Wenezuela - katastrofa energetyki

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Dziś [11.03.2019] w portalu Wp.pl Oskar Górzyński zamieścił artykuł "Wenezuela bez prądu. Dantejskie sceny i egipskie ciemności".  Pisze w nim:

  "Przedłużająca się awaria największej wenezuelskiej elektrowni przekształciła humanitarny kryzys w Wenezueli w prawdziwy koszmar. Chorzy i noworodki umierają w ciemnych szpitalach, nie działają lodówki i kostnice. A końca problemów nie widać.
  Pogrążony w ciemnościach szpital Miguel Perez Carreno w Caracas (East News, Fot: Matias Delecroix/AFP)Matki opłakujące chore dzieci, które nie otrzymały pomocy lekarskiej w pogrążonych w ciemnościach szpitalach. Lekarze ręcznie obsługujący wentylatory w inkubatorach wcześniaków. Porody przyjmowane przy świetle świec i latarek. Niedziałające kostnice pełne rozkładających się zwłok. To tylko kilka scen z ostatnich dni z Wenezueli, gdzie w czwartek awarii uległa największa elektrownia w Guri, zaopatrująca w prąd nawet 80 procent ludności kraju." {TUTAJ}.

  Wczoraj opisy sytuacji w Wenezueli można było znaleźć m.in w "The Guardian"  {TUTAJ} oraz w Voanews.com {TUTAJ}.  Dziennikarze zajmowali się głównie skutkami trwającej już piąty dzień energetycznej katastrofy.  Anatoly Kurmanaev, reporter, który już od pięciu lat relacjonuje wydarzenia w Wenezueli, starał się ustalić przyczyny awarii.  Wyniki swych dociekań publikował na Twitterze {TUTAJ}.  Według oświadczenia kierownictwa hydroelektrowni w Guri wszystko zaczęło się od pożaru zarośli, który zniszczył jedną z 765kV - linii przesyłowych.  Pracownicy mówili też o awarii turbin w hydroelektrowni.  Raz wyłączona - nie dała się jak dotąd uruchomić.  Dzisiaj Kurmanaev i Isajev Herrera opublikowali w "New York Times" tekst "No End in Sight to Venezuela’s Blackout, Experts Warn" {TUTAJ}.  Czytamy w nim:

  "Energy experts, Venezuelan power sector contractors and current and former Corpoelec employees have dismissed accusations of sabotage, saying the blackout was the result of years of underinvestment, corruption and brain drain.  The San Geronimo B substation connects eight out of Venezuela’s 10 largest cities to the Guri hydropower plant via one of the longest high-voltage lines in the world.
When visited on Sunday, the substation’s usual buzz of high-voltage cross currents had been replaced by total silence. A cow roamed amid the transformers. Several National Guard soldiers and a unit of police commandos were at the substation, but no employees were there.
The substation is vital “to supply the country in a stable way,” said Luis Aguilar, a Venezuelan power industry expert based in Chicago. Its paralysis means power is unlikely to be restored nationally until Tuesday, at the earliest, he said. (...) After analyzing power levels across the country, Mr. Aguilar, who consults reinsurance companies on Venezuela’s power sector, said the government has tried to restart Guri four times since the start of the blackout on Thursday.
The latest attempt led to the explosion of a secondary substation near Guri on Saturday.
“Every time they attempt to restart, they fail and the disruption breaks something else in the system, destabilizing the grid yet further,” said Mr. Aguilar. “Obviously, they are hiding something from us,” he said of the government.
Restarting the turbines requires skilled operators who can synchronize the speed of rotation on as many as nine of Guri’s operational turbines. Experts said the most experienced operators have long left the company because of meager wages and an atmosphere of paranoia fed by Mr. Maduro’s ever-present secret police.".

  W nocy z niedzieli na poniedziałek wybuchła i zapaliła się też podstacja w samym Caracas.  Prezydent Maduro [nieuznawany przez wiele krajów, w tym Polskę] przypisał obecny kryzys wrogim działaniom USA, które jakoby miały dopuszczać się sabotażu, używając impulsów elektromagnetycznych i cyberataków..  Nie ma na to żadnych dowodów.  Wyszło na jaw, iż cały system energetyczny jest beznadziejnie zaniedbany.  Rządy Maduro okazały się totalną klęską..
 

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.6 (głosów:9)

Komentarze

Wkrótce dowiemy się że w Wenezueli władza atakuje społeczeństwo bronią chemiczną zamiast tak jak we Francji traktować demonstrantów kanapkami i bezami.

Idąc w tym kierunku może się jesienią okazać, jak znowu wygra PiS, że naród wybrał nie tych co trzeba  jakiś chłystek orzeknie że taka sytuacja jest niedopuszczalna i na szefa rządu wyznaczą Rabieja albo Biedronia.

Ludzieee. Skorzystajcie z własnych oczu, uszu,mózgów bo inaczej ostanie sie Wam tylko LGTB+ (jak Kosiniakowi).

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-1
#1582880

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika wilk na kacapy został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

mafi nowych wlascicieli Polski i marjenotkowym PISowskim antypolskim prozydowskim rzadzie.

Ugodowosc wobec uni i swiatowego zydowstwa pokazuje ze jestesmy calkowicie uzaleznieni i nie mozemy o niczym decydowac.Ostatnie uzaleznienie energetyczne - psychiczny  pakiet klimatyczny i walka z CO2 na zasadzie ze trzeba komus placic gotowka za fikcje przydzialu mozliwosci emisji CO2.To z to paranoja w ktora nas Polakow wpycha wrog za pomoca PISu.

Pieprzenie o energtycznym  uniezaleznieniu od Rosji to jakas abercja bo w tym czasie import kiepskiego  ale niezbednego wegla do naszych elektrowni wciaz wzrasta.Cisza jakos o geotermi ,ciszaa o gazyfikacji wegla pod ziemia,cisza po odwiertach gazu lupkowego,cisza o gleboko polozonych zasobach ropy,zamyka sie  badz sprzedaje kopalnie,ktore w niemieckich rekach staja sie nagle dochodowe. Cisza o naszych surowcach ,wszytko to wyglada jak by powoli wylanczano Polske albo zde te zasoby maja poczekac na nowego wlasciciela w Polin.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-3
#1583081

W drugiej części swojego wpisu takie banialuki zacząłeś powtarzać po nawiedzonych naukofcach, że nie mogłem się powstrzymać. Małolaty to przeczytają i jeszcze będą powtarzać że w "internecie tak pisało".

- Geotermia. A który to kraj opiera swoją energetykę o geotermię? Znasz li taki? Czy ty wogóle coś wiesz o geotermii, jej rzeczywistych kosztach i rzeczywistych problemach technologicznych? Znaczy wszyscy to głupki bo nie wiedzą, tylko Polacy potrafili by wykorzystać geotermię i to jeszcze taniej niż węgiel... 

- Gazyfikacja węgla pod ziemią. Jak wyżej.

- Po odwiertach gazu łupkowego cisza bo go wiele nie znaleziono na głębokściach które są opłacalne w eksploatacji. Tak trudno znaleźć opracowania na ten temat? Koniecznie trzeba bić pianę?

- O dochodowych kopalniach to ty lepiej nic nie mów. Gdyby związki zawodowe pozwoliły Polakom zaprowadzić w kopalniach to na co pozwalają obcym, to też by może dało się je zrobić dochodowymi. Ale nie pozwalają i nie pozwolą wiec nie rozbijaj muru głową. Szkoda twojego łba.

- O surowcach cisza? Naczytałeś się chłopie propagandy i szalejesz. Jest różnica miedzy posiadaniem surowców a posiadaniem surowców opłacalnych w ich wydobyciu. Nikt cię nie trzyma - weź kredyt, poproś o koncesję i ciupaj węgiel albo te surowce. Jakoś nie widzę wielu chętnych na to, łącznie z naszymi krezusami. Głupi jacyś czy co? Tylko trzymaj ręce z daleka od kieszeni podatnika - ja swoich podatków nie pozwalam wyrzucać w odleciane inwestycje. Wystarczy że taki jeden chce je pompować w elektryczne samochody. Jak ktoś chce coś pod ziemią ciupach niech to robi za swoje pieniądze i nie się bogaci hej! Od moich wara.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1583141

Bo jako żywo swoim wpisem przypominasz ruskiego trola. Jesteś nim?

Przypochlebiasz się czytelnikom wiedząc że 99% czytelników tej witryny to zwolennicy PiS, i zyskując ich sumpatię doładowałeś USA. Tak? Taka śprytna socjotechnika według ciebie...

Nie masz zielonego pojęcia kto stoi za tą awarią ale przecież TY WIESZ... Zapomniałeś że nawet w żydowskim dekalogu stoi: nie będziesz dawał fałszywego świadectwa. Czemu wiec dajesz? 

Tak apropo to życzę ci pobyć chwilę w wenezulskim raju jaki komuniści stworzyli ludziom przez ostatnie dziesięciolecia. Stworzyli go przeciw Ameryce ale za to z aktywną pomocą Rosji. Skąd my to znamy....? I Rosja i Wenezuela mają nieprzebrane naturalne bogactwa ale ich geniusz potrafił zaprowadzic wśród zwykłych ludzi przeprzebraną biedę... tak w jednym jak i w drugim kraju.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1583140