nagroda Nobla

Obrazek użytkownika Krispin
Kraj

7 listopada 1867 w Warszawie urodziła się Maria Salomea Skłodowska-Curie – polsko-francuska fizyk i chemik. Niewielu, bo jedynie czterech naukowców zostało dwukrotnie uhonorowanych Nagrodą Nobla. Nasza rodaczka znalazła się w tym gronie - po raz pierwszy nagrodzona z fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości (1903, wraz z mężem Pierre’em Curie i Henrim Becquerelem), a osiem lat później...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (11 głosów)
Obrazek użytkownika elig
Kultura

  

 Dziś [7.10.2021] dowiedzieliśmy się, że literacką nagrodę Nobla za 2021 rok otrzymał Abdulrazak Gurnah.  Kimże on jest?  Czytamy {TUTAJ(link is external)}:

  "Tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla 2021. Szwedzkie media przed ogłoszeniem laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury spekulowały, że tegoroczny laur może trafić do autora spoza kręgu kultury...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Warto wrócić do ceremonii wręczenia Nagrody Nobla dla pani Olgi Tokarczuk i przyjrzeć się temu jak komentuje to wydarzenia nie byle kto lecz sam prof. Andrzej Nowak w nr 1/2020 Gościa Niedzielnego. Mamy tu odniesienie do pełnego kontekstu tego wydarzenia i nikt nie uczyniłby tego lepiej od prof. Nowaka.

https://www.gosc.pl/doc/6069347.Pani-Susza-i-Cudowna-podroz

Prof. Nowak nie jest wprawdzie z...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Współczesna lewicowość ma pewną cechę wspólną z wirusem grypy – nadzwyczajną zdolność do tworzenia licznych mutacji. U progu XX wieku świat znał tylko socjaldemokratów, socjalistów (bezprzymiotnikowych) oraz komunistów. Dziś obok Nowej Lewicy występuje lewica laicka, liberalna, antyfaszyści i globaliści, ekolodzy i klimatolodzy, weganie i frutarianie, aborcjoniści, genderyści i wiele innych, a...

4.65
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (14 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Świetnie ujął kwestię prof. Nalaskowski pisząc o oczekiwaniach kulturalnych i patriotycznych Polaków, że doceniony zostanie Zbigniew Herbert i przyznana mu zostanie nagroda Nobla. Sprzeczne to by było jednak z duchem czasu, który zadecydował odmiennie, o ukaraniu Polski Noblem dla Tokarczuk.

Jeśli ktoś ma jeszcze wątlwości, to wykład pani Tokarczuk w Stocholmie powinien je rozwiać  

Pani...

4.9
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (12 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Kolejny skecz z programu kabaretowego Nie świruj, tym razem z udziałem pani Tokarczuk.

Pani Tokarczuk pojechała do Niemiec, po to by poskarżyć się na... na co zapytacie ? A no na autocenzurę. Czyli sama na siebie doniosła. Taka to intelektualistka wybitna, A z drugiej strony co za odwaga, sama siebie się boi i sama sobie knebel zakłada ? 

Skąd ta ostrożność ? Trzeba mówić otwartym tekstem - to...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)
Obrazek użytkownika Roman z USA
Kraj

Mateusz Morawiecki

@MorawieckiM

Olga Tokarczuk laureatką Nagrody Nobla! Serdecznie gratuluję Pani Oldze wielkiego sukcesu i cieszę się, że polska literatura jest tak ceniona na całym świecie. To wspaniała wiadomość.

Piotr Gliński

@PiotrGlinski

W związku z nagrodą Pani Tokarczuk minister kultury tym bardziej zobowiązuje się powrócić do niedokończonych wcześniej lektur noblistki ;) 2/2

Andrzej Duda...

3.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.8 (9 głosów)
Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Gdy w 1987r w Helsinkach dziennikarze zapytali ministra spraw zagranicznych E. Szewardnadze, czy ZSRR mógłby się zgodzić na zjednoczenie Niemiec, usłyszeli że tak, pod warunkiem istnienia strefy buforowej między Rosją a Niemcami. Taka strefa - to kraj nie prowadzący samodzielnej polityki, bez armii i przemysłu, słowem – państwo teoretyczne.
                                       
 „Mniej państwa w...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika Jerzy Mariusz Zerbe
Kraj

Dobry polityk powinien charakteryzować się umiejętnością trafnej i wyważonej oceny znaczenia bieżących wydarzeń dziejących się w świecie oraz ich doraźnych i długofalowych efektów.

Europoseł PO Jacek Protasiewicz (nr 753)  ma zapewne duże mniemanie o sobie. Wszak w rezultacie niedawnych porachunków w Platformie Obywatelskiej urósł do rangi czołowego jej funkcjonariusza.  Coraz więcej i częściej...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Marek Baterowicz
Świat

Zaskakującą nagrodę pokojową Nobla dla Unii Europejskiej tłumaczy chyba kryzys, a zatem werdykt w Oslo próbuje ocalić prestiż Brukseli w trudnym okresie destabilizacji i to nie tylko jej waluty, lecz również proponowanych wartości. A zupełnie fantastycznie brzmi uzasadnienie jury, które głosi, że Unia „pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen na kontynent pokoju”. Jest to bajka...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika pathfinder
Humor i satyra

Wielki to dzień dla Unii i wielkie wyróżnienie: pokojowa nagroda Nobla. Ale też i nie lada wyzwanie dla unijnych instytucji: jak podzielić i zagospodarować związane z nagrodą honorarium? Zgodny z duchem aktualnych trendów byłby taki oto scenariusz:

Najpierw powoła się (z zachowaniem parytetów) Urząd do spraw Rozdysponowania Środków Noblowskich. Następnie rozpisze się przetarg na usługi doradcze...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Jadwiga Chmielowska
Idee

O kreatywności naukowej decyduje to, co nazwałem „duchowym środowiskiem człowieka”. To środowisko w naszych czasach jest zdegradowane.
Dodam - więcej - środowisko duchowe decyduje o kreatywności myślenia!

Polecam zapoznanie się z poniższym wykładem. Od kilkudziesięciu lat odnoszę wrażenie, ze jedynie umysły ścisłe rozumieją otaczający je świat. Wybitni humaniści maja tez umysły ścisłe - potrafią...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Arnold Parszawin
Kraj

Jest godzina 13. Przeglądam właśnie portal wpolityce.pl i równocześnie słucham III programu PR. Portal informuje od wczoraj o odkryciu prof. Przemysława Śleszyńskiego zdumiewającej prawidłowości dotyczącej kilku ostatnich wyborów w Polsce. Okazuje się, że zarówno w ostatnich wyborach lokalnych jak i tych wcześniejszych zastanawiająco dużo nieważnych głosów - których nieważność polegała na...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Mufti Turbanator
Humor i satyra

Nasz niezastąpiony Wiodący Tytuł Prasowy ze swadą donosi na swoich stronach internetowych:

Nobel w dziedzinie fizyki dla Rosjan: Geima i Novoselova

Rosyjscy naukowcy Andre Geim i Konstantin Novoselov otrzymali tegoroczną Nagrodę Noblę w dziedzinie fizyki za "przełomowe eksperymenty nad dwuwymiarowym kryształem grafenem".

Konstantin Novoselov i Andre Geim z University of Manchester otrzymali...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Patryk Gorgol
Świat

Przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie stało się już obiektem żartów i kpin. Tylko, czy kogoś to tak naprawdę powinno dziwić? Jeśli prześledzimy decyzje Komitetu Noblowskiego na przestrzeni ostatnich 108 lat, to zorientujemy się, że nie jest to najgorsza decyzja w historii. Na pewno również nie najlepsza.

W dwudziestoleciu międzywojennym nagrodzeni zostali trzej ministrowie spraw...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Jurand
Kraj

Pragnąłbym poprzez forum niepoprawnych zgłosić Mr Donalda Tuska aka donkey, herszt, cysorz, chyży rój, chyba wszystko, do nagrody nobla w dziedzinie...., co tam w jednej we wszystkich. Pokojowej, Ekonomii Stosowanej Inaczej, Chemii i Fizyki, ach ta miłość przez wielkie M.

UZASADNIENIE!

  1. Za wyjątkową wręcz efektywność w upakarzaniu Polaków.
  2. W koncertowym niszczeniu dorobku wielu pokoleń Polaków.
  3. ...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Rybitzky
Kraj

Dla Polski będzie prawdziwą tragedią, jeśli prof. Aleksander Wolszczan otrzyma Nagrodę Nobla. Naszej nauce w żaden sposób to nie pomoże. Raczej pogrąży ją w niczym nie uzasadnionym, zgubnym samozadowoleniu. Za to już do końca świata będziemy bombardowani Wolszczanem jako koronnym dowodem genialności kapusiów.

Niestety, szanse Wolszczana są spore. Nie od dziś wymienia się go w gronie kandydatów...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Rewizor
Kraj

Parę dni temu Lech Wałęsa wyraził życzenie, aby na rewersie polskich monet euro znalazł się jego wizerunek. Ale nie powinny to być drobne nominały – przezornie zastrzegł się Wielki Człowiek z Gdańska.

Trzy dni później ten sam Wielki Człowiek, wspominając przyznaną mu nagrodę Nobla, wyznał: „Stałem się nieśmiertelny”.

 

Myśli o nieśmiertelności nawiedzają ludzi najczęściej krótko przed...

0
Brak głosów