Łotewskie „święto SS”

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Jest to święto obchodzone corocznie pod początku niepodległości16 marca. Weterani przeszli z katedry pod pomnik wolności. Były też pikiety protestujących. Na Łotwie 1/3 mieszkańców to osiedleni tam w czasach ZSRR Rosjanie.
Przez powstałe w 1943 dwie łotewskie dywizje SS przeszło ponad 110 tys Łotyszy. To biorąc skale tego kraju trzeba pomnożyć razy dziesięć by przyrównać do polskich proporcji. Ponieważ, mimo nazwy, były to jednostki tylko w niewielkim procencie ochotnicze, służyło w nich też kilkuset Polaków, obywateli Łotwy.

W informacji PAP czytamy „Rosja, a także organizacje żydowskie, potępiają je jako gloryfikowanie nazizmu.” Łotwa zaś oskarża Rosję o świadomą dezinformację podkreślając, że bałtyckie legiony SS właśnie ze względu na przymusowy do nich pobór (alternatywą był wyrok za dezercję) nie były uznane za jak cała SS za organizacje przestępczą. Ponadto nie udowodniono im żadnych zbrodni wojennych. Niewątpliwie efektem tej akcji dezinformacyjnej, jak się nawet sam przekonałem pisząc poprzednią notkę o łotewskich narodowcach, jest powszechne błędne przekonanie o tym, że Łotysze brutalnie tłumili powstanie warszawskie, czy wcześniej w getcie, czy popełniali zbrodnie na polskich żołnierzach.
Łotewscy żołnierze SS przysięgali co prawda, że będą walczyć pod dowództwem Hitlera ale „ przeciw bolszewizmowi” i walczyli. Nie o narodowy- socjalizm itp.
Faktem jest, że po wkroczeniu Niemców tamtejsze nieliczne ugrupowania faszystowskie zabiły około połowy - 26 tyś łotewskich Żydów. Jednak w pewnym stopniu było to spowodowane ich kolaboracją z sowietami którzy po wkroczeniu eksterminowali tamtejsza ludność, zwłaszcza elity.
Niemiecka okupacja była poza tym znacznie łagodniejsza od sowieckiej. Dla Łotyszy byli oni mniejszym złem. Liczyli że otrzymają od Niemców autonomię lub niepodległość. Wg Generalplan Ost nie planowali im jednak tego dać, planowali natomiast eksterminować ¼ ich narodu.
Święto zostało ze względu na to, że tylko w tym dniu oba legiony walczyły razem a wygranej z wojskami Stalina bitwie i tylko wtedy dowodzili Łotysze. Nie jest to dzień powstania legionów. Święto ma upamiętnić żołnierzy którzy polegli w walce.

http://niepoprawni.pl/blog/2334/na-lotwie-wspolrzadza-narodowcy

http://www.nacionalisti.lv/raksts/718//the-truth-about-baltic-ss-military-divisions/

http://wpolityce.pl/wydarzenia/49326-lotewscy-weterani-waffen-ss-maszeruja-przez-ryge-rosja-i-organizacje-zydowskie-potepiaja-zdarzenie-uznajac-je-za-gloryfikacje-nazizmu

http://www.ngopole.pl/2013/01/11/o-stosunkach-polsko-lotewskiech-i-wspolpracy-lotwy-z-iii-rzesza/
http://www.mfa.gov.lv/en/policy/history/legion/

Brak Łotyszy.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Si%C5%82y_niemieckie_w_powstaniu_warszawskim

Brak głosów

Komentarze

Czy to jest jakies usprawiedliwienie ?

Faktem jest, że po wkroczeniu Niemców tamtejsze nieliczne ugrupowania faszystowskie zabiły około połowy - 26 tyś łotewskich Żydów. Jednak w pewnym stopniu było to spowodowane ich kolaboracją z sowietami którzy po wkroczeniu eksterminowali tamtejsza ludność, zwłaszcza elity.
Biedni Lotysze "czujac sie zagrozeni" dokonali
zbrodni w Podgajach jako 1 łotewska grupia operacyjna SS Elster w wyniku ktorej zamordowano 32 żołnierzach 1 Dywizji Wojska Polskiego .

Vote up!
0
Vote down!
0
#344270

To właśnie to o czym piszę, jest wj ednym z linków odpowiedź.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344278

Opowiadania " Klosa " z Lotwy o czesciowym zacmieniu muzgu.

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,42699,5065045.html

Vote up!
0
Vote down!
0
#344284

jakie rodzynki tam sa:
"No i teraz powiem tak: co Polacy zrobili swoim sąsiadom, to Gross napisał i my już wiemy."

"15 marca br. Adam Michnik napisał w recenzji tej książki: "Głuchowski i Kowalski mają świetne pióro, opisują tę niezwykłą historię...
Niewiele czytałem relacji równie dramatycznych.
Czytając książkę Piotra i Marcina, odnalazłem w niej istotny kontrapunkt dla książki Jana Grossa i Ani Bikont o Jedwabnem. Posługując się opowieścią o tragicznych dziejach Żydów z Litwy i Łotwy, autorzy prezentują zarazem pewien schemat samoobrony pamięci narodowej przed prawdą historyczną; prawdą trudną, niewygodną, bolesną".

Wiec to Gross napisal wg autorow prawde o Jedwabnem,
o ktora zreszta walczy Michnik....
Czyli interesy
Przedsiebiorstwa Holokaust przemycne ukradkiem ?!

Vote up!
0
Vote down!
0
#344297

Mam pytanie do admina, kto pozwolił, by ten wpis, usprawiedliwiający zbrodnie Łotewskich SS-manów, wogóle został dopuszczony na strony Niepoprawnych? Nie ma, żadnych okoliczności łagodzących, jest okrutna prawda? Szerzenie podobnych treści, jest zakazane prawem.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344285

W linkach są zarówno oficjalne dokumenty amerykańskiego z 1950 jak i aktualne łotewskiego rządu, które stwierdzają, że oba legiony żadnych zbrodni nie popełniły.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344489

http://wpolityce.pl/artykuly/49343-potocki-bohaterowie-nazisci-ofiary-chcialbym-wyjasnic-czytelnikom-trudne-losy-legionu-lotewskiego-waffen-ss

Vote up!
0
Vote down!
0
#344324

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=2332

Vote up!
0
Vote down!
0
#344325

Na temat zbrodni podporządkowanego SD Sonderkommando Ajars patrz: Guy Walters, "Ścigając zło", Warszawa 2011, Świat Książki, ss. 236-241.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344328

Rok 1942 a legiony powstały w 1943.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344490

Szanowny Autorze! Czytaj wszystkie komentarze. Wraz z linkami. Napisałem wyraźnie, że Sonderkommando Ajars było podporządkowane SD. Nawiasem mówiąc, powstało już w lipcu 1941 roku, a 30 listopada tego roku wraz z Niemcami rozpoczęło rzez w ryskim getcie.Nigdzie nie twierdzę, że miało coś wspólnego z legionami, choć sam Ajars pod koniec 1944 przejściowo służył w 19 Dywizji Grenadierów SS czyli 2 Łotewskiej.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344498

teoretycznie każdy z nich musialby miec dzis mieć ponad 85 lat. Ale jak by nie było maja swoj udział dwóch batalionów łotewskiej policji (22 i 272)w pacyfikacji Getta Warszawskiego; 15 Dywizja Grenadierów SS (1 łotewska)- dywizja ta walczyła na Wale Pomorskim, m.in. z oddziałami 1 Armii WP - (spalenie 2 lutego 1945 r. żywcem 32 polskich jeńców w Podgajach); udział w tłumieniu powstania warszawskiego nie udowodniony

Vote up!
0
Vote down!
0
#344335

A masz jakiegoś linka na potwierdzenie tego co napisałeś?

Bo ja podałem 2 które temu przeczą.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344480

Jako ze kazdy Polak mial historie w szkole wiec mamy swiadomosc czym byc NAZIZM

Nazizm mial tez swoj legion najwyzszych wyznawcow/rowniez na polu okultyzmu/.Byly to oddzialy SS oraz w pozniejszym czasie ochotnicy.

Jesli ktos chce zbijac kapital wychwalaniem NAZISTOW-GRATULUJE SMAKU!

Vote up!
0
Vote down!
0
#344393

Co do nauki historii w polskiej szkole to ani za komuny, ani III RP prawdziwa nie była. Czytać ze zrozumieniem w tej do której chodziłeś widać też nie uczyli.

Vote up!
0
Vote down!
0
#344484