Awantura warszawska 1944 – sukcesy

Obrazek użytkownika xiazeluka
Historia

Od kilku lat Mła narzeka na zbrodniarzy odpowiedzialnych za wszczęcie w Warszawie awantury, krytykuje ich decyzję i tej decyzji skutki, robi się to nudne, ile można powtarzać w kółko to samo (no, można – apologeci burdy warszawskiej żadnych zahamowań rok w rok nie mają). W tym roku zatem odmiana – zamiast o ciągu niepowodzeń, który zaczął się 1 sierpnia a skończył 2 października, skupimy się na sukcesach. Dla pełnej przejrzystości wymienimy je w punktach:

1. Pierwszy triumf nastąpił jeszcze przed rozpętaniem awantury – spiskowcy w osobach pijaka i informatora NKWD Okulickiego, zakutego łba Pełczyńskiego, naiwnego Chruściela oraz kryptokomucha Rzepeckiego dokonali 31 lipca po południu udanego puczu, w wyniku którego Galareta-Komorowski wydał zbrodniczy rozkaz podjęcia walki.

2. Awantura trwała 63 dni, choć już po dobie było wiadomo, że poniesiono klęskę. Tak długie podtrzymywanie agonii to bez wątpienia oszałamiające osiągnięcie kliniczne.

3. Często się pisze, że plany operacyjne AK nie zostały zrealizowane, w żadnym dosłownie punkcie. A to przecież nieprawda - projekt zapijaczonego zdrajcy Okulickiego spełnił się co do joty: Krew będzie się lała potokami, a mury będą się walić w gruzy. 120 000 zabitych żołnierzy i cywilów oraz zburzone miasto potwierdzają jednoznacznie sukces jego koncepcji.

4. Kolejny sukces jest wkładem w rozwój sztuki wojennej – dowiedziono jednoznacznie, że atak nieuzbrojonych cywilów na ufortyfikowane obiekty bronione przez wojsko wyposażone w broń maszynową jest nieskuteczny i kończy się stratami napastników w wysokości 90% stanów wyjściowych (ataki na Okęcie, aleję Szucha, Dom Akademicki na Ochocie). Sun Tzu pozdrawia z zaświatów.

5. Niezapomnianym osiągnięciem, aczkolwiek raczej bardziej docenianym przez Niemców, jest stosunek strat w zabitych jak 1 do 6 (1 do 40 uwzględniając cywilów). To poziom typowy dla walk kolonizatorów wyposażonych w broń palną z bezładnymi gromadami dzikusów potrząsających tarczami i dzidami.

6. Największym jednak triumfem jest wspominanie tej nieszczęsnej awantury dzisiaj w kategoriach wielkiego osiągnięcia – największa w dziejach nasza klęska militarna, polityczna, materialna i mentalna jest przedstawiana jako coś dostojnego, wartego uroczystego celebrowania. Spróbujcie tylko temu zaprzeczyć, a hordy rozwścieczonych nieuków, amatorów przelewania krwi i burzenia polskich miast, skoczą Wam do gardeł, starając się je przegryźć.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 1.2 (głosów:20)

Komentarze

POWINIEN BYĆ NATYCHMIAST USUNIĘTY

Nazywanie bohaterskiej walki Polaków z agresorem niemieckim awanturą warszawską i poniewieranie bohaterami Powstania

to hańba.

Proszę Redakcję niepoprawni.pl o usuniecie tego paskudztwa.

Aleksander Szumański kombatant

Podoba mi się!
16
Nie podoba mi się!
-2

Aleksander Szumanski

#1598505

To po prostu sowieckie ścierwo nie mogące przeboleć, że frakcja moskiewska przestała się liczyć.

Ale dobrze, że poruszył temat, trzeba go uzupełnić.

 

Za zamordowaniem Polskiej Stolicy kryje się arcyzbrodniarz Stalin.

Wieczna niesława sowietom i ich pachołkom!

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2
#1598509

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Pńsk rjn d sę lczyć czy mż lkrz złmł ręc Pn nk?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-11
#1598534

... jak ktoś praktycznie toczka w toczkę powtarza sowiecką/PRLowską  narrację o Powstaniu Warszawskim

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie#cite_note-CITEREFUkielski2009120-357

Nawet jakby sowieci twierdzili ,że 6*7 = 42 ,to lepiej byłoby to przeliczyć "na piechotę" .

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie#cite_note-CITEREFDallas2012160-51

PS.

Ale rzeczywiście za dowód prawdziwości jakiejś tezy ,raczej nie należałoby automatycznie przyjmować ,że w Moskiwe mówią na odwrót . 

PS2

A swoich agentów to sowieci raczej nie kopali w brzuch https://pl.wikipedia.org/wiki/Leopold_Okulicki#%C5%9Amier%C4%87 . Tam był wysoce rozwinęty "zmysł" swój-obcy. No chyba ,że podejrzewali o nielojalność . Wtedy to nawet w Meksyku dopadli i wbili czekan w głowę. W tamtych kręgach ,to  "pamięć instytucjonalna" i "zwyczaje"  raczej przechodzą z pokolenia na pokolenie z ustroju na ustrój ,więc można przyjąć ,że do dzisiaj nic się nie zmieniło . Natomiast fałszywe denuncjonowanie rzekomo swoich agentów , czy udawanie przez rzeczywistych "nieprzejednanej" opcji antysowieckiej należało/należy do elementarza tamtego przedszkola dezinformacyjno-propagandowego . Więc proszę się nie dziwić ostrożności . Właściwie sowietyzm - kwintesencja diabelstwa .

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1598589

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Zużyty agent szedł do piachu, taka była sowiecka praktyka. Jedna tylko uwaga - Mła nazywa Okulickiego "informatorem", a nie "agentem" - to ostatnie wydaje się być jednak zbyt daleko idącym podejrzeniem.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-9
#1598598

... tak alter-historycznie , powinien wydać Bór-Komorowski .

a) Razem z Niemcami kopiemy okopy ,budujemy Festung-Warsau przeciw sowietom .

b) Odmawiamy kopania okopów ,jak Niemcy zaczynają rozstrzeliwania "za karę" nadstawiamy drugi policzek ,a jak wkraczają sowiety  ... to  czekamy co się stanie dalej.

   b1) Wybucha powstanie antysowieckie , alianci ogłaszają Polskę kolaborantem przegrywającego Hitlera . Narracja Polacy  wbili  nóż w plecy  sojuszniczej Armii Czerwnej. W efekcie Stalin dostaje  całkowicie wolną rękę ,na terenie Polski ,nie musi urządzać wyborów , fałszować ich itd.

c) jakieś inne pomysły ?

"Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam kraj przedtem rozdarłszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą.(...)"

Józef Szczepański Ziutek

 

PS.

Nigdy nie jest tak źle ,żeby nie mogło być gorzej .

PS2.

A RFN właściwie pewnie  powstało tylko dzięki PW.  Żelazna kurtyna by zapadła nie na Łabie ,ale na Renie ,albo i dalej .

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1598605

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika xiazeluka nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

Nie było żadnej Festung Warschau. To jedynie zwrot propagandy wojennej.

Odmówiliśmy kopania rowów i nikomu nic złego się nie stało. Gubernator Fischer został za ten pomysł zdrowo objechany przez dowództwo 9 Armii, które nie życzyło sobie prowokowania Polaków.

Wzniecanie walki przeciw Sowietom byłoby całkowitą katastrofą polityczną i końcem rządu londyńskiego. Ale to rozumieli chyba nawet szaleńcy z KG, wierni pamiętnemu Rydzowemu "Z Sowietami nie walczyć".

Co więc należało robić? To samo co w Krakowie, Łodzi, Radomiu, Wąchocku... Nie istniał żaden mus wszczynania awantury w Warszawie. Mła przypomina - do połowy lipca Warszawa była z "Burzy" wyłączona i żadnych planów powstania w mieście nie było.

"A RFN właściwie pewnie  powstało tylko dzięki PW.  Żelazna kurtyna by zapadła nie na Łabie ,ale na Renie ,albo i dalej ."

Akurat po Panu powtarzania tej żenującej bredni Mła się nie spodziewał.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-7
#1598623

"Nie istniał żaden mus wszczynania awantury w Warszawie."

... może także należałoby udzielić korytarza do Prus Wschodnich . Appeasment "full wypas" .   Nie było musu bronić się 1 września 39 r. i 17 IX 39r. . "Niechaj wszędzie będzie wojna ,byle polska wieś spokojna ... " .Jestem za , tylko czy to może się udać w rzeczywistości .

Natomiast co do dowódców ,to także warto brać pod uwagę ,że muszą zapanować nad nastrojami społecznymi.

"Odmówiliśmy kopania rowów i nikomu nic złego się nie stało."

O ile to prawda ,to trudno przewidywać ,że dalej tak by było ,a np. Niemcy bez wystrzału wycofaliby się z Warszawy i wpuścili tam czerwonoarmiejców ,to raczej nieprawdopodobieństwo . Natomiast z pewością gdyby z powodu jakiegoś niemieckiego bestialstwa wybuchły jakieś nieskoordynowane walki ,to byłby to może nawet poważniejszy zarzut wobec dowództwa za ... brak ... decyzji o powstaniu i zaprzepaszeniu jakichś tam szans na coś . No ale to alter-historia ... niesprawdzalna . 

"Akurat po Panu powtarzania tej żenującej bredni"

Alter-historie to zazwyczaj brednie ,a że ta jest akurat bardziej żenująca niż inne ? Nie sądzę . :-)

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

Ludzie myślcie , to boli ,ale da się to wytrzymać .
Ceterum censeo, PKiN im. J.Stalina delendam esse.

#1598628

"może także należałoby udzielić korytarza do Prus Wschodnich ."

Ależ naturalnie. Polską racją stanu na początku 1939 roku było uchylenie się od udziału w wojnie. Szkopy chcą arterii przez Korytarz, dając za to gifty? To podbijamy licytację, dając do zrozumienia, że chcemy być bardziej przekonani (przekupieni). Towarzysz Hitler nie miałby nic przeciwko, planował rozprawę z Francją, więc drobne ustępstwa wobec Warszawy by uczynił. Przy okazji warto zauważyć, że pomysł skomunikowania Prus z Niemcami poprzez wiadukt/tunel to koncepcja polska, całkiem poważnie rozważana wewnętrznie.

Niestety beztroski Beck i reszta sanacyjnej bandy niedorozwojów uniosła się honorem i sprowadziła na RP zagładę. Odrzucenie korzystnych awansów Niemców i postawienie na mgliste obiecanki podżegaczy wojennych w Londynie było katastrofalnym błędem polskiej polityki zagranicznej.

"Natomiast co do dowódców ,to także warto brać pod uwagę ,że muszą zapanować nad nastrojami społecznymi."

Panowanie nad "nastrojami społecznymi" jest bardzo proste - uzbrojone formacje terroryzują "nastroje społeczne" bronią i załatwione. Przykładem takiego opanowania "nastrojów społecznych" jest masakra cywilów dokonana przez żandarmerię AK na Starym Mieście - cywile mieli niewłaściwe "nastroje społeczne" i pchali się do kanałów, choć pierwszeństwo miało wojsko. Wojsko dawało drapaka do Śródmieścia, porzucając na pastwę losu zrozpaczonych cywilów, wśród których były setki mieszkańców Woli, więc żeby cywile nie plątali się pod nogami po prostu do nich strzelano. Problem rozwiązany?

"Natomiast z pewością gdyby z powodu jakiegoś niemieckiego bestialstwa wybuchły jakieś nieskoordynowane walki ,to byłby to może nawet poważniejszy zarzut wobec dowództwa za ... brak ... decyzji o powstaniu i zaprzepaszeniu jakichś tam szans na coś . No ale to alter-historia ... niesprawdzalna . "

Tak, to niesprawdzalne, jednak na zasadzie analogii możemy przyjąć, że do żadnych masakr, bestialstw itp. by nie doszło, bo w żadnym innym mieście taka sytuacja nie zaistniała. Po drugie - po oparciu się frontu o rzekę, Warszawa stawała się miastem frontowym, a więc władzę obejmowało wojsko. A wojsko ma ważniejsze sprawy na głowie od prześladowania cywilów. Awanturę w Warszawie zwalczał Himmler, a więc policja, z wszelkimi tego konsekwencjami.

" ta jest akurat bardziej żenująca niż inne ? "

Tak, ta jest wyjątkowo żenująca. Naprawdę lepiej nie wiązać siebie z czymś takim, bo jeszcze ktoś to Panu wyciągnie.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1598658

Mniejsza o bzdury o PW i chorą logikę alternatywnych wizji ale po co zdradzać się dalszym skrajnym nieuctwem?

 

szaleńcy z KG, wierni pamiętnemu Rydzowemu "Z Sowietami nie walczyć".

 

To tylko dowód na kolejne chore manipulacje, bo tzw. dyrektywa ogólna mówiła o wycofaniu z walkami w samoobronie, co się działo mimo dywersyjnej dezorientacji ale antypolakom nigdy dość propagandowych oskarżeń.

 

Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów. Zadanie Warszawy i miast, które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy, powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1598641

Panie, potykasz się Pan o własne nogi. Sam Pan cytujesz to, co Mła napisał. Dodatek "w razie natarcia z ich strony lub próby rozbrojenia oddziałów" w sytuacji z końca lipca niczego nie wnosi - łajdacy z KG przecież sowieckiego natarcia nie mogli się doczekać, Chruściel nawet nakłamał, że osiągnęło ono powodzenie. Kwestia rozbrajania w ogóle wówczas nie miała racji bytu w rozważaniach łajdaków, choć powinna.

Niemniej decydujące jest "Z bolszewikami nie walczyć" - ZSRS napadł na Polskę, a Wódz Naczelny zabrania wojsku polskiemu do agresorów strzelać. Kompromitujące jest także "chyba w razie natarcia z ich strony" - od kiedy to komukolwiek należy zezwalać na samoobronę? Strzelają do nas, to odpowiadamy ogniem, a nie czekamy na łaskawe zezwolenie sztabu znajdującego się za siedmioma górami i siedmioma lasami. 

Tak więc żadnej manipulacji Mła nie popełnił, Pan po prostu masz zbyt ciasną czaszkę, by rozważać złożone kwestie.

 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1598657

Właśnie dlatego nazywam nieukiem i manipulantem. Skoro nawet słowa pisanego się nie rozumie, to jak zakładać wiedzę o całej sytuacji? Totalna kompromitacja

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1598691

Jak na osobę pozorującą bycie polskim patriotą ma towarzysz za słabe przygotowanie w zakresie języka polskiego, historii Polski i sztuki wojennej. Oficer prowadzący z FSB niechlujnie towarzysza przygotował do takiej roli. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1598722

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Jśl jst lpsz krśln tj nszczęsnj wntry, t prszę zprpnwć. Brd? Szlństw? Zbrw smbójstw?

mż - brąc pd wgę fkt, ż klck jż rz kblwł NKWD - zdrd?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-11
#1598532

"W Paryżu i Pradze przyszły ze wsparciem wojska. U nas czerwona zaraza stanęła, to wyrachowanie Stalina"

- Powstańcy walczyli po stronie dobra, za nie oddawali życie, to była ich idea przewodnia. Walczyli ze złem a to zło przybierało różne postaci. Niemiecki okupant czy „sojusznicy” – związek sowiecki, który zawiódł nas w 39. i potem w 44. - stwierdził dr Buława. (...)

Dyrektor Muzeum Wojska Polskiego mówił o tym, że od jakiegoś czas w mediach istnieje nurt próbujący racjonalizować działania podczas Powstania Warszawskiego, niektórzy wskazują, że można było próbować rozmawiać z pseudowyzwolicielami.

- W 39. z Niemcami można było próbować podejmować dialog, w 44. było to niemożliwe. Niektórzy mówią o obłędzie, o „zatracaniu substancji biologicznej narodu”, obciąża się winą dowódców. To było jak w greckiej tragedii, gdzie nie ma dobrego wyjścia. Każda walka niesie ryzyko porażki. Mamy analogię - w 3 stolicach wybuchły powstania – w Paryżu i Pradze przyszły ze wsparciem wojska. U nas czerwona zaraza stanęła, to wyrachowanie Stalina – stwierdził dr Buława.

Dowódca grupy historycznej „Niepodległość” przekazał, że sami powstańcy rozdrażnieni są akademickimi rozważaniami na temat słuszności wybuchu powstania.

- Oni nie widzieli innego wyjścia, mieli dość łapanek, niepewności. I tak i tak by poszli do walki. Nam jest łatwo o tym teraz rozmawiać – powiedział.

- Powinno tak być, by pamięć o powstaniu łączyła. By w godzinie W nie tylko Warszawiacy ale wszyscy Polacy na chwilę się zatrzymali – dodał dr Buława.

Czytaj także:

Prof. Żaryn: Indoktrynacja komunistyczna ciągle potykała się na Powstaniu Warszawskim

"Niemcy rannych rozjeżdżali czołgami". Wstrząsająca rozmowa z uczestnikiem Powstania Warszawskiego

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1598555

Jeśli takie niesłychane brednie opowiada historyk wojskowości, to oznacza to, że przemawia nie jako naukowiec, lecz pisiacki propagandysta. Innego wytłumaczenia nie ma, zresztą podobne bzdury opowiadali na wyścigi inni politycy Lewa i Niesprawiedliwości, historycy z wykształcenia, czyli Błaszczak i Sasin.

"Powstańcy walczyli po stronie dobra, za nie oddawali życie, to była ich idea przewodnia." - rany boskie, to kościelna homilia, a nie rzeczowa, obiektywna i bezstronna opinia historyka. Kolega Buława powinien zaznaczyć na wstępie, że wypowiada się nie jako historyk, lecz teolog.A potem takie nonsensy kopiują internetowi dyletanci, by z wrzaskiem podkreślać, że oto "opinia cenionego historyka wojskowości". 

W dodatku propagandzista sam sobie przeczy: skoro nie było możliwości dogadania się z Sowietami, bo to zło i wróg, to skąd zaraz potem pretensja, że "stanęli"?

Facet kompromituje nasz cech...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1598660

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

…Do wiadomości p. Aleksandra Szumowskiego Kilka opinii dotyczących Powstania Warszawskiego

Mimo klęski Powstania Warszawskiego, jest ono przedmiotem naszej czci…ale to nie jest wzorzec do naśladowania.(...)

To bohaterstwo i zdrada !

Powstanie Warszawskie to nie był „Obłęd ’44”, tylko akt karygodnej lekkomyślności politycznej ze strony polskich przywódców. Wielbię i podziwiam waleczność żołnierzy AK. Ale pchnięcie tej młodzieży do walki z tak potężnym przeciwnikiem, praktycznie bez broni, było skrajną nieodpowiedzialnością. Wszyscy za to odpowiadający powinni byli stanąć przed sądem wojennym. (…)

Każdy dowódca wojskowy, który by wywołał taką bitwę powinien zostać postawiony przed sądem polowym i rozstrzelanym. Hańba! Wieczna hańba Borowi-Komorowskiemu, Leopoldowi Okulickiemu i Antoniemu Chruścielowi. (…)

Ta decyzja jest niewybaczalna. Zginęło 200 tysięcy cywilów. Zginęło kilkanaście tysięcy żołnierzy. Tych najdzielniejszych, którzy potem – przez lata – mogli być kośćcem oporu przeciw Sowietom.

Czy przegramy powstanie raz jeszcze?

https://www.pch24.pl/katolik-patrzy-na-powstanie-warszawskie---raport-pch24,61914,i.html

htthttps://wprawo.pl/2019/08/01/powstanie-warszawskie-bohaterstwo-i-zdrada-film-dokumentalny-o-zrywie-polakow-i-zdradzie-sojusznikow-wideo/p://www.bibula.com/?p=103021

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-8

Verita

#1598599

w Verci

 

kopie i się wierci

staliniątko w Verci

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1598601

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

...i nie biegaj za czterema pancernymi i psem  bo w Rudym już i tak nie ma miejsca dla ciebie, niebogo.

Posłuchaj co ma do powiedzenia na ten temat  mądry człowiek, prof.Jacek  Bartyzel.

„75. rocznica wybuchu najtragiczniejszego z naszych powstań:
- nadludzki wręcz heroizm żołnierzy, którzy posłuszni rozkazowi poszli walczyć i ginąć – im wieczna chwała;

- militarny i polityczny bezsens decyzji o jego wywołaniu, którego ślepy tylko (lub zaślepiony) mógł nie dostrzec, zwłaszcza po znanym już rezultacie akcji Burza – tym, którzy podjęli tę decyzję, najsurowszy osąd historii, skoro nie można było ich postawić przed sądem wojennym, słusznie im należnym;

- cierpienia setek tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy podczas powstania i wypędzonych po jego upadku;

- niepoliczalny wręcz ogrom strat dóbr kultury i pomników historii narodu;

- całkowita ruina materialna miasta, skazanego na zagładę przez mściwego wroga i – mimo powojennej odbudowy – nieodwracalna zmiana charakteru jego substancji urbanistycznej, otwierająca pole dla socrealistycznej brzydoty;

- popowstaniowa trauma i psychoza klęski, która ułatwiła nowym okupantom sowietyzację kraju i przetrącenie kręgosłupa narodowi, którego najlepsi synowie i córki zginęli;.....

ale również – paradoksalnie – począwszy od październikowej odwilży, narodziny mitu, który scementował na nowo wspólnotę i dopomógł w przetrwaniu i przezwyciężeniu komunizmu.

Każdy, kto choć raz w tym okresie był w Warszawie 1 sierpnia i widział tłumy idące na Powązki, naocznie przekonywał się, że tam (a nie w peerelowskim pays légal) była Polska, pays réel. Ci, którzy tam szli, milcząco potwierdzali prawdziwość Barrèsowskiej definicji patriotyzmu, że ojczyzna to ziemia i umarli.

Wszystko to razem, choć kontradyktoryjne, stanowi prawdę o Powstaniu Warszawskim” – napisał profesor Jacek Bartyzel.
: http://www.pch24.pl/prof--jacek-bartyzel-o-powstaniu-warszawskim--wszystko-to-razem-stanowi-prawde,69876,i.html#ixzz5vMaGdSZf
 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-8

Verita

#1598603

całkiem niezły kawał...

 

całkiem niezły kawał

antypolskiej pracy

zniszczeniu Warszawy

winni są Polacy

 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1

jan patmo

#1598604

Tak właśnie twierdziło UB wobec złapanych AK-owców. A dziś Vercia.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1598616

"zniszczeniu Warszawy

winni są Polacy"

 

A kto wywołał awanturę na ulicach Warszawy? 

Wy, lewacy, nie potraficie zrozumieć sensu słowa "konsekwencje".

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1598661

Fuj, faszystowski cenzor. I ignorant - Pańskie wypracowanie o "genezie" awantury warszawskiej jest na poziomie gimbazy.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-5
#1598723

Kacapski sługus i troll opluwa Bohaterów Powstania Warszawskiego z 1944 r i w tym moją śp mamę kaprala podchorążego pseudonim "Sowa"

Cześć i Chwała Bohaterom Powstania Warszawskiego z 1944 r Po Wieczne Czasy.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1598514

Tak ci przeszkadza pamięć o Polskich Bohaterach ty gnido.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1598525

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Bhtrów? Czy n mn bhtrów zsłgją Glrt-Kmrwsk (zbrdnrz, który dpwd z wydn bzsnswng rzkz wlk), klck (lkhlk nfrmtr NKWD), Płczyńsk (zkty łb, kryktr fcr), Rzpck (p wjn grlwy kmnstyczny klbrnt) lb Chrścl (kłmc szlnc - t n pdstw jg wyssnj z plc pltk wkrczn Swtów spskwcy dstl &qt;rgmnt&qt;, którym kłdl Glrtę). T są c Pńscy bhtrw?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-13
#1598533

Albo walczy się do końca, albo rozkłada nogi. Tyle, że nadstawiając się, wcale nie musi być lepiej a marnuje sie dotychczasowy opór.

Nie widzę powodu, by Polacy mieli byc gorsi od innych walczących stron.

W naszej kulturze, a nawet cywilizacji, zbrodnie obciążają zbrodniarzy a nie-dowolnie wskazanych przez opluwaczy.

Wierzymy też w wolną wolę i zasady, dawniej ważniejsze od jednostki i życia doczesnego. Przekładając na rzeczywistość: nie wstępuj na ochotnika do armii, jeśli masz coś przeciw ryzyku w walce i wykonywaniu rozkazów.

Świat pamięta (dawnych) Niemcow, za to, że bili sie ostro do końca. Polaków jakoś się nie wymienia, przez właśnie takich pedagogów wstydu.

 

Nie chcesz, nie walcz a nawet niech inni nie walczą za ciebie. Dlaczego jednak wypowiadasz się za innych? Dlaczego ich oceniasz? Dlaczego chcesz ich zmusić do wyboru wedle swoich wyobrażeń? Dlaczego poniżasz ich ofiarę?

Równie głupie będzie odkrycie, że na wojnie giną cywile. W czasie, gdy to trwa latami, gdy grozi zagłada narodu, gdy pojawia się ostatnia szansa, by coś zdziałać- ci cywile jakoś wiedzieli doskonale, o co chodzi. Siedzenie na dupie nie daje gwarancji na nic

 

Dlaczego jakoś innym to wolno się było bronić?

Co się działo z udanymi powstaniami a co z innymi zdobywanymi miastami?

Starczy spojrzeć na mapę i ujrzeć rzecz w szerszym kontekście.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-3

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1598537

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

&qt;lb wlczy sę d kńc, lb rzkłd ng.&qt;

31 lpc p płdn żdn wlk w Wrszw sę n tczył, ztm Pńsk spstrzżn jst ndrzczn - n mżn był &qt;wlczyć d kńc&qt;, skr wlk sę n tczyły. , c wżnjsz, n był njmnjszj ptrzby wlk wszczynć. Plcy d tj pry zznczyl swją bcnść n wszystkch frntch wjny, zbrw smbójstw Wrszwy nczg n wzmcnł.

Zbrdnrzm byl nstępjący zdrjcy Plsk: Kmrwsk, klck, Płczyńsk, Chrścl Rzpck. T c łjdcy - z których żdn pdczs wszczętj przz sb wntry n zgnął, p hnbnj klęsc żdn n strzlł sb w łb, czg wymgł strśwck kdks hnrwy fcr - dpwdją z trgdę Wrszwy, z znszczn mst hktmbę ldnśc. T n sprwkwl Nmców d rkcj. N mjąc sł śrdków ztkwl przcwnk, który jż wlkrtn dł sę pznć jk bzltsn bst. Jśl dzsz Pn lcą z rdzną drzysz w twrz hrszt grpy chlgnów, t d kg będzsz mł Pn fnln prtnsję, ż dzc Pn zmrdwl, żnę zgwłcl, z Pn zrbl klkę?

Chcsz wlczyć? T sb wlcz - wyjdź w Śwętkrzysk, wyślj dw ng mcz njblższm nmckm gnrłw wlcz d sttng człwk. prszę brdz. Jkm jdnk prwm ścągsz - bz pwd - crpn n 700-tysęczn mst? Kt pwżnł Glrtę-Kmrwskg d pdjęc smbójczj wlk w mśc płnym cywlów? Jk był sns tktyczny, prcyjny, pltyczny tj ndrzcznj dcyzj? 

&qt;W czs, gdy t trw ltm, gdy grz zgłd nrd, gdy pjw sę sttn szns, by cś zdzłć-&qt;

N, t jż Pn błś sę bndy. Nrdw zgrż zgłd, w zwązk z tym zgłdę tę pwększmy, wszczynjąc wlkę w wlkm mśc bz szns n wygrną, węc d zgłdy dkłdmy smdzln kljn 100 000 trpów. Tk wlk z grźbą zgłdy zgłdę jdyn przyspsz.

&qt;Strczy spjrzć n mpę jrzć rzcz w szrszym kntkśc.&qt;

Śwęt słw. N t zrknj Pn n mpę głś, c tm szrszy kntkst Pn mów.

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-11
#1598550

Mam prośbę do wszystkich - NIE KARMCIE TROLA - do czego chcecie taką zdRadziecką pieprzoną dziwkę xiazeluka (co sra pod siebie jak tylko się nachyli, bo wcześniej urwała się z pala) przekonać? Z takimi sie nie dyskutuje tylko wali prosto w łeb.

Ps. nie dawajcie jej możliwości dalszego oczerniania naszych bohaterów.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
-2

Dziękuję za uwagę,
Twój komentarz wezmę pod rozwagę ;)

#1598553

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika xiazeluka został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

N prszę, wzwn d cnzry, pnwż brk rgmntów? Mł d lt wykzj, ż m wększy nk, tym wększy wntrnk.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-11
#1598554

Źle oceniony komentarz

Komentarz użytkownika Verita nie został doceniony przez społeczność niepoprawnych.. Odsuwamy go troszkę na dalszy plan.

....ale szanse ma prawie takie jak powstańcy warszawscy.

Nie próbuję nawet wypowiadać się w tej sprawie...wszystko już było.

Powiem tylko, że tekst o awanturze nie jest wcale bezczelny...ani trollujący...

Jest w nim sporo prawdy...ale na rogrzane emocjami głowy nawet zimny prysznic nie pomoże...

Pewnie  Dulkiewicz,  Sttetin ,  lgbt  i nierząd dadzą  patriotom wkrótce nowe możliwości  sprawdzenia się w kolejnej awanturze, czy powstaniu.

Niech tylko pamiętają, że zadaniem każdego rządu jest obrona narodowa.

W obecnym świecie, jeżeli naród nie jest zdolny się obronić...to długo nie przetrwa.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-9

Verita

#1598582

jak co roku...

 

jak co roku

stalinowskiego zbuka

przed 1. sierpnia

rozbija xiazeluka

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-2

jan patmo

#1598602

ze swego barłoga by znieważać Powstanie i Powstańców. Ile to już latek tego plucia jadem? 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-2

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1598731

Twój język znieważa nie tylko powstańców ale  wszystkich Polaków.

Cytat o narodzie eurpejskim...który się wam marzy, a którego  nigdy nie było, nie ma i nie będzie...to schizofrenia,

Proszę nie straszyć nim NARODU POLSKIEGO !

Polacy chcą być NARODEM POLSKIM !

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

Verita

#1598737

No, mija już chyba dziesiąty rok edukowania nieuków. 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4
#1598898

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1598897