Herb Wałęsy: odważnie i bezwstydnie

Obrazek użytkownika Rewizor
Kraj

Parę dni temu Lech Wałęsa wyraził życzenie, aby na rewersie polskich monet euro znalazł się jego wizerunek. Ale nie powinny to być drobne nominały – przezornie zastrzegł się Wielki Człowiek z Gdańska.

Trzy dni później ten sam Wielki Człowiek, wspominając przyznaną mu nagrodę Nobla, wyznał: „Stałem się nieśmiertelny”.

 

Myśli o nieśmiertelności nawiedzają ludzi najczęściej krótko przed śmiercią (tfu, odpukać!). Cesarz Wespazjan (zmarł 1929 lat temu) tuż przed ,śmiercią powiedział: „Vae,  puto, deus fio! Można to przełożyć na współczesna polszczyznę mniej więcej tak „Kurde, czuję, że staję się bogiem”. Miał rację, tuż po  śmierci już jako Divus Vespasianus stał się oficjalnym bogiem Rzymu.

Czy Wespazjan stał się nieśmiertelny? Oczywiście - głównie za sprawą historyków. Wiadomo o nim z całą pewnością, że opłacał Tacyta, Swetoniusza, Józefa Flawiusza i Pliniusza Starszego, aby zadbali o jego pośmiertną reputację. Wiadomo też, że kazał stracić stoika Helvidiusa Priscusa, który uparcie mówił o nim Wespazjan a nie Boski Wespazjan. Oczywiście imperator miał rację. Państwa upadają, kiedy ludzie lekceważą urzędowe autorytety.

Chcąc zostawić po sobie dobrą pamięć, Wespazjan dbał też o igrzyska dla ludu. To właśnie Wespazjanowi zawdzięczamy Colosseum, choć pisarze i reżyserzy filmów historycznych błędnie kojarzą je z Neronem. Ale mniejsza z tym – jest nieśmiertelny i kropka, bo od początku umiał dbać o PR. Świadczą o tym liczne monety z jego wizerunkiem, np. aureusy, złote monety o wysokim nominale. Aureus Wespazjana wyglądał tak:

Właśnie czegoś takiego trzeba Lechowi Wałęsie. Już widzę oczyma wyobraźni monetę, a na jej odwrocie szlachetne rysy Nieśmiertelnego z Gdańska. Chciałbym też, aby jego czoło zdobił laurowy wieniec i koniecznie korona. A jednak nie wiem czy euro wystarczy. Wałęsa na mosiężno - niklowej monecie za 5 euro? Po prostu nie uchodzi. Ale wrócę do tej sprawy na samym końcu.

Plastycy powinni sobie poradzić z wizerunkiem Boskiego Wałęsy, tak jak poradzili sobie z jego herbem. Bo trzeba wiedziec, że Wałęsa, tak samo jak Branicki, Potocki i Rzewuski (podaję listę nazwisk w porządku alfabetycznym) też pyszni się swoim herbem.

Można go oglądać np. na portalu Wikipedii. Żeby ktoś nie myślał, że robię sobie jaja, podaję adres: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lech_Wa%C5%82%C4%99sa

 

Herb Wałęsy wygląda tak:

 

 

Dzieło w zasadzie jest niezłe – są aż trzy różne korony, jest Orzeł Biały, lilia burbońska, są liczne krzyże lotaryńskie i jeden maltański. Jednak wciąż mi czegoś tutaj brakuje. Może krzyża pokutnego? A chyba właśnie krzyż pokutny wypadałoby w tym wypadku szczególnie eksponować...

Jeśli zaś chodzi o monety z wizerunkiem Wałęsy, proponuję zastanowić się nad tym euro. Wałęsa w mosiądzu albo tombaku - to doprawdy nie uchodzi.

Osobiście proponuję srebrniki.

Rewizor

Brak głosów

Komentarze

nominał, naprzykład monete o wartosci 30 srebrnikow, a na obwodzie, zamiast jakiegos "In God we trust", czy "Gott mit uns" musi sie znalezc jeden z genialnych cytatow Wałęsy, cos jak "Jestem za, a nawet przeciw"....

Vote up!
1
Vote down!
0

arka

#5056

"jestem nieśmiertelny"

Vote up!
1
Vote down!
0
#5058

pamiętam jak w telewizji głosił, że on sam w pojedynkę komunę pokonał, a solidarność to mu tylko przeszkadzała. megalomania jest groźną chorobą i należy to Wałęsie uświadomić. A biorąc pod uwagę ujawnione w książce Cenckiewicza i Gontarczyka wskazują wyraźnie, że takie postulaty można traktowac jak niezły kabaret.

Vote up!
0
Vote down!
0
#5059

dodać Jaruzelskiego, Kiszczaka no i jeszcze Geremka. Rewelacyjny pomysł.

Vote up!
1
Vote down!
-1
#5060

... Która oznacza bastarda :):):)

Nie potrafię wkleić, więc dodam do obrazków.

 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

------------------------- "Dixi et salvavi animam meam"

#5071

... Hani z Duchem Świętym. Ale mamy elity! ;-)

Pzdrwm

triarius

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

It's not about who's right, but who's left. ("Ojciec amerykańskiego karate" Ed Parker)

Vote up!
0
Vote down!
-1

Pzdrwm

triarius

-----------------------------------------------------

]]>http://bez-owijania.blogspot.com/]]> - mój prywatny blogasek

http://tygrys.niepoprawni.pl - Tygrysie Forum Młodych Spenglerystów

#5074