"Lista Schindlera" versus "Życie w słoiku"

Obrazek użytkownika Andrzej.A
Historia

Wszyscy znają "Listę Schindlera", pewnie znaczna część czytelników słyszała o Irenie Sendlerowej.

"W 1999 r. amerykański nauczyciel Norman Conard z Uniontown w stanie Kansas zainspirował powstanie szkolnej sztuki teatralnej pt. „Życie w słoiku” (ang. Life in a Jar). Jej tytuł nawiązuje do sposobu, w jaki zachowały się informacje o pochodzeniu uratowanych dzieci: nazwiska rodziców i nowe, przybrane personalia Irena Sendler zakopywała w słoiku, w ogrodzie – tylko dzięki tym notatkom, dzieci które przeżyły wojnę, dowiedziały się o swoich rodzinach. Przedstawienie oparte na faktach z życiorysu Ireny Sendler wystawiono ponad dwieście razy w Stanach Zjednoczonych i Polsce." [źródło: wiki]
Zwraca uwagę na ilość wystawień tej sztuki DWIEŚCIE. Optymistycznie licząc obejrzało ją 200'000 (słownie: dwieście tysięcy) ludzi.

To teraz zastanówmy się ile osób na całym świecie widziało "Listę Schindlera".
Cała Europa - to jakieś 300'000'000 (trzysta milionów)
USA + Canada - kolejne 300'000'000
Nie mam pojęcia i nie chce mi się szukać, czy film ten wyświetlano w krajach Ameryki południowej, ale jeśli wyświetlano w Portugalii i Hiszpanii to odpowiednie wersje językowe istniały i można to było zrealizować bez dodatkowych kosztów.
Przyjmijmy, że cała Ameryka Południowa to kolejne 300'000'000.

Nie wiem czy film ten pokazywano w takich krajach jak Chiny, Indie, Japonia.
W wersji minimalnej ten film widziało na świecie 1'000'000'000 (słownie: jeden miliard) odbiorców.
W wersji maksymalnej będzie to pomiędzy 2 a 3 miliardy.

To teraz porównajmy.
Irena Sendlerowa uratowała i przekazała informacje 2'500 dzieci pochodzenia żydowskiego przed pewną śmiercią. Oscar Schindler uratował 1'000 osób. Dwa i pół raza mniej.
Na temat Ireny Sendlerowej powstała sztuka w teatrzyku szkolnym, rzecz o budżecie w praktyce zerowym, którą w optymistycznej wersji widziało dwieście tysięcy ludzi. I nie ma w tej sztuce motywów mówiących o tym, że Irena Sendlerowa była aresztowana i torturowana przez Gestapo.
"Listę Schindlera", produkcję za grube miliony dolarów widziało na świecie co najmniej miliard osób.
Irena Sendlerowa została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" w 1965 roku. Nie była więc nieznana jej historia w roku 1993 gdy powstawał film o Oskarze Schindlerze.
A jednak na film i jego promocję w skali światowej znaleziono grube miliony, a sztukę o Irenie Sendlerowej zrobiono w ramach czyjegoś hobby - za darmo.

Bo cały przekaz na temat historii odbywa się w sferze pop.
Co masowy odbiorca ma rzucone na ekran kinowy, to to do niego przemawia.

1'000'000'000 do 200'000
To jest skala porównania.

Brak takiego i/lub analogicznego wywodu podczas dyskusji w Klubie Ronina w dniu 02-09-2013 jest jedynym ale za to grubym błędem jaki popełnił Grzegorz Braun.

This world is totally fugazi
Andrzej.A

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

innego niż Niemcy sprawcy mordowania Żydów lub może raczej: szukanie dodatkowego prócz Niemców sprawcy mordowania, ale jeszcze bardziej odrażającego niż Niemcy- stało się dominującym elementem (moim skromnym zdaniem) zarówno żydowskiej jak i niemieckiej polityki historycznej.

A poza tym już w 1945... - jak pisał prof. F. Koneczny:

"W październiku 1945 roku dodaję dalszy dopisek.

 

Jesteśmy od kilku miesięcy świadkami, jak wzbudza się na Zachodzie sympatie dla Niemców i roznieca antypatię przeciwko Polsce. Żydowskiej życzliwości dla Niemiec nie dałoby rady ani dwóch Hitlerów! Będą zabiegać z całych sił o jak najlepsze warunki dla Niemiec, a jak najgorsze dla Polski."

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#380948

Możesz podać źródło tego cytatu.

This world is totally fugazi.
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#380977

http://biblio.ojczyzna.pl/TXT/Koneczny-Cywilizacja-Zydowska.txt

Więcej? To dodaję - to raczej pisane przed wojną:

"Nie wytworzyli Zydzi zadnej hierarchii przyjazni lub nieprzyjazni wzgledem narodów i panstw; wszystkie sa na jednym planie, zupelnie równouprawnione wobec zydowskiego mesjanizmu. Lecz nie ma reguly bez wyjatku. Juz pod koniec wieku XVII poczynali l u b i e c Prusy, a w XVIII zsolidaryzowali sie z ich polityka i w przyjazni tej nie tylko wytrwali przez caly wiek XIX, przez wojne powszechna i po niej, ale zlaczeni sa z Prusami "na smierc i zycie" do dnia dzisiejszego. Sadze, ze nie poradzilo by na to ani dziesieciu Hitlerów. Wytworzony bowiem w wiekach nowoczesnych najwyzszy rodzaj handlu zydowskiego, handel wojna i pokojem opiera sie przewaznie na dzialaniu Prus. Gdyby nie bylo Prus, runalby Izrael, roztrzaskalaby sie w trzaski i drzazgi jego potega. Straciliby na tym stokrotnie wiecej, niz moga stracic na najciezszym przesladowaniu. Nowe Niemiec "jednoczenie", tj. hitleryzm, polega na spruszczaniu calych Niemiec do reszty. Nie bawiac sie tu w artykul polityczny, ograniczajac sie jak najscislej do tej tylko strony przedmiotu, która ma zwiazek ze sytuacja cywilizacji zydowskiej w Europie, powtórze tylko slowa, wyrzeczone jeszcze w roku 1921:

"Kiedy wybuchla wojna powszechna w roku 1914, wiadomo bylo z góry, ze Zydzi stana po stronie Prus. Militaryzmowi zawdzieczali swa dojrzewajaca hegemonie nad panstwami Europy. Militaryzm bowiem wytworzyl atmosfere "wielkich finansów", których najlepsza wylegarnia byly olbrzymie pozyczki panstwowe na zbrojenia, deficyty, przesilenia ("krachy"). A przy finansowaniu kazdej pozyczki panstwowej otrzymywalo sie tyle koneksji, robilo sie tyle interesów ubocznych! A olbrzymie armie, intendentury ich, umundurowanie, dostawa broni, same wreszcie popisy wojskowe i na dodatek lekkomyslny tryb zycia oficerów - dostarczaly bogactw nie komu innemu, jak Zydom, niemal wylacznie Zydom. Dzieki militaryzmowi mieli stosunki wszedzie, wszedzie wspólników, wszedzie mieli "swoich", od komisji badajacej rekruta az do ministerstwa wojny, a te stosunki sluzyly do wyrabiania innych w prawo i w lewo; faktem bylo, ze w ministerstwach Rosji, Niemiec, Austro-Wegier zywiol zydowski byl uprzywilejowany pod kazdym a kazdym wzgledem."
 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#380986

Dzięki.

This world is totally fugazi.
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#380993

I gen J.DOBRACZYŃSKI ?
Piszesz o Sendlerowej - otóż Leszek Zebrowski wyraził się , ze Sendlerowa ( nota bene wychwalana przez
Gadzinówkę Wyborcza ) to uratowała
TYLKO JEDNA OSOBĘ -SWOJEGO MĘŻA.

Przecież ona nie chodziła do kościoła,
wiec cale umieszczanie dzieci żydowskich bylo na głowach Kossak i Dobraczyńskiego !
To po pierwsze .

2) Twe rachuby obarczone sa dość dużymi błędami - w samej EU ( wiec bez Rosji ok 150 mln , Ukrainy ok.45mln )
żyje ponad 500 mln ludzi.
Same USA to ok 300 mln, zas Kanada chyba 25 mln.

3)Coz nawet "Władzio" , 18-to latek z Żegoty - Bartoszewski o Kossak nie wspomina !

http://www.polish-jewish-heritage.org/pol/zegotapl.htm

a to właśnie Zofia Kossak
TWORZYŁA Rade Pomocy Żydom i ŻEGOTĘ,
te do ktorej Wladzio zostal przez nia przyjety
jako małolat/mlodzieniec na posyłki.....
A Zofia Kossak - organizatorka tego miala wtedy
60 lat, to ONA była tam DROŻDŻAMI i MÓZGIEM

http://www.sprawiedliwi.org.pl/pl/family/436,dobraczynski-jan/

PS.Gadzinówka wyborcza o Kossak nie wspomina, mając ja za antysemitkę ...
Coz, Zofia Kossak juz w 1917 wiedziala co to zydo-komuna wiec wiadomo, ze michnikoidy z Blumsteinami o niej wspominac nie beda !
Przeczytaj sobie "Pożoga", którą ona wydala w 1923.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#380988

Być może moje szacunki są obarczone dużym błędem, nie będę tego negował. Jednakże nie sadzę, żeby w sumie te proporcje były bardzo błędne.
O Kossak-Szczuckiej wiem. Ale o Kossak-Szczuckiej to nawet szkolnego teatrzyku nie ma.
Wiem również, że W. Bartoszewski został wykupiony z obozu właśnie przez Kossak-Szczucką i z niewiadomych przyczyn, można się tylko domyślać dlaczego, jako jedyny ostro protestował przeciwko nadaniu posmiertnie Orderu Orła Białego Pileckiemu.
porównałem po prostu dwa elementy, które się daje jako tako porównać.

This world is totally fugazi.
Andrzej.A

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Venenosi bufones pellem non mutant Andrzej.A

#380992

przeciwko prawdzie o wojnie i odwrocenie roli ofiar czyli Polakow w agresorow a co najmniej kolaborantow i wspolodpowiedzialnych za cala tragedie wojny niemieckobolszewickiej.
To co swiat zobaczyl to typowa propaganda nie majaca odzwierciedlenia wprawdzie.
Liste pisali Zydzi ktorzy na ta liste wnosili nazwiska swoich ziomali ktorzy potrafili wplacic odpowiednia sume zeby sie wykupic od smierci,tymi pieniedzmi podzielili sie z Schindlerem a ten dal odpowiednie lapowki w Berlinie zeby zrobic biznes na zatrudnionych z tej listy Zydach.
Schindler nie byl zadnym filantropem czy Niemcem z sumieniem
to byl wyrachowany szwab ktory tylko dla pieniedzy stworzyl biznes oparty na Zydach i tylko tych ktorych bylo stac mu zaplacic za wlasne zycie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#381034