Lider Prawego Sektora Majdanu mówi ...

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Świat

Dymitro Jarosz parę dni temu dał wywiad dla Ukraińskiej Prawdy. Jego fragmenty tu przytaczam „Ja jestem kierownikiem ukraińskiej organizacji „Ttryzub im. Stepana Bandery”. Zajmuję się społeczną działalnością już 25 lat.” Pochodzi z Dniepropietrowska, tam mieszka, poza ostatnimi miesiącami, gdy mieszka na Majdanie. „Podnosiłem pierwszą niebiesko-żółtą flagę w Dniepropietrowsku w kwietniu 1989. Tworzyłem Ruch Ludowy Ukrainy, byłem członkiem Ukraińskiej Grupy Helsińskiej. Otrzymałem rekomendacje od Lewko Łukianienko i Sephana Chmary (dysydenci, wieloletni łagiernicy) w Moskwie , na Arbacie , gdzie była wtedy demonstracja żądająca wznowienia działalności Ukraińskiej Grecko – Katolickiej Cerkwi ” Od 1994 w Tryzubie, gdzie doszedł do roli lidera organizacji, jest nim już wiele lat.

Jej celami są „propaganda ideologii ukraińskiego nacjonalizmu w interpretacji S.Bandery, wychowanie ukraińskiej młodzieży w duchu patriotyzmu, narodowa obronna działalność obronna cześci i godności narodu ukraińskiego, w każdej sytuacji, wszelkimi dostępnymi metodami”

Tryzub, kozacy, UNA-UNSO – kilkanaście organizacji tworzy „Prawy Sektor, to całkowicie kontrolowana struktura i ani trochę nie jest ekstremistyczna, nie radykalna, ja zresztą nie lubię tego słowa – radykalna”

O liderach opozycji
„Nie mamy z nimi żadnych relacji. Mam wrażenie od samego początku pokojowego Majdanu, że oni działają impulsywnie i niesystemowo. Oni nawet nie stworzyli jednego sztabu”

„Dwa miesiące oni po prostu gadali. Choć im dano mandat zaufania – działajcie, rozwiążcie problemy. Oni niczego nie osiągnęli. 19go stycznia my poszliśmy do ataku, oni zaczęli coś robić. No cóż, będziemy naciskać nadal”

Co do partii „Swoboda”
„Mamy wiele wspólnych pozycji w sprawach ideologicznych, ale są wielkie różnice. Ja np. nie rozumiem pewnych akcentów o charterze rasistowskim, absolutnie ich nie popieram. Białorusin zginął za Ukrainę, Ormianin z Dniepropietrowska zginął za Ukrainę. Oni są dla mnie znacznie bliżsi, niż jakikolwiek komunista, typu Simonienka, który gra na Rosję, ale jest etnicznym Ukraińcem.„

Stosunek do mniejszości narodowych
„Swojego czasu Stepan Bandera określił 3 rodzaje stosunku do nie-Ukraińców. To bardzo proste. Braterskie – wobec tych którzy razem z nami walczą o wolną Ukrainę, niezależnie od narodowości. Tolerancja – wobec tych, którzy żyją na tej ziemi, nie przeciwstawiając się naszej walce, do nich mamy neutralny stosunek, a ukraińskiej ziemi starczy miejsca dla wszystkich. Trzeci – wrogi, wobec tych, którzy przeciwdziałają narodowo – wyzwoleńczej walce narodu ukraińskiego, a taki stosunek ma każdy naród, w każdym kraju.”

Radykalizm
„... Prawy Sektor, to najbardziej rewolucyjna, a nie radykalna organizacja na Majdanie. Ja podkreślam: najbardziej rewolucyjna. Rewolucja - to rozum, to plan, i to działanie. Kiedy jest sytuacja rewolucyjna, nie wykorzystać takiej sytuacji na korzyść samego narodu, nie wolno. Opozycja, niestety, nie jest w stanie tego zrobić. Pewnie, bo stołki w parlamencie są bardzo miękkie i oni nie są zdolni do jakiegoś decydującego kroku. My jesteśmy”

Władza
„Oni nie rozumieją, że Majdan – ten byt ze swoją armią, ze swoją służbą zdrowia, wszelkimi strukturami, to jest państwo. I zdobyć go, bez wielkiego przelewu krwi nie uda się”

Co dalej
„Trzeba stworzyć kompromisowy rząd, który składałby się nie z szefów partii politycznych, a z profesjonalistów”

„Chcesz pokoju – szykuj się na wojnę. My zainicjowaliśmy Prawy Sektor, i Prawy Sektor trochę kraj zmienił. W czas pokoju ja chciałbym się zajmować Tryzubem. Tak jak to robiłem 20 lat. To jest struktura, która stawia sobie za cel jakikolwiek siłowy konflikt. Nie. Jakikolwiek normalny kraj ma mieć struktury paramilitarne o krajowym zasięgu, jaki przygotowują młodzież do służby w armii, jakie pozwalają w wypadku jakiegoś niebezpieczeństwa, zewnętrznego lub wewnętrznego jakąś pewną kadrową rezerwę, dla obrony interesów narodu. To normalne zjawisko w większości krajów cywilizowanego świata. Tryzub będzie potrzebny zawsze. Nawet jak będziemy mieli najlepszego prezydenta i rząd”
„Prawy Sektor przekształci się w polityczną organizację. O tym mówią wszyscy chłopcy. Mój Boże! Zajmować się polityką można zawsze. Dla mnie oni są kwiatem narodu, i oni nie mogą być mięsem armatnim, jakie się wykorzystało i potem o nim zapomniało. Ale teraz o konkretach jeszcze za wcześnie jest mówić. Dziś Prawego Sektora nie można używać do jakichś politycznych spraw”

http://www.pravda.com.ua/articles/2014/02/4/7012683/

PS, Za angielską Wikipedią

„Bandera przebywał w niemieckim obozie koncentracyjnym, gdy decyzja o masakrze Polaków została podjęta i gdy Polacy byli zabijani. Podczas swojego uwięzienia, od lata 1941, nie był informowany o wypadkach na Ukrainie a ponadto miał poważne różnice zdań z liderem OUN -B Mykołą Lebiediem, który go zastępował na Ukrainie i był jednym z głównych architektów masakry Polaków”

http://en.wikipedia.org/wiki/Stepan_Bandera

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

Podjęcie tego tematu jest w/g mnie warte oceny 10 i tyle panu dałem.Do treści mam istotne zastrzeżenia.Główne z nich dotyczy Bandery.Nie zrobił nic aby odwołać albo tylko złagodzić rozkaz o unicestwianiu Polaków.
Katechizm nacjonalisty ukraińskiego z pewnością jest panu znany a dwieście sposobów zadawania śmierci Polakom chyba też.
Honor tej przeklętej nacji ratują bezimienni dotychczas prości ludzie,którzy pomagali,ostrzegali,chronili bezbronnych ponosząc nieraz za to śmierć z rąk upowców.A było ich całkiem sporo.

Vote up!
3
Vote down!
-3

kazikh

#402256

"Nie zrobił nic aby odwołać albo tylko złagodzić rozkaz o unicestwianiu Polaków."

Pytanie czy o nim wiedział? Siedząc w obozie koncentracyjnym, jak?

Moim zdaniem najbardziej odpowiedzialną osobą za Wołyń, jest Kłym Sawur.

Vote up!
4
Vote down!
-4
#402316

Co nie zwalnia podwładnych z odpowiedzialności za zbrodnie.
Możemy sobie po spekulować który trochę mniej,który trochę więcej.Z mojego punktu widzenia obaj są mordercami.Mordercami masowymi.

Vote up!
3
Vote down!
-3

kazikh

#402362

Drobna poprawka. Są ludobójcami, nie mordercami masowymi.

  Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
3
Vote down!
-4

Lotna

 

#402363

nic nie wiedział o mordowaniu żydów (nie ma pisemnego dowodu na to, że wiedział), to może i Bandera był niewinny.

Wspomóżmy tryzub w ich dążeniach.

cui bono

Vote up!
4
Vote down!
-4

cui bono

#402265

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika R.Zaleski nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

To Hitler siedział w Saksenhausen, czy przy biurku w Berlinie, na którym co dzień miał raporty wywiadów?

Nie wiem do końca jak było, podałem źródła, raczej wiarygodne.

Vote up!
3
Vote down!
-6
#402317