Możliwe konsekwencje, możliwe scenariusze

Obrazek użytkownika Andrzej.A
Kraj

Niestety same negatywne.

Najpierw możliwe scenariusze.
B. Komorowski jako marszałek sejmu zarządzi zgodnie z konstytucją przedterminowe wybory prezydenckie i sam będzie w nich kandydował.
Alternatywną wobec powyższego jest, że albo PO wybierze nowego kandydata na prezydenta - być może wróci tutaj kandydatura Tuska (ale to raczej mało prawdopodobne), albo B. Komorowski zrzeknie się funkcji marszałka sejmu, aby kandydować. Ale jest to raczej mało prawdopodobne. Dotychczasowe wzorce zachowań jakie prezentowali politycy PO nie wskazują na to żeby ktokolwiek z nich wpadł na pomysł zachowania się w sposób dżentelmeński i z umiarem. Niestety nie ten kaliber ludzi.

Możliwe konsekwencje
B. Komorowski, lub ktokolwiek inny kto potencjalnie zastąpi go na stanowisku marszałka, podejmie zgodnie z konstytucją obowiązki prezydenta. Niestety konstytucja w tej materii nie precyzuje jak i w jakim zakresie te obowiązki powinny być sprawowane. Jedynym obowiązkiem ewidentnym jest ogłoszenie najpóźniej za dwa tygodnie terminu wcześniejszych wyborów prezydenckich, z czego wynika, że wybory muszą się odbyć w okolicach 20 czerwca.
A mamy w tej chwili czas niezwykle istotny. Przeszły albowiem całą ścieżkę legislacyjną dwie ustawy wybitnie szkodliwe. Znowelizowana ustawa o IPN oraz ustawa o "przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie". Istnieje uzasadnione podejrzenie, że nieżyjący prezydent Kaczyński obie te ustawy zawetował by z punktu. Oczywiście obie te ustawy nie są niezwykle istotne dla sprawnego bieżącego funkcjonowania państwa, ale jest to właśnie kwestia interpretacji tego co jest ważne oraz tego co musi a co może marszałek występujący w zastępstwie prezydenta.
Ważnym i chyba jedynym elementem mogącym powstrzymać marszałka przed nadinterpretowaniem uprawnień może być tylko to, że prezydent pochodzi z wyborów powszechnych i ma dużo większy mandat społeczny niż poseł, a wszak marszałek sejmu jest tylko jednym z posłów. Ale jak napisałem powyżej nie spodziewam się zachowania z umiarem ze strony funkcjonariuszy PO.

W tej katastrofie straciło życie oprócz prezydenta jeszcze kilkunastu ludzi, którzy byli niezwykle istotni dla prawidłowego funkcjonowania państwa.
Najpierw sprawy gospodarcze.
Sławomir Skrzypek, nieżyjący prezes NBP. Ostatnie działania rządu zmierzające do przejęcia zysku NBP-u oraz konflikt na arenie RPP dowodzą, że to niezwykle istotna osoba. Prezesa NBP powołuje Sejm na 6-cio letnią kadencję na wniosek prezydenta (tak mówi ustawa). Prezes NBP jest z automatu członkiem i przewodniczącym RPP, jego pierwszy zastępca, jako osoba nie pochodząca z wyboru już takich uprawnień nie posiada. To jak w takiej sytuacji postąpi Marszałek Sejmu - czy kogoś podeśle Sejmowi do zaaprobowania, czy będzie czekał. Tego nie wiemy. RPP podała dzisiaj do wiadomości, że na najbliższym posiedzeniu wybierze nowego przewodniczącego obrad. Niedobory w kasie, które minister Rostowski usiłował zatkać podbierając z NBP-u są na wyciągnięcie ręki - pokusa jest znaczna.

Sprawy bezpieczeństwa i obronności

BBN i kancelaria Prezydenta
Władysław Stasiak - szef kancelarii Prezydenta
Aleksander Szczygło - szef BBN
Jacek SASIN Sekretarz Stanu, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta
Paweł WYPYCH Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Mariusz HANDZLIK Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Tych ludzi nie ma, zginęli. Czy Marszałek Sejmu będzie chciał powołać innych na te stanowiska, czy też zadowoli się oczekiwaniem na rozstrzygnięcie wyborcze, tego nie wiemy. Ale niestety znając uwikłanie Bronisława Komorowskiego w działania WSI to ja osobiście nie mam złudzeń. Nowy szef BBN-u będzie wybrany szybko i przy pełnej aprobacie usłużnych "dziennikarzy" i "konstytucjonalistów", a wrota sejfów w BBN-ie staną przed WSI i Komorowskim otworem.

Obronność
Gen. Franciszek GĄGOR Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Gen. broni Bronisław KWIATKOWSKI Dowódca Operacyjny Sił Zbrojnych RP
Gen. broni pil. Andrzej BŁASIK Dowódca Sił Powietrznych RP
Gen. dyw. Tadeusz BUK Dowódca Wojsk Lądowych RP
Gen. dyw. Włodzimierz POTASIŃSKI Dowódca Wojsk Specjalnych RP
Wiceadmirał Andrzej KARWETA Dowódca Marynarki Wojennej RP
Gen. bryg. Kazimierz GILARSKI Dowódca Garnizonu Warszawa

Praktycznie cała generalicja, która była promowana przez Prezydenta Kaczyńskiego przestała istnieć. Uchował się tylko były dowódca GROM-u Generał Polko, który wpadł w niełaski u Prezydenta po udziale w jakimś medialnym spektaklu.
Kwestia obronności nie jest aż tak istotna, gdyż tutaj pierwsi zastępcy z automatu przejmują stanowiska swoich zmarłych przełożonych, dopiero potem ewentualnie trwa oczekiwanie na zmiany wynikające z polityki, ale co by o tym nie mówić nie jest to sytuacja pozytywna.

Inne ważne osoby
Janusz KOCHANOWSKI Rzecznik Praw Obywatelskich
Janusz KURTYKA Prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Janusz KRUPSKI Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych
Andrzej PRZEWOŹNIK Sekretarz ROPWiM
Maciej PŁAŻYŃSKI Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
To osoby, które wspierały Prezydenta w jego walce o pamięć i politykę historyczną, a w przypadku RPO, to również osoba, która zamierzała zaskarżyć znowelizowaną ustawę o IPN do Trybunału Konstytucyjnego. Czy Marszałkowi Sejmu zadrży ręka gdy będzie jako "pełniący obowiązki prezydenta" podpisywał nominację na któreś z tych stanowisk, to śmiem wątpić.

Nie chciał bym w ten sposób powiedzieć, że inne, nie wymienione tutaj osoby są mniej ważnymi ofiarami tej tragedii. Ale te wymienione powyżej są istotniejsze z punktu widzenia bieżącej jak i długofalowej polityki. Ich brak będziemy odczuwać przez długie lata, zwłaszcza, że duża część z nich odeszła w kwiecie wieku.

Proces zawłaszczania Państwa przez PO nabierze według mnie drastycznego przyspieszenia.

Rozpoczyna się kolejny rozbiór Polski.

Jeden pozytyw wynikający z dzisiejszego tragicznego dnia - miliony ludzi na cały świecie dowiedziały się o Katyniu. I chyba nikt z nich nie będzie potem miał wątpliwości kto tego dokonał. Ale to słabe pocieszenie, a ponadto cena za takie rozpropagowanie tego mordu z przed 70 lat jest według mnie zdecydowanie zbyt wysoka.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Dzisiaj jest tym dniem w którym niezależna organizacja powinna wprowadzić-stan wyjątkowy-przejmując władzą do czasu wyjaśnienia sprawy. Cały rząd, marszałkowie sejmu, senatu i innych ważnych instytucji państwa powinni być internowani w odosobnienie. Ponieważ wysoce prawdopodobne w związku ze zbiegiem wszystkich okoliczności zachodzi podejrzenie zamachu stanu. Piszę to oczywiście bez pryekonania ale uważam, e yasadz takie powinny bez przekonania ale uważam, że zasady takie nie powinny nikogo nie dziwić. W sytuacji, kiedy ginie w niewyjaśnionych okolicznościach prezydent i tak duża część głównej opozycji, to zapewnienie stanu gotowości armii i demokracji jest rolą wojska!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54844

Pomódlmy się.

Krzysztof.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54848

Organizować się i niszczyć zgniłą strukturę PO.
Wstąpić do PiS nie wstąpię ale wspomogę jak mogę.
Sapere Aude

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Sapere Aude

#54877

Moja diagnoza jest odwrotna. Nastąpi przebudzenie narodowe. Opluwany dotąd "Kaczor" staje się elementem martyrologii narodowej. Do czasu wyborów będzie osobą świętą. Platforma straciła główny powód swej pasożytniczej egzystencji: krytykę PiS. To początek końca tej formacji.
Ustawa o IPN była szykowana po to aby odwołać Kurtykę. W tej chwili nie ma kogo odwoływać...
Ludzie poczują się znowu patriotami. Być może wymiecie całą scenę polityczną złożoną z figurantów? W takich chwilach próby Polacy stają się mocni jak stal. Oby nie na chwilę. Oby nie na chwilę.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że za całą sprawą stoją ruskie służby. MUSIMY BYĆ SILNI jak nigdy dotąd!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54902

Co do "ruskich służb" to ja wątplilwości mam, natomiast zgadzam się z tym "początkiem końca" PO, Olechowskich (ich Frasyniuków) itp.
To zabrzmi banalnie - wierzę, że ta tragedia faktycznie nie pójdze na marne, że coś "zrodzi", tylko, że to nie będzie przecież proces natychmiastowy, to potrwa kilka lat jak nie dekadę/dwie... i to mnie mówiąc szczerze przeraża.
Komorowski jako tymczasowy prezydent chyba się nie sprawdzi, tu już nie chodzi o prywatne sympatie, on po prostu nie był na to teraz przygotowany. PO będzie musiała wystawić kogoś innego? Kogo? Tuska nie. Myślę, że w końcu jednak zgadają się z Olechem. :/
Jednak nie ma co się załamywać, trzeba działać i wierzyć.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54908

Czy takie same jak w przypadku zamachu na śp. Papieża?
Proszę nie odpowiadać, nie chcę dzisiaj polemiki.

To jest pytanie retoryczne,
które kieruję do Pana,
gdyż czytam go od dawna...

pzdr
Krzysztof.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54916

Rzeczywiście nie widzę za wszystkimi nieszczęsciami tej planety Rosjan. To chyba jeszcze nie jest uskutecznianie pro-kremlowskiej propagandy? W przypadku zamachu na Jana Pawła II fakty mówią wiele, w przypadku wczorajszej tragedii... póki co Bóg jeden wie, jak to było, może dowiemy się kiedyś i my.

Pozdrawiam.

Michał.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54923

Ja Cię nie śledzę.
Występując pod innym nickiem i na innym portalu
wymieniałem z Tobą kilkakrotnie poglądy.

pzdr
Krzysztof

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54928

 Tzn. dla jansości, bo ktoś może sobie teraz pomyśleć, że ja gdzieś, kiedyś broniłem ruskich w kontekście zamachu na JP II. Tymczasem ja sobie nie przypominam, żebym w ogóle kiedykolwiek pisał o tym zamachu! Albo jest to jakaś pomyłka, bo nie wiem na jakim innym portalu moglibyśmy rozmawiać. Chyba jest tylko taki jeden. Prosiłbym o jakieś info. na privie. Bo tak to troszkę nieuczciwe - Pan mnie niby zna, ja nie wiem kto... 

Pozdrawiam.

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54934

Nikt nie ma sobie coś podobnego pomyśleć,
gdyż z mojej strony nie było podobnych insynuacji.

O ile się nie mylę ,
to spotkalismy się kilkakrotnie na Prawicy.net.

cyt: ...bo to tak troszkę nieuczciwie...

O to już mocno powiedziane, chyba za mocno:)

Poczytaj mnie trochę tutaj, to się zapewne zorientujesz...
może tak być?

pzdr
Krzysztof

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54935

 Krzysztofie, tak jak myślałem, to jest naturalnie pomyłka - to nie ja!  Ja nigdy się nie udzielałem na "Prawica.net".
Chyba dobrze, że mogliśmy to w końcu wyjaśnić, bo sytuacja, w której trzeba odpowiadać za czyjeś "grzechy" nie jest szczególnie komfortowa. 
A tak się starałem wybrać jakiś unikalny nick...

Pozdrawiam.
Michał

 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54971

Proszę się mierzyć w słowach,
nawet jeżeli powtarza Pan za...kimś.

I proszę pisać ś.p.,
a nie gołe nazwiska.

Dziękuję za wyrozumiałość na przyszłość.

pzdr.
Krzysztof

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54911

PO i Tusk są do odwołania
i to od zaraz

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54919

@Krzysztof
Czy czas żałoby zwalnia z pisania prawdy? Nie był opluwany przez różnych Komorowskich, Palikotów i Tusków? Powaga chwili i szacunek dla Pana Prezydenta wymagałaby nie kontynuowania tej żenującej dyskusji, ale Pańska małostkowość i pseudo-mentorski ton wywołują we mnie odruch wymiotny. Wstyd mi za Pana.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54930

Proszę się opamiętać...
"ciała jeszcze nie ostygły"
Więcej powagi.

Każdymu puszczają nerwy...,
ale pomimo...
proszę się wziąć w garść.

Wieczny odpoczynęk racz im dać Panie...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

chris

#54931

wojna

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#54939