Zmarł prof. Bogusław Wolniewicz. R.I.P.

Obrazek użytkownika Zawiedzony
Kraj

                

 

Wykładał między innymi na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku i Uniwersytecie w Chicago. Krytykował warunki akcesji Polski do Unii Europejskiej

Zainicjował Społeczny Niezależny Zespół ds. Etyki Mediów, wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. Był ostrym krytykiem publikacji Jana Tomasza Grossa. Za wybitne zasługi dla nauki polskiej, został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

Prof. Wolniewicz urodził się 22 września 1927 r. w Toruniu. Był synem działacza narodowego zamordowanego przez Niemców. Uczeń Henryka Elzenberga, tłumacz i komentator Ludwiga Wittgensteina. Prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Katedrze Filozofii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, a potem na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1955 roku był członkiem PZPR. Postanowieniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego z 11 listopada 1997 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej nauki.

Krytykował warunki akcesji Polski do Unii Europejskiej. W wyborach parlamentarnych w 2005 bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Platformy Janusza Korwin-Mikkego. W 2006 wraz z o. Mieczysławem Krąpcem i ks. Czesławem Bartnikiem zainicjował Społeczny Niezależny Zespół ds. Etyki Mediów, który postawił sobie za cel „informować rzetelnie opinię publiczną w kraju i na świecie o wszelkich poczynaniach w mediach i wokół nich, które zagrażają bądź obyczajności, bądź swobodzie publicznej dyskusji”.

Pod koniec 2007 zaangażował się w akcję zainicjowaną przez dr. hab. Jerzego Roberta Nowaka, profesora WSKSiM przeciw książce Strach Jana Tomasza Grossa opisującej stosunki polsko-żydowskie podczas II wojny światowej. Wolniewicz uczestniczył w kilku spotkaniach, na których ostro krytykował publikację Grossa.

Pod koniec lat 90. XX w. związał się ze środowiskami skupionymi wokół Radia Maryja, na antenie którego występował jako komentator wydarzeń społecznych, kulturalnych i politycznych.

 

PAP

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)

Komentarze

....

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1545916

i Przyjaciół

"wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie,..."

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1545928

 Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla nas wszystkich, nie tylko dla świata nauki.

Zadziwiał mądrością, przenikliwością spojrzenia, bystrością umysłu, zapałem i aktywnością do ostatnich chwil życia, a dożył niemal dziewięćdziesięciu lat.

 

Cześć Jego Pamięci!

 

Profesor Wolniewicz prowadził wykłady na YouTube na swoim kanale "Głos Racjonalny"

Jego ostatni filmik dotyczy przepotwarzenia się komunizmu w postaci Unii Europejskiej, jej dążności do likwidacji państw narodowych, metod i sposobów prowadzących do tego celu, a także roli Polski i Grupy Wyszegradzkiej jako krajów stawiających opór urzędnikom unijnym w obliczu narastającego buntu narodów Europy.

Głos racjonalny: Bogusław Wolniewicz 102 U.Z.R.E.?

https://youtu.be/j4aeaN56pQc

 

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Lotna

 

#1545944

Generalnie pozytywna postać, poza kilkoma wpadkami.

R. I. P.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1545931

Człowiek pełen sprzeczności - wolnościowiec, choć mówił o sobie, że jest marksistą. To profesor Wolniewicz uczył Radio Maryja kultury dyskusji, aby np. nie używać sformułowań "tego żyda", co wykorzystywane było przez Michnikowszczyznę. Patriota, walczył z islamskim najeźdźcą. Aktywny d facto do końca życia. Chwała profesorowi i Wieczny Odpoczynek! 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Romuald Kałwa

#1545942

 Będzie mi brakowało jego głosu w dyskusji.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1545943