Teraz Tychy

Obrazek użytkownika seawolf
Blog

Czasem zdarza mi się przeczytać taki zestaw informacji, że nic, tylko wsunąć klawiaturę pod biurko i dać sobie spokój. Ot, 120 osób ma stracić pracę w wyniku zwolnień grupowych w Johnson Controls w Bieruniu. Bezpośrednim powodem zwolnień jest ograniczenie produkcji i redukcje zatrudnienia w tyskim Fiacie, którego bieruński zakład jest kooperantem. To dla tych, którzy widzą wszystko oddzielnie, Tychy oddzielnie, Bieruń oddzielnie, koleje oddzielnie…. Idą Święta, fajnie mieć takie wiadomości na same Święta, nie? W poniedziałek pracodawca poinformował o zamiarze wypowiedzenia umów o pracę 120 pracownikom. 94 osoby to pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przy produkcji foteli samochodowych dla Fiata, pozostali to pracownicy okołoprodukcyjni, czyli m.in. logistyka, kontrola jakości i administracja. Podobnie jak w Fiacie zwolnienia mają rozpocząć się w styczniu i trwać do końca marca - mówi Tomasz Sztelak, przewodniczący Solidarności w Johnson Controls.
W wyniku zwolnień linia montażowa foteli do samochodów Fiata zmniejszy wymiar czasu pracy z trzech do dwóch zmian. - Jeżeli w Tychach ograniczają produkcję i zwalniają jedną trzecią załogi, to u nas automatycznie dzieje się to samo, gdyż tam trafia większość naszych wyrobów - mówi szef zakładowej „S”.

Drugim obok tyskiego Fiata kontrahentem Johnson Controls jest gliwicka fabryka Opla, gdzie również ograniczana jest liczba produkowanych samochodów. Od początku grudnia fabryka pracuje w systemie dwuzmianowym. Część pracowników została skierowana do pracy w innych europejskich zakładach koncernu. - W naszym zakładzie linia foteli do Opla na razie pracuje normalnie, ale nie wiadomo, co będzie za kilka miesięcy - podkreśla Sztelak.

Następny kęs informacji, który skłania mnie do zamilkniecia…Temat likwidacji miejsc pracy w spółkach kolejowych. Od 1 stycznia bez pracy zostanie blisko tysiąc pracowników Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych. Zwolnienia planowane są w też PKP PLK. W całej Polsce pracę w spółkach tej grupy może stracić nawet 5 tys. kolejarzy. Zlikwidowanych ma również zostać 5,5 tys. km linii kolejowych.

Już około 20 tysięcy pracowników z zakładów hutniczych, koksowni i spółek kolejowych wzięło udział w referendum dotyczącym przystąpienia do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Większość opowiada się za strajkiem - poinformował przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz podczas konferencji prasowej Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Dominik Kolorz przypomniał, że akcja referendalna ruszyła miesiąc temu. Jako pierwsi głosowali hutnicy, kolejarze i pracownicy koksowni. Oficjalne wyniki referendum w spółkach kolejowych podane zostaną 11 grudnia, ale już wiadomo, że frekwencja przekroczyła 50 proc. Ze wstępnych szacunków wynika, że tak jak w przypadku pracowników zakładów hutniczych, zdecydowana większość głosujących kolejarzy, opowiedziała się za przystąpieniem do strajku.

Ale nie dla wszystkich jest to smutna, czy stresująca wiadomość. Oto odbyło się spotkanie PO, na którym Jerzy Buzek nieopacznie powiedział w pewnym momencie, że „padły wszystkie firmy budujący autostrady”. Wtedy drapieżnie rzuciła się na niego Paradowska:
- Nie wszystkie padły!
- Ale nawet te, które przetrwały, mają poważne problemy – próbował się bronić Buzek. Wtedy Paradowska radośnie rzuciła:
- Ja tych upadłych firm wcale nie żałuję!

Sala zareagowała... śmiechem. Ale raczej nie była to drwina z redaktorki tylko wyraz poparcia dla jej słów. Zmieszany Buzek zamilkł, być może zastanawiał się, co sobie myślała krakowska PO zgromadzona na widowni Teatru Słowackiego. Może to rodzaj histerii? Może wyraz kurtuazji? Oderwania się od rzeczywistości?

Ale jest pozytyw, pani szefowa dyplomacji EU ponoć odniosła się do postulatu Radosława Sikorskiego, by podnieść sprawę wraku ( konkretnie, to „wraka”) wobec Rosjan. Mam nadzieję, że minister Sikorski wytłumaczył uprzednio koleżance, o jaki wrak chodzi i jaki jest jego związek z Rosją.

P.S. Zachęcam do czytania felietonów w „Gazecie Polskiej Codziennie”, „Warszawskiej Gazecie” i w Freepl.info. A wkrótce nowa książka, „Alfabet Seawolfa” akurat na Święta! Macie pomysł na lepszy prezent? Bo ja nie. Dlatego proszę zakupić bez ociągania, jak tylko się wydrukuje.

http://naszeblogi.pl/blog/69
http://niepoprawni.pl/blogs/seawolf/
http://wpolityce.pl/autorzy/seawolf
http://freepl.info/authors/seawolf
Oraz w wersji audio tutaj:
http://niepoprawneradio.pl/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

No tak, ale co tu krytykować Panie Seawolf, przecież krakowscy POwcy nie ściemniali, nie udawali, byli autentyczni i zarechotali autentycznie.
Przecież każdy normalny polski zdrajca zarechocze rubasznie, gdy usłyszy przyjemne dla swego ucha zdanie :
"wszystkie polskie firmy padły".
W takim momencie od razu Powcom, SLDowcom i całej reszcie pokomuszej zgrai zaświeca się w głowach wielki podświetlany szyld : FRAJERZY !!!. FRAJERZY !!!

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#313518

z powodu upadku firm... To jakiś żart może? Mówiąc bardziej kolokwialnie - pogięło ich? Bo jeżeli ten śmiech był wyraźną aprobatą dla upadku firm budowlanych to oznacza że całe to zgromadzone tam towarzystwo należałoby załadować do wagonów i odwieźć na granicę - powinieniem napisać rosyjską, ale mamy tylko Kaliningrad, więc do Kaliningradu czyli tam skąd przyszli ich antenaci i przywieźli ze sobą taki sposób myślenia. Nie dziwię się że vena mija po takich "newsach". Pozdrawiam

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#313527

A wiedzmy i to jeszcze czerwone,dobrze palą się na stosie

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#313535

 kto się śmieje ostatni. Jeżeli ktoś jeszcze powie o grubej kresce dla komuchów...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#313579