Pola Śmierci

Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Świat

Podtytuł "Kambodżańska Odyseja". Książka autorstwa Haing Ngora, Kambodżanina, który przeżył kilka lat pod reżimem Czerwonych Khmerów zanim zbiegł do Tajlandii.

Pierwszy raz książka była wydana w Polsce w 1989 i aż do 2011 nie wznawiano druku. Obecnie wydała ją Fronda.

Warto ją przeczytać choćby z dwóch powodów - aby poznać skalę potwornego ideologiczno-politycznego eksperymentu, a po drugie na potrzeby dyskusji ze współczesnymi marksistami, komunistami, lewakami i temu podobnym elementem.

http://www.fronda.pl/news/czytaj/tytul/powrot_na_pola_smierci

Najstraszniejsze w tej opowieści jest to, że Khmerzy w 100% urzeczywistnili wizję Orwella.

PS Przy okazji – amerykańska strona poświęcona wojnie w Wietnamie, a tam przykłady wydanych w PRL-u książek o charakterze propagandowym i antyamerykańskim: „Podniebny front” i „Zielone Berety”: http://www.vhpamuseum.org/propaganda/propaganda.shtml

Naturalnie podobnych przykładów propagandy jest o wiele więcej, ale myślę że warto wychwytywać i odnotowywać każdy taki szczegół.
Barbara Łukasik

Brak głosów

Komentarze

...przy tej okazji przypomnieć postać polskiego milośnika Czerwonych Khmerow, dziennikarza w stopniu pulkownika, Wiesława Górnickiego, ktory potem (tzn. od 1981) stał się jednym z najbliższych współpracowników Jaruzelskiego? W swoich tekstach publikowanych w II poł. lat 70. był entuzjastą Pol Pota i jego towarzyszy gdy w 1980 "przejrzał",  kajał się w "Bambusowej klepsydrze".

Vote up!
0
Vote down!
0
#211173