Archiwum Auschwitz, czyli zmowa milczenia

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Piętnaście dni temu, 27 stycznia 2015 minęło dokładnie 70 lat od zajęcia terenu Auschwitz przez Armię Czerwoną.  Trudno to nazwać "wyzwoleniem", gdyż obóz został przejęty przez NKWD i UB, które jeszcze przez długi czas więziły tam ludzi.  Niemniej z okazji okrągłej rocznicy odbyła się wielka uroczystość, obfitująca zresztą w dziwne zdarzenia.


 Po pierwsze, głównym jej organizatorami byli Żydzi, a nie muzeum Auschwitz.  Po drugie, zaproszono na nią wnuka komendanta obozu, Rudolfa Hoessa, a "zapomniano" o córce rotmistrza Pileckiego.  Po trzecie, delegacja Żydów z Rzymu została przypadkowo zamknięta na terenie obozu, a gdy próbowali się stamtąd wydostać - polska policja aresztowała ich i przesłuchała na komisariacie.  Najbardziej jednak wściekli się Rosjanie.  Władimir Putin nie został zaproszony na uroczystości, a 22 stycznia polski minister spraw zagranicznych, Grzegorz Schetyna, oświadczył, że obóz Auschwitz wyzwolili żołnierze ukraińscy walczący w sowieckiej armii.

 Rosjanie dosłownie dostali szału i pieklą się zresztą do dziś.  Ta ich furia miała jednak jeden ciekawy skutek.  Oto 27 stycznia, w samą rocznicę, w rosyjskim polskojęzycznym portalu Polish.ruvr.ru ukazała się informacja "Ministerstwo Obrony Rosji odtajni dokumenty ws. wyzwolenia Auschwitz-Birkenau"  /]]>TUTAJ]]>/:

 "​Ministerstwo Obrony Rosji po raz pierwszy poda do wiadomości publicznej dokumenty z Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony dotyczące wyzwolenia przez wojska Armii Czerwonej obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau w styczniu 1945 roku - podaje dzisiaj Zarząd Biura Prasowego i Informacji rosyjskiego resortu wojskowego.

Resort wyjaśnił, że przygotował „15 unikatowych pod względem treści dokumentów, z których część wcześniej była utajniona i dostępna tylko dla wąskiego grona historyków”.".

 Więcej informacji na ten temat można było znaleźć w aglojęzycznym portalu Sputniknews.com  /]]>TUTAJ]]>/.  I rzeczywiście na stronie Ministerstwa Rosji pojawiło się 15 dokumentów  /]]>TUTAJ]]>/, dobranych tak, by zaprzeczyć slowom Schetyny.  Polski portal Bibula.com skomentował  /]]>TUTAJ]]>/ tę sprawę nastepująco:

 "KOMENTARZ BIBUŁY: Czas najwyższy aby Moskwa ujawniła nie tylko „15 unikatowych pod względem treści dokumentów” lecz całe tony dokumentów z tysiącami tomów, które zagarnęła podczas wojny i cały czas trzyma w swoich tajnych archiwach. Do czego ich ujawnienie doprowadziłoby? Przede wszystkim, po ich ujawnieniu runęłaby cała machina Przemysłu Holokaustu, nie podparta już diabelską mieszaniną pokrętnej interpretacji skrawków dokumentów z wymysłami kabalistów.".

 Bibuła ma jak najlepsze intencje, ale myli dwie różne sprawy.  Dokumenty ujawnione przez Rosjan to wewnetrzne pisma armii sowieckiej /w języku rosyjskim/.  Są to raporty dowódców oddziałów wkraczających do Auschwitz, notatki korespondentów wojennych, doniesienia o tym, że Armia Czerwona witana była entuzjastycznie przez Polaków (?).  Ostatni dokument to gratulacje dla Stalina od jakiegoś "związku krakowsko-sowieckiego" (?).  Ciekawe jest to, iz 70 lat po wojnie dokumenty armii sowieckiej wciąż są tajne, a odtajnienie kilkunastu z nich - to ewenement.  Bibuła pisze natomiast o innych archiwach - sporządzonych przez Niemców i dokumentujących funkcjonowanie obozu Auschwitz.

 Część z nich udało się Niemcom wywieźć i odnajdywane były po wojnie w różnych miejscach Polski i Niemiec.  Większość jednak przejęta została przez NKWD po zajęciu obozu.  W internetowych komentarzach powtarza się pogłoska, że archiwum Auschwitz przejął osobiście Beria.  Ono jest właśnie przedmiotem tytułowej "zmowy milczenia".  Ani Żydzi, ani Polacy nie domagają sie od Rosjan ujawnienia tych dokumentów, czy choćby wglądu w nie.  Obywatele kilkunastu państw więzieni byli w Auschwitz, minęło 70 lat, a wszyscy udają, że nie ma sprawy.

 Nie jest to zresztą jedyny taki przypadek.  Tajemnicą poliszynela jest to, że NKWD przjęła podczas wojny archiwa Gestapo, w tym listy agentów.  Nie ujawniła ich jednak, lecz zwerbowało, czyniąc z nich swoich TW.  Od siedemdziesięciu lat nikt jakoś nie ma odwagi poruszyć sprawy hitlerowskich archiwów zagarniętych przez Sowietów.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)

Komentarze

Elig, ostatnimi czasy często oglądam ruską telewizję informacyjną i muszę Ci powiedzieć, że i w Rosji Żydów nie brakuje. Na pewno archiwa są we "właściwych" rękach.

Inna rzecz, że zdarzają się różne nieprzewidziane wypadki. Ostatnio, na przykład, spaliły się cenne zbiory dokumentów w zabytkowej moskiewskiej bibliotece. Wcześniej, pod koniec lat osiemdziesiatych,w bibliotece akademii nauk w Petersburgu, spłonęły inne, także wartościowe archiwalia.

 W całej tej wojnie podjazdowej, cenię sobie rzadką okazję poznania tego, co było dotąd tajemnicą. Strony konfliktu coraz chętniej odsłaniają wstydliwie ukryte do tej pory, przeróżne sensacje.

Jeszcze niejedno nas zadziwi.

Pozdrawiam

 

Vote up!
2
Vote down!
0
#1465229

wcale nie odsłaniaja swoich dokumentow (chocby o Gibraltarze), amerykańskie archiwa też nie są całkowicie otwarte.

Do kogo należy historia do tego należy i teraźniejszość.

Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#1465293

  Nie ujawniają SWOICH dokumentów.  Te są cudze.

Vote up!
1
Vote down!
0

elig

#1465297

chodziło mi o dokumenty w ogóle, nie tylko angielskie, myśle, ze abwehra, czy inny wywiad niemiecki wiedział o Gibraltarze

więcej niz my sie kiedykolwiek dowiemy.

Bo nie tylko NKWD, ale słuzby wszystkich państw zagarniały niemieckie archiwa

traktując je jako pierwszorzedną zdobycz.

Rosjanie od czasu do czasu coś wypuszczaja, jak np. pamiętniki Goebbelsa.

A, że nie ma chetnych? Może nie chcą iść w ślady najlepszego znawcy historii II wojny, bardzo dokladnego Davida Irvinga,

ktory przesiedział sie w austriackim wiezieniu za dociekliwość.

Pozdrawiam

Vote up!
1
Vote down!
0

cui bono

#1465306

  Mam nadzieję, że tak będzie.

Vote up!
3
Vote down!
0

elig

#1465246