FE Krynica i "konsultingowa" giełda pracy, czyli inwazja Józefów na Egipt

Obrazek użytkownika wawel24
Kraj

O tym dlaczego znajomość kariery gościa FE w Krynicy, Gordona Bajnaia, węgierskiego Żyda może być dla nas instruktywna. Czy konsulting i lobbing, to po prostu wziątka i nepotyzm? Jaki mają związek z ekonomią Izrael, klezmerzy, pogromy Żydów i migracja z Afryki?? I o wielu innych sprawach...

 

 

Polskie Davos. Szczyt ekonomiczny Europy Środkowo-Wschodniej. I ty zostaniesz Indianinem, to znaczy ekonomistą.  

Granice śmieszności w reklamowaniu tej konsultngowej giełdy pracy połączonej z imprezowaniem celebrującym koniec sezonu wakacyjnego dla polityków opcji rządzącej i opozycji przekraczane są co roku. Całe szczęście, że ta komedia wycicha po końcowym, trzecim dniu. A o tym, co znaczy  "konsulting" w narzeczu ekonomii XXI w. - będzie w dalszej części notki.

Mówić, że Krynica to polskie Davos, to tak jakby nazwać UW polskim Oxfordem. Ta sama skala. Skala badań kosmicznych Jurija Gagarina Kurskiego.

Na forum tym, nikt nie podpisze żadnej handlowej, czy biznesowej umowy na szczeblu międzynarodowym. Żadne z decyzji rządowych, nieraz tu ogłaszanych, nie są przygotowywane na to forum, lecz tylko tu rozgłaszane, co oczywiście nijak się ma do ich realizacji (np. tu ogłaszał Tusk, że Polska przyjmie euro w 2010 r.). Większość rządów tej części Europy wysyła do Krynicy ministrów spraw zagranicznych, którzy mają tyle wspólnego z ekonomią co p.Czaputowicz z... dyplomacją ; ).

Interesujące, że zaorania tego Forum dokonał parę dni temu premier Morawiecki, lekce sobie ważąc nagrodę „Człowieka Roku”, którą miał dostać. Powiedział, że nie przyjmie (jak Sartre Nobla) i żeby dać ją komuś innemu, bo przy misji, którą mu zlecono (któż to mu zlecił, któż?) i przy jego oszczędnościach (skrzętnie poprzepisywanych) nie jest mu potrzebna. Przyczyną miała być obelga zeszłoroczna, gdy premier chciał bardzo być rzeczonej laureatem, ale vox PIS-populi zdecydował, że dostanie ją premier Szydło. Dla ambitnego Mateusza była to zniewaga, bo już zrobił miejsce na biurku na statuetkę i na ścianie na dyplom, a tu ta matka katolickiego księdza mu wyszarpnęła cenności. Jemu, ojcu dzieci uczęszczających do szkoły Lauder Morasha, szkoły przecież z misją 1), i to misją nie byle jaką.

No i takim to sposobem premier Litwy musiał naprędce przygotować przemówienie z okazji niespodziewanej nagrody i robić dobrą minę do złej, „odwiecznej” gry na potrójnej szachownicy natolin-puławy-Kościół.

Kapitalnym sukcesem jest wmówienie publice, iż impreza ma coś wspólnego z ekonomią. Megalomańskie „panele” dyskusyjne, gdzie ludzie od gruszki i pietruszki (politycy wszystkich partii, dziennikarze, księża, prezesi spółek skarbu państwa, ludzie typu D.Obajtka, ambicjonerzy spośród przedsiębiorców średniej wielkości, tabuny snobów, potomstwo polityków lubiące bankiety i... „prezesi banków zbożowych”) snują swoje pogawędki w stylu katzenjammer. Ekonomistów tam tylu, co kot napłakał, no chyba, że ktoś zaliczy do ekonomistów Balcerowicza i Kołodkę...

Główni uczestnicy w rozmowie z dziennikarzami mówią, że cała warstwa oficjalna („krysza”, „panele”) nie ma żadnego znaczenia i nikt poważny w tym nie uczestniczy. Jedyne rzeczy „realne” na tym uroczystym zakończeniu sezonu urlopowego to ekskluzywne bankiety ze ściśle wyznaczoną liczbą miejsc oraz polowania specyficznych pośredników świata przedsiębiorczości, czyli akwizytorów film konsultingowych łapiących różnych biznesmenów w sieć klientów swoich firm doradczych. OK., firma konsultingowa też człowiek i musi żyć, ale czemu ta giełda pracy firm doradczych łączona jest z ekonomią? Odpowiedź może zna... wiatr, albo „wizjoner”, który wymyślił (oczywiście sam i ze swojej głowy, a jakżeby inaczej) ten projekt. Nawet dla powierzchownego obserwatora jasnym jest, że to impreza lobbistyczna a nie... międzynarodowy, decyzyjny szczyt ekonomiczny, a już tym bardziej nie ma nic to wspólnego z żadnym think tankiem (pogaduszki u babci staruszki, czyli wymiana zdań Piotra Glińskiego z Jackiem Kurskim przeprowadzana na scenie, w fotelach i „kamerowana”). W czasie trwania FE, gdy jeden z dziennikarzy zapytał ministra Glińskiego o jakąś sprawę bieżącej polityki usłyszał odpowiedź: Ja nie wiem, ja o tym nie myślę. My tu rozstrzygamy o ważnych i poważnych sprawach.

Ilustracja. Przykład jednego z wiekopomnych zagadnień rozstrzyganych przez uczestinków FE. Zanosi się na cud przemiany wody w wino.

Tak, zapewne, rozstrzygacie panowie, kto ma rację w gorącej "dyspucie", gość FE pani Lubnauer, czy członek Rady Programowej pan Trzaskowski. A może oboje? Zresztą obojgu pogodzi wieczorny bankiet, bo nic tak nie godzi, jak obserwowanie, gdy od drzwi wielu biznesmenów musi po szarpaninie z bramkarzem odejść z kwitkiem żegnając się z myślą o uczestnictwie w legendarnym bankiecie w Krynicy.

Kto stoi za tą imprezą? Zapewne ten, komu się to opłaca. Plus KAŻDA aktualna ekipa rządząca, bo może się uwiarygadniać... ekonomicznie. Patrząc na dobroduszną fizjonomię twórcy forum i jego życiorys, czyli p.Berdychowskiego ma się pewność, że to słup. Niestety, dziennikarzom brak werwy, by dociec z jakiego drewna słup ten wzniesion był.

Jaki cel tego „forum”? W autoprezentacji określa się go tak: „Według organizatorów, misją Forum Ekonomicznego jest tworzenie korzystnego klimatu dla rozwoju współpracy politycznej i gospodarczej w Europie”. No to jesteśmy w domu. Tworzenie klimatu. Korzystnego klimatu, czyli ocieplanie. Optyk. Co robi? Optyka chałupy słomą...

By nie wiało. By nie zawiał wiatr przemian, który by wymiótł te stada ignorantów i karierowiczów ze stanowisk dopuszczających do kontaktu z lukratywnymi stanowiskami mającymi wpływ na sytuację gospodarki.

Forum 2017 roku było specyficzne, jeśli chodzi o... klimat (pisałem o tym 2) w tekście „Jonny, premier, nowy Wachowski, Dżilas i repolinizacja, czyli skąd wieje wiatr”, https://www.salon24.pl/u/wawel/890586,repolonizacja-nowej-klasy-czyli-skad-wieje-wiatr). Całe odbywało się pod dwojakim patronatem: Izrael (Żydzi) oraz... Solidarność Walcząca (czyżby coś łączyło owe dwa zjawiska, zapytują niektórzy dociekliwi internauci).

A któż w tym „iwencie spa” bierze udział, kto jest nagradzany i kto jest w radzie programowej i decyduje o nagrodach?

Dotychczas w Forum uczestniczyły m.in. takie gwiazdy myśli ekonomicznej (...wekonomicznej, jak robić weki na zimę): José Manuel Barroso, Marek Belka, Jerzy Buzek, Norman Davis, Rebecca Harms (zielona, strategiczna przyjaciółka europejczyków, znana z ataku na polskie reformy sądownictwa), Danuta Hübner, Arsenij Jaceniuk, Wiktor Janukowycz, Siergiej Jastrżembski, Aleksander Kwaśniewski, Bronisław Komorowski, Leszek Miller, Donald Tusk, Lech Wałęsa, José Luis Zapatero.

Zdecydowana większość z gości „zagranicznych” to socjaliści, jest ze dwóch komunistów, mnóstwo socjaldemokratów (trójmorzowo-bałtyccy kwaśniewscy i millerowie) i paru chadeków. Oczywiście, chyba nie muszę przypominać, że są to nazwy „umowne”, coś jak kolor szminki u kobiet. Albo jak określenie sposobu z której strony otworzy się sejf z tym, co naród wypracował. Czy będzie to otwarcie sejfu z lewa, prawa, od strony ściany lub sufitu, albo... od czoła przez samego suwerena i z pocałowaniem w rękę.

Teraz czas w moim felietonie blogowym na dygresję. Chciałem napisać: „bo dobry felieton bez dygresji jest jak forum ekonomiczne bez ekonomistów”, ale nie mogę tak napisać, bo Krynica dowodzi, że żadna to osobliwość. I że ekonomiczne forum bez ekonomistów is fantastic i ma wielką oglądalność. Zresztą jak się pod koniec tej dygresji okaże, nie jest to zwykła dygresja, lecz... fraktalna ; ). Poszerzająca wymowę całej notki na zasadzie analogii strukturalnych. A więc „dygresjonuję”.

Wyjątkowo ciekawą postacią, rzec można wzorcem typologicznym „ekonomicznych polityków” tego „forum” jest Gordon Bajnai. Jest to żydowski „biznesman” (o ile słowo to ma sens co do kogoś, kto narobił parę afer i bankructw wraz ze swoim ojcem oraz wysysał ze stanowisk rządowych dla siebie i swojej rodziny tłuste kąski), co ciekawe założyciel partii o takiej samej nazwie, jak partia „naszego” Zandberga („Razem 2014” – później odcięto cyfry). Bajnai zalożył swoje „Razem” w 2012, Zandberg 3 lata później. „Wyznanie” partii Bajnaia to socjalliberalizm. Chciałoby się powiedzieć, brawo fleciści z Hameln, jakże piękne neologizmy tworzycie! I brawo ministrowie rozwoju ze swoją nomadyczną piszczałką. Ano właśnie, bo nie wspomniałem o specjalizacjach węgierskiego Morawieckiego, sorry, przejęzyczyłem się, tzn. wybiegłem zbyt w przód, na razie podobieństwa obu panów pewne są, ale te istotne zobaczymy dopiero, może, za dekadę. Pan Bajnai to trochę taki Petru, trochę Zandberg i trochę Morawiecki.

Przyjrzyjmy się na chwilę trochę bliżej owemu żydowskiemu biznesmenowi robiącemu sporą karierę w polityce węgierskiej. Jest on rówieśnikiem Morawieckiego (obaj dziś 50-latkowie, urodzeni w 1968 r.). Wykształcenie, praktyka zawodowa (konsultant finansowy w firmie finansowej Creditum) i przebieg „kariery” podobne do naszego premiera. Szkolenie w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju, czyli formatowanie adepta w kulcie MFW, znowu konsultant finansowy w spółce EUROCORP International Finance, dalej dyrektor generalny kompanii brokerskiej etc., etc.; nasz premier w latach 1992–1995 pracował w przedsiębiorstwach konsultingowych, praktyka w Niemieckim Banku Federalnym. Bajnai był prezesem zarządu portu lotniczego w Budapeszcie, Morawiecki członkiem rady nadzorczej Zakładu Energetycznego Wałbrzych. Bajnai był komisarzem rządowym w Narodowej Agencji Rozwoju, Morawiecki członkiem rady nadzorczej Agencji Rozwoju Przemysłu. Cały czas obserwujmy już nie tylko analogie, ale nawet kopie terminologiczne stanowisk na które los (i aniołowie stróżowie) rzucali naszych wybrańców: tu (państwowa) agencja rozwoju, i tam (państwowa) agencja rozwoju. Wszechobecne na każdym szczeblu kariery obu panów – firmy konsultingowe – o których anonimowi wtajemniczeni mówią, że to właśnie one są głównym beneficjantem, profitentem Forum Ekonomicznego w Krynicy. Doradztwo. Jak Józef faraonowi... W kwestii zboża. A żeby było weselej, Bajnai miał do czynienia z defraudacją aktywów właśnie... banku zbożowego. Józef Izraelita, któremu pośliznęła się noga. Albo... Nikodem od Dołęgi-Mostowicza, prezes Państwowego Banku Zbożowego. Tak. To ten krąg. Niezmienny od tysiącleci. I dlatego bardziej groźny, niż ten mostowiczowski. Dlaczego? Bo ćwiczenie tysiącletnie czyni mistrza. Mistrza pośrednictwa, doradztwa i konsultingu, fachów zwanych... ekonomią dla naiwnych albo niewidzialnym wpływem w imię... niewidzialnego wypływu.  

I tak jak nasz premier – zero wykształcenia ekonomicznego i w bankowości (skończył ulubiony kierunek żydowskich biznesmenów, czyli... stosunki międzynarodowe). I tak jak nasz premier – próbował wciągać ojca i rodzinę (z Wiednia) w swoje interesy (u nas to informacja wciąż nie potwierdzona, ale ciągle czająca się za rogiem). Podobnie jak u naszego premiera przebiegała kariera Bajnaia w dwóch rządach... dość przeciwstawnych sobie.

Ilustracja. Węgierski Morawiecki, czyli Gordon Bajnai (pierwszy z prawej)


Obaj doszli do stanowisk premierowskich na... falach taśm, które ktoś nagrał tak udatnie, że ich nie skompromitowały. Bajnai został premierem dzięki taśmom Gyurcsánya, Morawiecki dzięki taśmom kelnerów. Żeby tego było mało, to – znowu analogicznie - Bajnai miał ratować kraj przed skutkami bandyckich rządów Gyurcsany`ego, w którego rządzie... sam pełnił stanowisko ministerialne! Morawiecki ma ratować kraj przed stanem w jaki go wprowadziły bandyckie rządy Tuska, w którego rządzie był... w Radzie Gospodarczej podlegając Bieleckiemu. Gdyby nie rada przyjaciela Fogelmana, Morawiecki możliwe, że wypłynałby wcześniej i od razu wyżej, choć wtedy zapewne tylko na ok. rok, tak jak Bajnai, który po roku ustąpił premierostwo Orbanowi. Później próbował wrócić do polityki jako oponent Orbana (wariant Zandberga i węgierska partia „Razem”). Zdobył mandat poselski, zrezygnował z niego i... ruszył w zaprzyjaźniony biznes, tzw. biznes przyjaciół (został dyrektorem generalnym funduszu inwestycyjnego Meridiam z siedzibą w Paryżu) podobnie jak nasz Bielecki. Przyglądajmy się tym analogiom, uderzającym, bo najprawdopodobniej to samo będzie działo się za parę lat z naszym premierem... Wszystkie analogie wskazują na tych samych aniołów stróżów „prowadzących” obydwie kariery. Bądźmy przygotowani, by potem nie być zdziwionymi zbytnio. Zbytnie zdziwienie jest niezdrowe.

Jedna analogia jest b.wymowna. Gordon Bajnai lubił kontakty z socjalistyczną partią izraelską Likud. Nasz premier uwielbia przebywanie w pobliżu Jonatana Danielsa, mającego b.dobre kontakty z partią Likud, doradzającego kiedyś ministrowi obrony z tej partii.


Ilustracja. Gordon Bajnai z polityk z partii Likud.

Dorzućmy jeszcze trochę analogii. W czasie studiów Bajnai był przewodniczącym Niezależnego Oddziału Studentów. Mateusz Morawiecki w czasie studiów działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W latach 2006–2007 Gordon Bajnai pełnił funkcję komisarza rządowego w Narodowej Agencji Rozwoju. Od 1 lipca 2007 do 30 kwietnia 2008 był ministrem rozwoju regionalnego i samorządu lokalnego w gabinecie premiera Ferenca Gyurcsánya. 16 maja 2008 został mianowany na urząd ministra gospodarki i rozwoju narodowego w jego rządzie. Zwróćmy uwagę na słowa klucze w karierze tego żydowskiego biznesmena: minister rozwoju. A więc, co ci przypomina, co ci przypomina widok znajomy ten? Morawiecki był trzykrotnie powoływany na stanowisko ministra rozwoju, Bajnai dwukrotnie. Bajnai zajmował się gospodarką i rozwojem w rządzie socjalistycznym, a gdy ten upadł to w socjalliberalnym, Morawiecki... odwrotnie : ). Doprawdy liczba podobieństw i tożsamości w karierze tych równolatków jest monstrualna. Nauczmy się czytać znaki. To ta sama generacja. To cechy aktualnej generacji polityków i... ich mocodawców, którzy zostawiają wiele śladów. Poczujmy się na krótko jak myśliwi idący za tropem na śniegu... Więcej już nam nie podpowiedzą.

No, może ja jeszcze trochę podpowiem. Otóż pan Jasser (nie, nie Jasser Arafat, to raczej z drugiej strony barykady), Jasser Adam sekretarz Rady Gospodarczej przy D.Tusku, której członkiem był Morawiecki powiedział był tak: „zajmowaliśmy się także poprawianiem warunków dla działania biznesu, czy projektem profesjonalizacji nadzoru właścicielskiego w spółkach skarbu państwa”. Sapienti sat.


Przy Tusku p.Morawiecki tak sprofesjonalizował nadzór właścicielski (nad spółkami skarbu państwa etc.) i tak go wydoskonalił, że od 2017 r. w radzie nadzorczej ARP jest kierowca ojca Mateusza Morawieckiego, tajemniczy kumpel Cezariusz Lesisz (dzisiaj na stronie ARP figuruje jako p.o. prezesa zarządu). Latem 2018 r. p.Lesisz dostał fuchę przy premierze Mateuszu. M.Morawiecki specjalnie dla niego stworzył nowe stanowisko "pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju gospodarczego" i kolega oraz kierowca panów Morawieckich, inżynier Lesisz od tej pory wyznacza „strategie rządowe” i opracowuje „strategiczne projekty” (niech nikomu nie kojarzy się to, ze sformułowaniem min. Gowina o tym, że Izrael to strategiczny sojusznik Polski, bo na niego nakrzyczą, zapewne to tylko przypadkowa koincydencja słów). 3)

Po tych niezliczonych analogiach wskazujących na tożsamą „stajnię” pokażmy jedną różnicę ; ). Bajnai kiedyś w ramach demonstracji polityczno-ulicznej przywiózł pod parlament 60 gęsi i wypuścił je na ulicę w tłum. Premier Morawiecki zaś nie gęsi, lecz sępy przywiózł do stolicy i wypuścił je w tłum (w Pracownicze Plany Kapitałowe). Sępy, czyli JP Morgan et co. Różnica więc jest. No i gęsi ostrzegły Rzym przed zbliżającym się wrogiem. Sępy nie ostrzegają przed wrogiem. Bo one same są wrogiem.

Kończę tę dygresję, która wcale, to a wcale li tylko dygresją nie była – i mam nadzieję, że drogą zainspirowania myśli czytelnika pozwoliła mu ona przeniknąć bez identyfikatora przez ściany i straże do wnętrza źródła i krynicy Krynicy.

Rzućmy okiem jeszcze tylko na partnerów, laureatów i Radę Programową.

Partnerzy Forum Ekonomicznego to m.in.: IMEMO (Rosja), Instytut Europy Rosyjskiej Akademii Nauk, Instytut Bronisława Komorowskiego, azerbejdżański International Eurasia Press Fund, Fundacja Światło dla Afryki, Fundacja Aleksandra Kwaśniewskiego „Amicus Europae” 4) (na rzecz której, jak pamiętamy z prasy, wpływały milionowe „dary serca”, właśnie za Aleksandra K. sprawny k o n s u l t i n g ; ), konsulting przy sprzedaży ukraińskiej huty Hindusom, ciekawe czy pan Lejb Fogelman „towarzysząc” wyprzedaży polskich fabryk też analogicznie do Olka konsultował i konsumował ponadliczbowe dary serca?), organizacja o złowieszczej nazwie: Migrazioni nel Mediterraneo, Moskiewska Szkoła Ekonomii i sporo innych „ciekawych” organizacji. Współpraca kwitnie, tylko trzeba by, panowie, doprecyzować terminologię. Uściślijmy, że  k o n s u l t i n g        i      l o b b i n g   zwą na wschodzie Europy „wziatka” i nepotyzm.

Ilustracja. Czy obecność wśród partnerów Forum Ekonomicznego organizacji Migrazioni nel Mediterraneo ma związek ze wspieraniem przez rząd Morawieckiego migracji afrykańskiej, wspieraniem potwierdzonym przez podpisanie Deklaracji z Marrakeszu? 5)     

Rada Programowa ma w swoim składzie sporo hitów osobowych. Przebija wszystko członek jury siedzący za kratkami – S.Gawłowski. Mamy dinozaury takie jak Ciosek [sic!], Miller, dywersję typu Pieronek, rzeczpospolitą przyjaciół typu Gauden (obrońca Baumana) oraz Hajdarowicz, Meysztowicz (i wielu innych przyjaciół strategicznych jest w Radzie, proszę zajrzeć), no i mamy tuzy intelektu typu Grabarczyk, Steinhoff, Kosiniak-Kamysz i... Rafał Trzaskowski. Dość. Starczy. Starczy to profil państwa dogorywającego, nie zaś młodzieńczy państwa wskrzeszanego. Uświadommy to sobie, wbrew... Wbrew podziwiającym szaty gołego jak święty turecki króla. Z tej mąki będzie nie chleb, lecz maca i ubój rytualny marzeń o silnej Polsce.

Nagrodę „Człowieka Roku” zdobyli m.in.: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Janusz Lewandowski , Bronisław Komorowski, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski. Sami... konsultanci, jak się patrzy. Firmy nagrodzone zaś to m.in.: Agora S.A., Grupa Polsat. Wśród nagrodzonych NGO Roku”: Fundacja im. Stefana Batorego,  Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności (fundacja w której dyrektorem programowym jest żona – będącego w... Radzie Programowej FE – Piotra Glińskiego). I tak kręci się światek. Wizjonerów. Mających sny o siedmiu krowach tłustych i siedmiu chudych. Albo odwrotnie. Ale przede wszystkim: konsultantów, za drobną opłatą dbających o to, by żaden z faraonów nie stracił.  

 

Przypisy:

1) Z dokumentów programowych polskiej szkoły żydowskiej Lauder Morasha, która dała wykształcenie dzieciom premiera i jego żony Iwony: "Nasza misja to

a) rozszerzać wspaniałą żydowską edukację b) kultywować żydowską tożsamość c) odkrywać i czcić wartości żydowskiej tradycji d) nauczać dzieci o żydowskim dziedzictwie i moralnym kompasie tradycji żydowskiej e) wcielać żydowskie wartości w życie codzienne."

No comments.

2)„Niezwykle ciekawe są jednak imprezy towarzyszące "wykładom" uczonych typu p.Emilewicz i p.Petru. Otóż po nasyceniu się wiedzą z pierwszej ręki (khe, khe...) idziemy na panel poświęcony obecności Żydów w Europie Wschodniej lub na dyskusję o... Solidarności Walczącej i na wystawę o tejże. Potem idziemy na odczyt pt. Izrael jako cud gospodarczy. Następnie coś dla ducha, czyli... zastrzyk religii holokaustu, tzn. wystawa o pogromie Żydów w Babim Jarze. Na koniec przy izraelskim winie słuchamy kapeli klezmerskiej. I tak mija jeden z trzech dni poświęconych, khe, khe..., ekonomii. Nowej ekonomii. From Near East.”

3)zob. https://www.salon24.pl/u/wawel/890586,repolonizacja-nowej-klasy-czyli-skad-wieje-wiatr

4) „Amicus Europae” – organizacja pozarządowa założoną przez ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2004 r. Do zadań Fundacji należy m.in. popieranie integracji europejskiej, a także wspieranie procesów dialogu i pojednania, mających na celu rozwiązanie politycznych i regionalnych konfliktów w Europie.

Prezesem fundacji jest Andrzej Majkowski. W skład rady fundacji wchodzą: Aleksander Kwaśniewski – przewodniczący, Adam Daniel Rotfeld – wiceprzewodniczący, Stanisław Ciosek, Marek Grela, Stanisław Marek Jaśkiewicz, Stanisław Pawlak i Marek Siwiec. Dyrektorem fundacji jest Ireneusz Bil. „W 2007 r.ujawniono, że ukraiński oligarcha Wiktor Pinczuk, potentat gazowy i naftowy oraz zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy, był w 2006 r. jedynym poważnym donatorem „Amicus Europae”. Fundacja dostała od niego 892 822 złote. Pozostałe kwoty pochodzące od innych donatorów nie przekroczyły 5 tysięcy złotych. To zbulwersowało polityków tak koalicji, jak i opozycji. Poseł Jan Rokita przypomniał, że finansowanie działalności politycznej w Polsce z pieniędzy pochodzących z zagranicy jest nielegalne i w rozumieniu polskiego prawa stanowi przestępstwo. Z kolei sekretarz generalny PiS Joachim Brudziński uważa, że Kwaśniewski wykorzystał te pieniądze dla celów politycznych, co – zdaniem polityka PiS – stanowi zagrożenie dla polskiej racji stanu. – Po niedzielnych wypowiedziach m.in. Jana Rokity postanowiłem, że prokuratura rozpocznie postępowanie sprawdzające w sprawie fundacji Aleksandra Kwaśniewskiego – powiedział minister Zbigniew Ziobro.” Wiktor Mychajłowycz Pinczuk, ukr. Віктор Михайлович Пінчук – ukraiński przedsiębiorca, „filantrop” i polityk żydowskiego pochodzenia, założyciel koncernu Interpipe Group. I teraz znajdujemy oto ciekawą analogię. W 2003 r. za rządów SLD i prezydentury Kwaśniewskiego doszło do zaskarżonego o korupcję przetargu i do zaniżonej cenowo o ok.2 mld sprzedaży polskich hut stali holdingowi LNM, za którym to skrótem kryje się pan Lakshmi Narayan Mittal, mieszkający w Londynie biznesmen indyjskiego pochodzenia. W 2004 r. Kwaśniewski zakłada fundację „Amicus Europae” a Pinczuk prywatyzuje ukraiński kombinat metalurgiczny «Криворожсталь» przygotowując go do sprzedaży obcemu kapitałowi (do reprywatyzacji). W 2005 r. ukraiński kombinat zostaje sprzedany panu Lakshmi Narayan Mittal. W 2006 r. wpływa na konto fundacji Kwaśniewskiego prawie milion od Pinczuka. Ciekawy ciąg zdarzeń... Konsultingowy. [https://www.salon24.pl/u/wawel/799605,kto-i-gdzie-pisze-scenariusz-spektaklu-ulica-i-zagranica]

5) zob. https://www.salon24.pl/u/wawel24/876282,wegry-odrzucaja-polska-podpisuje-skrajnie-proimigrancka-deklaracje-z-marrakeszu-i-ukrywa-to-scisle

Ilustracja. FE w Krynicy, anno domini 2018.

 

=====================================================

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.3 (głosów:17)

Komentarze

Proszę coś więcej o tej o złowieszczej nazwie:Migrazioni nel Mediterraneo,

Siedzibą,adres,nazwiska, i kto z nich był w Krynicy

Po uzyskaniu odpowiedzi(lub nie) wskaże kolejne fake newsy w tekście.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-3

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571915

Lista uczestników na stronie forum

http://www.forum-ekonomiczne.pl/partners-2018/?lang=en

http://www.csmedi.com/

 

Zanim skrytykujesz, nie łaska sprawdzić?

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-7

Lotna

 

#1571917

Żeby było śmieszniej  to największą zadaniową ze ścierwoneonu ten link to wkleiła.
A teraz poza logiem coś więcej.
Strona inter. nazwiska, adresy

Co mają oznaczać te linki

Komu kit tu chcesz wcisnąć

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571920

"wskaże"

Kto wskaże?

Oj, Kiedyś pisywał Pan porządne komentarze i rzeczowe. A dzisiaj, aż pióro Panu kleksy robiło od emocji?

Pan kogoś broni? Kogo? Może Pan podać inicjały bronionego / bronionych?

Organizacja "Migrazioni..."? Stały partner FE (do wyczytania na stronie FE, proszę nie lenić się, nie żądać od autorów samemu dłubiąc w nosie). Coś więcej Pan życzy sobie o tej organizacji, szybko i z dostawą do domu?? Ależ wymagania. Droga otwarta, proszę poświęcić kilka godzin, zrobić research i opublikować notkę, bo coś rzadko Pan tworzy ograniczając się do pokrzykiwań i zamówień ;). Jak w restauracji. Albo na bankiecie.

Pozdrawiam i zapraszam do kolejnych moich notek mimo wszystko :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-5

wawel24

#1571929

cyt:dzisiaj, aż pióro Panu kleksy robiło od emocji?

a ten kleks to gdzie, sznowny polonisto

to może towarzyszu  wskażecie co i jak z tym Migratzioni

 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571934

Hmm,

organizacji tej ślady trudno znaleźć. Nawet sieciowi korespondeci z Włoch nie mogą jej wytropić. NGO-widmo? NGO-krzak? W każdym razie logo ma profesjonalne ta nieistniejąca organizacja :)  (do obejrzenia na stronie Forum Ekonomicznego).

Czekam na Pańską notkę o tej widmowej strukturze.

pzdr.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-6

wawel24

#1571936

cyt:

Rada Programowa ma w swoim składzie sporo hitów osobowych. Przebija wszystko członek jury siedzący za kratkami – S.Gawłowski. 

 

Fake news nr.2

Czyli w którym zakładzie karnym SIEDZI  za kratkami S.Gawłowski.

W którym , może pojadę na odwiedziny

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571937

E tam. Niech Pan zerknie do Wikipedii pod hasło: licentia poetica. I niech Pan tak się nie spina. Bo Józefowie tylko na to czekają :).

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

wawel24

#1571940

zamiast merytorycznego komentarza czepiasz Pan się włosków na psim ogonie. Można i tak. Ale po co?

Hermeneutyka first! ;)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

wawel24

#1571941

Już ptaki ćwierkają, że ta NGO to założona w 2007 r.  Centro Studi Medì. Migrazioni nel Mediterraneo.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

wawel24

#1571947

W sposób jasny , precyzyjny i bezkompromisowy wyjaśnił wam blogerze Wawel wasze i Ruszkiewicza manipulacje i prostackie kłamstwa niejaki bloger RAM

http://wawel.neon24.pl/post/145414,fe-krynica-czyli-inwazją-jozefow-na-egipt#comment_1485750

O ile tego ścierwojada SL "wpisy/wklejki" nikogo nie dziwią, o tyle zaskoczeniem jest że dostosowałeś się poziomem do tego kretyna.Faktycznie masz wsparcie, oj masz.
Mam nadzieję że teraz wszystko już jasne.
Czy mam pokazać kolejne idiotyzmy w tekście czy też na tym podsumowaniu kończymy.

 

link do komentarza nie działał bo ten DEBIL (pytanie który) najzwyczajnie skasował

 

a tu powtorka :

 

@wawel 20:49:08

SKASOWANO MÓJ KOMENTARZ, WIĘC ZAMIESZCZAM GO POWTÓRNIE!

.
uwagi na temat komentarza neonowego PLAGIATORA:

(dlaczego PLAGIATOR pod: http://ram.neon24.pl/post/141458,nie-uprawiac-plagiatow-na-neonie24-pl

http://ram.neon24.pl/post/141422,o-mesjanistycznej-i-apokaliptycznej-sekcie ----- komentarze!!!)

Wawel!

CS Medi ma w drugim członie nazwy sformułowanie Migrazioni nel Mediterraneo, dlatego nic nie znalazłeś googlując... należało napisać CS Medi!... i dlatego i ja nic nie znalazłem!

http://www.csmedi.com/chi-siamo/

co do instytucji o nazwie Compagnia di San Paolo di Torino, którą neonowy ZWALACZ wypatrzył...

Compagnia di San Paolo di Torino to fundacja bankowa, jedna z najstarszych w Europie... sięga średniowicza...

obszerne informacje pod linkami:

https://it.wikipedia.org/wiki/Compagnia_di_San_Paolo

http://www.compagniadisanpaolo.it/ita/la-Fondazione/Storia/Sintesi

znikąd nie wynika, jakoby tenże organ był finansowany przez Sorosa, jako że jest to instutucja należąca do bardzo dużego banku włoskiego SAN PAOLO DI TORINO, więc NIE POTRZEBUJĄCA SPONSORA W OSOBIE SOROSA:

"1950 Cambia la denominazione in Istituto Bancario San Paolo di Torino.

1950-1990 Espansione nazionale e internazionale del San Paolo.

1991 Con la legge Amato-Carli la banca assume la forma giuridica di società per azioni e viene costituita la fondazione Compagnia di San Paolo".

http://www.compagniadisanpaolo.it/ita/la-Fondazione/Storia/Sintesi

CS Medi natomiast jest bardzo niewielką strukturą, działającą wyłącznie w kontekście regionu Liguria i miasta Genua, stąd również mało znaną.

tak więc drogi Wawelu, nic i nigdzie o Sorosie - jak donosi ZWALACZ, prawdopodobnie mocno "zawiedziony kretyn" - jak że go zdemaskowano przed rokiem - nie ma, tym razem!

odnośnie sponsorów CS Medi to są nimi także: 

Federazione Regionale Solidarietà e Lavoro, Consorzio Sociale Agorà, Fondazione Auxilium, Cooperativa La Salle, Associazione Il CeSto, CEIS Genova-Fondazione Bianca Costa.

http://www.csmedi.com/chi-siamo/
http://www.csmedi.com/link/

NIC na temat Istituto Affari Internazionali!

żeby ubić trochę piany, idiota zwalił adres, numer telefonu, itp.... i napisał żeby zdzwonić do nich! ... duperele!

również bardzo serdecznie pozdrawiam, Wawelu! ... :))))

odnośnie PLAGIATU I plagiatorów... przeczytać jak PLAGIATOR żądał banicji, dla innych dopóki go nie WYKRYTO!

https://spiritolibero.neon24.pl/post/103623,mind-service-plagiator

http://spiritolibero.neon24.pl/post/104616,wnosze-o-wyrzucenie-mind-service-z-portalu-neon24-pl

nadużycie link skomentuj

RAM 09.09.2018 17:41:16

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571951

Oho, już nie tylko powolne myślenie Pan tu prezentuje, lecz i jawne manipulacje?? Dopóki Pan nie przeprosi za powyższe kłamstwa i manipulacje oraz nie wyjaśni swoich sztuczek manipulacyjnych wyrzucam Pana z tego miejsca. Fuj!

PS Niech Pan nie próbuje skłócać mnie z RAM-em. Bez szans :).

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

wawel24

#1571978

Jeden z Pana pożytek jest taki, że zacytował Pan komentarz RAM-a, którego nie znam i nie mogę przeczytać na neonie. Ale to, że Pan go przytoczył nie znaczy, iż go Pan rozumie :).

Dopóki Pan nie przeprosi za chamskie wyzwiska i manipulacje - kończę z Panem obcowanie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3

wawel24

#1571979

Zmien dilera !!!!!

 

Z tego co pamiętam to jest tylko dwie możliwości kasowania komentarzy,ten powyżej wklejony komentarz @RAM został po raz kolejny skasowany.
Zrobiłeś to ty albo ten debilny admin.
Wiem że i tam macie p.w - więc zapytaj sam @RAM-a a nie pierdol o manipiulacji.
Manipulacją jesteś ty i ten twój wpis.
Żegnam trolla z dużą satysfakcją

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1571988

po czym ZBANOWANO mnie!

nie mam wejścia na portal!

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

RAM

#1572050

pęta niewoli

 

bo kacapa prawda

najbardziej boli

sam sobie zakłada

pęta niewoli!

 

PS Czegoż innego można się spodziewać po neonowych trollach?!  

 

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1572052

Nie jest to żadne zaskoczenie.

Mając w szeregach administracja idiotę by nie powiedzieć że skończonego kretyna, po szkole podstawowej jakim jest ten debil Repsol to o zaskoczeniu mowy być nie może.

We wcześniejszych komentarzach do blogera @Wawel pisałem mu o tym.

Ale odpowiedź była taka jak wyżej.

Powiem jedno ściek jaki reprezentuje ten portal przekracza granicę zdrowego rozsądku.

Pajac goni pajaca przy aplauzie zlodzieja Ruszkiewicza, który po okresie banicji wraca powoli do łask.Jeszcze kilkanaście dni temu pod kolejnym przybrany nickiem onuckina tu siał ferment ,ale dostał strzała w sowiecki ryj i już go nie ma

Ostatnia osoba która tam ma znaczenie to jego właściciel Opara.

Nie chcę tu zamieszczać pewnego faktu ale znanego w sieci co łączy Oparez z tym repsolem.To kwestia czasu by się upewnić że to nie fejk

Może przyjdzie taki czas że to i tu zamieszczę.

Jedno jest tu pewne, to ja miałem rację zwracając uwagę autorowi wpisu że ma w tekście parę niesprawdzonych i kłamliwych informacji.

Reakcją jego  byla jaką była

Ciekaw jestem czy będzie miał @Wawel tyle cywilnej odwagii by tu zamieścić parę słów odnośnie tej sytuacji.
Ale raczej na to bym nie liczył. Powód , pewnie obawia się repsola czy czerwonego alfonsa SL.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Prezydent Andrzej Duda 2020
Strefa wolna od LGTB
Strefa wolna od sekty 447

Howgh

#1572054

z naszego...

 

z naszego ci krwiopijcy

luksusowo żyją

z szabrowania Polski

żrą i piją!...

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

jan patmo

#1571916

Nie da się ukryć, że tak jest. No i żyją jeszcze z ludzi, którzy nie są w stanie odróżnić istotnego od nieistotnego (czyli substancji od akcydensu).

Pozdrowienia dla Pana :)

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-4

wawel24

#1571942

Nic dodać, nic ująć.

„Zdecydowana większość z gości „zagranicznych” to socjaliści, jest ze dwóch komunistów, mnóstwo socjaldemokratów (trójmorzowo-bałtyccy kwaśniewscy i millerowie) i paru chadeków. Oczywiście, chyba nie muszę przypominać, że są to nazwy „umowne”, coś jak kolor szminki u kobiet. Albo jak określenie sposobu z której strony otworzy się sejf z tym, co naród wypracował. Czy będzie to otwarcie sejfu z lewa, prawa, od strony ściany lub sufitu, albo... od czoła przez samego suwerena i z pocałowaniem w rękę.”

Kwintesencja „demokracji”, której trzeba bronić, na której straży trzeba stać, która jest bez przerwy czymś zagrożona i którą nam się wpycha do gardeł co najmniej trzy razy dziennie. Żeby suweren miał wybór, której barwy bandyta go ograbi. 

Dochodzenie metod otwierania sejfu - pierwsza klasa. Takich powinniśmy mieć profesjonalnych dziennikarzy śledczych - tylko kto by ich zatrudnił. 

5*

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-8

Lotna

 

#1571918

Największym problemem jest to, że 45% ludzi na świecie jest zarażonych wirusem braku samodzielnego myślenia. Wirus ten powoduje wytwarzanie w ich organizmach białka uniemożliwiającego jakiekolwiek próby samodzielnego myślenia.

Obserwując zachowanie naszego społeczeństwa wydaje się, że w Polsce ten procent może być wyższy.

Na razie nieznane jest pochodzenie tego wirusa ani żadne antidotum.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1571953

Bardzo trafne dopowiedzenie kontekstu do mojego tekstu. Dzięki.

 

Pzdr.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

wawel24

#1571980