Wczoraj Grecja i Białoruś a kiedy Polska

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Wczoraj w wielu miastach Grecji i Białorusi były protesty. W obu tych państwach posypała się gospodarka. Obywatele poczuli już smak upadku. Siła nabywcza Białorusinów spadła o 1/3 w ciągu ostatnich miesięcy. W Grecji wprowadzane są cięcia pensji i zatrudnienia i socjalu. Gospodarka jest tam i będzie na ostrym minusie

Te protesty wiele nie dadzą. Oba te państwa czekają lata siedzenia w dołku. Gorszej jakości życia, ograniczonych perspektyw, emigracji, wysprzedaży majątku narodowego żeby spłacić długi. Bo to właśnie one są kulą u nogi obywateli tych państw. Są oni tak samo wolni jak chłopi pańszczyźniani.
Oni ich dzieci i wnuki będą odrabiać te długi. My też, tyle że w mniejszej skali. To znaczy mam taką nadzieję, bo o kreatywnej księgowości wolę nie myśleć ani o czarnych scenariuszach na przyszłość. Białorusini mają ten problem, bo 16 lat temu zagłosowali na Łukaszenkę. Grecy, bo wielokrotnie głosowali na równie nieodpowiedzialnych, chciwych władzy polityków. Wybory Polaków też w większości wypadków były kiepskie.

W Polsce na razie mamy przedsmak tego co nas czeka. Pierwsze pomruki nadchodzącej burzy. Pierwsze przecieki w tamie zatykane gwałtowną wysprzedażą sreber rodowych. Rosnący kurs franka i spadające ceny nieruchomości dotykają już milionów ludzi. Potężne bezrobocie wśród absolwentów jest następnym niepokojącym znakiem. Trwa kolejna fala emigracji.

Szybko uchwalono budżet w wersji light i pewnie będzie nowelizacja po wyborach w wersji hard. Na listopad przesunięto też czas wyboru nabywcy Lotosu, pewnie Rosjan. Tak jak ostatnio, po wyborach samorządowych czeka nas niespodzianka w postaci podwyżki podatków, ta będzie znacznie wyższa. Rząd potrzebuje kilkadziesiąt miliardów. Najgorsze jest to, że nie ma on ani pomysłu, ani woli wprowadzenia zmian w tym niewydolnym systemie. Liczy się tylko wygranie wyborów, nawet po trupie państwa. Dlatego innego efektu poza osuwaniem się nie będzie.

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Jasno i łopatologicznie na blogu: http://dwagrosze.com/

Luzik

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Luzik

#164923

Mam pewne osobiste doświadczenia z mediami i ich pojmowaniem kostytucyjnego prawa,jakim jest WOLNOŚĆ SŁOWA.Ostatnio czekam na odpowiedź od administratora Salon24.pl o powody ocenzurowania mojego bloga.Ponadto dorzucam kilka moich linków:

http://niepoprawni.pl/blog/1586/nie-cenzurujcie-...

http://niepoprawni.pl/blog/1586/czy-juz-czaspodd...

http://niepoprawni.pl/blog/1586/tylko-jeden-tele...

HOME - http://www.baltow.com . . . http://www.baltow.cba.pl

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

http://www.baltow.com

#164925

Sytuacja gospodarczo ekonomiczna Grecji jest wynikiem beztroskiego zadłużania państwa przez "socjalistów", z zainteresowanych jedynie tym (podobnie jak u nas) by w możliwie najkrótszym czasie odpowiednio się "ustawić". A że dzieje się to kosztem społeczeństwa i państwa nikomu z ich "rządzących" nie przeszkadza. Zaś uwikłanie w "układziki" i "interesiki" tych grup powoduje brak zainteresowania tak państwem jak i ludźmi.
To zaś sprzyja swobodzie manipulowania tymi dziedzinami przez światowych banksterów zainteresowanych bezkrwawym anschlusem tego kraju przy pomocy zadłużenia.
Sytuacja Białorusi jest zdecydowanie lepsza, gdyż gospodarka tego kraju jest jeszcze w rękach państwa, a Łukaszenko nie dopuścił u siebie światowej lichwy do miodu (w przeciwieństwie do nas). I to jest powodem "sankcji zachodu" wobec tego kraju. O tym jak dotkliwe jest to dla ludzi nie muszę przypominać bo już to "przerabialiśmy" u siebie.
Z drugiej strony Rosja chce zyskać i zabezpieczyć swoje interesy w tym państwie i przyznać trzeba że wykorzystuje do tego każdą okazję. W takich warunkach na cud zakrawa że to państwo jeszcze zachowało suwerenność i niepodległość. Bo dążenia do jego zdestabilizowania i uzależnienia są widoczne (o ile kogoś stać na obiektywizm).
Jedno jest pewne i tu zgadzam się z autorem. Lepiej nie myśleć co będzie działo się u nas.
Bo w naszym przypadku wszystkie negatywne czynniki widoczne w przykładach obu państw występują łącznie. A duża część społeczeństwa pod wpływem medialnej "obróbki" zatraciła nawet instynkt samozachowawczy. Ale tak to jest jak pieczę nad własnym majątkiem i losem powierza się oszustom i złodziejom.
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#164933

Grecja jest bardziej złożonym problemem. Oczywiście że dług nie wziął się z kosmosu, jednak zestawienia i raporty ekonomiczne powstały bez odzwierciedlenia w gospodarce. W raporty wpisano to co miało ładnie wyglądać na papierze i to dostała Bruksela. Niestety stan faktyczny jest o wiele gorszy niż nam to przedstawiono.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#164941

pewny jesteś, że w komentarzu piszesz o Grecji, a nie o Polsce?

germario

"Do bez-tęsknoty i do bez-myślenia,
Do tych, co mają tak za tak - nie za nie,
Bez światło-cienia...
Tęskno mi, Panie..."
CKNorwid

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

germario

POLSKOŚĆ to NORMALNOŚĆ !!!

#164944

:-) Niestety tak. My jesteśmy wydmuszką okradzioną z wszystkiego co miało wartość materialną. Wydaje mi się że Polska jest bardziej "cywilizowanym" krajem i aż tak dobrzy w krętactwie platfusy nie są. Ministrowie mogą nam na ściemniać jak to jest słodko żyć w tym kraju, ale jak wygląda koń każdy widzi.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#164948

Nie twierdzę że nie, bo siłą rzeczy pewne uproszczenie jest konieczne. Ale nie uwierzę, po prostu nie uwierzę że ktoś inwestuje kapitał opierając się tylko na siłą rzeczy obarczonych błędem "chcenia" (gospodarczego i politycznego) rekomendacjach. W tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwymi cwaniakami z MFW, a ich trudno posądzić o naiwność ;)
W. red

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

W. red

#164953

Generalnie się zgadzam poza oceną Białorusi. Tam jest gorzej.

"Sytuacja Białorusi jest zdecydowanie lepsza" Kurs złotego do białoruskiej waluty wzrósł w tym roku o 78% a wsklepach puste półki bo ludzie wszystko wykupują. Ruscy przestają dostarczać prąd a gospodarka to tyle ile powstało za ZSRR a i tak dotowane przez Rosję. A i to trzeba będzie oddać za długi.

Polecam na twitterze #pizdecby nazwa mówi wszystko.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#164970

Apropos Białorusi. Nie orientuje sie zbytnio w jej sytuacji gospodarczej i ekonomicznej, ale jest ona w o tyle dobrej sytuacj, że całą gospodarkę ma we własnych rękach, a to za sprawą reżimu Łukaszenki który nie pozwala dojsć do władzy opozycji (50% prorosyjskiej, 50% prozachodniej), króra to o wiele szybciej "wykończylaby" panstwo zaciągajac ogromne kredyty wobec zachodu, bądz uniezależniajac go wobec Rosji (w zaleznosci od opcji politycznej, która doszłaby do wladzy). Moim zdaniem problem tutaj tkwi w kiepskim doradztwie ekonomicznym.

P.S. Więcej na ten temat w książce W. Łysiaka, bodajże w "Swiecie bez klamek" ale pewien nie jestem, bo sporo ich ostatnio przerobiłem i poszły w obieg. Pozdrawiam.

Poznasz głupiego po czynach jego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Poznasz głupiego po czynach jego.

#164958

Lokalna prasa niemiecka podala, ze w czwartek w  Czechach 24-ro godzinny strajk sparalizowal ruch kolejowy w calym kraju. Dworce kolejowe byly puste a stacje metra zamkniete. Zaklocilo to tez ruch miedzynarodowy. Czeskie media twierdzily, ze byla to najwieksza akcja tego rodzaju od czasu zmian z 1989 roku. Niestety nie podala prasa niemiecka powodu tego strajku. Moze ktos z niepopkow wie wiecej na ten temat? I kiedy zacznie sie w Polsce?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#165025