Przyczyny awarii kolektorów pod Wisłą z 2019 i 2020 roku
W dniu 17.01.2022 roku na stronie MPWiK S.A. w Warszawie, zamieszczono tekst informujący o zakończeniu ekspertyzą Politechniki Krakowskiej, trwających ponad rok badań przyczyn awarii kolektorów ściekowych pod Wisłą.
MPWiK podaje:
(...)
Ekspertyza Politechniki Krakowskiej jako przyczynę awarii wskazuje błąd w pierwotnym projekcie budowy układu przesyłowego polegający na braku zaprojektowania odpowiedniego drenażu. Pozwoliłby on na odprowadzanie nadmiaru wody i ścieków z przestrzeni otaczającej rurociągi, co uniemożliwiłoby osiągnięcie niebezpiecznego dla instalacji ciśnienia zewnętrznego generowanego ciśnieniem z rurociągu syfonu. W ocenie ekspertów błędem projektowym było przyjęcie założenia o 100% szczelności rurociągów.
(...)
Kuriozalnym jest wniosek ekspertów , że: "...błędem projektowym było przyjęcie założenia o 100% szczelności rurociągów."
MPWiK nie pisze, jaka wg ekspertów powinna być przyjęta szczelność rurociągów: 90% czy może 50%, bo jak podają, te ścieki z nieszczelnych rurociągów, miałyby być odprowadzane "z przestrzeni otaczającej rurociągi", przez "odpowiedni drenaż", którego projektanci nie zaprojektowali i co wg. ekspertów było podstawowym błędem projektowym.
Oto rysunek przedstawiający przekrój tunelu zaprojektowanego pod dnem Wisły z usytuowanymi w nim kolektorami:
Jak widać na rysunku, kolektory(rury) zlokalizowano w dolnej części tunelu, w obudowie z betonu lekkiego, który w porównaniu do tradycyjnego betonu, pozbawiony jest wszechstronnie spotykanego kruszywa, który standardowo dodawany jest do betonu konstrukcyjnego(posiada np. kruszywo keramzytowe, styropianowe, zależnie od wymagań stawianych dla betonu).
Gdzie wg "ekspertów" miałby być ułożony drenaż mający odprowadzać "z przestrzeni otaczającej rurociągi", których szczelność powinna być wg nich, zakładana na poniżej 100%?
W betonie lekkim, czy w przestrzeni nad obudową kolektorów, będącą przestrzenią służącą do nadzoru i eksploatacji tej instalacji?
A może "eksperci" uważają, ze kolektory nie powinny być w obudowie betonowej, tylko ułożone bez obudowy, tak jak ułożone są w tunelu rurociągi wody pitnej z ujęcia "Gruba Kaśka" do Stacji Uzdatniania Wody "Praga" przy ulicy Brukselskiej na warszawskiej Saskiej Kępie?
Wejście rurociągów wodnych do tunelu prowadzącego do0 ujęcia wody "Gruba Kaśka" na Wiśle:
Całkowitym nonsensem byłoby przyjmowanie w projekcie założenia, że rurociągi nie mają 100% szczelności(a więc i wytrzymałości na projektowe próbne ciśnienie i zakładanie jakiegoś drenażu do odprowadzania ścieków wypływających z nieszczelnych rurociągów(jak taki drenaż miałby odprowadzać te ścieki, bo tunel pod Wisłą ułożony jest w poziomie i grawitacyjnie odprowadzać tych ścieków się nie dałoby?).
Wygląda na to, że "eksperci" najęci przez Trzaskowskiego, mają za zadanie robić "wodę z mózgu" Warszawiakom.
Ciekawe co na to powiedzą eksperci wynajęci przez spółkę "Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie"?
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 303 odsłony
Komentarze
trzeba poszukiwać winnego
20 Stycznia, 2022 - 19:52
Może dziurką w szynach można było ściągnąć te przecieki? :)
Krispin z Lamanczy
@Krispin
20 Stycznia, 2022 - 20:42
Kolektory w tunelu zaprojektowano i wykonano z rur produkowanych w szeregach ciśnieniowych PN6, PN10, PN16, PN20, PN25 i PN32. i kilku klasach sztywności SN.
Rurociągi te pracują pod ciśnieniem grawitacyjnym i maksymalne ciśnienie w rurociągu w najniższym punkcie pod dnem Wisły, wynika z ciśnienia słupa wody o wysokości równej różnicy poziomu rurociągu dopływowego po stronie Zakładu Farysa i poziomu rurociągu w tunelu pod Wisłą.
Komora w Zakładzie Farysa ma głębokość około 40 m a ta różnica poziomu posadowienia rurociągów to około 30-35 m, czyli maksymalne ciśnienie w rurociągach w tunelu to około 3.5 bar.
Dla tych warunków powinny być zastosowane rurociągi na ciśnienie nominalne PN10, dla których ciśnienie próbne wynosi podwójną wartość ciśnienia nominalnego, czyli 20 bar.
Połączenia rur są sprawdzone i gwarantujące 100% szczelności przy prawidłowym zaprojektowaniu instalacji i prawidłowej eksploatacji.
Wskazywanie na brak drenażu w otoczeniu rur, na co ma wskazywać ekspertyza, jako na błąd projektowy, jest faktycznie "robieniem wody z mózgu" opinii publicznej, bo fachowcy branżowi przecież tego nie "kupią".
Źle oceniony komentarz
Komentarz użytkownika uczeń nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.
Na kanał działa ciśn.20 Stycznia, 2022 - 21:15
Na kanał działa ciśn. zewnętrzne. Jeżeli doszłoby do pojawienia się ciśnienia (mniejszego niż ciś. zewn.), powinno to nawet zmniejszyć naprężenia w ściankach kanału.
Szanuję dr Katarzynę Ratkowską za uczciwość w podejściu do Covid 19.
to, co piszesz
24 Stycznia, 2022 - 01:43
...znane jest od roku. Dlatego chylę czoło, że masz siłę to przypominać. Mnie szkoda na to czasu. Pozostaje ironia. Nie każdy kuma ironię - dlatego te dwa minusy pod moim poprzednim komentarzem. Ale ja ją lubię... :)
...więc może trzeba podpowiedzieć rezydentowi Czajkowskiemu, że światłowód można było tam położyć wzdłuż tych rur. Jak wiadomo takim to światło i wodę da się lać, a pozostałe części stałe pewnie by wzmocniły... lub uplastyczniły konstrukcję - zależy jak na to spojrzeć.
Krispin z Lamanczy
ustawa Hoca?
20 Stycznia, 2022 - 20:56
Nie znam tematu. Może Krakusom, chodzi o pierwotny projekt kanału (przed wylaniem betonu)- że w betonie na głębokości -17,4m powinny się znajdować dwie rury fi250 między konstr. wsporczą a rurami, do których podłączone byłyby odwodnienia z kanału poz 7.
Jak wyglądała ta awaria? Jakiś minister spuścił segregacyjnego kloca i zalało cały kanał, że wzrosło ciśnienie? Na drugim zdjęciu widać (chyba?) szlam tylko na rurociągach, a góra jest czysta- więc nie było wzrostu ciśnienia w całym tunelu.
Szanuję dr Katarzynę Ratkowską za uczciwość w podejściu do Covid 19.
@uczeń
20 Stycznia, 2022 - 21:17
"Nie znam tematu."
To, ze nie znasz, to normalne, bo nie wszyscy muszą znać wszystko co się dzieje w Polsce czy na świecie.
I na tym powinieneś poprzestać, bo dalsze twoje wywody to zwykły bełkot.
Widocznie nie potrafisz ocenić tego o czym piszesz.
@35stan
20 Stycznia, 2022 - 21:56
Masz rację. Przepraszam za zaśmiecenie Twojego tematu.
Szanuję dr Katarzynę Ratkowską za uczciwość w podejściu do Covid 19.