BRONKI, SZYMBORSKA I CO BY TU JESZCZE?

Obrazek użytkownika Arnold Parszawin
Kraj

Po kilku miesiącach urzędowania Bronisława Komorowskiego z dużą dozą prawdopodobieństwa da się wskazać dwa główne kierunki jego prezydenckiej aktywności – w każdym razie tej publicznej. Wydaje się, iż oba doskonale charakteryzują zarówno osobę sprawującego urząd, jak i format samej prezydentury.

Pierwszy to puszczanie tak zwanych „bronków”, z czego Komorowski aż za nadto dał się poznać już w trakcie kampanii wyborczej. Jeżeli prezydent nie powściągnie swojego niepohamowanego pędu do wprawiania w stan zażenowania publiczności swoimi, rozlicznymi lapsusami i „bon motami” na poziomie szefa kompanii, to istnieje szansa, że na koniec jego prezydentury (oby jednokadencyjnej) wykwitami prezydenckiego intelektu będzie można wypełnić kilka opasłych tomów. Oczywiście ten rodzaj talentu Komorowskiego jest konsekwentnie ignorowany przez zaprzyjaźnione z nim media i nie podlega stosownym komentarzom ze strony poprawnych funkcjonariuszy frontu medialnego. Niezależnie od tego mam chyba uzasadnione wrażenie, że jeżeli nowy prezydent kojarzy się zwykłemu obywatelowi z czymkolwiek, to chyba jednak tylko z jego językowymi wygibasami.

Drugi z żywiołów, któremu z upodobaniem oddaje się idealny kandydat aktora Chyry na prezydenta, to przyznawanie państwowych odznaczeń ludziom, którzy zaangażowali się po jego stronie w czasie pamiętnych zmagań o prezydenturę. Zważywszy na zapowiedź udekorowania w najbliższej przyszłości Wisławy Szymborskiej, Krystyny Jandy, Agnieszki Holland i paru innych osób widać, że bardziej niż o samo odznaczanie chodzi tu o nagradzanie salonowego towarzystwa za jego trudny do przecenienia udział w politycznej wojnie wypowiedzianej widmu IV RP. Ludzie z najbliższego otoczenia Komorowskiego przyznają to sami wprost, nie widząc w tym nic niestosownego. Jak nazwać tego typu bezwstydną praktykę: czy jest to „tylko” przejaw towarzyskiego klientelizmu, czy już polityczna korupcja?

Ostentacyjny brak moralnych samoograniczeń i poczucia przyzwoitości to znak firmowy państwa Tuska i Komorowskiego, państwa, które od 10 kwietnia dzień po dniu z poczuciem samozadowolenia „zdaje egzamin”. Co jeszcze panowie, co by tu jeszcze zdeptać? Jaki standard nie został jeszcze ośmieszony? Mając na uwadze widoczną skłonność Bronisława Komorowskiego do oficjalnego odwdzięczania się za wsparcie w wojnie z kaczyzmem przewiduję, że następnym krokiem może być przypięcie orderów do klap najbardziej zasłużonych dla władzy propagandzistów. Adam Michnik już był – czas na Mariusza Waltera, Tomasza Lisa, Jacka Żakowskiego, Janinę Paradowską. Niemożliwe? Niemożliwe to było to, by na pogrzebie Anny Walentynowicz p.o. prezydenta reprezentowany był przez trzeźwe osoby. Wszystko inne jest już jak najbardziej możliwe.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Orła Białego dla Urbana, Kiszczaka i Jaruzelskiego. Wtedy nikt nie będzie miał złudzeń. Naród, który daje sobie pluć w twarz i twierdzi, że to deszcz pana, na nic lepszego nie zasługuje.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#118322

Kuba Wojewódzki też powinien dostać! Żeby miał co w swoim programie wetknąć w psie g...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#118330

PO p-Rezydent Komoruski, herbu Zyrandol, nie POwinien zaPOminac o swoich tesciach - (jesli nie zyja to POsmiertnie) ! Odznaczyc za wyjatkowe dzialania dla Narodu  Polskiego.

Szymborskiej komentowac nie bede, bo nie lubie babrac sie w g....e .

Nie wolno oddzielac tworcow od ich morale, bo wowczas zaczyna sie relatywizacja zla,podlosci, niegodziwosci itd.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#118347

za super wyklad w USA  i bajanie...........

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#118350

On już jest kawalerem Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski I Klasy, otrzymał je w momencie obejmowania urzędu Prezydenta- niestety.

Mnie ciekawi kiedy wielcy Polacy tacy jak np pan Gwiazda wetkną swe ordery głęboko w gardło temu kto je tak zhańbił. Teraz to już przestaje być wyróżnienie tylko wręcz przeciwnie. Walentynowicz, Pilecki czy Popiełuszko w grobach się przewracają i chyba się cieszą że tych czasów nie dożyły.

POZDRAWIAM

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#118405

Krzysztof J. Wojtas
Tak sobie myślę, że skoro Szymborska ma wziąć "Orła Bialego', to przeciez i Golocie, w ramach sympatii , coś się należy.
Kawalerski?
Po ulaskawieniu przez kwaśniewskiego - to mozemy mieć "wysyp" takich.

PS. Po tej ilości wyrywanych piór to już chyba nielot.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Krzysztof J. Wojtas

#118397

ORDIER BIEŁOJ PTICY!

I do batiuszki Lenina i Stalina WON!

Pozdrawiam Świątecznie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obibok na własny koszt

#118447

Ja się uprzejmie zapytuję: Czy szanowny p.rezydent pamięta o dwóch wiernych druhach czyli o Palikocie i Tarasie? Może jeszcze Biedroń się załapie?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#118511