Toruń świętuje urodziny Mikołaja Kopernika wielkiego polskiego uczonego! Nie niemieckiego!

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Mikołaj Kopernik Polak, a nie Niemiec! Lekki mrozik -2, prószy śnieżek i z dziedzińca toruńskiego przepięknego ratusza punktualnie o 17,45 wyruszył historyczny orszak w strojach z czasów bliższych i dalszych Mikołajowi Kopernikowi,
Toruń świętuje kolejne okrągłe urodziny( 1473) wielkiego polskiego uczonego, astronoma.
Władze Uniwersytetu jego imienia, miasta, wojewódzkie, zaproszeni goście w tym nuncjusz papieski z osobistym listem od Ojca Św. Benedykta XVI, biskupi, politycy oraz torunianie.
O 16 uroczysta sesja naukowa w Dworze Artusa, wykłady poświęcone wielkiemu astronomowi.
O 17,45 ruszył historyczny korowód z ratuszowego dziedzińca na czele bęben i piszczałki, potem rycerstwo na koniach okrytych czaprakami z herbami polskich rodów i Krzyżak też gdzieś tam się zaplątał. Rycerstw piesze, władze miasta i woj., rektorzy UMK w sobolach znaczy się raczej w królikach( bo sobolowe kołnierze to już albo mole zżarły albo wyżółkły!, paziowie, młódki i dziatwa.
Władze miasta i woj, duchowieństwo i my pospólstwo.
Ulicą Św. Ducha, potem Mikołaja Kopernika i krótkie słowo pod jego domem czyli pod nr 15.
Nie jestem pewien, ale zdawało mi się, ze tuż przed 18,00
z wieży katedry św Janów zagrzmiał Tuba Dei!? a za chwilę włączyły się dzwony pozostałych na Starówce kościołów oznajmiających pełną godzinę 18,00.
I już sama katedra, pięknie odnowiona, iluminowana w swej wielowiekowej krasie.
A tam, w niej uroczyste wykonanie Cosmopolis przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną i chór Astrolabium pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.
I to wszystko okraszone światłami Bogumiła Palewicza.
Całość niesamowita.
Po koncercie dalszy przemarsz orszaku z katedry ulicą Żeglarską pod pomnik wielkiego solenizanta.
Delegacje UMK, miasta, duchowieństwa po złożeniu Mikołajowi Kopernikowi kwiatów udali się do pobliskiego Kościoła Akademickiego oo Jezuitów Ducha Św. na uroczyste
Nieszpory a po nich koncert.
Jutro na UMK kolejny dzień chodów urodzin polskiego astronoma.
Byłem, widziałem i trochę zmarzłem.
Alem szczęśliwy, bo to kolejna w Toruniu okazja aby świętować wielkiego Polaka.

pzdr

1. Na mój gust zbyt póżna pora Orszaku i dziatwa szkolna tudzież przedszkolaki zostali pozbawieni frajdy.
2.Olsztyński piwowar amator specjalnie na te urodziny opracował na podstawie starych dokumentów recepturę piwa lawendowego, lawenda zamiast chmielu. Otóż w latach pobytu kanonika M. Kopernika w Olsztynie były lata nieurodzaju chmielu 1528-29)( i zamiast niego użyto wtedy w procesie warzenia piwa lawendy.
Podobno browar Kormoran Olsztyn na tej recepturze wyprodukował specjalnie na tegoroczne urodziny piwo lawendowe? Jeszcze nie piłem więc ten znak ?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Toruniu w tym roku przypadły w 540. rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika i 470. rocznicę jego śmierci.

        

Tego dnia były szczególnie ważne dwa punkty obchodów: spotkanie przy chrzcielnicy, gdzie Mikołaj Kopernik został ochrzczony i uroczyste nieszpory pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego ks. abp. Celestino Migiliore, który przez cały dzień uczestniczył w tych wszystkich wydarzeniach. Trzeba dodać, że Dni Dziedzictwa Kopernikańskiego w Toruniu będą trwały do 25 maja 2013r.

Miejmy nadzieję, że w następne dni obchodów związanych z Kopernikiem uroczystości będą się odbywały o bardziej dogodnej porze dnia.  

Pozdrawiam z 10, Satyr   
________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#335716