Czyja jest tęcza?

Obrazek użytkownika Honic
Kraj

Niedawno po "evencie" w dniu radośnie obchodzonej rocznicy odzyskania Niepodległości wypowiadano się sporo o "instalacji" z Placu Zbawiciela. Robiła to także jej autorka której cytował w szczegółach nie będę. Poprzestanę na komentarzu że jej argumenty przypominały mi argumenty wyjątkowo naiwnej dziewicy. W mediach było niewiele o formalnym właścicielu tęczy, czyli - jak rozumiem - instytucji dysponującej jako swoją własnością. Nie jest nią, broń Panie Boże, Urząd Miasta czy sama autorka.
Właścicielem tęczy - i zlecającym jej wykonanie - jest Instytut Adama Mickiewicza (pierwotna pełna nazwa: Międzynarodowe Centrum Współpracy Kulturalnej Instytut Adama Mickiewicza). Rządowa instytucja kultury, utworzona w 2000 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych. Celem działań Instytut Adama Mickiewicza został powołany 1 marca 2000 roku. Powstanie Instytutu poprzedzone zostało porozumieniem zawartym w 1999 roku pomiędzy Andrzejem Zakrzewskim, Ministrem Kultury i Sztuki i Bronisławem Geremkiem, Ministrem Spraw Zagranicznych. Statutowym zadaniem Instytutu ma być popularyzowanie polskiej kultury w świecie, współpraca kulturalna i prowadzenie dialogu z innymi krajami. Instytucja ta powstała w wyniku połączenia przez Ministra Kultury dwu instytucji: Instytutu Adama Mickiewicza oraz Narodowego Centrum Kultury.
Instytucja ta posiada swoją administrację oraz Radę Naukową.
Dyrektorem od 2008 roku jest Paweł Potoroczyn. Cytat z wypowiedzi: "Instytut Adama Mickiewicza dopiero od niedawna rozwinął reputację, która nas czyni wiarygodnym partnerem dla polskiego biznesu. My nie sięgamy tak bardzo ofensywnie do kieszeni polskich przedsiębiorców z bardzo prostego powodu – w sumie niewielu z nich ma interesy światowe, a my operujemy, tak naprawdę, dosyć globalnie. Jest niewiele polskich korporacji, które są markami w Stanach, w Unii Europejskiej, czy na wschód od Polski. Naprawdę bardzo niewiele. Taki mamy moment. (...) Budujemy wiarygodność naszej instytucji. Chodzi też o wiarygodność dyrektora Instytutu. Że nie jest to człowiek, który zniknie w jakiejś politycznej karuzeli. Jako organizacja jesteśmy na początku drogi, ale jestem dobrej myśli. Naprawdę widzę chęć współpracy ze strony dużego polskiego biznesu."
Z tekstu widać, że Paweł Potoroczyn bardzo ambitnie prowadzi ten biznes.
A teraz o tęczy:
"Po raz kolejny bezmyślnie zniszczono instalację artystyczną, która była efektem społecznej pracy ponad tysiąca osób. Szczególnie oburza atak podpalaczy na strażaków, którzy próbowali gasić pożar. Agresja żuli wobec tych odważnych ludzi, którzy codziennie narażają zdrowie i życie, by ratować innych jest niepojętym aktem nikczemności(...) Instytut Adama Mickiewicza dziękuję za wszystkie przejawy sympatii i deklaracje pomocy przy rekonstrukcji tęczy. (...) Wsparcie, jakie otrzymaliśmy od internautów, artystów, ludzi kultury, mediów i sympatyków »Tęczy« z całej Polski jest wielką wartością, którą chcemy przeciwstawić tępej agresji, brutalności i bezmyślności. Dziękujemy Pani Prezydent Hannie Gronkiewicz-Waltz za szybkie podjęcie decyzji o dalszych losach Tęczy i deklarację pociągnięciu organizatorów marszu do odpowiedzialności finansowej za szkody wyrządzone miastu" – piszą władze IAM.(...)Tęcza to instalacja artystyczna [mówiąc kolokwialnie: chałtura? - przypadek autora] Julity Wójcik, przygotowana we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza. (...) Instalacja miała początkowo stać na pl. Zbawiciela tylko do września ubiegłego roku. Potem miasto przedłużyło zgodę na jej eksponowanie do stycznia 2013 roku. Ostatecznie, po kolejnych pożarach, władze Warszawy same postanowiły roztoczyć opiekę nad barwnym łukiem."
Widać, że po kolejnych pożarach Urząd Miasta coraz chętniej opiekuje się tęczą. Czy to oznacza że jest przez Instytut Adama Mickiewicza traktowany jako "uznana marka"?

Skład Rady Instytutu Adama Mickiewicza na dzień 8 maj 2013:
•przewodniczący: Jerzy Buzek - premier, AWS, obecnie europoseł.
członkowie:
•Włodzimierz Cimoszewicz - premier, obecnie Senator RP. Dawniej ZMS, ZSP, PZPR, w tym sekretarz Komitetu Uczelnianego PZPR na UW; kontakt operacyjny Wydziału II Departamentu I MSW o pseudonimie "Carex"; SLD.
•Jerzy Hausner - wicepremier, członek Rady Polityki Pieniężnej z rekomendacji PO, dawniej PZPR, SLD, ZMS, SZMP, SZSP.W latach 1986-1989 sekretarz KK PZPR.
•Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności; wiceminister, dyplomata.
•prof. dr hab. Edmund Wnuk - Lipiński - Honorowy Rektor Collegium Civitas.
•Beata Stelmach - Podsekretarz Stanu MSZ, rada nadzorcza Bioton S.A., Spółkę kontroluje za pośrednictwem Prokom Investments Ryszard Krauze, a W radzie nadzorczej spółki zasiada między innymi Wiesław Walendziak (Pracę zawodową rozpoczął w gdańskiej spółdzielni "Świetlik"), a w latach 2005-2007 gen. Sławomir Petelicki, Wojciech Brochwicz oraz Marcin Dukaczewski - syn generała Marka Dukaczewskiego.
•dr Monika Smoleń-Bromska - Podsekretarz Stanu, od 2008 wiceminister kultury w pierwszym i drugim rządzie Donalda Tuska.
Linki:
http://iam.pl/pl/o-nas/statut.html
http://culture.pl/pl/miejsce/instytut-adama-mickiewicza-w-warszawie.
http://michalrachon.salon24.pl/165687,opinia-miazdzaca-i-wsi-w-sopocie
http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/jest-reakcja-wlasciciela-teczy-agresja-zuli/cxc41
http://natemat.pl/76399,pawel-potoroczyn-o-kulturze-i-biznesie-myslenie-tylko-slupkami-prostytuuje-ludzi
http://lustronauki.wordpress.com/2009/05/01/blokada-awansow-przez-pzpr-lista-hausnera/

Brak głosów

Komentarze

Daję 5 za maglowanie w kółko Macieju przemaglowanego tematu, i zabieranie cennego czasu blogerom.

Dreptanie w miejscu.

NIEPOPRAWNY INACZEJ

Vote up!
1
Vote down!
0

NIEPOPRAWNY INACZEJ

#393101

A ja daję 10. Ponieważ miałem okazję pierwszy raz dowiedzieć się tych szczegółów.
Nie każdy ślęczy przed monitorem 24h na dobę i wyłapuje wszystko.
Skoro ONI tak długo ględzą i płaczą nad tą ramą rowerową to jest potrzeba ciągłego przypominania o takich szczegółach jak te opisane w notce. Niech jak najwięcej ludzi o tym wie na co idą ich podatki i czym zajmują się różnego rodzaju instytuty.

Vote up!
1
Vote down!
0

------------------------------------------------------------------------

http://www.kapela.info/mp3.php?id=578

#393161

Do tych nazwisk powinno się dopisać akt oskarżenia.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393119

I jeszcze zapytam - co Instytut Adama Mickiewicza ma wspólnego z homoseksualistami i ich fankami i fanami?

Na swoim blogu pisałam niedawno, że tęcza jeśli już to na brzegu Wisły vis a vis nowego office bufetowej, czyli super sracza za 5 mln złotych polskich podatników. Palmę też by mogli tam zabrać bo kwiatek do kożucha bardziej pasuje niż te dwa buble do pejzażu Warszawy.
Pozdrawiam.
contessa

_______________
"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być".
Lech Kaczyński
_______________
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten aldd meg a Magyart

"Urodziłem się w Polsce" - Złe Psy :
http://www.youtube.com

Vote up!
1
Vote down!
-1

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#393133

masz rację sąsiedztwo "officu bufetowej" byłoby najlepszym miejscem, ale...nie rajcowałoby ich tak, jak na pl. Zbawiciela.
No bo jak to tak, katole maja mieć plac w centrum stolicy? Trzeba zbezcześcić i przejąć.
Nawet nazwę można zmienić: plac tęczowej miłości.
...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

Vote up!
1
Vote down!
0

...............................................
Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, aldd meg a Magyart Ps.33,5

#393208

lewacy używali nazwy "placyQ" (lub "placyq"). Ta ostatnia litera, oczywiście, jest kluczem do całej nazwy.

Vote up!
1
Vote down!
0
#393288

przez Ciebie wymienione zacznie się niedługo rozglądać za jakimś nowym patronem. Gdyby ogłosili konkurs, to ja bym miała kilka pomysłów...
Taki na przykład "Instytut Czerwonych Pomiotów"
Chyba bardziej pasuje?

Vote up!
1
Vote down!
-1
#393275