Gierda

Wilk oszalał – wilk żuje trawę, to przysłowie pierwsze przyszło mi na myśl po przeczytaniu tego tekstu. Droga Polsko trzeba było podczas wojny do was nie leźć, wyrzucić faszystów za granicą Związku, a tam sami moglibyście się orientować. Wtedy może nauczyli by się rozumu i nie skomleli na słonia.

Gość

Proszę nie zapomnieć o postawieniu Pomnika Hitlerowi i Geringowi z dedykacjami i serdecznymi życzeniami.

W209

Dobrze powiedział pisarz A.N Tołstoj w powieści „ Eksperyment inżyniera Garina” ustami jednego z bohaterów „Łotr. Polaczek. Lokaj. Cham” Genialnie powiedziane.

Aleksander

Polacy zupełnie się rozzuchwalili, zapomnieli jak daniny płacili Moskwie do 1918 roku, jeszcze do was do Warszawy wrócimy :))))

comandos

Stalin jeszcze Gdańsk ( wcześniejszy Danzig) wytargował

Solo

Proszę dajcie im uczcić pamięć tych kogo oni uważają za ofiary niesprawiedliwości. Między innymi waszych pomników oni nie znoszą a przenoszą je w pełnej zgodzie z przyjętymi międzynarodowymi normami.

Rosyjska

A czego można było oczekiwać ?Jest rosyjskie przysłowie „Nie chcesz przykrości, nie rób człowiekowi dobrze”. Nie trzeba było ich uwalniać za cenę życia Naszych żołnierzy. Palili by się w krematoriach i byli rozstrzeliwani przez hitlerowców.

 

Brak głosów

Komentarze

Nic nowego, oni muszą się rozpychać, sami mimo ropy i gazu nie są w stanie się utrzymać.
Musi ktoś na Rosjan pracować.
Przygotowują społeczeństwo do nienawiści wobec Polaków, łatwiej będzie w przyszłości usprawiedliwić napaść i łatwiej będzie zwyciężyć.

Trzeba było w 1939 roku razem z Niemcami uderzyć na Rosję.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#7781

Ten tekst, a właściwie te opinie potwierdzają tylko tezę, że Rosja jest państwem zbójeckim, jak również to, że jest to jedyne państwo w którym rzucenie hasła zróbmy wojnę - będzie nam lepiej znajdzie posłuch i pozytywny oddźwięk wśród obywateli
Andrzej.A

Vote up!
0
Vote down!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#7786

Powinno się wyburzyć wszelkie sowieckie pomniki.

Czy ktoś stawia w Polsce pomniki wermachtowi i SS za "wyzwalanie nas od komunizmu" ??

To czemu stoją tu pomniki pachołków Stalina którzy zniewolili nasz kraj i wymordowali polskich bohaterów, żołnierzy i wszystkie elity ???

Vote up!
0
Vote down!
0
#7787

Swoją drogą liczba 600 tyś poległych żołnierzy sowieckich w czasie operacji podboju obecnej Polski (a nie żadnego wyzwolenia) jest wzięta z kosmosu.

Ciągle się nią żongluje żeby wmówić Polakom jakie to ofiary sowieci ponieśli żeby nas "wyzwolić" (z narodowej suwerenności).

Tymczasem nawet pobieżne prześledzenie dwóch sowieckich ofensyw: tej do Wiśły i tej z nad Wisły do Odry jasno wskazuje że te liczby są nieprawdziwe.

W obu ofensywach Niemcy stawiali bardzo słaby opór i sowieci bardzo szybko zajęli te terytoria.

Tak naprawdę te 600 tyś to kłamstwo (prawdopodobnie wliczają do nich zabitych w różnych walkach tylko pośrednio związanych z Polską po to żeby móc bić taka gigantyczną liczbą po oczach w medialnej propagandzie).

Vote up!
0
Vote down!
0
#7788

Oni nie potrafią doliczyć się 10 mln. zabitych.

Ciągle im brakuje ich w ewidencji.

Vote up!
0
Vote down!
0
#7791

Spójrzcie w oczy Putina... Zobaczycie "przyszłość"...

Vote up!
0
Vote down!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#7805

Wielu z tych poległych na terenie Polski, poległo nie w wyniku walk z Niemcami, a wewnętrznych walk po pijaku.
Sam byłem świadkiem takiej jatki, jak bojcy nawzajem się wystrzelali pod Częstochową.

Pisałem o tym tutaj: http://zebrane-doswiadczenia.salon24.pl/89562,index.html

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#7817