Angell, Illich i Szasz: Farmakracja i biokracja

Obrazek użytkownika wawel24
Świat

 

MOTTO

"„W zadżumionym mieście 17 wieku realizowało się polityczne marzenie, wniknięcie reglamentowania aż po najdrobniejsze szczegóły egzystencji”;

„Rządzący, chcąc ujrzeć funkcjonowanie dyscypliny doskonałej, śnili o stanie dżumy ”.

„Polityczny sen o dżumie: przenikanie regulaminów do najmniejszych drobiazgów życia za pośrednictwem, nie znającej luk, hierarchii, gwarantującej kapilarność funkcjonowania władzy”;

 

[M.Foucault, "Nadzorować i karać. Narodziny więzienia"]

 

„Zadżumione miasto, na wskroś przeniknięte hierarchią, nadzorem, spojrzeniem, pisaniem, miasto znieruchomiałe pod wpływem ekstensywnej władzy, która w odmienny sposób wpływa na każde osobne ciało — oto utopia doskonale rządzonej civitatis”."Na czas epidemii i na czas, który nadchodzi przydałyby się lektury umieszczające zjawiska i wydarzenia w szerszym kontekście. Niestety, akurat tych książek, które byłyby najpilniej potrzebne, po polsku nie wydano. Należy do nich opublikowana w połowie lat siedemdziesiątych książka Ivana Illicha Medical Nemesis. Znany w Polsce i na świecie jako autor książki Społeczeństwo bez szkoły – był Illich zaciekłym krytykiem systemu nazwanego przezeń New Brave Biocracy Posuwał się niekiedy do stwierdzeń szokujących swoim radykalizmem: „Nowoczesna medycyna jest negacją zdrowia. Nie jest zorganizowana po to, by służyć ludzkiemu zdrowiu, ale jedynie po to, aby służyć sobie jako instytucji. Więcej ludzi czyni chorymi niż uzdrawia”. Niechaj któregoś z polskich wydawców do opublikowania Nemezis medycyny zachęcą poruszane w niej zagadnienia: iluzja sukcesu lekarzy, medykalizacja życia, farmaceutyczna inwazja, diagnostyczny imperializm, prewencyjny stygmat, śmierć jako towar, bezbronni pacjenci, śmierć na oddziałach intensywnej terapii, publiczna kontrola nad medyczną mafią, naukowa organizacja życia, technicznie zaprojektowana plastikowa macica.

W chwili, kiedy trwa gorączkowa planetarna akcja „wyszczepiania” prawie ośmiu miliardów ludzi, jak straszliwa herezja musi brzmieć w naszych uszach następujące zdanie: „Zsumowane liczby zgonów na szkarlatynę, dyfteryt, krztusiec i odrę dzieci do piętnastego roku życia wykazują, że spadek umieralności pomiędzy 1860 a 1965 rokiem nastąpił prawie w 90%, zanim wprowadzono antybiotyki i zanim upowszechniły się szczepienia ochronne” (zob. Illich, Die Nemesis der Medizin, Rowohlt Verlag, Reinbek bei Hamburg 1981 s.21).

 Bardzo przydałyby się dwie pozycje Thomasa Szasza Pharmacracy: Medicine and Politics in America oraz The Medicalization of Everyday Life. No i oczywiście pełne tłumaczenie książki Marcii Angell The Truth about the Drug Companies. How They Deceive Us and What to Do about It. Od byłej długoletniej redaktorki naczelnej „The New England Journal of Medicine” dowiemy się jak doszło do tego, że lobby farmaceutyczne jest największym lobby w Waszyngtonie, jak Big Pharma finansuje kampanie wyborcze i na czym polega żelazny uścisk, w jakim wielki biznes farmaceutyczny trzyma Kongres i Biały Dom.

Aby lepiej zrozumieć problemy poruszane przez Illicha, Szasza czy Angell należy patrzeć na nie jako na przejawy, opisanej na początku lat czterdziestych przez Jamesa Burnhama, „rewolucji menedżerskiej”. Wielce pomocna byłaby, rozwijająca i aktualizująca idee Burnhama, książka Samuela Francisa Leviathan and Its Enemies: Mass Organization and Managerial Power in Twentieth-Century America. Procesy społeczno-gospodarczo-polityczne analizowane przez Francisa, nie ograniczają się bynajmniej do USA, lecz ogarniają cały tzw. Zachód a pewnej mierze cały świat. Być może to, co obecnie przeżywamy, stanowi finalną fazę rewolucji menedżerskiej: po tym jak państwo menedżerskie zlikwidowało dawną burżuazję, jego ofiarą pada teraz tzw. klasa średnia."

Autor: Tomasz Gabiś

Źródło: 

]]>http://www.tomaszgabis.pl/2021/06/28/o-czasie-ktory-nadchodzi-giorgio-ag...]]>

 

 

 

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (7 głosów)

Komentarze

Vote up!
4
Vote down!
-1

Krispin z Lamanczy

#1637410

Poniżej kilka cytatów z tego oświadczenia, wytłuszczenia moje:

"Jesteśmy zwykłymi lekarzami, którzy spędzili wiele miesięcy na leczeniu swoich pacjentów (...). W rzeczywistości jednak jesteśmy świadkami rosnącego rozprzestrzeniania się strachu i beznadziejności, do którego prowadzi nasza organizacja zawodowa ČLK, kierowana przez prezesa dr. Kubkem. Nie można już wyrażać wyraźnego sprzeciwu wobec kierownictwa CLK i zwracać się do opinii publicznej. Z opublikowanych danych jasno wynika, że ​​szczepienia nie mają wpływu na tworzenie zbiorowej odporności. (...)

(...) Jednocześnie wiemy, że pacjenci, którzy przeszli infekcję w przeszłości, nie wypełniają szpitali, więc szczepienie przynosi im minimalne korzyści.(...)

 U zdecydowanej większości zdrowych dzieci i młodych ludzi Covid-19 ma łagodny przebieg, ale już po szczepieniu mają poważne skutki uboczne, takie jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie osierdzia, ryzyko udaru i inne problemy neurologiczne lub zaburzenia krzepnięcia krwi. Gwałtowny wzrost podejrzanych zgonów w związku ze szczepieniami w latach 2020-2021 został odnotowany w rządowym USA systemie VAERS (Vaccine Adverse Event Reporting System).

To, co już widać, może jednak nadal być tylko wierzchołkiem góry lodowej. Nic nie wiadomo o możliwych długoterminowych skutkach ubocznych spowodowanych krótkim stosowaniem tych szczepionek genetycznych. Na przykład utajone zapalenie mięśnia sercowego może z czasem powodować kardiomiopatię rozstrzeniową i niewydolność serca. (...)

Zamiast rozpoczynać poważną profesjonalną dyskusję na ten temat, przez usta wakcynologów dziecięcych krąży bajka o 100% bezpieczeństwie szczepień dzieci i młodzieży.(...)

Rozdział 5, art. 5 Konwencji o prawach człowieka i biomedycynie stanowi, że wszelkie działania w zakresie ochrony zdrowia mogą być prowadzone tylko pod warunkiem, że osoba zainteresowana wyraziła dobrowolną i świadomą zgodę. Mimo to rada dyrektorów ČLK wywiera presję na wprowadzenie obowiązkowych szczepień szczepionkowych, których testy zostaną zakończone dopiero w 2023 r. Jesteśmy zatem świadkami transformacji z zasady apolitycznej organizacji zawodowej w całkowicie nieujawniony cel polityczny, m.in. którego nie ma mandatu. Organizacja zawodowa, która ma bronić interesów chorych, stała się organizacją, która stanowczo i ślepo promuje jedną wąską linię poglądów, niezależnie od opinii przeciwnika i dyskusji naukowej. 9...) Aby wesprzeć i rozpowszechnić swoją opinię, prezydent Kubek korzysta z czasopisma ČLK Tempus medicorum, którego jest również redaktorem naczelnym. Nie zapewnia w nim wyważonej przestrzeni dla szeregu różnych opinii eksperckich, przeciwnie, publikuje teksty zwolenników szczepień i artykuły przyjaznych jej dziennikarzy, hańbiących ludzi o odmiennych opiniach. (...)

Ministerstwo Zdrowia, przy wsparciu CLK, wywiera ogromną presję na wszystkich niezaszczepionych, w tym tych, którzy przeszli chorobę i często mają stale wysokie miana przeciwciał. (..). Jednocześnie nie podkreśla możliwości leczenia i potrzeby wczesnej opieki i terapii na linii podstawowej, takich jak skuteczne zapobieganie pogorszeniu stanu pacjenta (...). Zamiast tego lekarze pierwszego kontaktu są przytłoczeni ilością niepotrzebnej biurokracji.

(...) Wyraźnie nie zgadzamy się ze szczepieniem dzieci ze względu na przeważające ryzyko nad korzyściami i nieznane długoterminowe skutki uboczne. (...)

Wróćmy do ars medicinae, sztuki uzdrawiania, która jest połączeniem medycyny opartej na wiedzy naukowej, doświadczeniu i empatii lekarza oraz prawie pacjenta do decydowania o swoim zdrowiu. "

 

Vote up!
4
Vote down!
-1

Nie minusuję bez uzasadnienia, bo to jak cios po ciemku w plecy.  Komentarze niemerytoryczne i agresywne minusuję bez dodatkowego wyjaśniania. Uwagi osobiste proszę kierować na PW.

#1637457