Kodeks Etyczny Platformy. W dresach na referendum?

Obrazek użytkownika PS
Idee

Kodeks Etyczny Platformy
 
Podwyższone standardy Platformy są znane nie od dziś. Już w 2008 roku wprost ujawniono, że „Platforma Obywatelska zamierza zaostrzyć kodeks etyki poselskiej”
„Klub PO po świętach rozpocznie prace nad wewnętrznym kodeksem, który określi etyczne standardy dla parlamentarzystów tej partii - pisze "Dziennik".
"Chcemy określić kanon zasad, jakimi mają się kierować nasi posłowie" - wyjaśnia Iwona Śledzińska- Katarsińska, która będzie kierować pracami zespołu odpowiedzialnego za przygotowanie regulaminu. "Za wcześnie, by mówić o szczegółach, ale niewykluczone, że znajdą się tam zapisy określające, kiedy poseł wchodzi w konflikt interesów" - tłumaczy posłanka PO.”
]]>http://www.wprost.pl/ar/126172/Platforma-Obywatelska-zamierza-zaostrzyc-kodeks-etyki-poselskiej/]]>   [pisownia oryginalna – IMHO powinno być Katarasińska].
Kodeks Etyczny PO miał być gotowy już na wiosnę 2010 roku. Jak się wydaje i czego można było się spodziewać - projekt ten napotkał na opór przynajmniej części bliżej niezidentyfikowanych członków Platformy, zapewne z tzw. frakcji kręcenia lodów. Jednak na jesień, a dokładnie to w trzeciej dekadzie miesiąca października 2010 niespodziewanie PO przyśpieszyła prace nad tym Kodeksem Etycznym.  
Niestety jednak po wpisaniu w wyszukiwarkę na stronie Platformy „kodeks etyczny” nie udało mi się go znaleźć, nie natrafiłem nawet na ślad tego dokumentu.
„Wyniki wyszukiwania
Niestety nic nie znaleziono.”
  • ]]> ]]>
Pomyślałem sobie, że może powinienem wpisać z Wielkiej litery: „Kodeks Etyczny” i tak też zrobiłem, niestety nie zmieniło to wyników poszukiwań.

Kodeks Etyczny Platformy

 
 
A zbliża referendum warszawskie. To już w najbliższą niedzielę. I tu mam taki problem obywatelski dotyczący stosowności stroju na referendum.
W związku z powyższym chciałbym zapytać – może ktoś wie gdzie ten dokument mogę znaleźć.
Chciałem bowiem sprawdzić, czy nie ma w tym Kodeksie zapisu pozwalającego pobiec na referendum w dresie. Słyszałem bowiem, że członkowie i zwolennicy Platformy nie idą referendum. Zapewne zatem pobiegną, albo pojadą, żeby było szybciej, i by żyło się lepiej, bo przecież partia mająca w nazwie „Obywatelska” nie może niejako z definicji nie uczestniczyć w inicjatywie obywatelskiej, jaką jest referendum. To niewyobrażalne. Muszą zatem pojechać, albo np. pobiec. Sam Pan „Premier zachęca do biegania”. Zacytuję zresztą, bo to dość dowcipna historia, a nawet „zabawna klamra w historii”, jak to określił sam pan premier. A Pan Premier jest przecież z wykształcenia historykiem:
„Premier zachęca do biegania

- Pierwsze święto 3 maja obchodziłem w Gdańsku w 1979 roku biegając, bowiem...
goniła nas milicja. […]
- Nie ma żadnej przeszkody i tłumaczenia. Koleżankom, a szczególnie kolegom, którzy mówią: "nie mam czasu na wysiłek fizyczny", odpowiadam: Masz czas żeby pić, masz czas żeby palić, masz czas żeby jeść i plotkować; nie ma wymówki i wszystkich serdecznie namawiam do jakiejkolwiek formy wysiłku - mówił premier.”
Wobec takiego dictum biegać trzeba. Szczególnie w Warszawie. Tym bardziej, że i Ratusz warszawski i jakieś ministerstwo do biegania zachęcają na stronie BIEGNIJ WARSZAWO.
Ale bieganie w garniturze lub w ekstra sukience i na szpilkach - jak mi się wydaje – może się okazać niezbyt wygodne. Z drugiej strony pojawienie się w dresie lub w krótkich spodenkach na referendum mogłoby kolidować z Kodeksem Etycznym i zasadami współżycia społecznego. Chociaż nie przesadzam. Dlatego też chciałbym się zapoznać z ww. unormowaniem i stosownymi wytycznymi w przedmiotowym zakresie.
 
Chciałbym tu przy okazji poruszyć jeszcze dodatkowe kwestie być może nie uwzględnione szczegółowo w Kodeksie. Brak krawata, czy gustowny zegarek (ew. stoper) nie stanowi przeszkody, byleby nie raził zbytnio dziennikarzy po oczach. Gdyby jednak okazało się, że zbyt „wypasiony” i nie wykracza poza wartości zadeklarowane w oświadczeniu majątkowym to zawsze można powiedzieć, że pożyczony.
 
Znalazłem wprawdzie niby przeciek na stronie Newsweeka  „]]>Nowy kodeks etyczny PO]]>”, autor chwali się, że dotarł do szkicu projektu, ale to żart chyba taki, bo skanu nie załączył, w związku z czym nie wydaje się wiarygodny i ponadto cytowany urywek nie dotyczy interesującego mnie akurat tematu.
 
 
Źródła:
]]>2009-11-04]]> 14:08       ]]>Gowin: na wiosnę wejdzie w życie kodeks etyczny PO]]>          money.pl
 
]]>2009-11-04 16:17]]>       Gowin: na wiosnę wejdzie w życie kodeks etyczny PO   ]]>http://www.wprost.pl/ar/177124/Gowin-na-wiosne-wejdzie-w-zycie-kodeks-etyczny-PO/]]>
 
Gowin nauczy etyki Platformę               Renata Grochal                    24.12.2009, aktualizacja: 11.08.2010 23:02      ]]>http://wyborcza.pl/1,76842,7396811,Gowin_nauczy_etyki_Platforme.html]]>
 
 
Publikacja: 18.01.2010 11:59          Aktualizacja: 18.11.2010 22:38       ]]>Super Express]]> » Czuma będzie rozliczał kolegów z etyki zawodowej?   ]]>http://www.se.pl/wydarzenia/kraj/czuma-bedzie-rozliczal-kolegow-z-etyki-zawodowej_126902.html]]>
 
 
21.10.2010                        ]]>Tomasz Tomczykiewicz: przyspieszamy prace nad Kodeksem Etycznym]]>
- przyspiesza prace nad Kodeksem Etycznym... gotowy w ciągu 2-3 tygodni. Nad Kodeksem Etycznym pracuje Jarosław Gowin. ... ]]>http://www.klub.platforma.org/aktualnosci,article,tomasz-tomczykiewicz--przyspieszamy-prace-nad-kodeksem-etycznym,169.html]]>
 
Bieg Konstytucji 2013 z udziałem premiera Donalda Tuska. "Żyję i to na pewno jest sukces" [ZDJĘCIA]    ]]>http://www.polskatimes.pl/artykul/884386,bieg-konstytucji-2013-z-udzialem-premiera-donalda-tuska-zyje-i-to-na-pewno-jest-sukces-zdjecia,id,t.html]]>
 
Inspiracja:
„Już na wiosnę 2010 będzie lepiej. (nie było) Ma wejść w życie … ]]>to chyba żart]]> Tu był artykuł w Gazecie Wyborczej pod tytułem „Gowin: Na wiosnę wejdzie w życie kodeks etyczny PO”, można go jeszcze znaleźć we Wproście ]]>»Tu]]> Ciągle cisza”
Powiązane wpisy
 
 
PS
A jak tam ta „wojna z PiS o prawdę”? Wygrana, czy się jeszcze toczy?
Schetyna szykuje armię na sejmową wojnę
AGKO, GROH, PAP
28.10.2009 , aktualizacja: 28.10.2009 18:18
 
Brak głosów

Komentarze

Po co zajmować się czymś, co nie istnieje nawet w głowie tego, któremu niegdyś ta myśl przeleciała po głowie? Przecież to standard, że PO tylko obieca.

Vote up!
0
Vote down!
0

Szpilka

#384456

słowo "kodeks" zaczęło im się kojarzyć z kodeksem karnym, który już niedługo będzie jedynym kodeksem jaki będzie miał zastosowanie w stosunku do członków PO.

HdeS

Vote up!
0
Vote down!
0

HdeS

#384469