Rosja na krawędzi katastrofy finansowej

Obrazek użytkownika Rewizor
Świat

Wraz ze spadkiem ceny ropy, gwałtownie pogarsza się sytuacja finansowa i ekonomiczna Rosji - kraju, którego sytuacja w ogromnej mierze zależy od wahań cen paliw.

Po kilku tłustych latach, gdy ceny ropy szybowały w górę, dla Rosji nastały teraz wyjątkowo ciężkie czasy. Rekordowo niski poziom cen ropy (jej cena spadła już do 35 dol. za baryłkę czyli o ponad 80 procent w porównaniu z latem ub. roku!) doprowadził do paniki na rosyjskim rynku finansowym.

Po pięciu kolejnych dewaluacjach rubla dokonanych tylko w ostatnim tygodniu Rosjanie boją się finansowego załamania i wykupują dolary. Od sierpnia rubel potaniał o 20 procent, a w pięciu ostatnich dniach rosyjska waluta straciła aż 7 procent swej wartości. Ludzie nie ufają zapewnieniom władz, że zgromadzone rezerwy finansowe mogą zapobiec nadciągającej katastrofie. Rezerwy topnieją w oczach - zdaniem ekspertów finansowych rosyjski bank centralny wydał w grudniu ub. r. na interwencje finansowe ok. 75 mld dolarów, natomiast w samym tylko ubiegłym tygodniu - aż 26 miliardów dolarów.

Powstała sytuacja, w której Kreml nie może sobie już pozwolić na przeciąganie konfliktu z Ukrainą i na dalsze blokowanie dostaw gazu dla Europy, która płaci za gaz ok. miliarda dolarów tygodniowo.

W Moskwie mimo mrozu narasta gorączka. Najnowszy „The Observer” w dzisiejszej korespondencji z Rosji http://www.inosmi.ru/stories/08/09/30/3534/246747.html ostrzega, że w Rosji niedługo może dojść do finansowej paniki i do takich samych rozruchów, jakie wstrząsnęły ostatnio Łotwą i Bułgarią.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

I bardzo dobrze!!! jak mówią czasami nasi PO niektórzy POlitycy.
Może wreszcie nadejdzie czas że ten kolos na glinianych nogach
runie na zbity pysk i przestanie zagrażać Polsce.A im szybciej się to stanie tym lepiej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#11161

Mam nadzieję, że odwrót od rosji i odwrót żydokumny zacznie się na wschodzie europy. Pierwsze będa Węgry one zawsze miały palme pierwszeństwa. Czesi są lekko przystopowani bo sprytny Rusek sfinansował Kalusowi wydanie książki, ale tez się obudzą. Na końcy w bój pójdą Polacy, wcześńiej zniknie GW i Walter.

Ludzie w Geotermii Tadeusza jest recepta na to szaleństwo. W 5 lat stawiamy z tysiąc takich małych ciepłowni lub elektrociepłowni. Likwidujemy piecyki gazowe w mieszkaniach w blokach przecież wiekszośc tych bloków ma węzły cieplne to po co to grzanie wody w bojlerze, dofiansowujemy produkcje płyt indukcyjnych do gotowania w Amice Wronki i zakręcamy kurek niemcom albo płacą za tranzyt 20 USD za 1 m3 za 100km. Niemicka gospodarka fika. Polska staje się najlepiej roziniętym krajem europy.

Bodek Moher

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Bodek Moher

#11166

do przeprowadzenia takiej akcji, czy tez takiej polityki trzeba miec plan dlugoterminowy, i przede wszystkim wsparcie ze strony panstwa.

nasze panstwo, przez kogo nie byloby rzadzane, to raczej woli przeszkadzac anizeli pomagac. mialo byc przyjazne panstwo, teraz wyjdzie bezpieczne, kazda firma bedzie miec swojego strazaka - pawlak sie cieszy, pierwszy strazak Bananowej Republiki!

Albo idea jednego okienka - moze byc na poczatku i cztery, ale co z tego jak latwo firme zalozyc, a potem zus lub us bedzie sie i tak nademna znencal i te mile panie z tych zacnych instytucji patrza na petenta jak na pierwszoklasowego oszusta, ktory tylko czycha aby panstwo wykiwac (nie ma to jak zaufanie do obywateli), jak nie pokaze zaswiadczenia o nieprowadzeniu czegos czy tamtegos to nic nie zalatwie - jak nie prowadze, to na chol... mi zaswiadczenie?

Aby doszlo do ww. wspomnianzch zmian, trzeba miec dlugoletnia strategie i odpowiednia sile w parlamencie, aby mozna bylo kontynuowac wyznaczone cele. My moze tego nie doczekamy, ale nasze dzieci...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#11167