Zawstydzony przez kryskę co nieco o dzisiejszym święcie! Stary Symeon doczekał! I my doczekamy! Wierzę!

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

"...Ludzie wystudzeni wszechświatowością zatracają obyczaj rodzimy i w życiu narodowem są jako one śmiecie, którym nic na tem nie zależy do jakiego kąta przymiecione będą.."
Dzisiaj śpiewamy po raz ostatni kolędy!
Rozbieramy choinki i szopki a to też oznacza, że pół zimy za nami!
Szopki znikną z kościołów, z rynków polskich miast, ale czy premier Tusk i jego ekipa też zakończa tę pr,owską szopkę i zabiorą się wreszcie do pracy!?
Ale czy nie za dużo wymagam!?
Stary Symeon doczekał!
A my Polacy doczekamy się mądrej, solidnej i uczciwej pracy od tej rządzącej ekipy?
Czy dalej będziemy błazenady, świńskich ryji czy też żenujących sygnałów wysyłanych przez głównego prokuratora do wszelkiej...lodziarni?!

Kościół katolicki obchodzi dziś, święto Ofiarowania Pańskiego.
" Józef I Maryja przynieśli Jezusa do Jerozolimy, aby Go przedstawić Panu. Przygotuj świątynie twoją Syjonie, i przyjmij Chrystusa Króla. ...
Duch Święty objawił Symeonowi, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy pana....
Szczęśliwy jesteś, sprawiedliwy Symeonie, ty przyjąłeś Chrystusa Pana, Zbawcę swojego ludu...
Symeon, człowiek prawy i pobożny, oczekiwał odkupienia Izraela, a Duch Święty na nim spoczywał.
Symeon wziął Dziecię w objęcia i błogosławił Boga..."
A tak opisuje ten dzień zwany też w polskiej tradycji dniem Oczyszczenia czyli Matki Boskiej Gromnicznej Zugmunt Gloger w "Rok POlski w życiu, tradycji i pieśni". Zerkam do tej starej książki, ledwo już żywej, pięknie wydanej nakładem autora, a wydrukowanej w Krakowie przez W.L. Anczyca, a na niej odręczna skromna dedykacja o treści " W dniu Imienin Kochanej Telci na pamiątkę, Rodzice, Lwów, dnia 27 lipca 1918r".
Co robili moi pra... pochodzący zza Niemna razem z Telcią latem 1918 r. we Lwowie, wszak jeszcze toczyła się wojna?/
"... W kościele bowiem jak wiadomo, w dniu tym poświęcano świece woskowe zwane gromnicami, które przytomni trzymali w kościele w czasie nabożeństwa.Świece te zapalano w czasie burzy i gromów, jako ochronę od niebezpieczeństwa..... Zwykle wisiały na ścianie , nad łożem każdego pobożnego katolika.....
".., Gromnica - zimy połowica
Gdy na gromnice roztaje rzadkie będą urodzaje
Gdy słońce jasno świeci na Gromnicę
To przyjdą większe mrozy i śnieżyce.."
I coś dla zagapionych, zapóżnionych kawalerów od Imci Glogera
" W dzień Panny Gromnicznej
Bywaj zdrów mój śliczny"
czyli po naszemu daj se siana guzdroło!, skoro nie zdążyłeś się oświadczyć to i po kwiatach w te zapusty, w tym karnawale, znaczy się straciłeś mnóstwo czasu!
Tak Zygmunt Gloger pisze we wstępie
" Jak kwiaty są ozdobą ziemi i roślin, tak zwyczaje doroczne są krasą domowego życia narodów....
Z dniem każdym stary świat schodzi do grobu. Co żyło i było uświęcone przez liczne wieki, idzie zwolna w zapomnienie, bo zwłaszcza dzień dzisiejszy ma twardą pracę na dłoni namulonej a w głowie rachubę grosza i troskę o chleb powszedni.
W walce z kosmoplityzmem tradycje opadają ku podstawom społeczeństwa. tuląc się u ciepłego ogniska małych dworków i nizkich strzech wieśniaczych.Ludzie wystudzeni wszechświatowością zatracają obyczaj rodzimy i w życiu narodowem są jako one śmiecie, którym nic na tem nie zależy do jakiego kąta przymiecione będą.."/ przytaczam dosłownie!/
I czyż nie zgodzimy się z Imci Zygmuntem Glogerem?
Czy tylko staroświecko brzmią jego obawy?
W rzeczy samej Panie Zygmuncie!
W rzeczy samej!
pzdr

Brak głosów

Komentarze

"...Ludzie wystudzeni wszechświatowością zatracają obyczaj rodzimy i w życiu narodowem są jako one śmiecie, którym nic na tem nie zależy do jakiego kąta przymiecione będą.."

ot MW z WM w IIIRP postkomunistycznej

pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0
#221610

Tak jak Symeon miał żyć aż do czasu gdy zobaczy Pana Zbawienia tak my musimy sobie powiedzieć że będziemy żyć i walczyć ze złem aż do ostatecznego zwycięstwa dobra.
Dla tych co luźniej podchodzą do aspektów wiary proponuję przypomnieć sobie piosenkę Jana Pietrzaka z tamtych lat której mottem przewodnim było: "Aby przeżyć jeszcze paru skurwysynów".

Vote up!
0
Vote down!
0
#221626