Agresorzy najczęściej przegrywają. A jak będzie tym razem?

Obrazek użytkownika elig
Świat

  Od ponad trzech dni mamy do czynienia z agresywnymi demonstracjami militarnymi Rosji wymierzonymi w Ukrainę.  Wczoraj Putin został upoważniony przez Radę Federacji do użycia rosyjskich wojsk na terytorium tego kraju.  Jakie były dotąd skutki podobnych działań?


  Od prawie 75 lat ci, którzy dokonują aktów agresji przeciwko innym krajom /lub własnym prowincjom/ najczęściej przegrywają w wywołanym przez siebie konflikcie zbrojnym. Na 28 wojen, w przypadku których łatwo było wskazać agresora, aż 21 zakończyło się jego porażką lub w najlepszym razie wycofaniem się go na uprzednio zajmowane pozycje.  Były to:

1.  Druga wojna światowa zakończona totalną klęską hitlerowskich Niemiec.

2.  Trzy wojny izraelsko-arabskie w latach 1948, 1967 i 1973.  Wszystkie one zaczynały się atakami Arabów, po czym ponosili oni porażkę.

3.  Wojna koreanska w latach 50-tych.  Atakujące siły komunistycznych Chin i Zwiazku Sowieckiego zostały w końcu wyparte na północ Korei.

4.  Wojna o Kanał Sueski w 1956 roku.  Interwencja Francji i Wielkiej Brytanii została powstrzymana przez USA

5.  Inwazja Grecji na Cypr w 1974 roku.  Sprowokowała ona Turcję, która zajęła północny Cypr, co spowodowało upadek junty w Atenach.

6.  Wojna Chin z Wietnamem w 1979 roku.  Agresorami byli Chińczycy, a Wietnamczycy obronili swe terytorium.

7. "Wojna futbolowa".  Salwador napadł na Honduras wykorzystując jak pretekst przegrany mecz piłki nożnej.  Interwencje dyplomatyczne zmusiły argesora po trzech dniach do wycofania się.

8.  Inwazja Związku Sowieckiego na Afganistan w 1979 roku.  Komuniści po kilku lat walk musieli się wycofać ponosząc znaczne straty.

9. Inwazja Izraela na Liban w latach 80-tych zakończona niepowodzeniem.

10. Cztery wojny bałkańskie.  w latach 1991-1999 Serbia atakowała Słowenię, Chorwację, Bośnię i na koniec Kosowo.  Wszystkie starcia przegrala.

11. Pierwsza wojna czeczeńska /za Jelcyna/.

12.  Wojna Hutu z Tutsi w Rwandzie.

13.  Wojna argentyńsko-btytyjska o Falklandy w 1982 roku.

14. Sudan - po wielu dziesiatkach lat walk Sudan Północny musiał uznać niepodległość Sudanu Południowego.

15.  Wojna Etiopii z Erytreą.

16.  Wojna rosyjsko-gruzińska w 2008 roku.

  Przypominam sobie tylko 7 przypadków, w których agresja odniosła sukces.  Sa to: po pierwsze wojna wietnamska, potem inwazje Związku Sowieckiego na Węgry w 1956 i Czechosłowację w 1968, druga wojna czeczeńska w 2000 r., zniszczenie Biafry przez Nigerię, atak Wietnamu na polpotowską Kambodżę w 1979 oraz inwazję USA na Panamę zakończoną aresztowaniem tamtejszego dyktatora,Noriegi.

  Jak wię widać 3/4 omawianych przeze mnie aktów agresji prowadziło w ostatecznym rachunku do niepowodzenia.  A jak będzie teraz, w konflikcie rosyjsko-ukraińskim?  Trudno powiedzieć, bo wojna jak na razie nie wybuchła.  Trwają demonstracje rosyjskiej obecności militarnej na Krymie, a Putin oświadczył, że ma pełnomocnictwa do inwazji na Ukrainę, a ta ostatnia przeprowadza obecnie mobilizację swych sił zbrojnych i powołuje rezerwistów pod broń.  Opisywane wyżej przykłady sugerują jednak, iż jeśli Putin zdecyduje się na wojnę, to z dużym prawdopodobieństwem może ponieść klęskę.
 
 Uwaga:  Ostatnich wojen w Iraku, Afganistanie, Libii i Syrii nie brałam pod uwagę, gdyż trudno jest jeszcze stwierdzić, kto w wyniku tych konfliktów odniósł ostatecznie sukces.  Wiadomo, że przegrali Saddam Hussain, Kadafi i Bin Laden, ale kto wygrał - to się jeszcze okaże.

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.9 (9 głosów)

Komentarze

Każda z wojen kończyła się zawsze ogromnymi kosztami cywilizacyjnymi, materialnymi, ale przede wszystkim ludzkimi. Ktokolwiek nie wygrał, zawsze przegranym był człowiek...

Vote up!
12
Vote down!
-2

Stasiek

#419144

  Ale odpowiedzialność za wybuch wojny zawsze spada na agresora.

Vote up!
7
Vote down!
-2

elig

#419249

Pani może słyszała coś o doktrynie Monroe'go. Proszę się douczyć. (polska Wikipedia na ten temat jest żałosna).

Vote up!
8
Vote down!
-5
#419155

  Słyszałam, ale nie o niej pisałam.

Vote up!
6
Vote down!
-3

elig

#419248

Trochę Pani tą statystykę naciągnęla... Trudno powiedzieć, że Rosja przegrała wojnę z 2008 roku, ja bym raczej powiedział, że osiągnęła połowiczny sukces. Podobnie z II WŚ - nie zapominajmy, że, zakładając rozpoczęcie wojny od napaści Niemiec na Polskę a nie od Anschluss'u Austrii czy zajęcia Czechosłowacji, to agresorów było dwóch - Niemcy i Związek Radziecki. Ten drugi na wojnie wyszedł nawet nieźle, objął swoimi wpływami pół Europy, a co poniektórzy do dziś mentalnie nie są w stanie się wyzwolić z tej zależności :(

 

Niemniej, podobnie jak Pani mam nadzieję, że tym razem kamandir Putin udławi się Krymem, czego mu serdecznie i szczerze życzę.

 

pozdr...

/benjamin

Vote up!
11
Vote down!
-2
#419178

  Skutkiem agresji Sowietów na Polskę był napad Niemiec w 1941 roku, który przyniósł Sowietom ogromne straty.  Wygrały one dzieki pomocy aliantów, a przede wszystkim kosmicznej głupocie Hitlera.  To już jednak inna historia.

Vote up!
7
Vote down!
-2

elig

#419243

Ja zaryzykowałbym nawet stwierdzenie, że Sowieci wygrali także dzięki kosmicznej głupocie Aliantów, nie wyłączając niestety polskich władz skupionych wokół gen. Sikorskiego (choć z uwzględnieniem ograniczonego zakresu wpływu na tą politykę)

 

pozdr...

/benjamin

Vote up!
6
Vote down!
-2
#419320

A tym razem już wygrali.

Vote up!
8
Vote down!
-6
#419201

to gwozdz do trumny tego bandyty.

Czs zaby do tych zamaskowanych terrorystow Ukraincy zaczeki strzelac na kazdym kroku gdzie takiego zamaskowanego bandyte zobacza.

Vote up!
7
Vote down!
-5
#419231

  Ukraina ma problem z odzyskaniem kontroli nad swym wojskiem.  Rząd w Kijowie powstał w czwartek.  W piątek zmieniono głównych dowódców wojskowych.  W niedzielę rano ogloszono częściową mobilizację i odsunięto prorosyjskiego dowódcę floty na Krymie.  Dziś jest dopiero poniedziałek.

Vote up!
7
Vote down!
-4

elig

#419246

  Jeszcze nie wiadomo.  We wszystkich prawie opisywanych przeze mnie przypadkach agresorzy zajmowali na poczatku duże obszary, z których potem musieli wiać.

Vote up!
8
Vote down!
-1

elig

#419244