Inauguracja "nowego" prezydenta, czyli co słychać w Rosji?

Obrazek użytkownika ander
Świat

To już za tydzień - 7 maja 2012 Władymir Putin zostanie oficjalnie "nowym" prezydentem Rosji. Kto zostanie więc nowym premierem? To tez już wiadomo - zostanie nim ustępujący prezydent, Dmitryj Miedwiediew, który został już również zarekomendowany przez Putuna na szefa partii "Jedna Rosja". (1) (2)

Czy w związku z tym Rosję czekają jakieś zmiany?

Wielu komentatorów rosyjskiej sceny politycznej uważa, że tak naprawdę nic się nie zmieni, bo Władymir Putin, bez względu na zajmowane stanowisko, był, jest i będzie rosyjskim numerem 1, ale w lutym 2012 opublikował on w dziennku "Kommiersant" sążnisty artykuł, w którym zapowiedział, że skoncentruje się na rozwoju rosyjskiej demokracji, aktywizacji społeczeństwa poprzez wprowadzenie mechanizmów dających wpływ lokalnym społecznościom na ich miejscowe władze, również przy wykorzystaniu internetu oraz instytucji referendum, reformie systemu prawnego poprzez umozliwienie obywatelom w aktywnym stanowieniu prawa, zwiększenie samodzielności lokalnych władz choćby poprzez zwiększenie ich przychodów z podatków płaconych przez miejscowe firmy oraz nadanie im większych możliwości decyzyjnych, a także na walce z korupcją, która jest jednym z największych problemów Rosji - ale nie poprzez, jak to ujął, polityczne spekulacje i populizm, ale poprzez wprowadzenie konkretnych rozwiązań dotyczących urzędników, takich jak rotacyjność na danym stanowisku, przejrzystość ich deklaracji majątkowych oraz sam proces ich powoływania. (3) (4)

Czy rzeczywiście Władymir Putin zacznie podnosić jakość rządzenia oraz rozwijać demokrację, ponieważ rosyjskie społeczeństwo, jak się wyraził - już do tego dorosło?

Trzeba przyznać, że część obietnic, czy to skladanych przez niego, czy też przez Dmitryja Miedwiediewa, rzeczywiście jest realizowana, jak choćby przywrócenie bezpośrednich wyborów gubernatorów, które zniósł... Władymir Putin, kiedy był prezydentem w 2004 r. - choć jednocześnie wprowadzono "filtry", które pozostawiają pewien wpływ instytucji centralnych, jak i municypalnych, na to kto faktycznie będzie mógł w takich wyborach wziąć udział. (5)

Czy Władymir Putin rzeczywiście będzie wspierał walkę z korupcją, która jest jednym z najważniejszych rosyjskich problemów?

Być może wspomoże go w tym jako premier Dmitryj Miedwiediew, a może nawet najbardziej znany rosyjski bloger polityczny, opozycjonista i aktywny działacz antykorupcyjny, Aleksiej Navalny, autor nazwy "Partia kanciarzy i złodziei" (Партия Жуликов и Воров), która się powszechnie przyjęła jako nazwa rządzącej "Jednej Rosji" - bowiem właśnie w Rosji rozeszła się wiadomość, że opuścił on szeregi opozycji (dziękuję za info Amelce222). (6) (7)

Być może jest to tylko żart samego Navalnego, bowiem na swoim blogu jeszcze kilka dni temu zapowiadał, że dzień przed zaprzysiężeniem Władymira Putina, odbędzie się w Moskwie potężny protest sił opozycyjnych przeciwko tej "bezprawnej", jak twierdzą rosyjscy opozycjoniści, intronizacji, nazywany "Marszem Milionów". (8) (9)

Abstrahując od "rozwoju demokracji", który zapowiada Władymir Putin, przygotowując się już intensywnie do zamiany ról z Dmitryjem Miedwiediewem, władze Rosji wykonują w ostatnich dniach sporo działań związanych z siłami wojskowymi - zarówno reorganizayjnych, dotyczących wymiany wielu wysokich dowódców wojskowych, jak i relokacyjnych, zapewne w związku z możliwością gwałtownego zaostrzenia się sytuacji w rejonie Iranu. (10) (11)

A co na to wszystko mój cichy "czarny koń" wyborów prezydenckich w Rosji, który ostatecznie uzyskał całkiem niezły wynik w skali kraju (8% i trzecie miejsce), a bardzo dobry w Moskwie (20 %), miliarder Michail Prochorow?

Niestety, Michaił Prochorow... zniknął z życia politycznego. Za jego deklaracjami, że w związku z dobrym wynikiem w wyborach prezydenckich, zacznie tworzyć nową, niezależną partię polityczną, na razie nie idą czyny. Co prawda sam polityk twierdzi, że "nie ma zamiaru się spieszyć", a niektórzy jego sprzymierzeńcy twierdzą, że przygotowuje w spokoju nową, efektywną strategię działania, która ostatecznie spróbuje go uwolnić od oskarżeń, że tak naprawdę był politycznym projektem Kremla, mającym "zagospodarować" część anty-putinowskiej opozycji, ale czas biegnie nieubłaganie i jeśli Prochorow nie weźmie aktywnego udziału w zbliżających się w kilku regionach wyborach lokalnych władz, to zapewne... ktoś szybko zajmie jego miejsce - przynajmniej tak sugerują niektórzy polityczni analitycy. (12)

Czy jeszcze coś ciekawego dzieje się w Rosji przed nastaniem nowego-starego prezydenta?

Oleg Szejn, który zarzucil władzom Astrachania, że sfałszowały wybory na mera miasta, po 40-tu dniach zawiesił swoją głodówkę, ponieważ osiągnął swój cel - jego sprawa stała się głośna w całym kraju, wspomagały go znane osobistości opozycyjne i medialne, ostatni z aresztowanych, wspierających go manifestantów wyszedł na wolność, a kwestią możliwości sfałszowania wyborów w Astrachaniu zajęła się komisja robocza Gosdumy, czyli niższej izby parlamentu rosyjskiego oraz rada ds praw człowieka przy prezydencie Rosji. (13) (14)

Zapomniałbym o jeszcze jednym wydarzeniu, które zapewne Państwa zainteresuje - Julian Assange, szef WikiLeaks, zaczął prowadzić w rosyjskiej, choć głównie anglojęzycznej, państwowej telewizji RT, znanej wcześniej jako Russia Today, swój show - The World Tomorrow. (15) (16) (17)

Jego pierwszym gościem był szef Hezbollahu, szejk Hassan Nasrallah - choć był to w zasadzie wirtualny gość, bowiem udzielał wywiadu z... sekretnego miejsca w Libanie. "Mówimy o tym, co inni chcą ukryć" - takie były jedne z pierwszych słów założyciela WikiLeaks w swoim rosyjskim show.

Zastanawiające, że to właśnie Rosję sobie wybrał, żeby je powiedzieć...

Źródła:

(1) http://english.ruvr.ru/2012_04_24/72786522/

(2) http://www.nytimes.com/2012/04/25/world/europe/putin-resigns-from-party-post.html

(3) http://premier.gov.ru/eng/events/news/18006/

(4) http://en.gazeta.ru/news/2012/02/06/a_3990905.shtml

(5) http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/613000,putin_i_miedwiediew_wprowadzaja_zmiany_w_rosji_duma_przywrocila_bezposrednie_wybory_gubernatorow.html

(6) http://lenta.ru/news/2012/04/29/echo/

(7) http://www.mk.ru/politics/article/2012/04/29/698869-navalnyiy-uhodit-iz-oppozitsii-k-medvedevu.html

(8) http://rt.com/politics/opposition-rally-putin-protest-197/

(9) http://navalny.livejournal.com/703596.html

(10) http://mediawiki.salon24.pl/413079,preludium-wojenne-nowy-dowodca-wojsk-ladowych-fr#comment_6064678

(11) http://lamelka222.salon24.pl/

(12) http://en.rian.ru/analysis/20120424/173014122.html

(13) http://www.forbes.ru/news/81645-oleg-shein-prekratil-golodovku-ne-el-40-dnei

(14) http://www.vesti.ru/doc.html?id=778687

(15) http://mondoweiss.net/2012/04/assanges-first-guest-on-rt-world-premier-nasrallah-says-us-israel-seek-civil-war-in-syria.html

(16) http://assange.rt.com/

(17) http://niezalezna.pl/27042-autor-portalu-wikileaks-gwiazda-kremla

Ocena wpisu: 
Brak głosów