littera docet

Obrazek użytkownika Andrzej Tatkowski
Blog

"Tak się historii koło kręci,
że najpierw są inteligenci,
co mają szczytne ideały
i przeobrazić chcą świat cały.
Miłością płonąc do abstraktów,
najbardziej nienawidzą faktów,
fakty teoriom bowiem przeczą,
a to jest karygodną rzeczą."

W pierwszy czwartek po październikowych wyborach wypadnie dziesiąta rocznica śmierci Autora tych wersów, które, obok wielu innych, funkcjonują we współczesnej polszczyźnie nie rzadziej niż frazy z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego, choć wchodziły do potocznej frazeologii innymi drogami.

Jestem bardzo ciekawy, czy z okazji tej okrągłej rocznicy komentatorzy znanych już zapewne wówczas wyników wyborów dostrzegą wpływ myśli "Szpota" na decyzje wyborców.

Ufam, że będzie znaczący, ale że moje zaufanie nie jest nieograniczone, pozwalam sobie przytoczyć cytat, który może się przydać nie tylko przedwyborczo niezdecydowanym :

"Najwyższy czas zmienić aparat !
Wśród ciągłych zebrań, swarów, narad
zgnuśniała całkiem kadra stara,
a tu już czeka nowa wiara,
zwarta i prężna, i gotowa
wszystkich za mordę wziąć od nowa !
Że atrakcyjność starych zgasła,
wysuwa ona nowe hasła.
(...)
Kiedy powoli kraj nasz cały
zbrodniczej bredni cień pokrywał
oni w tym cieniu dzielnie rośli
jak grzyb trujący i pokrzywa.
Szmaciaków wyhodował ustrój
ze trzy już chyba pokolenia."

Tak pisał Szpotański w roku tragicznej śmierci Stanisława Pyjasa i szczęśliwych narodzin (między innymi)pana Szymona Niemca, tysięcznym dziewięćsetnym siedemdziesiątym siódmym.

Wojciech Olejniczak i Grzegorz Napieralski mieli wówczas po trzy latka, Aleksander Kwaśniewski i Ryszard Kalisz byli działaczami studenckimi, 55-letni generał Wojciech Jaruzelski, zastępca członka KC PZPR, był członkiem Biura Politycznego i ministrem obrony narodowej a młodszy o dwa lata generał Czesław Kiszczak - szefem wywiadu wojskowego.

***

P.S.

Polecam gorąco lekturę eseju pana Grzegorza Wąsowskiego "Żyj i daj żyć, czyli z myślą Józefa Mackiewicza podróż przez historię" (na portalu "wPolityce"),składając jego Autorowi wyrazy najwyższego uznania i wdzięczności. AT.

Ocena wpisu: 
Brak głosów